Постанова від 10.08.2015 по справі 385/851/15-а

Гайворонський районний суд Кіровоградської області

м.Гайворон, вул.Воровського, 3 Кіровоградської області, 26300

Справа № 385/851/15-а

2-а/385/18/15

ПОСТАНОВА

10.08.2015 року Гайворонський районний суд Кіровоградської області в складі:

головуючого судді Ковальчук С. Я.,

при секретарі Шевченко Л.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Гайвороні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Бандурівської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області про визнання протиправним та скасування рішення Бандурівської сільської ради від 22.06.2015 року щодо припинення повноважень сільського голови та поновлення на роботі, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до відповідача про скасування рішення сесії сільської ради та поновлення її на роботі на посаді сільського голови с. Бандурове, Гайворонського району. Позовні вимоги мотивувала тим:, що 22 червня 2015 року Бандурівською сільською радою на своєму позачерговому пленарному засіданні прийнято рішення "Про дострокове припинення повноважень сільського голови с. Бандурове Гайворонського району Кіровоградської області ОСОБА_1І.". Позивач вважає вказане рішення незаконним, необгрунтованим, прийнятим з грубим порушенням Законодавства України та Регламенту Бандурівської сільської ради VI скликання, тому звернулася до суду з відповідним адміністративним позовом.

Позивач та її представник в судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили суд їх задовольнити.

Представник відповідача, секретар Бандурівської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області, в судовому засіданні позов визнала, пояснила, що позачергову сесію сільської ради вона як секретар не скикала.

Суд вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази, вважає позов таким, що підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що 22 червня 2015 року рішенням Бандурівської сільської ради на своєму позачерговому засіданні було достроково припинені повноваження голови Бандурівської сільської ради ОСОБА_1; доручено секретарю Бандурівської сільської ради ОСОБА_2 тимчасово здійснювати повноваження Бандурівської сільської голови; звернутися до Верховної Ради України з клопотанням про призначення позачергових виборів сільського голови Бандурівської сільської ради.

Суд вважає, що до даних правовідносин слід застосовувати норми

Конституції України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», норми Кодексу законів про працю України.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Таким чином уповноважені державою органи не можуть на власний розсуд ухилятися від реалізації наданих їм повноважень, але і не мають права виходити за межі, встановлені законодавством.

Відповідно до ч. 1 п. 16 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» однією із виключних компетенція сільських, селищних, міських рад є прийняття рішення щодо дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови у випадках, передбачених цим. Законом.

Отже тільки сільська рада має компетенцію щодо прийняття рішення про дострокове припинення повноважень сільською голови. При ньому, сільська рада може приймати таке рішення у випадках передбачених законом.

В статті 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачені випадки припинення повноважень сільського голови:

1)його звернення особистою заявою до відповідної ради про складення ним повноважень Голови;

2)припинення його громадянства;

3)набрання законної сили обвинувальним вироком щодо нього;

3-1) набрання законної сили рішенням суду про притягнення його до відповідальності за адміністративне корупційне правопорушення, пов'язане з порушенням обмежень, передбачених Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції»;

4) порушення ним вимог-щодо обмеження сумісності його діяльності з іншою

роботою (діяльністю), встановлених цим Законом;

5) визнання його судом недієздатним, безвісно відсутнім або оголошення

таким, що помер;

6) його смерті.

При цьому частиною 2 вказаної статті передбачена можливість дострокового припинення повноваження сільського голови, якщо він порушує Конституцію або закони України, права і свободи громадян, не забезпечує здійснення наданих йому повноважень.

Натомість, частиною З цієї ж статті встановлено, що повноваження сільського голови за наявності підстав, передбачених частиною 2 ст. 79, можуть бути припинені достроково за рішенням місцевого референдуму або за рішенням відповідної ради, прийнятим, шляхом таємного голосування не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради.

Місцевий референдум з приводу дострокового припинення повноважень голови сільської ради - ОСОБА_1 не проводився. В даному випадку був обраний інший шлях вирішення питання про дострокове припинення повноважень голови сільської ради, а саме рішення відповідної ради.

Згідно ч. 6 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» у разі немотивованої відмови сільського голови або неможливості його скликати сесію ради, сесія сільської ради скликається - секретарем сільської ради.

