Справа № 2а-1501/2011
21 листопада 2011 року Суддя Южноукраїнського міського суду Миколаївської області Бобровський І. М., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Южноукраїнської міської ради Миколаївської області про визнання протиправними дій та бездіяльності органу місцевого самоврядування та виплати державної допомоги ,
04 листопада 2011 року ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративним позовом до управління праці та соціального захисту населення Южноукраїнської міської ради Миколаївської області про визнання дій неправомірними та стягнення недоотриманої щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01.12.2010 року по 31.10.2011 року в сумі 3 446.75 грн., допомоги при народженні дитини в сумі 6 650.20 грн. та зобов'язання відповідача в подальшому проводити виплату допомоги, до досягнення дитиною трирічного віку до 26.09.2013 року.
Мотивує свої вимоги тим, що перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Южноукраїнської міської ради Миколаївської області відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім 'ям з дітьми». Вказує, що 26.09.2010 року народила дитину ОСОБА_3, у зв'язку з чим, відповідно до ст. 12 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», має право на отримання допомоги при народженні дитини в розмірі кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років та на підставі ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", мала щомісяця отримувати грошову допомогу в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, як особа, яка фактично здійснює догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Проте, відповідач - управління праці та соціального захисту населення Южноукраїнської міської ради Миколаївської області, невірно нарахував та встановив розмір сум допомоги гарантованої державою. Просить стягнути з відповідача суму не донарахованої та несплаченої допомоги при народжені дитини та по догляду за дитиною.
Згідно приписів ст. 183-2 КАС України адміністративні справи про оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання пенсійних виплат, виплат та пільг дітям війни можуть розглядатися суддею в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
07.11.2011 року судом винесено ухвалу про відкриття скороченого провадження у справі, копії якої надіслано сторонам. Даною ухвалою позовна заява ОСОБА_2 до управління праці та соціального захисту населення Южноукраїнської міської ради Миколаївської області про визнання дій неправомірними та стягнення недоотриманої щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 01.12.2010 року по 04.05.2011 року залишена без розгляду, у зв'язку з пропуском строку звернення до суду.
Вказана ухвала не була оскаржена та набрала законної сили.
Відповідач в установлений законом строк надав суду заперечення проти позову в якому зазначив, що при нарахуванні позивачці допомоги, Управління праці та соціального захисту населення діяло відповідно до Конституції України, Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року №1751 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми".
Зокрема, ст. 15 Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" від 4 липня 2002 року №49-ІУ, передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Розділом VIII цього Закону передбачено, що розмір державної допомоги сім'ям з дітьми, передбаченої ст.ст. 15, 18, 20, визначається Верховною Радою України щороку у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму. Згідно з ч. 2 ст. 95 Конституції України виключно Законом України "Про Державний бюджет України" визначаються будь-які видатки на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків, до таких видатків, зокрема, належить і допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Враховуючи фінансові можливості державного бюджету, Законом України "Про Державний бюджет України" кожного року визначається розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Зазначає, що дії управління праці та соціального захисту населення Южноукраїнської міської ради в повній мірі відповідають діючому законодавству України, тому позовні вимоги не обґрунтовані і безпідставні. Просить суд, позов ОСОБА_2, залишити без задоволення.
В повідомленні, яке надавалось позивачу 24.10.2011 року (а.с.13), відповідач зазначає, що посилання позивачки на рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008 вважає безпідставним, оскільки положення статей Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" щодо розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, цим рішенням неконституційними не визнавалися.
Виплата допомоги при народженні дитини, здійснюється згідно Постанови КМ України № 13 від 11.01.2007 року, пункт 13, якої викладено в наступній редакції: «Допомога при народженні дитини надається у розмірі, встановленому на дату народження дитини. Допомога при народженні дитини, яка народилася після 31 грудня 2007 року надається у розмірі 12 240 грн.. Виплата допомоги здійснюється одноразово при народженні першої дитини в сумі 4 800 грн., решта суми на першу дитину виплачується протягом наступних 12 місяців (620 грн. щомісяця), рівними частинами ».
Дослідивши письмові матеріали справи, проаналізувавши положення чинного законодавства вважаю, що наявних в справі доказів достатньо для розгляду справи в порядку скороченого провадження.
Частиною 1 ст.1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у ч. 2 ст. 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновлювачів, опікуна, піклувальника).
Згідно із ст. 12 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога при народженні дитини надається у розмірі 12 240.00 грн. на першу дитину. Виплата допомоги здійснюється одноразово у сумі 4 800.00 грн., решта виплачується протягом наступних 12 місяців рівними частинами у порядку, встановленим Кабінетом Міністрів України.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 є матір'ю ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується копією свідоцтва про народження (а.с. 8), а отже, вона має право на отримання одноразової допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Згідно довідки № 3052 від 24.10.2011 року, ОСОБА_2 перебуває на обліку в управління праці та соціального захисту населення Южноукраїнської міської ради та їй відповідно до ЗУ «Про державну соціальну допомогу сім'ям з дітьми» призначено державну соціальну допомогу при народженні дитини в сумі 12 240 грн. з 01.09.2010 року по 30.09.2011 року та допомогу по догляду за дитиною до 3-х років з 01.12.2010 року по 26.09.2013 року (а.с. 14-15).
