Вугледарський міський суд Донецької області
м. Вугледар, вул. Трифонова, 22, 85670, (06273) 6-44-66
м. Вугледар 15 березня 2010 року
Суддя Вугледарського міського суду Донецької області, діючого як місцевий адміністративний суд - ОСОБА_1, розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в місті Вугледар, Донецької області про визнання відмови неправомірною та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Вугледар, Донецької області, в якому просила суд визнати дії відповідача по не нарахуванню їй доплати до пенсії в розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком, як дитині війни - неправомірними, просила стягнути з відповідача на її користь недоотриману доплату до пенсії в розмірі 30 % від мінімальної пенсії за віком, як дитині війни в сумі 5965.20грн. за 2006 - 2009 роки, зобов'язати відповідача нарахувати та сплатити недоотриману суму 5965,20грн. за 2006 - 2009 роки та поновити пропущений строк звернення до суду.
Обґрунтовуючи вимоги позивач зазначила, що вона має статус дитини війни і у відповідності до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» отримувана нею пенсія повинна бути збільшена на 30% мінімальної пенсії за віком. Позивач вважає, що відповідач, в своїй діяльності не керувався рішеннями Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09.07.2007 року та № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року, якими визнано неконституційними положення законів, які звужують права громадян, не виплатив їй доплату до пенсії в розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком, як дитині війни з 01.01.2006 року.
Позивач до суду не з'явилася, про час та дату розгляду справи була повідомлена належним чином, надала суду заяву з проханням розглянути позов у її відсутність, позовні вимоги підтримала в повному обсязі, наполягала на їх задоволенні.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, суду надана заява з проханням розглянути справу у відсутності представника Управління ГІФУ в м. Вугледар та заперечення згідно яких позов не визнано в повному обсязі, так як фінансове забезпечення державних соціальних гарантій у відповідності до ст.7 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" передбачено за рахунок коштів державного бюджету України, однак Законом України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" доплата до пенсії дітям війни в зазначеному позивачем розмірі зупинена, а Законом України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" доплата до пенсії дітям війни в зазначеному позивачем розмірі не передбачена, тому навіть після прийняття рішення Конституційним судом України доплата не може бути виплачена позивачу, так як страхові внески не можуть зараховуватися до Державного бюджету і не можуть використовуватися на цілі не передбачені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Суд, дослідивши наявні в справі докази, обгрунтування та заперечення позовних вимог прийшов до висновку про необхідність часткового задоволення позовних вимог на підставі наступного.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач відповідно до абзацу 1 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» має статус дитини війни, що підтверджується відміткою в пенсійному посвідченні № 909350.
(а.с.8)
Позивач зверталася до відповідача з питання перерахунку пенсії та отримання доплати у розмірі 30% від розміру мінімальної пенсії за віком, як дитині війни, з подальшим її збільшенням у відповідності до вимог діючого законодавства, однак отримала відмову, в якій відповідач посилався на Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та на Закон України «Про державний бюджет України на 2007 рік» та на Закон України «Про державний бюджет України на 2008 рік», тому позивач змушена звернутися до суду за захистом своїх порушених прав.
(а.с.12)
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» (в редакції до 28.12.2007 року) дітям війни, пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Дія ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" була зупинена на 2006 рік, згідно із Законом України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" віл 20.12.2005 року №3235-ІУ.
Дія ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» була зупинена п. 12 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік».
09.07.2007року Конституційним Судом України ухвалено рішення № 6-рп відповідно до якого, визнано такими, що не відповідають Конституції України положення пункту 12 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», приписи якого втратили чинність з дня ухвалення Конституційним судом України цього рішення. Пунктом 5 наведеного рішення визначено, що рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли в наслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Враховуючи зазначене за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року діти війни мали право на отримання підвищеної пенсії на 30% мінімальної пенсії за віком.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року №107-ІV (п.41 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України») внесено зміни до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» ст.6 викладена в наступній редакції «Дітям війни (крім тих на кого поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.
Рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22 травня 2008року визнано такими, що не відповідає Конституції України п.41 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Відповідно до принципу дії нормативно - правового акту у часі, у зв'язку з прийняттям нової редакції статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» (підпу нкт 2 пу нкту 41 розділу II Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»), редакція зазначеної статті, шо існувала до 01 січня 2008 року втратила свою чинність, однак на підставі рішення Конституційного Суду України №10 - рп від 22 травня 2008 року втратила чинність нова редакція статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», в наслідок чого відновлена стара редакція закону.
28 травня 2008 року Кабінетом Міністрів України була прийнята Постанова №530 Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», відповідно до пункту 8 якої встановлено, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання, чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у твердих розмірах: з 22 травня - 48.10грн.. з 01 липня - 48.20грн.. з 01 жовтня - 49,80 грн. Відповідно до зазначеної постанови, а не Закону підвищення дітям війни виплачується органами Пенсійного фонду, в наслідок чого є наявні правові підстави для визнання протиправними дії управління ГІФУ в м.Вугледарі в порушенні права на отримання підвищеного розміру пенсії з 22 травня 2008 року відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни». Тобто, після прийняття рішень Конституційним Судом України, відповідач повинен був здійснити перерахунок пенсії позивачу та здійснити виплати у розмірах, передбачених Законом.
