Господарський суд Харківської області
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"15" листопада 2011 р. Справа № Б-39/115-10
вх. № 8145/2-39
Суддя Кононова О.В.
при секретарі судового засідання Дородіна І.А.
За участю:
ліквідатора - ОСОБА_1, ліц. серія АВ № 456647 від 10.07.2009 р.
розглянувши скаргу ТОВ "ОТП Факторінг Україна" на дії ліквідатора ОСОБА_1 по справі № Б-39/115-10 за заявою : ФОП ОСОБА_2, м. Харків
до ФОП ОСОБА_2, м. Харків
про визнання банкрутом
Постановою господарського суду 06.10.2010 року визнано банкрутом ОСОБА_2, відкрита ліквідаційна процедура. Ліквідатором призначено арбітражного керуючого ОСОБА_1.
11.07.2011 р. до канцелярії суду від ТОВ "ОТП Факторінг Україна" надійшла скарга на дії ліквідатора ОСОБА_1, в який скаржник просить суд вирішити питання про усунення арбітражного керуючого ОСОБА_1 від виконання обов'язків ліквідатора ФО-П ОСОБА_2 та з метою врахування матеріальних інтересів ТОВ «ОТП Факторинг Україна»призначити судову експертизу вартості предмета іпотеки (земельна ділянка для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, загальною площею 0.1000 га, що знаходиться за адресою: м. Харків, вул. Фізкультурна, 57-а) у Київському научно-
дослідному інституті судових експертиз.
В судовому засіданні 02.11.2011 р. оголошувалась перерва до 15.11.2011 р.
Ліквідатор в судовому засіданні заперечувала проти задоволення скарги.
Суд дослідивши матеріали справи, скарги та вислухавши пояснення представників сторін приходить висновку про необхідність відмовити в задоволенні скарги на дії ліквідатора, виходячи з наступного.
Постановою господарського суду Харківської області від06.10.2010 р. ФОП ОСОБА_2 визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру.
З дня прийняття постанови підприємницьку діяльність банкрута припинено, строк виконання всіх грошових зобов'язань, та зобов'язань щодо сплати податків і обов'язкових платежів постановлено вважати таким, що настав, припинено нарахування неустойки, відсотків та інших економічних санкцій за всіма видами заборгованості, вимоги за зобов'язаннями банкрута, що виникли під час проведення процедур банкрутства, пред'являються в межах ліквідаційної процедури.
Припинено стягнення з банкрута за всіма виконавчими документами, за винятком виконавчих документів за вимогами про стягнення аліментів, а також за вимогами про відшкодування шкоди, заподіяної життю та здоров'ю громадян.
Встановлено строк у 40 днів для пред'явлення вимог кредиторів до банкрута.
Скасовано арешти, що накладені на майно боржника і інші обмеження щодо розпорядження майном боржника у тому числі податкові застави. Накладання нових арештів або інших обмежень щодо розпорядження майном банкрута не допускається. Ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого ОСОБА_1, яку зобов'язано в строк до 06 квітня 2011 року виконати ліквідаційну процедуру банкрута, у тому числі подати оголошення до офіційних друкованих органів у десятиденний строк, відкрити депозитний рахунок в нотаріальній конторі для проведення розрахунків з кредиторами, зобов'язано ліквідатора - арбітражного керуючого ОСОБА_1 здійснити продаж усього майна фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (адреса: АДРЕСА_1; ІПН НОМЕР_1); надати суду обґрунтований звіт про виконану роботу, всі докази, що свідчать про виконання ліквідаційної процедури, у тому числі, акти інвентаризації майна, акти оцінки майна, звіт про виплачені кредиторам кошти, договори купівлі-продажу майна банкрута, копії повідомлень органу державної податкової служби, пенсійного фонду, центру зайнятості про закінчення ліквідаційної процедури, докази, що свідчать про стягнення дебіторської заборгованості, або докази що свідчать про неможливість стягнення дебіторської заборгованості, відшкодування витрат ліквідатора, інші документи, що свідчать про виконану ліквідатором роботу з ліквідації банкрута, надавати суду щомісячно звіти про хід ліквідаційної процедури, дані про фінансове становище і майно боржника, використання коштів, отриманих від реалізації майна банкрута.
Кредитор ТОВ "ОТП Факторинг Україна" звернувся до суду зі скаргою на дії ліквідатора, обґрунтовуючи це тим, що ліквідатором при здійсненні ліквідаційної процедури порушені права заставного кредитора ТОВ "ОТП Факторинг Україна", не погоджено з ним порядок та умови продажу заставного майна, а саме земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, загальною площею 0.1000 га, що знаходиться за адресою: м. Харків, вул. Фізкультурна, 57-а. У зв'язку з чим скаржник вважає, що ліквідатором не було враховано його матеріальних інтересів, як іпотекодержателя, не погоджено з ним, як заставоутримувачем продаж майна та не опубліковано оголошення про порядок та умови продажу майна банкрута, що призвело до зменшення отриманих коштів Банком від реалізації предмету іпотеки по заниженим оцінкам, в зв'язку з чим, Банку завдані значні збитки, які визначаються у неотриманні грошових коштів, які б Банк мав би одержати при продажі майна за реальною ринковою оцінкою, якби його право не було порушене.
