Постанова від 11.10.2011 по справі 2а-1263/2011

Справа №: 2а-1263/2011

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 жовтня 2011 року Южноукраїнський міський суд Миколаївської області

у складі: головуючого- судді - Бобровського І. М.

при секретарі Зацепіній І.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Южноукраїнськ Миколаївської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Южноукраїнську Миколаївської області про визнання дій протиправними, визнання права на отримання пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок та сплату основної та додаткової пенсії ,

ВСТАНОВИВ:

10 серпня 2011 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в місті Южноукраїнськ, в якому вказує, що являється учасником ліквідації аварії на Чорнобильскій АЕС і віднесений до ІІ категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи та перебуває на обліку в УПФУ в місті Южноукраїнськ. Відповідно до положень ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має право на додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Проте відповідач в порушення його прав нараховує та виплачує таке підвищення лише в розмірі 15 % мінімальної пенсії за віком. Просить поновити строк звернення до суду та визнати протиправними дії відповідача щодо виплати додаткової пенсії в неповному обсязі, зобов'язати здійснити перерахунок додаткової щомісячної пенсії з 28.08.2010 року і зобов'язати виплачувати таку пенсію в подальшому. Стягнути заборгованість в сумі 1439.40 грн. за період з 28 серпня 2010 року і по день розгляду справи.

В судове засідання сторони не з'явились, просять розглядати справу без їх участі.

Представник відповідача направив до суду заперечення, в якому зазначив, що позов не визнає та просить відмовити у його задоволенні, оскільки всі виплати позивачу були призначені, нараховані та виплачені, виходячи з норм чинного законодавства. Крім цього просить застосувати положення ст. 99 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, заперечення відповідача, проаналізувавши положення чинного законодавства суд приходить до такого.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році (2 категорії), що підтверджується копією посвідчення /а.с. 6/, перебуває на обліку в УРФУ м. Южноукраїнськ Миколаївської області та має право на додаткову пенсію передбачену ч.1 ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Пенсійний фонд України діє у відповідності до Положення “Про Пенсійний фонд України” і здійснює свої повноваження на підставі п.15 зазначеного положення через створені в установленому порядку територіальні управління. Відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” рішення щодо призначення, донарахування, перерахунок пенсії приймаються територіальними органами Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів. Таким чином, обов'язок по нарахуванню та виплаті додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю позивача, покладено на відповідні територіальні управління за місцем проживання позивача,тому відповідач у справі є належним.

Відповідач вказує, що додаткова пенсія позивачу виплачується згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», якою встановлено, що місячна додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виплачується у розмірі 15% від прожиткового мінімуму, встановленого цим Законом.

Проте ч. 1 ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991року №796 передбачено, що особам, віднесеним до категорії 2, встановлюється додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.

Згідно з положеннями частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Статтею 71 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», передбачено, що дія цього закону не може призупинятись іншими законами, крім законів про внесення змін до цього закону.

При цьому розмір пенсійних виплат, доплат та компенсацій, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», не відповідає визначеному Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розміру пенсійних виплат.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

При цьому надання законодавцем Кабінету Міністрів України права визначати порядок виплат особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, не означає, що останній, встановлюючи такий порядок, може допустити звуження змісту та обсягу прав таких осіб. Тобто. Кабінет Міністрів України повинен був встановити зазначений порядок не порушуючи положень цього Закону.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року були внесені зміни до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Статтю 51 ч. 1 викладено в такій редакції: «особам, віднесеним до категорії 2, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається в розмірі 15% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати додаткової пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами (підпункт 13 пункту 28 розділу ІІ).

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року 3 10-рп/2008 (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) підпункти 12, 13 пункту 28 розділу ІІ Закону України «про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», визнано неконституційними, а ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» викладено в новій редакції.

Приймаючи рішення у 2007, 2008 роках щодо конституційності норм Законів про держбюджет України, які обмежували розмір соціальних виплат вказаній категорії громадян, Конституційний Суд України дійшов висновку,що Конституція України не надає закону про Держбюджет вищої юридичної сили стосовно інших законів. Законом про держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх,оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і, як наслідок, скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина.

Тому, при визначенні розміру додаткової пенсії за шкоду, заподіяну ушкодженням здоров'ю, передбаченої Законом № 796 слід виходити із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, а тому належить керуватись ст. 51 цього Закону, а не Постановами КМУ.

