Рішення від 24.09.2010 по справі 2-9874/10

Добропільський міськрайонний суд Донецької області

м. Добропілля, вул. Радянська, 39, 85004, (06277) 2-88-25

РІШЕННЯ
ІМ Е Н ЕМ УКРАЇНИ

24 вересня 2010 року Добропільський міськрайонний суд Донецької області в

складі:

Головуючого - судці Тітової Т.А

При секретарі Михайловській Т.П.

За участю представника відповідача ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в м. Добропілля ОСОБА_2

Розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Добропілля цивільну справу за позовом Кас»яненко ОСОБА_3 до ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в м. Добропілля про виплату щомісячної доплати до пенсії ,

Встановив:

Позивач Кас»яненко Є. X. 30 серпня 2010 року звернулась в суд з даним позовом до відповідача ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в м. Добропілля про зобов»язання нарахувати та виплатити на її користь щомісячну доплату до пенсії відповідно до Закону України « Про соціальний захист дітей війни» за період з 1 січня 2007 року по 31 грудня 2008 року, та з 1 січня 2010 року довічно.

В обґрунтування вимог позивач зазначила , що народилась у 1935 році, і їй згідно зі ст. ст.. 1,6 Закону України № 2195 -1У від 18 листопада 2004 року « Про соціальний захист дітей війни» повинна виплачуватися щомісячна соціальна допомога у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком . Але така допомога не виплачувалась.

Мінімальний розмір пенсії визначений у відповідності до ст.. 28 Закону України « Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування в розмірі прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб. Тому соціальна допомога має бути визначена від цієї величини.

В судовому засіданні позивач .участі не приймала. Звернулась з письмовою заявою про розгляд справи за її відсутності, позов підтримує..

Представник відповідача ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в місті Добропіллі ОСОБА_2 позов не визнала. Посилається на те, що у 2006 році Урядом України не був впроваджений порядок надання пільг, передбачених ст.. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни». Законом України « Про Державний бюджет України на 2007 рік» діюст..6 вказаного Закону було зупинено на 2007 рік, а підвищення до пенсії цій категорії громадян проводилось відповідно до ст.. 111 Закону України « Про Державний бюджет України на 2007 рік» в розмірі 50 % від розміру надбавки, встановленої для учасників війни. Після прийняття Конституційним Судом України 9 липня 2007 року рішення № 6- рп2007 щодо конституційності зупинення норми закону питання фінансування підвищення пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком в законодавчому порядку не було врегульоване , тоді як фінансове забезпечення соціальних гарантій здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету. Між тим, відповідно до Закону України « Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування « ст.. 18 п. 5 страхові внески не можуть вилучатися з Пенсійного та Накопичувального фонду і використовуватися на цілі, не передбачені цим Законом. Відповідно до постанови КМУ від 28 травня 2008 року № 530 « Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» п. 8 дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, проводиться виплата підвищення у

встановлених твердих розмірах: з 22 травня -48,10 грн. з 1 липня - 48,20 грн., з 1 жовтня - 49,80 грн. Виплата допомоги дітям війни у 2009 році в 2010 році до часу звернення до суду здійснена в розмірі 49,80 грн. щомісячно згідно зазначеної постанови, оскільки іншого нормативного акту не приймалось.

Представник також просить застосувати строк позовної давності і відмовити у задоволенні позову.

Вислухавши пояснення представника відповідача ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в м. Добропілля , дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з таких підстав.

Обставинами справи встановлено, що позивач Кас»яненко Є.Х. є пенсіонером згідно пенсійного посвідчення № 109850, перебуває на пенсійному обліку в УПФУ в м. Добропілля , має статус « дитина війни».

Правовий статус дітей війни , який має позивач, визначає основи їх соціального захисту та гарантії соціальної захищеності шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки, які встановлені Законом України № 2195 - 1У від 18 листопада 2004 року « Про соціальний захист дітей війни» .

Відповідно до ст.. 6 названого Закону дітям війни пенсії або щомісячне довічне утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" статтею 71 була зупинена вказана норма Закону України "Про соціальний захист дітей війни". Статтею 111 цього Закону встановлено, що у 2007 році підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги , яка виплачується замість пенсії , відповідно до ст.. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни» виплачується особам, які є інвалідами( крім тих, на яких поширюється дія Закону України « Про статус ветеранів війни , гарантії їх соціального захисту»), у розмірі 50 відсотків від розміру надбавки, встановленої для учасників війни.

Однак рішенням Конституційного Суду України № 6-рп \2007 від 9 липня 2007 року положення ст.71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" щодо зупинення дії закону визнані такими, що не відповідають Конституції України.

Це означає, що у 2007 році положення ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни " були відновлені і чинними з 9 липня по 31 грудня .

Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" внесено зміни до ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни". Стаття названого Закону викладена в редакції, відповідно до якої дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання, державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення виплачується у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.

