Ухвала від 10.08.2015 по справі 922/5511/14

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

УХВАЛА

"10" серпня 2015 р. Справа № 922/5511/14

Вх. номер 5511/14

Суддя господарського суду Інте Т.В.

при секретарі судового засідання Федоровій К.О.

за участю представників:

прокурора - Булулуков О.О., посв. № 030960 від 22.12.14 р.;

заявника (боржник) - ОСОБА_1, дов. № 6032 від 28.10.14 р.;

стягувача (2-й позивач) - ОСОБА_2, дов. № 04/02/2015 від 04.02.15 р.;

розглянувши заяву КП "Санепідсервіс" про відстрочку виконання рішення у справі за позовом: Заступника прокурора Харківської області м. Харків в інтересах держави в особі:

1-го позивача - Державної санітарно-епідеміологічної служби України, м. Київ

2-го позивача - Державної установи "Харківський обласний лабораторний центр Держсанепідемслужби України" м. Харків

до Комунального підприємства "Санепідсервіс", м. Харків

про розірвання договору та повернення майна

ВСТАНОВИВ:

16.02.2015 р. господарським судом Харківської області у справі № 922/5511/14 було прийнято рішення за позовною заявою заступника прокурора Харківської області в інтересах держави: Державної санітарно - епідеміологічної служби України (1-й позивач) та Державної установи "Харківський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України" (2-й позивач) до Комунального підприємства "Санепідсервіс", яким позов задоволено частково та зобов'язано Комунальне підприємство "Санепідсервіс" повернути за договором зберігання від 08.01.2014 р. державне окреме індивідуально визначене майно, перелік, кількість і вартість якого визначені у додатку № 1 до договору у стані, не гіршому як на момент передачі, у власність держави в особі балансоутримувача - Державній установі "Харківський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України", стягнуто на користь держави судовий збір у розмірі 1218,00 грн., в задоволенні позовних вимог в частині розірвання договору зберігання, укладеного 08.01.2014 р. між Комунальним підприємством "Санепідсервіс" та Державною установою "Харківський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України" - відмовлено.

16.07.2015 р. рішенням Харківського апеляційного господарського суду у справі № 922/5511/14 відмовлено в апеляційній скарзі КП "Санепідсервіс" та залишено без змін рішення господарського суду Харківської області від 16.02.2015 р.

Отже, 16.07.2015 р. рішення господарського суду Харківської області набрало законної сили в порядку ст. 85 Господарського процесуального кодексу України та підлягає виконанню, у зв'язку з чим 29.07.15 р. господарським судом Харківської області були видані відповідні накази.

30.07.15 р. до суду із заявою про надання відстрочки виконання вказаного рішення звернулось Комунальне підприємство "Санепідсервіс". Крім того, заявник просив зупинити виконання рішення - до прийняття рішення у даній справі.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 31.07.15 р., прийнято заяву та призначено її до розгляду в судовому засіданні на 10.08.15 р.

10.08.15 р. прокурор надав пояснення, в яких проти задоволення заяви заперечував та зазначив, що зазначена заявником обставина (відсутність коштів на закупівлю нового обладнання), не є підставою для відстрочення виконання рішення господарського суду Харківської області від 16.02.2015 по справі № 922/5511/14, оскільки не робить неможливим та не ускладнює виконання зазначеного рішення. А посилання КП "Санепідсервіс" в заяві про відстрочку виконання рішення суду на можливе виділення з міського бюджету Харкова у ІІІ-ІV кварталах 2016 року грошових коштів в сумі 3 млн. грн. на придбання підприємством необхідного обладнання не є підставою для відстрочки виконання рішення суду до вказаного часу, оскільки ґрунтується тільки на припущеннях.

Прокурор в судовому засіданні підтримав свої пояснення, проти задоволення заяви та відстрочки виконання рішення заперечував.

Заявник в судовому засіданні заяву підтримав, просив відстрочити виконання рішення господарського суду Харківської області від 16.02.2015 р. у справі №922/5511/14 на 12 місяців.