Згідно з ст. 4-1 Г ПК України визначено, що господарські суду розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.
Зазначене вище говорить про те, що форма здійснення (проведення) судового процесу у справі про банкрутство суттєво відрізняється від судового процесу, яке відбувається у позовному провадженні. Основною метою провадження у справі про банкрутство -є відновлення платоспроможності боржника та задоволення сукупного кола його кредиторів, яке передбачає послідовне виконання сторонами та учасниками процесу, арбітражним керуючим обов'язків, що визначені та передбачені положеннями Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”(далі -Закон про банкрутство).
Отже, після винесення постанови про визнання боржника фізичної особи -підприємця банкрутом, призначений судом ліквідатор здійснює ліквідаційну процедури у порядку ст.,ст. 22-32 Закону про банкрутство з урахуванням особливостей проведення ліквідаційної процедури відносно ФОП, що передбачено ст., ст. 47-49 цього Закону.
Згідно з пунктом 2 ст. 26 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” встановлено, що майно банкрута, що є предметом застави, включається до складу ліквідаційної маси, але використовується виключно для першочергового задоволення вимог заставодержателя.
Згідно з загальних положень ст. 29 Закону про банкрутство визначено, що майно, на яке звертається стягнення у ліквідаційній процедурі, оцінюється арбітражним керуючим у порядку, встановленому законодавством про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність. У разі продажу майна на аукціоні вартість майна, що визначається шляхом його оцінки, є початковою вартістю. Для здійснення оцінки майна арбітражний керуючий має право залучати на підставі договору суб'єктів оціночної діяльності - суб'єктів господарювання з оплатою їх послуг за рахунок коштів, одержаних від виробничої діяльності боржника, визнаного банкрутом, або реалізації його майна, якщо інше не встановлено комітетом кредиторів.
Ліквідатором у відповідно до положень цієї норми була проведена оцінка майна банкрута - земельної ділянки несільськогосподарського призначення за допомогою ТОВ "Терра-Інвест", що має ліцензію на проведення землевпорядних та землеоціночних робіт АВ № 332161, видану 16.08.2077 року строком до 13.08.2012 р. Безпосередньо оцінку проводила суб'єкт оціночної діяльності - ОСОБА_3, що має сертифікат за реєстраційним № 198-03 від 22.03.2003 р. на проведення оцінки земельних ділянок. За результатами проведеної оцінки складений звіт №22/1.
Відповідно до ч.1 ст. 12 Закону україни "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" звіт про оцінку майна є документом, що містить висновки про вартість майна та підтверджує виконані процедури з оцінки майна суб'єктом оціночної діяльності - суб'єктом господарювання відповідно до договору. Звіт підписується оцінювачами, які безпосередньо проводили оцінку майна, і скріплюється печаткою та підписом керівника суб'єкта оціночної діяльності.
Рецензування звіту про оцінку майна (акта оцінки майна) полягає в їх критичному розгляді та наданні висновків щодо їх повноти, правильності виконання та відповідності застосованих процедур оцінки майна вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, в порядку, визначеному цим Законом та нормативно-правовими актами з оцінки майна (ст.4 Закону).
Відповідно до частини першої статті 13 Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" рецензування звіту про оцінку майна (акта оцінки майна) здійснюється на вимогу особи, яка використовує оцінку майна та її результати для прийняття рішень, у тому числі на вимогу замовників (платників) оцінки майна, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, судів та інших осіб, які мають заінтересованість у неупередженому критичному розгляді оцінки майна, а також за власною ініціативою суб'єкта оціночної діяльності. Підставою для проведення рецензування є письмовий запит до осіб, які відповідно до цієї статті мають право здійснювати рецензування звіту про оцінку майна (акта оцінки майна). Проте ТОВ "ОТП Факторинг Україна", як особа яка має заінтересованість у неупередженому критичному розгляді оцінки майна, з вимогою про рецензування звіту про оцінку майна не зверталось.
У відповідності до ст. 30 Закону про банкрутство встановлено, що після проведення інвентаризації та оцінки майна банкрута ліквідатор розпочинає продаж майна банкрута на відкритих торгах, якщо комітетом кредиторів не встановлено інший порядок продажу майна банкрута, які погоджуються з комітетом кредиторів та забезпечує через засоби масової інформації оповіщення про порядок продажу майна банкрута, склад, умови та строки придбання майна. У разі надходження двох і більше пропозицій щодо придбання майна банкрута ліквідатор проводить конкурс (аукціон). Продаж майна банкрута оформлюється договорами купівлі - продажу, які укладаються між ліквідатором і покупцем.