У цих випадках сесія скликається: 1) якщо сесія не скликається сільським головою у строки, передбачені цим Законом; 2) якщо сільський голова без поважних причин не скликав сесію у двотижневий строк після настання умов, передбачених частиною 7 цієї статті.

Суд встановив, що матеріали справи не містять доказів звернення до голови сільської ради ОСОБА_1 чи секретаря сільської ради з пропозицією скликати сесію сільської ради. Матеріали справи не містять доказів відмови голови сільської ради скликати сесію сільської ради. Також матеріали справи не містять доказів, які б підтверджували неможливість голови сільської ради скликати сесію сільської ради.

Суд вважає за необхідне зазначити, що повноваження скликати сесію сільської ради належать саме сільському голові у відповідності до п. 8 ч. 4 ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»; також до повноважень, сільського голови у відповідності до п. 11 ч. 4 ст. 42 цього ж закону належить повноваження скликати загальні збори громадян за місцем проживання.

В силу ч. 5 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський голова несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень.

Натомість, в даному випадку сесія сільської ради була скликана не сільським головою чи секретарем сільської ради, при обставинах, які у визначений законом спосіб давали б підстави секретарю скликати сесію сільської ради та діяти таким чином. Матеріали справи не містять доказів правомірності скликання сесії сільської ради.

Визначена законом процедура скликання сесії є обов'язковою, а тому недотримання цієї процедури є підставою для скасування рішень, прийнятих на такій сесії.

Отже відповідачем, як суб'єктом владних повноважень не доведено правомірності його дій та не доведено те, що суб'єкт владних повноважень (відповідач) діяв у спосіб передбачений законом.

Згідно ч. 2 ст. 12 Закону України «Пpo місцеве самоврядування в Україні» сільський голова обирається відповідною територіальною громадою на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного

голосування в порядку, визначеному законом, і здійснює свої повноваження на постійній основі.

Посада сільського голови є виборною та передбачає спеціальний порядок обрання та звільнення.

Згідно ч. 2 ст. 79 Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження сільського голови можуть бути достроково припинені, якщо він порушує Конституцію або закони України, права і свободи громадян, не забезпечує здійснення наданих йому повноважень. Дострокове припинення повноважень сільського голови має наслідком звільнення його з посади.

У зв'язку з тим, що обов'язкова процедура скликання сесії сільської ради була порушена - виникли підстави для скасування рішення сільської ради, яке було прийняте на сесії, що скликана з порушенням норм передбачених законодавством.

Отже, дострокове припинення повноважень сільського голови відбулося з порушенням процедурних норм, передбачених законом, тому голову сільської ради ОСОБА_1 слід поновити па посаді з 22 червня 2015 року.

Відповідно до частини 2 статті 235 КЗпП України при винесенні рішення про поновлення на роботі орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу або різниці в заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи, але не біліли як за один рік.

Як зазначено у пункті 32 постанови Пленуму Верховного Суду України від 06.11.92 року №9 "Про практику розгляду судами трудових спорів", у випадках стягнення на користь працівника середнього заробітку за час вимушеного прогулу в зв'язку з незаконним звільненням він визначається за загальними правилами обчислення середнього заробітку, виходячи з заробітку за останні два календарні місяці роботи. При цьому враховуються положення Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1995 року №100. Враховуючи викладене суд вважає за необхідне при прийнятті рішення про поновлення ОСОБА_1І на роботі стягнути з відповідача на її користь середній заробіток за час вимушеного прогулу з 22 червня 2015 року по 10 серпня 2015 року.

Керуючись статтями 158-163 КАС України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Бандурівської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області про визнання протиправним та скасування рішення Бандурівської сільської ради від 22.06.2015 року щодо припинення повноважень сільського голови та поновлення на роботі задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Бандурівської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області від 22.06.2015 року щодо припинення повноважень сільського голови с. Бандурове Гайворонського району Кіровоградської області.

Зобов'язати Бандурівську сільську раду Гайворонського району Кіровоградської області поновити ОСОБА_1 на посаді Бандурівського сільського голови та виплатити на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 22 червня 2015 року по 10 серпня 2015 року.

Стягнути з Бандурівської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 73 гри. 08 коп.

Постанова суду в частині поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.

Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Гайворонський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.

Суддя: С. Я. Ковальчук

Дата документа 10.08.2015