Стягувач в судовому засіданні проти задоволення заяви та відстрочки виконання рішення заперечував, зазначав, що обставини викладені боржником не є винятковими в розумінні ст. 121 ГПК України.

З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд прийшов до висновку про часткове задоволення заяви, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. ст. 121-1 ГПК України, суд касаційної інстанції за заявою сторони чи прокурора або за своєю ініціативою може зупинити виконання оскарженого рішення господарського суду до закінчення його перегляду в порядку касації.

Таким чином, повноваження щодо зупинення виконання судового рішення має виключно суд касаційної інстанції. Тому місцевий господарський суд, за будь-яких обставин, не має права на таке зупинення.

Враховуючи викладене, вимога заявника про зупинення виконання рішення до прийняття рішення у даній справі є незаконною та такою, що підлягає відхиленню.

Щодо вимоги заявника про відстрочку виконання рішення господарського суду Харківської області від 16.02.2015 р. у справі №922/5511/14, суд зазначає наступне.

Згідно частини 1 статті 121 Господарського процесуального кодексу України при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони, державного виконавця, за поданням прокурора чи його заступника або за своєю ініціативою господарський суд, який видав виконавчий документ, у десятиденний строк розглядає це питання у судовому засіданні з викликом сторін, прокурора чи його заступника і у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови, змінити спосіб та порядок їх виконання.

Згідно з ч. 1 ст. 36 Закону України "Про виконавче провадження", за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, державний виконавець, за власною ініціативою чи за заявою сторін, а також самі сторони мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання, а також про встановлення або зміну способу і порядку виконання.

В свою чергу суд зазначає, що процесуальний закон не надає визначення виняткового випадку, а тому це поняття е оціночним. Згідно висновків Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним зверненням акціонерної компанії "Харківобленерго" щодо офіційного тлумачення положень пункту 2 частини другої статті 17, пункту 8 частини першої статті 26, частини першої статті 50 Закону України "Про виконавче провадження" № 5-рп/2013 від 26.06.2013 року, Конституційний Суд України зазначив, що підставою для застосування статті 36 Закону є наявність об'єктивних обставин, що ускладнюють або роблять неможливим застосування загального порядку примусового виконання рішень. За судовою практикою до обставин, що ускладнюють виконання судового рішення та які є підставою для відстрочки його виконання, належать хвороба боржника або членів його сім'ї, скрутне матеріальне становище боржника, наявність загрози банкрутства юридичної особи-боржника, стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.

Відповідно до Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 9 від 17.10.2012 року "Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України" (з подальшими змінами та доповненнями), застосовуючи заходи, передбачені статтею 121 ГПК, господарські суди повинні мати на увазі таке. Відстрочка - це відкладення чи перенесення виконання рішення на новий строк, який визначається господарським судом. Підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом.

Як вказано у п. 7.2 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України, від 17.10.2012, №9 "Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України" підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом. При цьому слід мати на увазі, що згоди сторін на вжиття заходів, передбачених статтею 121 ГПК, ця стаття не вимагає, і господарський суд законодавчо не обмежений будь-якими конкретними термінами відстрочки чи розстрочки виконання рішення. Проте, вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи, зокрема, щодо фізичної особи (громадянина) - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, скрутний матеріальний стан, стосовно юридичної особи - наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення, щодо як фізичних, так і юридичних осіб - стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.

Виходячи з вищевикладеного, умовою надання відстрочки чи розстрочки виконання рішення є наявність виключно виняткових обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. Тобто, підставою надання розстрочки є не тільки підтвердження належними доказами ускладнення чи об'єктивної неможливості виконання рішення суду, а і винятковість таких обставин, а також реальна можливість виконання такого рішення в подальшому. Причому, обов'язок доказування обставин щодо ускладнення чи неможливості виконання рішення покладається на особу, яка звертається із заявою про надання відстрочки чи розстрочки рішення.

Отже, в основу судового рішення про надання розстрочки або відстрочки виконання рішення суду має бути покладений обґрунтований висновок про наявність обставин, що ускладнюють або роблять неможливим його виконання.