Розмір державної соціальної допомоги при народженні дитини визначений згідно положень Постанови Кабінету Міністрів України від 11.01.2007 року № 13 «Деякі питання призначення і виплати допомоги сім ям з дітьми».
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», одним з видів державної допомоги сім'ям з дитиною є допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Відповідно до ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування в зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» від 18.01.2001 року, який набрав чинності з 01.01.2001 року, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом. Зазначена стаття була виключена на підставі Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» від 27.12.2007 року. Дія цієї статті відновлена рішенням Конституційного Суду України № 10-рп від 22.05.2008 року. Цим судовим рішенням відновлена дія пункту 5 розділу ІХ Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування в зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», відповідно до якого до стабілізації економічного становища в Україні розмір виплат, передбачених статтями 41, 43, 46 цього Закону, визначається Верховною Радою України щороку виходячи з рівня забезпечення прожиткового мінімуму одночасно з встановленням розміру страхових внесків з поступовим наближенням виплат до прожиткового мінімуму.
Крім того, статтею 4 Закону України «Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування» від 11.01.2001 року, який прийнятий на виконання Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування в зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», дія якої також відновлена рішенням Конституційного Суду України № 10-рп від 22.05.2008 року, визначено, що виходячи з можливостей Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, виплата, передбачена ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування в зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» встановлюється в розмірі, не нижчим ніж 23% прожиткового мінімуму для працездатної особи.
Судом також встановлено, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2008 року № 57 для призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, необхідно подати у встановленому порядку довідку про склад сім'ї та декларацію про доходи та майновий стан, яка заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї.
Позивач не вказує в позовній заяві, що вона надавала до управління соціального захисту населення Южноукраїнської міської ради документи про середньомісячний сукупний дохід сім'ї, також вона не надала ці документи і до позовної заяви, а послалась лише на власні розрахунки в позові, які вона робила тільки з урахуванням прожиткового мінімуму, не враховуючи середньомісячний дохід сім'ї, що робить розрахунки некоректними.
Згідно ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130.00 гривень.
Згідно з ч. 1 ст. 15, п. 3 розділу VIII “Прикінцеві положення” Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» зі змінами, внесеними п. 23 розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130.00 гривень. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Таким чином, на законодавчому рівні з часу набранням законами чинності виплата державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку передбачена в частковому співвідношенні до прожиткового мінімуму, а не в повному обсязі.
В Законі України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», зазначено, що розмір допомоги повинен дорівнювати різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. Виплату позивачу було здійснено у встановленому законом розмірі відповідно до зазначених вище законів.
Відповідно до ч. 4 ст. 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Дійсно, Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 визнано недійсними деякі положення Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» стосовно внесення змін до деяких законодавчих актів, але відповідно до зазначеного Рішення положення п. 23 розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» не було предметом розгляду Конституційного Суду України, і відповідно неконституційним не визнавались.
Відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік» від 27.04.2010 р., допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до абз. 1 п. 22 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 року, з наступними змінами, відповідно до статті 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 р. - 50 відсотками, з 1 січня 2009 р. - 75 відсотками, з 1 січня 2010 р. - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 130.00 гривень.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» змін до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», зокрема щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не вносилося, рішень про зупинення дії цього Закону на 2009-2011 роки не приймалося, таким чином відповідачем у період, який розглядається судом по суті позову, вірно застосовується положення ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»в редакції, яка діяла на грудень 2008 року.
Враховуючи викладені обставини в їх сукупності, беручи до уваги застосуванням суб'єктом владних повноважень при нарахуванні та виплаті позивачу допомоги по догляду за дитиною до 3-х років положень Закону України «Про державну соціальну допомогу сім'ям з дітьми», які не визнані неконституційними, за відсутністю визначення Верховною Радою України інших розмірів виплат, ніж ті, що передбачені зазначеним законом, суд вважає, що підстав для визнання дій відповідача протиправними немає, а отже не має підстав для стягнення допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку за період з 04.05.2011 року в розмірі прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку.
Таким чином, суд дійшов до висновку, що допомога ОСОБА_2 при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку визначена та виплачена відповідачем відповідно до діючого законодавства.
На підставі цього, суд вважає, що в задоволенні позовних вимог слід відмовити, в зв'язку з чим відповідно до ст. 94 КАС України відсутні підстави для стягнення з відповідача понесених позивачем судових витрат.
Керуючись п. 23 розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», ч.3 ст. 45 Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік», ч. 4 ст. 1, ч. 1 ст. 15, п. 3 розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», абз. 1 п. 22 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ № 1751 від 27.12.2001р., ст.ст. 6-11, 71, 94, 158-160, 183-2 КАС України, суд -
В задоволенні позову ОСОБА_2 до управління праці та соціального захисту населення Южноукраїнської міської ради Миколаївської області про визнання дій
та бездіяльності органу місцевого самоврядування неправомірними та виплати державної допомоги, відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Южноукраїнський міський суд протягом 10 (десяти) днів з дня її проголошення.
У разі прийняття постанови у скороченому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 (десяти) днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадку та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Южноукраїнського міського суду ОСОБА_4