Богуславський районний суд Київської області
м. Богуслав, вул. Франка, 29-А, 9700, (04561) 5-13-39
Справа № 2-а-1286/11
15 лютого 2011 року
Богуславський районний суд Київської області в складі головуючого судді Кіхтенко С.О. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Богуславі в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Богуславської районної державної адміністрації Київської області про визнання неправомірними дій відповідача та зобов'язання проведення перерахунку та виплати недоотриманих сум щорічної одноразової допомоги до Дня Перемоги за 2009-2010 роки, -
Позивач ОСОБА_1 звернувшись до суду з даним позовом, просить визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Богуславської районної державної адміністрації Київської області щодо відмови в проведенні виплат щорічної одноразової допомоги до Дня Перемоги в повному обсязі, виходячи із розміру десяти мінімальних пенсій за віком та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплатити на його користь недоотриманої щорічну одноразову грошову допомогу до Дня Перемоги за 2009-2010 роки в розмірі десяти мінімальних пенсій за віком, як ветерану війни - інваліду війни першої групи.
Свої вимоги позивач обгрунтовує тим, що він являється ветераном війни-інвалідом війни першої групи, що підтверджується посвідченням серії Б №359385, виданим 13 лютого 2004 року управлінням праці і соціального захисту населення Богуславської районної державної адміністрації Київської області. Відповідно до ст. 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року йому повинна виплачуватися щорічно до Дня Перемоги до 5 травня разова грошова допомога у розмірі десяти мінімальних пенсій за віком і ця допомога виплачується за місцем проживання органами соціального захисту населення. Розмір мінімальної пенсії за віком визначається відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Він отримав грошову допомогу в 2009-2010 роках значно меншу, ніж це передбачено ст. 13 вищевказаного Закону. По питанню виплати недоотриманої суми грошових коштів він звернувся з відповідною заявою до відповідача, але листом від 31.08.2010 року йому було відмовлено в задоволенні його вимог, в зв'язку з чим він змушений звернутися з відповідним позовом до суду.
В своїх запереченнях на позов представник відповідача зазначив, що щорічна грошова допомога до Дня Перемоги ОСОБА_1 була виплачена відповідно до Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік", Закону України "Про державний бюджет України на 2009 рік" та постанови Кабінету Міністрів України від 18.02.2004 року №177 "Про забезпечення щорічної виплати разової грошової допомоги, передбаченої законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Виключно Законом "Про Державний бюджет України" визначаються будь-які видатки держави на загально суспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Управління праці та соціального захисту населення виплачує щорічну допомогу до Дня Перемоги, виходячи із тих розмірів, які затверджені Верховною Радою України в Державному бюджеті на відповідний рік та відповідно до кошторисних призначень на рік.
Законодавчих актів, які б передбачали більший розмір зазначених допомог, ніж отримав позивач, чи проведення перерахунку раніше одержаних сум щорічної допомоги до Дня Перемоги не має.
Згідно п. 5 та 6 статті 51 Бюджетного Кодексу України, розпорядники бюджетних коштів беруть на себе бюджетні зобов'язання та провадять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами.
Будь-які зобов'язання, взяті за коштами Державного бюджету України без відповідних бюджетних асигнувань, або ж з перевищенням повноважень, встановлених Бюджетним Кодексом та Законом "Про Державний бюджет", не вважаються бюджетними зобов'язаннями. Витрати державного бюджету на покриття таких зобов'язань не можуть здійснюватися.
Оскільки Законом України "Про державний бюджет на 2009 рік" не передбачені видатки на проведення перерахунку раніше виплаченої допомоги до Дня Перемоги, то відповідно управління праці та соціального захисту населення не може задовольнити вимоги позивача.
Суд, дослідивши письмові матеріали справи, вважає за необхідне позов задовольнити частково, виходячи із наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_1 являється ветераном війни-інвалідом війни першої групи та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни, що підтверджується копією посвідчення серії Б №359385, виданим 13 лютого 2004 року управлінням праці і соціального захисту населення Богуславської районної державної адміністрації Київської області.
