Богуславський районний суд Київської області
м. Богуслав, вул. Франка, 29-А, 9700, (04561) 5-13-39
Справа № 2-а-1270/11
02 лютого 2011 року
Богуславський районний суд Київської області в складі головуючого судді Тітова М.Б., розглянувши у порядку скороченого провадження в залі суду в м. Богуславі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Богуславському районі Київської області про визнання неправомірними дій відповідача та про зобов'язання здійснити перерахунок і виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особі віднесеної до категорії 1 інваліду другої групи, згідно положень ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 01 січня 2007 року по 31 грудня 2009 року з послідуючим їх перерахунком у відповідності до змін діючого законодавства, -
Позивач звернувшись до суду з даним позовом, просить визнати неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України у Богуславському районі Київської області у проведенні перерахунку державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особі віднесеній до категорії 1 інваліду другої групи із захворюванням пов'язаним з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, згідно положень ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та стягнути з відповідача його користь 120348, 46 гривень одноразовим платежем за період з 01 січня 2007 року по 31 грудня 2009 року, з послідуючим їх перерахунком у відповідності до змін діючого законодавства та встановлення нових розмірів прожиткових мінімумів для непрацездатних громадян.
Відповідач подав заперечення на позов, в якому зазначено, що позов не підлягає задоволенню, так як вимоги чинного законодавства при виплаті пенсії позивачу дотримуються та проводиться доплата в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Позивачявляється потерпілим від Чорнобильської катастрофи першої категорії, що підтверджується відповідним посвідченням серії А № 119719 виданим 24.02.1999 року Київською облдержадміністрацією, та інвалідом другої групи і його захворювання пов'язане з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується експертним висновком та довідкою МСЕК.
Відповідно до ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам віднесеним до категорії 1 інвалідам другої групи призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком. Виплата додаткової пенсії відповідно до статті 53 зазначеного Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Відповідно до частини 4 статті 54 вказаного Закону, яка визначає підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1 та у зв'язку з втратою годувальника, в усіх випадках розміри пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по другій групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.
Відповідач на порушення вимог чинного законодавства діє неправомірно та не приймає до уваги рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008, яким було визнано неконституційним п. 28 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", яким було внесено зміни в ст. ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому з 22 травня 2008 року діють положення статті 50 вказаного Закону, яка визначає, що додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю особам віднесеним до 1 категорії інвалідам другої групи виплачується в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком та ст. 54 Закону,яка визначає, що в усіх випадках розміри пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по другій групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком,так як відповідно до ст.152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Згідно частини першої статті 1 Закону України "Про прожитковий мінімум" прожитковий мінімум - вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров'я набору продуктів харчування, а також мінімального набору непродовольчих товарів та мінімального набору послуг, необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості. Статтею 2 цього Закону визначено, що прожитковий мінімум застосовується, зокрема, для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком, визначення розмірів соціальної допомоги, допомоги сім'ям з дітьми, допомоги по безробіттю, а також стипендій та інших соціальних виплат, виходячи з вимог Конституції України (254/к/ 96-ВР) та законів України.
Тому при розрахунку додаткової пенсії, передбаченої ст. 50, 54 вищевказаного Закону застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, яківтратили працездатність, встановлений в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Що стосується вимог позивача про стягнення з Управління Пенсійного фонду в Богуславському районі Київської області на його користь одноразового платежу в сумі 120348, 46 гривень суд вважає наступне.
Статтею 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» Кабінету Міністрів України надано право у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.
Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.
Отже, нарахування та виплата у 2009 році державної пенсії та додаткової до пенсіїза шкоду, заподіяну здоров'ю внаслідок аварії на ЧАЕС повинні здійснюватися відповідно до норм Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»
У свою чергу, Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що розмір підвищення пенсій має обраховуватися у відсотковому відношенні до мінімального розміру пенсії за віком.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» основні державні соціальні гарантії встановлюються законами з метою забезпечення конституційного права громадян на достатній життєвий рівень. До числа основних державних соціальних гарантій включається мінімальний розмір пенсії за віком.
При цьому, статтею 19 вказаного Закону передбачено, що виключно законами України визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Оскільки будь-яким іншим законом, крім Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», мінімальний розмір пенсії не встановлений, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для застосування будь-якої іншої величини, ніж встановлена названим законом, для розрахунку підвищення пенсії позивачу з роботами пов'язаними по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії.
Позов згідно положень ч. 2 ст. 99 КАС України підлягає задоволенню за період з 01 квітня 2010 року відповідно до вимог ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Позов в частині зобов'язання здійснити перерахунок та виплату недоотриманої суми додаткової пенсії відповідно до ст. 50 та державної пенсії відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 01 січня 2007 року по 01 квітня 2010 року необхідно залишити без розгляду відповідно до положень ст. 100 КАС України.
Позивач підлягає звільненню від оплати судового збору (державного мита), як потерпілий від Чорнобильської катастрофи відповідно до ст. 4 п. 18 Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито" від 30.04.1993 року з послідуючими змінами.
Відповідач підлягає звільненню від сплати судового збору (державного мита) на підставі ст. 4 п. 34 Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито" від 30.04.1993 року з послідуючими змінами.
З урахуванням викладеного та керуючись ст.ст.11, 17, 18, 99, 100, 183-2, 256 КАС України, ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10- рп, суд -
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України у Богуславському районі Київської області у проведенні перерахунку ОСОБА_1 додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особі віднесеній до категорії 1, інваліду другої групи, згідно положень ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Визнати неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України у Богуславському районі Київської області у проведенні перерахунку ОСОБА_1 основної державної пенсії, як особі віднесеній до категорії 1 інваліду другої групи, згідно положень ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Богуславському районі Київської області провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1 недоотриману суму додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, як особі віднесеній до категорії 1, інваліду другої групи, відповідно до ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, яка визначається в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність починаючи з 01 квітня 2010 року з послідуючим їх перерахунком у відповідності до змін діючого законодавства та встановлення нових розмірів прожиткових мінімумів для непрацездатних громадян.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Богуславському районі Київської області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 недоотриману суму державної пенсії по інвалідності, яка повинна становити не нижче 8 мінімальних пенсій за віком відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 01 квітня 2010 року з послідуючим їх перерахунком у відповідності до змін діючого законодавства та встановлення нових розмірів прожиткових мінімумів для непрацездатних громадян.
Позов в частині зобов'язання здійснити перерахунок та виплату доплати до основної пенсії в розмірі однієї мінімальної заробітної плати та виплату недоотриманої суми додаткової пенсії за період з 01 січня 2007 року по 01 квітня 2010 року залишити без розгляду відповідно до положень ст. 100 КАС України.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Сторони звільнити від сплати судового збору.
Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з моменту отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, а в разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Головуючий : суддя М.Б.Тітов