Як свідчать матеріали справи в №25(33) від 22 листопада 2010 року всеукраїнського інформаційного видання "Правопорядок - біржовий вісник" надруковано оголошення про проведення аукціону по продажу майна банкрута ФОП ОСОБА_2 склад, умови та строки придбання майна. За допомогою Товарної біржі «Правопорядок»був проведений аукціон з продажу земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, загальною площею 0.1000 га, що знаходиться за адресою: м. Харків, вул. Фізкультурна, 57-а та з переможцем аукціону ліквідатором був укладений договір купівлі -продажу земельної ділянки від 01.04.2011 р. Загальна ціна продажу нерухомого майна банкрута склала 88000,00 тис.грн.
Отже, судом встановлено, що ліквідатором було дотримано у повному обсязі вимоги Закону про банкрутство при здійснені ліквідаційної процедури, як в частині проведення оцінки так і в частині продажу майна банкрута з прилюдних торгів, в зв'язку з чим суд не знаходить правових підстав вважати неналежним виконання обов'язків ліквідатором при здійсненні ліквідаційної процедури ФОП ОСОБА_2 оскільки продаж майна банкрута ліквідатором відповідає положенням ст. 22-32, 47-49 Закону про банкрутство.
Щодо клопотання ТОВ "ОТП Факторінг Україна" про необхідність призначення по справі судово судової експертизи вартості предмету іпотеки, оскільки при здійснення продажу нерухомого майна банкрута ліквідатором порушені інтереси заставного кредитора - нерухоме майно банкрута нибито продано за ціною, що є значно заниженою в порівняні із оцінкою, наданою ПФ "Харківське агенство нерухомості", то таке клопотання, на думку суду, не може бути задоволено на підставі наступного.
По -перше, згідно з ст. 41 ГПК України для роз'яснення питань, що виникають при вирішенні господарського спору і потребують спеціальних знань, господарський суд призначає судову експертизу. Разом з тим суд зазначає, що Законом про банкрутство конкретна сфера суспільних правовідносин при неплатоспроможності боржника вже врегульована положеннями цього закону, а саме: визначений для сторін та учасників провадження повноваження ліквідатора при виконанні ліквідаційної процедури (ст. 25), порядок оцінки майна банкрута (ст. 29), порядок продажу майна банкрута (ст. 30), черговість задоволення вимог кредиторів. Це визначено та встановлено законодавцем для того щоб уникнути суттєвих суперечок між кредиторами банкрута, між кредиторами і ліквідатором при виконанні ліквідаційної процедури, та виключити необгрунтоване затягування процесу у справі про банкрутство з різних підстав не визначених законом.
По -друге: суд звертає увагу на те, що діяльність арбітражного керуючого (ліквідатора) може контролюватися кредиторами в особі комітету кредиторів, оскільки при проведенні процедур банкрутства інтереси всіх кредиторів представляє комітет кредиторів ( ч.9 ст.7 Закону ) у тому числі при здійснення процедури ліквідації ФОП. Отже кредитор банкрута ТОВ "ОТП Факторінг Україна", скориставшись вимогами ч. 3 ст. 13 Закону про банкрутство, міг запропонувати ліквідатору після визнання боржника банкрутом скликати збори кредиторів, на яких утворити комітет кредиторів та прийняти рішення щодо порядку оцінки, продажу майнових активів боржника та подальшого ходу ліквідаційної процедури. Проте, ТОВ "ОТП Факторінг Україна", таким правом не скористалось, а в матеріалах справи такі документи відсутні .
По -трете, згідно з положеннями ст., ст. 1, 22-32 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” задоволення вимог кредиторів, у тому числі та вимог заставного кредитора, не може здійснюватись окремо від провадження у справі про банкрутство, оскільки встановлення у Законі про банкрутство особливого порядку задоволення майнових вимог до банкрута не припускає задоволення цих вимог в індивідуальному порядку (мораторій на задоволення вимог кредиторів передбачає припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання зобов'язань окремих кредиторів). В зв'язку з чим, на думку суду, порядок задоволення вимог кредиторів, забезпечених заставою в процедурі судової ліквідації має бути визначено за правилами, встановленими Законом України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”. Дане питання було предметом розгляду та відображено в п.8.5. Рекомендацій Вищого господарського суду України “Про деякі питання практики застосування Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” №04-5/1193 від 04.06.2004р.
Відповідно до статті 43 Господарського процесуального кодексу України Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про відмову ТОВ "ОТП Факторінг Україна" в задоволенні скарги на дії ліквідатора ФОП ОСОБА_2 арбітражного керуючого ОСОБА_1
Керуючись ст.ст. 22-32, 47-49 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, ст.ст. 77, 86 ГПК України, суд, -
1. Відмовити ТОВ "ОТП Факторінг Україна" в задоволенні скарги на дії ліквідатора ФОП ОСОБА_2 арбітражного керуючого ОСОБА_1
2. Відмовити ТОВ "ОТП Факторінг Україна" в задоволенні клопотання про призначення по справі судово судової експертизи вартості предмету іпотеки.
3. Ухвалу направити ліквідатору, ТОВ "ОТП Факторінг Україна".
Суддя Кононова О.В.