Добропільський міськрайонний суд Донецької області
м. Добропілля, вул. Радянська, 39, 85004, (06277) 2-88-25
і
IМ Е Н ЕМ УКРАЇНИ
22 грудня 2010 року Добропільський міськрайонний суд Донецької області в складі:
Головуючого - судді Тітової Т.А.
При секретарі Михайловській Т.П.
За участю представника відповідача ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в м. Добропілля ОСОБА_2
Розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Добропілля цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в м. Добропілля про визнання дій неправомірними та зобов»язання виплатити щомісячну державну соціальну допомогу ,
Встановив:
Позивач ОСОБА_3 9 листопада 2010 року звернувся в суд з даним пшовом до відповідача ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в м. Добропілля про ІИиання неправомірними дій у несплаті державної соціальної допомоги та зобов»язання нарахувати та виплати на його користь щомісячну доплату до пенсії відповідно до Закону України « Про соціальний захист дітей війни» в розмірі 30% імальної пенсії за 2007 - 2010 роки .
В обгрунтування вимог позивач зазначив , що народився у 1941 році, відноситься до категорії громадян « дитина війни» , і йому згідно зі ст. ст.. 1, 6 Закону України № 2195 -1У від 18 листопада 2004 року « Про соціальний захист дітей війни» повинна виплачуватися щомісячна соціальна допомога у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком . Але така допомога не виплачувалась.
Мінімальний розмір пенсії визначений у відповідності до ст.. 28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування в розмірі прожиткового
мінімуму для непрацездатних осіб. Тому соціальна допомога має бути визначена від
цій' величини.
В судовому засіданні позивач участі не приймав. Звернувся з письмовою зайвою про розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в місті |Добропіллі ОСОБА_2 позов не визнала. Посилається на те. що у 2006 році Урялом України не був впроваджений порядок надання пільг, передбачених ст.. 6 ЗЩонуУ країни « Про соціальний захисі дітей війни». Законом України « Про Державний бюджет України на 2007 рік» дію ст.. 6 вказаного Закон було зупинено на 2007 рік, а підвищення до пенсії цій категорії громадян проводилось відповідно до ст.. 111 Закону України « Про Державний бюджет України на 2007 рік» в розмірі 50 % від розміру надбавки, встановленої для учасників війни. Після прийняття Конституційним Судом Ужраїни 9 липня 2007 року рішення № 6- рп2007 щодо конституційно^ зупинення нІрми закону питання фінансування підвищення пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком в законодавчому порядку не було врегульоване , тоді як фінансове забезпечення соціальних гарантій здійснюється за рахунок кбщтів Державного бюджету. Між тим, відповідно до Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування « ст.. 18 п. 5 страхові внески не можуть вилучатися з Пенсійного та Накопичувального фонду і використовуватися на цйіі. не передбачені цим Законом. Відповідно до постанови КМУ від 28 травня 2008 року № 530 « Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» п. 8 дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, проводиться виплата підвищення \ іановлених твердих розмірах: з 22 травня -48,10 грн. з 1 липня - 48,20 грн., з 1 жовтня .80 грн. Виплата допомоги дітям війни у 2009- 2010 році здійснена в розмірі 49.80 щомісячно згідно зазначеної постанови, оскільки іншого нормативного акту не приймалось.
Представник відповідача також просить застосувати строк позовної давності і відмовити у позові.
Вислухавши пояснення представника відповідача ОСОБА_1 Пенсійного фонду аїни в м. Добропілля , дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає ковому задоволенню, виходячи з таких підстав.
Обставинами справи встановлено, що позивач ОСОБА_3 ., 21 листопада жу народження , є пенсіонером згідно пенсійного посвідчення № 139511, ває на пенсійному обліку в УПФУ в м. Добропілля , має статус « дитина війни». Іравовий статус дітей війни , який має позивач, визначає основи їх соціального захисту та гарантії соціальної захищеності шляхом надання пільг і державної гіальної підтримки, які встановлені Законом України № 2195 - 1У від 18 листопада року « Про соціальний захист дітей війни» . Відповідно до ст.. 6 названого Закону дітям війни пенсії або щомісячне довічне іня чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії. І'ється на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. ^Законом України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" статтею 71 була а вказана норма Закону України "Про соціальний захист дітей війни". Статтею цього Закону встановлено, що у 2007 році підвищення до пенсії або щомісячного ічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги . яка виплачується сть пенсії . відповідно до ст.. 6 Закону України " Про соціальний захист дітей війни" лачується особам, які є інвалідами( крім тих, на яких поширюється дія Закону України ро отатуС ветеранів війни , гарантії їх соціального захисту"), у розмірі 50 відсотків вщ розміру надбавки, встановленої для учасників війни.
Однак рішенням Конституційного Суду України № 6-рп \2007 від 9 липня 2ІЮ7 року положення ст.71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" зупинення дії закону визнані такими, що не відповідають Конституції України.
Це означає, що у 2007 році положення ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни " були відновлені і чинними з 9 липня по 31 грудня.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про сення змін до деяких законодавчих актів України" внесено зміни до ст.6 Закону заїни "Про соціальний захист дітей війни". Стаття названого Закону викладена в акції, відповідно до якої дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового имання. державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення лачується у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.