Ці зміни до Закону України " Про соціальний захист дітей війни " рішенням Конституційного Суду України № 10-рп2008 від 22 травня 2008 року визнані такими, що не відповідають Конституції України.

Це означає, що дія ст.6 названого Закону є чинною в 2008 році у редакції, що діяла до внесення змін, тобто з 22 травня по 31 грудня

Стосовно позовних вимог про виплату недоплаченої соціальної допомоги дитині війни у 2010 році відповідно до ст.. 6 Закону України " Про соціальний захист дітей війни" суд зазначає наступне.

Законом України від 26 грудня 2008 року № 835-У 1 "Про Державний бюджет

Згідно постанови КМУ від 22 травня 2008 року № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" із змінами, внесеними згідно з постановою КМУ від 14 квітня 2009 року № 355. яка є чинною з 22 травня 2008 року, п.8, дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань") до пенсії або

щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у таких розмірах: з 22 травня -48,10 грн., з 1 липня - 48,20 грн., з 1 жовтня - 49,80 грн. Розмір підвищення до пенсії з 1 січня 2009 року даною постановою не визначений , і змін до постанови щодо розміру доплати цій категорії у 2009 році не вносилось.

Статтею 52 Закону України " Про державний бюджет України на 2010 рік" визначено, що розміри державних соціальних гарантій на 2010 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цим Законом та нормативно - правовими актами Кабінету Міністрів України".

У 2010 році з 1 січня по теперішній час є діючою стаття 6 Закону України " Про соціальний захист дітей війни" в такій редакції: " дітям війни пенсії або щомісячне грошове утримання чи державна соціальна допомога , що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком".

Згідно довідки , виданої відповідачем 30 серпня 2010 року про розмір пенсії Кас»яненко Є.Х. слідує, що їй до пенсії за віком як дитині війни виплачена доплата в розмірі 47 грн. з 1 січня по 31 березня 2008 року; 48,10 грн. з 1 квітня по ЗО червня 2008 року; 48,20 грн. з 1 липня по 30 вересня 2008 року ; 49,80 грн. з 1 жовтня 2008 року і довічно щомісячно.

Таким чином, суд задовольняє вимоги позивача щодо виплати доплати до пенсії дитині війни у 2007 році у період з 30 серпня по 31 грудня, у 2008 році з 22 травня по 31 грудня , у 2010 році з 1 січня по 30 серпня , враховуючи фактично отримані суми, виходячи з такого.

Відповідно до ст.. 257 ЦК України позовна встановлюється тривалістю у три

роки.

А згідно ст.. 267 ч. З ЦК України позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення рішення.

Тому до вимог позивача щодо виплати підвищення до пенсії у 2007 році, виходячи з того, що таке право на виплату настало з 7 липня, і про порушення свого права саме від цієї дати позивач могла дізнатися , але вона пропустила строк звернення до суду і не навела поважної причини.Суд, застосувавши строк позовної давності, задовольняє позов щодо нарахування підвищення до пенсії дитині війни у 2007 році в межах 3- річного строку позовної давності, тобто з 30 серпня .

Вимоги позивача щодо зобов»язання відповідача здійснювати виплату допомоги дитині війни надалі довічно є безпідставними.

Згідно ст.. 1 ЦПК України завданнями цивільного судочинства є справедливий , неупереджений та своєчасний розгляд и вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Згідно ст.. З ЦПК України кожна особа має право звернутися в порядку, встановленому законодавством, до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Тому тільки наявність спору в разі порушення, невизнання права є основою для судового розгляду справи. Від того, як надалі буде визначене в законодавчому порядку виплата доплати до пенсії , чи буде з цього приводу спір , знати на даний час неможливо. Суд не має законних підстав щодо визначання права позивача на доплату до пенсії дитині війни на майбутнє і довічно.

Відповідно до ст.. 4 ЦПК України , здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб у спосіб, визначений законами України.

Тому вирішуючи спір із соціальних правовідносин з виплати позивачу доплати до пенсії , який носить публічно - правовий характер , дійшовши до висновку про незаконність дій ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в м. Добропілля у відмові

виплати соціальну допомогу в розмірі, встановленому Законом України « Про соціальний захист дітей війни» , суд приймає рішення про зобов»язання ОСОБА_1 Пенсійного фонду України м. Добропілля провести нарахування та виплату позивачу належних сум відповідно до закону .

На підставі Закону України « Про соціальний захист дітей війни»,керуючись ст.. ст.. 10, 57, 60, 209 ЦПК України, суд

Вирішив:

Покласти зобов'язання на ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в м. Добропілля нарахувати та виплатити на користь Кас»яненко ОСОБА_3 як дитині війни підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком з 30 серпня 2007 року по 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року, з 1 січня 2010 року по 30 серпня 2010 року з урахуванням фактично отриманих сум.

В іншій частині позову Кас»яненко Є.Х відмовити.

На рішення може бути подана апеляція в апеляційний суд Донецької області через Добропільський міськрайонний суд Донецької області протягом 10 днів.

Суддя Тітова Т.А.