73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
"04" жовтня 2011 р. Справа № 2-а-2740/11/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бездрабка О.І.,
при секретарі - Рефлер Ю.В.,
за участю:
позивача - ОСОБА_1,
прокурора - Пагуби Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Херсонської обласної державної адміністрації, третя особа: Голопристанська районна державна адміністрація, за участю прокуратури Херсонської області про визнання протиправним та скасування акту органу державної влади,
встановив:
ОСОБА_1 (надалі-позивач) звернулась до суду з позовом, в якому просила визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Херсонської обласної державної адміністрації (далі - відповідач) № 940 від 11.07.2008 р. "Про скасування деяких розпоряджень голови Голопристанської районної державної адміністрації" в частині скасування розпорядження голови Голопристанської районної державної адміністрації від 09.08.2007 р. № 392.
Свої вимоги мотивує тим, що спірним розпорядженням фактично припиняється право власності позивача на земельну ділянку, яке було набуто нею на підставі скасованого розпорядження голови Голопристанської районної державної адміністрації від 09.08.2007 р. № 392 "Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадян для ведення особистих селянських господарств", а тому спірне розпорядження суперечить положенням Конституції України, Цивільного та Земельного кодексів, що гарантують права громадянина на землю.
В судовому засіданні позивач підтримала позовні вимоги, вказавши на те, що відповідач не мав права скасовувати розпорядження голови Голопристанської райдержадміністрації від 09.08.2007 р. № 392, на підставі якого набула право власності на земельну ділянку та отримала державний акт на право власності на землю. Позбавлення позивача права власності на землю можливо лише на підставі рішення суду. Зазначила, що отриманню права власності на землю передувало виготовлення проекту землеустрою, який пройшов державну землевпорядну експертизу, і висновки цієї експертизи є чинними і не скасовані.
Представник відповідача надав суду письмові заперечення на адміністративний позов, в якому зазначив, що спірне розпорядження винесено на підставі протесту прокуратури Херсонської області від 17.05.2008р. №07/1-661-08 на розпорядження голови Голопристанської районної державної адміністрації від 09.08.2007р. №392, в якому наведені порушення вимог законодавства при наданні громадянам землі для ведення особистих селянських господарств. Право голови облдержадміністрації скасовувати розпорядження голови райдержадміністрації, яке суперечить законодавству, є недоцільним, неекономним, неефективним за очікуваннями чи фактичними результатами передбачено Законом України "Про місцеві державні адміністрації".
Представники третьої особи в судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, про причини неявки суд не повідомив.
Представник прокуратури Херсонської області в судовому засіданні вказала на правомірність спірного розпорядження голови Херсонської облдержадміністрації та наявність порушень вимог Водного та Земельного кодексів, які наведені у протесті прокуратури Херсонської області від 17.05.2008 р. № 07/1-661-08 при винесені розпорядженням Голопристанської райдержадміністрації № 392.
Суд, заслухавши пояснення позивача та прокурора, дослідивши наявні у справі докази, прийшов до висновку про необґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.
Судом встановлено, що відповідно до державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯД №733439, ОСОБА_1 є власником земельної ділянки площею 1,31 га, що розташована на території Рибальчеської сільської ради Голопристанського району Херсонської області, з цільовим призначенням - ведення особистого селянського господарства.
Даний державний акт виданий позивачу на підставі розпорядження голови Голопристанської районної державної адміністрації від 09.08.2007 р. № 392 "Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадян для ведення особистих селянських господарств".
Вказаним розпорядженням № 392 затверджені проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення ОСГ із земель запасу Геройської сільради площею 41,78 га громадянам ОСОБА_2, ОСОБА_3 та іншим (всього 21 чоловік), а також із земель Рибальчеської сільської ради площею 37,31 га громадянам ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_1 та іншим (всього 19 чоловік).
11.07.2008 р. голова Херсонської обласної державної адміністрації прийняв розпорядження № 940 "Про скасування деяких розпоряджень голови Голопристанської районної державної адміністрації", яким скасовано розпорядження голови Голопристанської районної державної адміністрації від 09.08.2007 р. № 392, а також від 27.06.2007 р. № 317 "Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадян для ведення особистих селянських господарств".
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог ст.1 Закону України "Про особисте селянське господарство" особисте селянське господарство - це господарська діяльність, яка проводиться без створення юридичної особи фізичною особою індивідуально або особами, які перебувають у сімейних чи родинних відносинах і спільно проживають, з метою задоволення особистих потреб шляхом виробництва, переробки і споживання сільськогосподарської продукції, реалізації її надлишків та надання послуг з використанням майна особистого селянського господарства, у тому числі й у сфері сільського зеленого туризму. Діяльність, пов'язана з веденням особистого селянського господарства, не відноситься до підприємницької діяльності.