Ці зміни до Закону України " Про соціальний захист дітей війни " енням Конституційного Суду України № 10-рп2008 від 22 травня 2008 року визнані ||ими, щоіне відповідають Конституції України.
Це означає, що дія ст.6 названого Закону є чинною в 2003 році у редакції, що діяла до внесення змін, з 22 травня по 31 грудня .
Стосовно позовних вимог про виплату недоплаченої соціальної допомоги І дргині війни у 2009 році та у 2010 році відповідно до ст.. 6 Закону України "Про сєюіалБний захист дітей війни" суд зазначає наступне.
Законом України від 26 грудня 2008 року № 835-У1 "Про Державний жег України на 2009 рік" в ст.54 ч.2 передбачено, що розміри державних соціальних І нтій на 2009 рік. що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, повлюються відповідними законами України, цим Законом та нормативно -вовими актами Кабінету Міністрів України. А статтею 71 цього Закону Кабінету ¦щістрів України було надане право у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат , які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах в межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.
Але в 2009 році Кабінетом Міністрів України не приймалось окремої постанови про встановлення розміру доплати до пенсії особам, віднесеним до категорії ина, війни .
Згідно постанови КМУ від 22 травня 2008 року № 530 "Деякі питання іального захисту окремих категорій громадян" із змінами, внесеними згідно з тановою КМУ від 14 квітня 2009 року № 355, яка є чинною з 22 травня 2008 року, п.8, , ям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів вЙни, гарантії їх соціальної о захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань") до д[сщабо щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у таких розмірах: з ня -48.10 грн., з 1 липня - 48.20 грн., з 1 жовтня - 49,80 грн. Розмір підвищення до п|исії з 1 січня 2009 року даною постановою не визначений , і змін до постанови щодо ршміру доплати цій категорії у 2009 році не вносилось.
Суд приходить до висновку, що у 2009 році з 1 січня є діючою стаття 6 Закону України " Про соціальний захист дітей війни" , якою встановлена державна сЖіальна доплата дітям війни в розмірі 30 відсотків мінімальної" пенсії за віком.
Жтосрвно позовних вимог про виплату недоплаченої соціальної допомоги дитині війни у 2010 році відповідно до ст.. 6 Закону України " Про соціальний захист дітей війни" суд зазначає наступне.
Статтею 52 Закону України " Про державний бюджет України на 2010 рік" гЖначено, що розміри державних соціальних гарантій на 2010 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України та іаїивно - правовими актами Кабінету Міністрів України.
Таким чином, у 2010 році з 1 січня по теперішній час є діючою стаття 6 Закону аїни " Про соціальний захист дітей війни" в такій редакції: " дітям війни пенсії або ЙВмісячне грошове утримання чи державна соціальна допомога , що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком".
Суд задовольняє вимоги позивача щодо виплати доплати до пенсії дитині війни у 2007 році з 9 листопада по 31 грудня, у 2008 році з 22 травня по 31 грудня, у 2009 році з 1 срня по 31 грудня, у 2010 році з 1 січня по 22 грудня , враховуючи фактично отримані сзіуіи, виходячи з такого.
Відповідно до ст.. 257 ЦК України позовна встановлюється тривалістю у три роки.
А згідно ст.. 267 ч. З ЦК України позовна давність застосовується судом лише заі заявою сторони у спорі, зробленою до винесення рішення.
Тому до вимог позивача щодо виплати підвищення до пенсії у 2007 році, виходячи з того, що таке право на виплату настало 9 липня, і про порушення свого права від цієї дати позивач міг дізнатися , але він звернувся в суд з позовом 9 топада 2010 року, пропустив строк звернення до суду і не навів поважної причини. Суд застосувавши строк позовної давності . задовольняє позов щодо нарахування підвищення до пенсії дитині війни у 2007 році в межах 3- річного строку позовної давності, тобто з 9 листопада 2007 року.
Відповідно до ст.. 4 ЦПК України , здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб у спосіб, визначений законами України.
Тому вирішуючи спір із соціальних правовідносин з виплати позивачу лати до пенсії . який носить публічно - правовий характер , дійшовши до висновку -незаконність дій ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в м. Добропілля у відмові виплатити соціальну допомогу в розмірі, встановленому Законом України « Про Ивальний захист дітей війни» , суд приймає рішення про зобов»язання ОСОБА_1 ЙШсійного фонду України м. Добропілля провести нарахування та виплату позивачу |ежі|йх сум відповідно до закону .
На підставі Закону України « Про соціальний захист дітей війни", керуючись ст.. ст.. 10. 57. 60. 209 ЩІК України, суд
Вирішив:
Визнати незаконними дії управління Пенсійного фонду України в м. Добропілля Донецької області у несплаті ОСОБА_3 доплати до пенсії як дитині війни.
Покласти зобов'язання на ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в м. Добропілля Донецької області нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_3 як дитині війни підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків Імаиьної пенсії за віком з 9 листопада 2007 року по 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року, з 1 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року, з 1 січня року по 22 грудня 2010 року з урахуванням фактично отриманих сум.
В іншій частині позову ОСОБА_3 відмовити.
На рішення може бути подана апеляція в апеляційний суд Донецької області через Добропільський міськрайонний суд Донецької області протягом 10 днів.
Суддя Тітова Т.А