Заявник, в обґрунтування своїх вимог зазначає, що КП "Санепідсервіс" створене рішенням сесії Харківської міської ради від 24.10.2012 № 910/12. Згідно п.п. 1.2, 1.4 Статуту КП "Санепідсервіс" засновником підприємства є Харківська міська рада. Підпорядковується КП "Санепідсервіс" Департаменту охорони здоров'я Харківської міської ради. Здійснює господарську діяльність на підставі Статуту та у межах діяльності пов'язаної з охороною здоров'я. Штатна кількість працівників підприємства складає 91 особу. Сферою діяльності комунального підприємства "Санепідсервіс" є надання послуг юридичним та фізичним особам щодо проведення лабораторних та інструментальних досліджень в сфері забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення, в тому числі: мікробіологічних, паразитологічних, ентомологічних, органолептичних, фізико-хімічних, радіологічних, спектрометричних, хроматографічних досліджень продуктів харчування та продовольчої сировини, нехарчової продукції, води, повітря, грунту, факторів навколишнього та виробничого середовища (іонізуючого та електромагнітного випромінювання, шуму, вібрації, освітленості, параметрів мікроклімату) тощо.

Крім того, КП "Санепідсервіс" зауважило, що воно має у своєму складі санітарно-гігієнічну та бактеріологічну лабораторії, які атестовані ДП "Харківський регіональний науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" (свідоцтво про атестацію санітарно-гігієнічної лабораторії від 15.08.2014 року №100-166/2014, чинне до 27.12.2017; свідоцтво про атестацію бактеріологічної лабораторії від 27.06.2013 року №100-198/2013, чинне до 27.12.2017 р.). На підприємстві впроваджено систему контролю якості лабораторних досліджень згідно вимог ДСТУ ISO/IEC 17025:2006 "Загальні вимоги до компетентності випробувальних та калібрувальних лабораторій", компетентність КП "Санепідсервіс" в рамках даної системи підтверджена Національним органом України з акредитації (Атестат про акредитацію Національного агентства з акредитації України від 25.02.2015 року № 2Н1207), що не тільки визнає наявність специфічних технічних можливостей лабораторії, підтверджуючи компетенцію для виконання конкретних видів випробувань, а і гарантує міжнародне визнання результатів досліджень. Слід зазначити, що на теперішній час КП "Санепідсервіс" є практично єдиним підприємством на Україні, яке має таку широку сферу як метрологічної атестації, так і акредитації в системі ISO/IEC 17025:2006.

КП "Санепідсервіс" також зазначає в заяві, що згідно висновку звіту про оцінку спірного майна, складеного станом на 17.11.2014 р. його вартість з урахуванням зносу до 90% складає 438891 грн., балансова вартість складає 1094739,25 грн., а вартість нового обладнання за попередніми рахунками складе не менш 3000000 грн. На теперішній час у підприємства відсутні власні кошті, що необхідні для здійснення купівлі аналогічного обладнання, тому заявник вважає, що виконання рішення господарського суду Харківської області від 16.02.2015 р. в строки, визначені Законом України "Про виконавче провадження" призведе до зупинення господарської діяльності підприємства. Наслідками цього стане вимушене скорочення штату та звільнення працівників, зменшення доходів у державний бюджет у вигляді податків (КП "Санепідсервіс" є платником податку на додану вартість та за неповних три роки свого існування відрахувало до державного бюджету у вигляді всіх видів податків біля 5 мільйонів гривень), відсутність можливості реагувати на надзвичайні випадки санітарно-епідеміологічного характеру, що відбуваються на території міста, та виконувати лабораторні дослідження для задоволення потреб суб'єктів господарської діяльності та фізичних осіб, з якими КП "Санепідсервіс" щорічно укладається більше 2000 договорів на виконання таких робіт.

У зв'язку з вищевикладеним 24.07.2015 р. КП "Санепідсервіс" звернулося з листом до Департаменту охорони здоров'я Харківської міської ради (а.с. 217-219, 2-й том), в якому виклало зазначену ситуацію, та просило розглянути питання щодо виділення з бюджету міста грошових коштів на суму 3000,0 тис. грн. на купівлю аналогічного обладнання.