Згідно з вимогами ч.5 ст.88 Водного кодексу України уздовж морів і навколо морських заток і лиманів виділяється прибережна захисна смуга шириною не менше двох кілометрів від урізу води.
Частиною 1 статті 90 Водного кодексу України передбачено, що прибережна захисна смуга уздовж морів, морських заток і лиманів входить у зону санітарної охорони моря і може використовуватися лише для будівництва санаторіїв та інших лікувально-оздоровчих закладів, з обов'язковим централізованим водопостачанням і каналізацією.
Однак, розпорядженням голови Голопристанської районної державної адміністрації № 392 від 09.08.2007 р., земельні ділянки, передані громадянам для ведення особистого селянського господарства, розташовані на відстані менше ніж 2 кілометри від урізу води заливу Збур'ївський кут і Дніпровського лиману Чорного моря відповідно.
Факт розташування земельних ділянок, наданих громадянам розпорядженням Голопристанської районної державної адміністрації № 392 від 09.08.2007 р., на відстані менш ніж 2 кілометри від урізу води, підтверджено матеріалами кримінальної справи № 500083-08 за обвинуваченням ОСОБА_6 за ст.367 ч.2 КК України, у якій 17.12.2010 р. Голопристанським районним судом Херсонської області винесено постанову про закриття кримінальної справи на підставі ст.ст.1 п."в", 6 Закону України "Про амністію" від 12.12.2008 р.
Крім того, відповідно до вимог ст.118 Земельного кодексу України проект відведення земельної ділянки до подачі на розгляд місцевої державної адміністрації погоджується з природоохоронним органом.
Як слідує з проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, розпорядження Голопристанської районної державної адміністрації № 392 від 09.08.2007 р. видано за відсутності позитивного висновку про результати розгляду матеріалів щодо надання земельних ділянок, передбаченого Порядком погодження природоохоронними органами матеріалів щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок, затвердженим наказом Мінприроди України 05.11.04 р. № 434 і зареєстрованим у Мін'юсті України 22.11.04 р. за № 1470/10069.
Суд зазначає, що відмітка про погодження проекту в акті обстеження земельної ділянки та наявність у плані відведення земельних ділянок підпису провідного спеціаліста - державного інспектора відділу державного екологічного контролю та радіаційної безпеки у пунктах пропуску через державний кордон посту "Скадовський морський торгівельний порт" Державної екологічної інспекції з охорони довкілля Північно-Західного регіону Чорного моря, скріпленого печаткою посту, не є належним погодженням проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок згідно з чинним законодавством.
До того ж пунктом 2.9. Порядку погодження природоохоронними органами матеріалів щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок передбачено, що у разі відсутності належної землевпорядної документації та встановлених у натурі (на місцевості) меж щодо водоохоронних зон та прибережних захисних смуг водних об'єктів, природоохоронний орган забезпечує їх збереження шляхом урахування при розгляді матеріалів щодо вилучення (викупу), надання цих земельних ділянок нормативних розмірів прибережних захисних смуг, встановлених статтею 88 Водного кодексу України, та орієнтовних розмірів і меж водоохоронних зон, що визначаються відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08.05.96 р. № 486 "Про затвердження Порядку визначення розмірів і меж водоохоронних зон та режиму ведення господарської діяльності в них", з урахуванням конкретної ситуації.
Таким чином, відсутність у проектах землеустрою урахування відповідно до ст.60 Земельного кодексу України розмірів і меж прибережної захисної смуги заливу Збур'ївський кут і Дніпровського лиману Чорного моря унеможливлює відведення таких земельних ділянок.
За таких обставин протест прокуратури області Херсонською обласною державною адміністрацією було задоволено та прийнято розпорядження № 940 від 11.07.2008 р. "Про скасування деяких розпоряджень голови Голопристанської районної державної адміністрації", у тому числі і розпорядження № 392 від 09.08.2007 р.
Частиною другою статті 43 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" передбачено, що розпорядження голови державної адміністрації, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, іншим актам законодавства або є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваними чи фактичними результатами, скасовуються Президентом України, Кабінетом Міністрів України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку.
Отже, виходячи з наведеного законодавством чітко визначені повноваження голови обласної державної адміністрації скасовувати розпорядження голів районних державних адміністрацій у разі, якщо останні суперечать законодавству.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначених Конституцією та законами України, а тому підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до Херсонської обласної державної адміністрації, третя особа: Голопристанська районна державна адміністрація Херсонської області, за участю прокуратури Херсонської області про визнання протиправним та скасування акту органу державної влади.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 05 жовтня 2011 р.
Суддя Бездрабко О.І.
кат. 6.2.1