Рішення від 26.08.2010 по справі 2-8770/10

Добропільський міськрайонний суд Донецької області

м. Добропілля, вул. Радянська, 39, 85004, (06277) 2-88-25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 серпня 2010 року Добропільський міськрайонний суд Донецької

області в складі:

Головуючого - судді Тітової Т.А.

при секретарі Михайловській Т.П.

за участю представника відповідача ОСОБА_1А

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Добропілля цивільну справу за

позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради про стягнення недоотриманої державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку ,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_4 2 серпня 2010 року звернулась в суд з даним позовом до відповідача і просить зобов»язати ОСОБА_3 пращ та соціального захисту населення Добропільської міської ради ( далі УПСЗН) нарахувати та виплатити на її користь недоплачен)- допомог' по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі 1863,23 грн.

В обгрунтування вимог позивач посилається на те, що після народження 17 квітня 2007 року дитини дочки ОСОБА_5 Вікторїїши вона перебуває на обліку в ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради. їй нарахована і виплачена допомога по догляду за дитиною до досягнення 3-річного віку за період з червня 2007 року по грудень 2007 року в сумі 872,31 грн. , з розміром якої незгодна, бо він не відповідає вимогам ст.. 15 Закону України № 2811- XII від 21 листопада 1992 року « Про державну допомогу сім»ям з дітьми» , згідно якої допомога надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 рокгв.

Статтею 62 Закону України « Про Державний бюджет України на 2007 рік» такий прожитковий мінімум визначений з 1 січня - 434 грн., з 1 квітня - 463 грн., з 1 жовтня - 470 грн. З урахуванням цього розміру та проведеної виплати їй не доплачено допомоги в липні 2007 року 214,49 грн., у серпні 2007 року - 330,36 грн., у вересні 2007 року - 328,55 грн., у жовтні 2007 року - 333,87 грн., у листопаді 2007 року - 329,95 грн., у грудні 2007 року - 325,90 грн., а загалом 1863,12 грн.

Також позивач посилається на рішення Конституційного Суду України № 6-рп2007 від 9 липня 2007 року , відповідно до якого дія ст.. 15 Закону України № 2811-XII, зупинена Законом України « Про Державний бюджет України на 2007 рік» , була відновлена.

В судовом)' засіданні позивач ОСОБА_4 участі не приймала. Звернулась з письмовою заявою про розгляд справи за її відсутності, позов підтримує.

Представник відповідача ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради ОСОБА_1А позов не визнала. Пояснила, що позивач перебуває на обліку в управлінні як застрахована особа , допомога по догляду за дитиною призначена їй з 18 червня 2007 року, оскільки згідно постанови КМУ від 16 січня 2007 року Ў№ 32 « Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та до : досягнення нею трирічного вікр> з квітня 2007 року допомога виплачується органами праці [та соціального захисту населена за місцем проживання застрахованих осіб на підставі Закону України « Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з [тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням». Згідно ст.56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» ,

допомога по догляду відповідно до Закону України « Про державну допомогу сім»ям з дітьми» та закону України « Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» допомога передбачена в розмірі, що дорівнює різниці між 50 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб. Оскільки ст.. 15 Закону України « Про державну допомогу сім»ям з дітьми» суперечить закону про бюджет, її застосування неможливе. Тим більше, що в 2007 році дія цієї норми була призупинена , а в законодавчому порядку не визначено порядок виконання рішення Конституційного Суду України № 6-рп2007 від 9 липня 2007 року , який визнано неконституційним зупинення дії закону щодо виплат.

Представник відповідача наполягає на застосуванні позовної давності і відмові і позові з цієї підстави.

Вислухавши пояснення представника відповідача , дослідивши матеріали справи, суд приходить до такого висновку.

Ксерокопією свідоцтва про народження дитини, виданого відділом РАЦС по м. Добропілля Донецької області , підтверджується народження 17 квітня 2007 року у позивача ОСОБА_2 дочки ОСОБА_6

Згідно довідки ,виданої УПСЗН Добропільської міської ради, ОСОБА_4 перебуває на обліку, їй нарахована як працюючій допомога по догляду за дочкою ОСОБА_6 до досягнення нею 3-річного віку з 18 червня 2007 року . Розмір даної допомоги в довідці вказано помісячно.

Позивач ОСОБА_4 є застрахованою особою як найманий працівник на користь якого здійснюється загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, відповідно до ст.. 1 Закону України № 2240-111 від 18 січня 2001 року « Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».

Статтею 43 названого Закону визначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі в розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму , встановленого законом.