Листом від 29.07.2015 р. вих. № 01-1635 (а.с. 220, 2-й том) Департамент охорони здоров'я Харківської міської гади повідомив, що вказане питання може бути розглянуто при формуванні міського бюджету на 2016 рік, а у разі його позитивного вирішення кошти спеціального фонду (бюджету розвитку) міського бюджету міста Харкова можуть бути передбачені КП "Санепідсервіс" у третьому - четвертому кварталі 2016 року.

З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги та заперечення проти них, всебічно та повно дослідивши матеріали справи та надані учасниками судового процесу докази, заслухавши пояснення представників сторін та прокуратури, суд дійшов висновку про наявність обставин, що ускладнюють виконання рішення, у зв'язку з чим виконання зазначеного рішення підлягає відстрочці, виходячи з наступного.

З матеріалів справи та пояснень сторін вбачається, що майно, яке боржник зобов'язаний повернути стягувачу за рішенням по даній справі, складається з лабораторного обладнання, що було вмонтовано у лабораторії боржника.

Відповідно до звіту про оцінку майна (а.с. 202, 2-й том), складеного кваліфікованим оцінювачем (свідоцтво № 2655 від 13.11.04 р.), станом на 17.11.14 р., більшість спірного обладнання має фізичний знос до 90 %.

Таким чином, демонтування спірного обладнання призведе до пошкодження окремих його елементів, що унеможливить використання обладнання ані стягувачем, ані боржником.

Як вже було зазначено, рішенням господарського суду Харківської області від 16.02.2015 р. у справі №922/5511/14 було зобов'язано Комунальне підприємство "Санепідсервіс" повернути Державній установі "Харківський обласний лабораторний центр Державної санітарно-епідеміологічної служби України" за договором зберігання від 08.01.2014р. державне окремо індивідуально визначене майно, перелік, кількість та вартість якого визначені у додатку № 1 до договору, у стані не гіршому, як на момент передачі у власність держави в особі балансоутримувача - Державної установи "Харківський обласний лабораторний центр Державної санітарно-епідеміологічної служби України".

Отже, оскільки на даний час демонтування спірного обладнання без пошкодження його окремих елементів не можливе, не може бути виконане і рішення суду щодо передачі майна у стані не гіршому, як на момент передачі обладнання на зберігання. А відтак, вказана обставина ускладнює виконання рішення господарського суду Харківської області від 16.02.2015 р. у справі №922/5511/14.

Суд враховує, що на теперішній час КП "Санепідсервіс" є практично єдиним підприємством на Україні, яке має таку широку сферу як метрологічної атестації, так і акредитації в системі ISO/IEC 17025:2006, що робить його діяльність важливою, як для територіальної громади міста Харкова, так і для всієї України.

Крім того, штатна кількість працівників заявника складає 91 особу. За таких обставин, виконання рішення по даній справі призведе до зупинення роботи лабораторій, а отже і до скорочення робочих місць та звільнення людей з займаних посад.

Враховуючи викладені обставини, що ускладнюють виконання рішення по даній справі, беручи до уваги інтереси територіальної громади міста Харкова та працівників боржника, суд приходить до висновку про наявність підстав для відстрочки виконання рішення господарського суду Харківської області від 16.02.2015 р. у справі №922/5511/14 на 12 місяців.

Керуючись Постановою Пленуму Вищого господарського суду України від 17 жовтня 2012 року № 9 "Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України", ст.ст. 86, 121 господарського процесуального кодексу України, суд, -

УХВАЛИВ:

В задоволені заяви Комунального підприємства "Санепідсервіс" про зупинення виконання рішення господарського суду Харківської області від 16.02.2015 р. у справі №922/5511/14 - відмовити.

Заяву Комунального підприємства "Санепідсервіс" про відстрочку виконання рішення господарського суду Харківської області від 16.02.2015 р. у справі №922/5511/14 - задовольнити.

Відстрочити виконання рішення господарського суду Харківської області від 16.02.2015 р. у справі №922/5511/14 на 12 місяців.

Суддя Інте Т.В.