Законами України “ Про Державний бюджет України на 2009-2010 роки» дії норм Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” не зупинялись, зміни не вносились

Згідно ст. 21 Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік: «Установити у 2011 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць...для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня - 750 гривень, з 1 квітня - 764 гривні, з 1 жовтня - 784 гривні, з 1 грудня - 800 гривень...». Проте відповідно до п. 7) Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", який набрав чинності 19 червня 2011 року, в 2011 році норми і положення статті 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.

Проте відповідно до п. 7 Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", який набрав чинності 19 червня 2011 року, в 2011 році норми і положення статтей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.

За даних обставин, із однопредметних законодавчих норм рівної ієрархії за правильне необхідно застосовувати для вирішення для справи правову норму, яка прийнята пізніше в часі і є чинною, а саме положення Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" від 14.06.2011 р..

До набрання чинності нормативно-правового акта Кабінету Міністрів України, прийнятого на виконання вимог пункту 4 Прикінцевих положень Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік”, застосуванню підлягають положення статті 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

06 липня 2011року Кабінетом Міністрів України на виконання вимог пункту 4 Прикінцевих положень Закону України "Про державний бюджет України на 2011 рік" прийнято Постанову "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету" від 06.07.2011 р. №745, яка набрала чинності 23 липня 2011 року.

Позивач звернувся до суду 10.08.2011 року. Просить поновити строк звернення до суду та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок додаткової щомісячної пенсії з 28.08.2010 року і зобов'язати виплачувати таку пенсію в подальшому.

Згідно з ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк.

На думку суду доводи позивача, вказані в позовній заяві, не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду, адже про суми виплат пенсії позивачеві було відомо після щомісячної виплати пенсії, тобто він не був позбавлений можливості своєчасно звернутися до суду за захистом свого права, а адміністративний позов в частині позовних вимог за період з 28.08.2010 року по 10.02.2011 року, слід залишити без розгляду.

За таких обставин відповідач з 10 лютого 2011 року по 22 липня 2011 року включно - до дня набрання чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 06 липня 2011 року № 745 "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету", діяв усупереч Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача підлягають задоволенню частково, а саме за період з 10 лютого 2011 року по 22 липня 2011 року, включно.

У задоволенні позовних вимог з 23 липня 2011 року, суд вважає необхідним відмовити, так як порушень у діях відповідача щодо правильності нарахування та виплати позивачу пенсії, в даний період часу, не встановлено.

Виходячи з положень Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд вважає за можливе здійснити захист порушених прав, шляхом зобов'язання відповідача, здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

А тому, на підставі викладеного, позивач має право на щомісячну додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, починаючи з 10.02.2011 року по 22.07.2011 року.

Таким чином, дії відповідача по відмові у здійсненні перерахунку та виплати позивачеві щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з 10 лютого 2011 року по 22 липня 2011 року, суд вважає протиправними.

Позовні вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача нарахувати недоплачену пенсію у визначеній позивачем грошовій сумі, не підлягають задоволенню, оскільки суд не може перебирати на себе функцію органу, на якого законодавством покладено такі повноваження.

Оскільки сторони звільнені від сплати судового збору на підставі ст.4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито», суд вважає за необхідне, судові витрати віднести на рахунок держави.

Керуючись ст.ст. 6, 19, 22, 46, 68, 152 Конституції України, ст. 51 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ” в редакції від 28.02.1991 року, рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/ 2008, ст. ст. 5, 6, 9, 17, 18, 99, 100, 158-163, 256 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Южноукраїнську Миколаївської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, задовольнити частково.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України у м. Южноукраїнськ Миколаївської області по відмові у перерахунку та виплаті ОСОБА_1 додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю згідно ст. 51 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, протиправними.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Южноукраїнськ Миколаївської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 10 лютого 2011 року по 22 липня 2011 року із розрахунку 30 % мінімальної пенсії за віком, встановленої ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням раніше проведених виплат за цей період.

В позовних вимогах в частині виплати ОСОБА_1 щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» після 22 липня 2011 року, відмовити.

Сторони звільнити від сплати судового збору.

Судові витрати віднести на рахунок держави.

Відповідно до ч. 1 ст. 256 КАС України, постанова суду підлягає негайному виконанню у межах суми платежу за один місяць.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Южноукраїнський міський суд протягом 10 (десяти) днів з дня її проголошення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Южноукраїнського міського суду ОСОБА_2