Із інформації наданої відповідачем вбачається, що ОСОБА_1 за 2007 рік виплачена допомога до Дня Перемоги в сумі 450 гривень, виплати проводились в квітні місяці, за 2008 рік - 500 гривень, виплати здійснювались в травні місяці, за 2009 рік - 540 гривень, за 2010 рік - 1000 гривень, виплати проводились в квітні місяці.
Відповідно до ст. 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року в редакції закону, що діяв до внесення змін Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року, щорічно до 5 травня інвалідам війни першої групи повинна була виплачуватись разова грошова допомога у розмірі десяти мінімальних пенсій за віком.
Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року було внесено зміни ст. 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року та визначено, що щорічно до 5 травня інвалідам війни першої групи виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 було визнано неконституційним п. 20 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким було внесено зміни в статті 13 Закону України „ Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Конституційний суд дійшов до висновку, що законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок - скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина.
Оскільки відповідно до ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, про що також вказано і в пункті 5 зазначеного рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року, то відповідно з 22 травня 2008 року діє редакція ст. 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року, якою визначено розмір грошової допомоги інвалідам війни першої групи в розмірі десяти мінімальних пенсій за віком.
Таким чином відповідач неправомірно відмовив ОСОБА_1 в проведенні виплат щорічної одноразової допомоги до Дня Перемоги за 2009-2010 роки виходячи із розміру десяти мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Позов згідно положень ч. 2 ст. 99 КАС України підлягає задоволенню в частині стягнення недоплаченої допомоги за 2010 рік відповідно до вимог ст. 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” від 22 жовтня 1993 року.
Позов в частині стягнення з управління праці та соціального захисту населення Богуславської державної адміністрації недовиплаченої щорічної одноразової грошової допомоги до Дня Перемоги за 2009 рік необхідно залишити без розгляду відповідно до положень ст.100 КАС України.
Позивач підлягає звільненню від оплати судового збору (державного мита), як потерпілого від Чорнобильської катастрофи відповідно до ст. 4 п. 18 Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито" від 30.04.1993 року з послідуючими змінами.
Відповідач підлягає звільненню від сплати судового збору (державного мита) на підставі ст. 4 п. 34 Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито" від 30.04.1993 року з послідуючими змінами.
З урахуванням вищевикладеного та керуючись ст.ст. 17, 18, 159 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст. 19, 152 Конституції України, ст. 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” від 22 жовтня 1993 року, п. 20 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Богуславської районної державної адміністрації Київської області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні виплат щорічної одноразової допомоги до Дня Перемоги за 2010 рік виходячи із розміру десяти мінімальних пенсій за віком.
Зобов'язати управління праці і соціального захисту населення Богуславської районної державної адміністрації Київської області здійснити перерахунок виплаченої ОСОБА_1 щорічної одноразової допомоги до Дня Перемоги за 2010 рік виходячи із розміру десяти мінімальних пенсій за віком, встановленому ст. 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року за виключенням виплат, які раніше були йому виплачені.
Позов в частині стягнення на його користь недовиплаченої щорічної одноразової грошової допомоги до Дня Перемоги відповідно до вимог ст. 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” від 22 жовтня 1993 року за 2009 рік залишити без розгляду відповідно до положень ст.100 КАС України.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Сторони звільнити від сплати судового збору.
Зобов'язати управління Державного казначейства у Богуславському районі вирішити питання про повернення позивачу сплаченого до Державного бюджету України витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи 37,00 грн. /квитанція № 23 від 09.09.2010 року, Богуславське відділення Ощадбанк 2873, м. Богуслав Київської області.
Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з моменту отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, а в разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Головуючий : суддя (підпис) С.О. Кіхтенко
З оригіналом згідно: суддя