Дію вказаної статті зупинено на 2007 рік Законом України№489-У від 19 грудня 2006 року «Про Державний бюджет України на 2007 рік». Цим же Законом в ст.56 ч.2 абз.З встановлена у 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Однак рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року №6-рп/2007 визнано неконституційним положення статті 56 Закону України № 489-У « Про Державний бюджет України на 2007 рік» та зупинення на 2007 рік дії 43 статті Закону України « Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування...» З моменту визнання норми неконституційною вона втрачає чинність. Це означає, що з 9 липня 2007 року слід застосовувати положенням ст.. 43 Закону України 2240 -111 щодо розміру допомоги , яке співпадає з положенням ст.15 ч. 1 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми», а розмір допомоги має визначатись з розміру прожиткового мінімуму.

Таким чином, нарахована ОСОБА_4 допомога по догляду за дочкою до досягнення трирічного віку в період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року малі визначатись від розміру прожиткового мінімуму, встановленого для дитини віком до 6 років, виходячи з прожиткового мінімуму з 1 квітня 2007 року 463 грн., з 1 жовтня 2007 року 470 грн..

Однак суд вважає за необхідне відмовити позивачу у вимогах про перерахування допомоги по догляду за дитиною за період з 9 липня по 1 серпня 2007 року , оскільки позивачем пропущено строк позовної давності , а представник відповідача наполягає на застосуванні строку.

За правилами ст.. ст.. 256, 257 ЦК України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу. Загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.

Відповідно до ст.. 267 ч. З цього Кодексу позовна давність застосовується лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення.

А відповідно до ч. 4 цієї статті сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.

Приймаючи до уваги, що з дня прийняття 9 липня 2007 року Конституційним Судом України рішення № 6-рп, яким визнані неконституційними положення Закону України « Про Державний бюджет України на 2007 рік» , згідно якому проводилось нарахування допомоги по догляду за дитиною, позивач про порушення свого права повинна була дізнатися саме з оприлюднення даного рішення , яке підлягає опублікуванню в офіційних виданнях України , є обов»язковим для виконання на території' України, як це вказано в самому рішенні.

Суд не вбачає підстав для визнання поважної причини пропущення позивачем позовної давності, тим більше, що сама позивач не навела такої причини.

Таким чином, вимоги позивача щодо перерахування допомоги по догляду за дитиною суд задовольняє за період з 2 серпня 2007 року по 31 грудня 2007 року.

З урахуванням проведених виплат розмір недоплаченої допомоги з 2 серпня по 31 грудня 2007 року становить 1637,97 грн., а саме : І у серпні 2007 року з 2 по 31 ( 463\31х30 - 132,64\31х30) =319,70 грн.

у вересні 2007 року (463 - 134,45) = 328,55 грн. І у жовтні 2007 року ( 470 - 136,13)= 333,87 грн. І у листопаді 2007 року ( 470 - 140,05)=329,95 грн. у грудні 2007 року (470 - 144,10)= 325,90 грн.

Згідно із Законом України № 1691-У1 від 18 лютого 2010 року " Про внесення змін Кдо деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов"язаних із соціальними ' виплатами" , який є чинним з 10 березня 2010 року, розгляд спорів з приводу соціальних виплат визначено в порядку цивільного судочинства.

Відповідно до ст.. 4 ЦП К України , здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб у спосіб, визначений законами України.

Статтею 2 ч. 1 ЦК України передбачено, що цивільне законодавство не застосовується , якщо інше не встановлено законом, до майнових відносин, заснованих на адміністративному або іншому владному підпорядкуванні однієї сторони другій стороні.

Тому вирішуючи спір із соціальних правовідносин з виплати позивачу допомоги по догляду за дитиною , який носить публічно - правовий характер , дійшовши до висновку про незаконність дій ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради у відмові виплати допомогу в розмірі, встановленому Законом України " Про державну допомогу сім»ям з дітьми» , суд приймає рішення про зобов'язання відповідача провести нарахування та виплату позивачу належних сум відповідно до закону .

Відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» ст.. ст.. 10,57,60,209 ЦПК України, суд

Вирішив :

'Зобов»язати ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Добропільськ. міської ради нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_2 допомогу п догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 2 серпня 2007 року по З грудня 2007 року в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віко до 6 років з урахуванням фактично отриманих сум , що становить 1637,97 грн.

В шіігій частині позову ОСОБА_4 відмовити.

На рішення може бути подана апеляція в апеляційний суд Донецької області чере даний суд протягом 10 днів.

Суддя Тітова Т.А.