Херсонський окружний адміністративний суд
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
20 січня 2012 р.Справа № 2а- 10/12/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бездрабка О.І.,
при секретарі - Рефлер Ю.В.,
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до відділу державної виконавчої служби Каланчацького районного управління юстиції Херсонської області про визнання протиправними дій, скасування постанов,
встановив:
ОСОБА_3 звернувся із адміністративним позовом до відділу державної виконавчої служби Каланчацького районного управління юстиції у Херсонській області про визнання протиправними дій, скасування постанов.
Від представника відповідача надійшло клопотання про закриття провадження в частині позовних вимог щодо визнання протиправними дій державного виконавця стосовно несвоєчасного винесення та направлення постанови про стягнення виконавчого збору в сумі 9439,23 грн., скасування постанови державного виконавця про стягнення з боржника виконавчого збору від 24.09.2010 р. в сумі 9439,23 грн., оскільки оскаржувані позивачем дії та постанова здійснювалися на виконання наказу Господарського суду Херсонської області, а тому справа в цій частині підлягає розгляду в порядку господарського судочинства.
Представник позивача заперечував проти закриття провадженні в цій частині позовних вимог, оскільки позивачем оскаржуються не дії та рішення державного виконавця по виконанню наказу Господарського суду Херсонської області, а постанова про стягнення виконавчого збору.
Заслухавши думку сторін, суд вважає клопотання обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Відповідно до ч.2 ст.4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Процесуальні відносини, пов'язані з оскарженням рішень, дій або бездіяльності державної виконавчої служби, одночасно регулюються процесуальним законодавством різних судових юрисдикцій, зокрема КАС (ст.181), ЦПК (розд.VІІ), ГПК (ст.121-2).
Із аналізу ст.181 КАС України, яка регулює порядок розгляду позовних заяв з приводу рішень, дій або бездіяльності державної виконавчої служби, вбачається, що до компетенції адміністративних судів відносяться справи про оскарження рішень, дій або бездіяльності державної виконавчої служби щодо виконання рішень:
- в адміністративних справах;
- інших органів та посадових осіб, що можуть виконуватися примусово;
- для яких не встановлено іншого порядку судового оскарження.
Статтею 121-2 ГПК України встановлено порядок судового оскарження дій чи бездіяльності органів Державної виконавчої служби щодо виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів.
Згідно п.10 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 24.10.2011 р. № 10 "Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам" розгляд господарськими судами скарг у порядку статті 1212 ГПК є однією з форм судового контролю щодо виконання рішень, ухвал, постанов, а виконання рішення, ухвали постанови господарського суду є невід'ємною частиною судового процесу. Отже, зазначені скарги щодо виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів підлягають розгляду господарським судом, який розглянув відповідну справу у першій інстанції, тобто тим господарським судом, що видав виконавчий документ (наказ чи ухвалу), незалежно від того, якою саме особою подано скаргу. Розгляд таких скарг здійснюється господарськими судами за правилами ГПК. Оскільки прийняття органами Державної виконавчої служби, її посадовими особами будь-яких рішень (постанов тощо) в процесі здійснення виконання судових рішень господарських судів підпадає в розумінні статті 1212 ГПК під ознаки дій цих органів та осіб, то відповідні рішення також підлягають оскарженню до названих судів.
Відповідно до ч.4 ст.82 Закону України "Про виконавче провадження" рішення, дії чи бездіяльність державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами до суду, який видав виконавчий документ, а іншими учасниками виконавчого провадження та особами, які залучаються до проведення виконавчих дій, - до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.
Як вбачається з матеріалів справи постанова про стягнення виконавчого збору від 24.09.2010 р. в сумі 9439,23 грн. винесена в рамках виконання наказу Господарського суду Херсонської області № 2/236-09, виданого 08.09.2010 р., а тому позовні вимоги в частині оскарження дій по її винесенню та скасуванню постанови від 24.09.2010 р. не підлягають розгляду у порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.157 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись ст.157 КАС України,
ухвалив:
Клопотання представника відповідача про закриття провадження в частині позовних вимог щодо визнання протиправними дій державного виконавця стосовно несвоєчасного винесення та направлення постанови про стягнення виконавчого збору в сумі 9439,23 грн., скасування постанови державного виконавця про стягнення з боржника виконавчого збору від 24.09.2010 р. в сумі 9439,23 грн. задовольнити.
Закрити провадження в частині позовних вимог щодо визнання протиправними дій державного виконавця стосовно несвоєчасного винесення та направлення постанови про стягнення виконавчого збору в сумі 9439,23 грн., скасування постанови державного виконавця про стягнення з боржника виконавчого збору від 24.09.2010 р. в сумі 9439,23 грн.
Роз'яснити позивачу, що повторне звернення з такою самою позовною заявою не допускається.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Херсонський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 5-денний строк з дня її проголошення.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги, ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Бездрабко О.І.