Згідно ст.62 Закону України про «Державний бюджет України на 2007 рік» прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність становить з 1 квітня 406грн., з 01 жовтня 411грн. При цьому зазначена стаття була змінена Законом України від
15.03.2007 року та доповнена абзацом, яким передбачено встановити, що для визначення мінімальної пенсії за віком відповідно до абзацу першого частини І ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 01 квітня та з 01 жовтня застосовується прожитковий мінімум для осіб які втратили працездатність, визначений абзацом п'ятим частини першої цієї статті, збільшений на 1%, що складає відповідно 410,06грн. та 415.11грн. Тобто за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року позивач мата право на підвищену пенсію у відповідності до ст..6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни . розмір недоплаченої пенсії дорівнює: 710,91грн.(410,06 х 30% : 31 х 23 дні + 410. 06грн. х 2 х30% + 415,11 х 3 х 30%)
Статтею 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік га про внесення змін до деяких законодавчих актів України» був затверджений прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність з 01 квітня 481 грн., з 01 липня 482 грн., з 01 жовтня 498 грн.
Враховуючи, що позивачу починаючи з 01.01.2008 року сплачувалося підвищення до пенсії у розмірі 10% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність за період з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року відповідач повинен донарахувати позивачу 715,23грн.(481грн. х 30% : 31 х 10днів -481грн.х10% : З1 днів місяця х 10 календарних дні + 481грн. х 30% - 481 грн. х 10% + 482грн. х Змісяці х 30% - 482 х 3 х10% + 498грн. х З місяці х 30% - 498грн. х 3 місяці х 10%).
Що стосується виплат з 01.01.2009 року, то відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» (у редакції від 18.11.2004 року чинній у 2009 році) дітям війни пенсії або щомісячне грошове довічне утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Посилання відповідача на ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», суд не може прийняти до уваги, так як Кабінету Міністрів України надано право встановлювати розміри соціальних виплат у 2009 році, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами. Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом «Про соціальний захист дітей війни», залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.
Отже, нарахування та виплата у 2009 році дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії повинні здійснюватися відповідно до норм Закону України«Про соціальний захист дітей війни».
Доводи відповідача про відсутність порядку перерахунку та виплати зазначеного підвищення пенсії та відсутності відповідного фінансування не можуть бути підставою для відмови в задоволенні позовних вимог, так як саме на органи Пенсійного фонду України покладено обов'язок перерахування та виплати пенсії з відповідними підвищеннями.
Згідно ч.2 ст.99 КАС України передбачено річний термін для звернення до суду за захистом порушених прав, з огляду на час звернення позивача до відповідача про перерахунок доплати до пенсії та отримання відповіді в 2010 році з якої позивачу стало відомо, що відповідач не має намірів здійснити перерахунок в добровільному порядку рік не минув, тому вимоги позивача про відновлення пропущеного строку є безпідставними.
В частині нарахування та виплати щомісячної доплати до пенсії у розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком, як дитині війни з 01.01.2006 року по 09.07.2007 року та з01.01.2008 року по 21,05.2008 року суд вважає необхідним відмовити, так як в зазначений термін положення ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» були зупинені Законом України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" та викладені в іншій редакції Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Згідно п.7 ст.4 Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито" органи соціального забезпечення звільнені від сплати державного мита.
Враховуючи вище викладене, керуючись ст. 3, ч. 2 ст. 19, ч. 3, ст. 51 Конституції України, ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік”, Закону України “Про державний бюджет України на 2006 рік», на 2007 рік», на 2008 рік», ст. ст. 2, 6, 8. 9. 69. 94. 104, 159, 160. 163 КАС України, суд -
Позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в місті Вугледар, Донецької області про визнання відмови неправомірною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в місті Вугледар, Донецької області щодо нарахування, призначення та виплати ОСОБА_2 доплати до пенсії в розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком, як дитині війни з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року по 31.12.2009 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в місті Вугледар, Донецької області нарахувати ОСОБА_2 щомісячну доплату до пенсії в розмірі 30 % від мінімальної пенсії за віком, як дитині війни за період з 09.07.2007року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року по 31.12.2009 року.
Відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 щодо виплати доплати до пенсії в розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком як дитині війни з з 01.01.2006 року по 09.07.2007 року та з 01.01.2008 року по 21.05.2008 року, з вище наведених обставин.
Заяву про апеляційне оскарження цієї постанови може бути подано до місцевого адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана в Апеляційний адміністративний су д через місцевий адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Строк подання заяви про апеляційне оскарження постанови, проголошеної у відсутності особи, яка бере участь у справі, обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Суддя Вугледарського
міського суду ОСОБА_1