справа № 2-а-4500/11
16 червня 2011 року м. Бровари
Суддя Броварського міськрайонного суду Сердинський В.С., розглянувши у скороченому провадженні, в порядку ст. 183-2 КАС України, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Броварської районної державної адміністрації Київської області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,-
ОСОБА_1 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Броварської районної державної адміністрації Київської області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.
Позивачка зазначала, що вона є вдовою померлого чоловіка ОСОБА_2, який був учасником ліквідації аварії на ЧАЕС, 1-ї категорії, внаслідок захворювання пов'язаного з участю в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Смерть чоловіка згідно експертного висновку настала внаслідок участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Відповідно до ст. 52 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” вона має право на отримання щомісячної компенсації в разі втрати годувальника в розмірі 60% мінімальної пенсії за віком.
Посилаючись на викладене просила суд зобов'язати відповідача провести за 2010 рік перерахунок компенсації в разі втрати годувальника, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та стягнути недоотримані суми .
Представник відповідача УПФ України в місті Броварах надала суду заперечення, в яких зазначила, що позивач перебуває на обліку в УПФ України та одержує компенсації в разі втрати годувальника, призначену згідно із Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що позивачка є вдовою померлого чоловіка ОСОБА_2, який був учасником ліквідації аварії на ЧАЕС, 1-ї категорії, внаслідок захворювання пов'язаного з участю в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Смерть чоловіка згідно експертного висновку настала внаслідок участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Позивач перебуває на обліку в управлінні та одержує пенсію за віком на підставі ст. 52 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, та щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення пункту 28 розділу II “Внесення змін до деяких законодавчих актів України” Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28 грудня 2007 року щодо внесення змін до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Згідно із ч. 1 ст. 147, ч. 2 ст. 152 Конституції України Конституційний Суд України є єдиним органом конституційної юрисдикції в Україні, закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визначені неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
28 травня 2008 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову за № 530 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, якою встановив, що з 22 травня 2008 року особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, - інвалідам ІІ групи щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, виплачується у розмірі 20 % прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до Постанови Кабінету міністрів України “Про деякі питання Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами при вирішенні даного спору, суд дійшов висновку, що при розрахунку додаткової пенсій, передбачених ст. 51 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, застосуванню підлягає мінімальний розмір пенсії за віком, а не розмір визначений, вказаною вище постановою Кабінету Міністрів України.
Згідно із ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09 липня 2003 року, який набрав чинності з 01 січня 2004 року, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Положення ч. 3 ст. 28 цього Закону, на думку суду, не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для обрахування інших пенсій чи доплат, пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством іншого, крім передбаченого ч. 1 цієї статті, мінімального розміру пенсії за віком не встановлено.
Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку, що Управління ПФУ повинно виплачувати позивачці щомісячну компенсацію в разі втрати годувальника, передбачені ст. 52 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком - прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на момент виплати.
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За таких обставин, дії відповідача щодо непроведення перерахунку розміру щомісячної компенсації в разі втрати годувальника позивачки згідно із ст. 52 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, суд вважає протиправними.
Оцінивши досліджені у судовому засіданні докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позову про перерахунок та доплати щомісячної компенсації в разі втрати годувальника позивачці за 2010 рік.
На підставі ст. ст. 52, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, Рішення Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року, керуючись ст. ст. 86, 99, 159, 183-2 КАС України, суд,-
постановив:
позов задовольнити.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Броварської районної державної адміністрації Київської області щодо проведення нарахування пенсії ОСОБА_1 протиправними.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Броварської районної державної адміністрації Київської області провести за 2010 рік перерахунок щомісячної компенсації в разі втрати годувальника ОСОБА_1 відповідно до ст. ст. 52, 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, у розмірі 60% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, та доплатити йому недоплачену суму щомісячної компенсації в разі втрати годувальника з урахуванням проведених виплат.
Постанова підлягає негайному виконанню в частині стягненню платежу за один місяць.
На постанову може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів до Київського апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.С.Сердинський