Справа № 819/1748/15
03 серпня 2015 р.м.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючого судді Білоус І.О.
при секретарі судового засідання Габрилецькій С. Є.
за участю представників: позивача Катрук Є. А., відповідача Рацина Р. Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Сегеш-Україна" до Кременецької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
Позивач, ТОВ «СЕГЕШ-УКРАЇНА», звернулось до суду із позовом до Шумського відділення Кременецької ОДПІ ГУ ДФС у Тернопільській області із адміністративним позовом в якому просить визнати нечинним та скасувати винесене Шумським відділенням Кременецької ОДПІ ГУ ДФС України у Тернопільській області податкове повідомлення- рішення № 0001591500 від 27.04. 2015 р.
В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначає, що 24.03. 2015 р., з метою повного і своєчасного виконання податкового зобов'язання зі сплати податку на прибуток платіжним дорученням № 3242 ТОВ «СЕГЕШ-УКРАЇНА» здійснено перерахування авансового платежу по податку на прибуток за 2015 рік. Номер розрахункового рахунку для здійснення оплати у телефонному режимі підтверджено головному бухгалтеру позивача посадовою особою Шумського відділення Кременецької ОДПІ ГУ ДФС. Кошти сплачені згідно із повідомленими реквізитами та перебували на єдиному казначейському рахунку Державного бюджету України до кінця місяця - тобто в період з 24.03.2015 по 31.03.2015. Згодом, посадова особа відповідача повідомила про існування іншого рахунку по сплаті авансового платежу з податку на прибуток за 2015 рік.
У зв'язку із вказаними обставинами, відповідачем надано Управлінню Державної казначейської служби у Шумському районі ГУ Державної казначейської служби України в Тернопільській області висновок від 31.03. 2015 р. за вих. № 74-19 про здійснення перерахування помилково сплачених коштів ТОВ «СЕГЕШ-УКРАЇНА» платіжним дорученням № 3242 від 24.03.2015 в сумі 59921 грн. 00 коп. на рахунок № 33113318700600 за кодом бюджетної класифікації доходів 11021000 «Податок на прибуток приватних підприємств» та повідомлено про здійснення 31.03.2015 р. перерахування помилково сплачених коштів.
17.04.2015 р Шумським відділенням Кременецької ОДПІ ГУ ДФС у Тернопільській області за результатами проведеної камеральної перевірки податкової звітності з податку на прибуток щодо своєчасності сплати авансових внесків з податку на прибуток прийнято податкове повідомлення-рішення від 27.04. 2015 р. № 0001591500, яким нараховано штрафні санкції ТОВ «СЕГЕШ-УКРАЇНА» за порушення строків сплати авансового платежу з податку на прибуток у розмірі 10 % від податкового зобов'язання - 5992 (п'ять тисяч дев'яносто дві гривні) грн. 10 коп.
Вважає його протиправним та таким що підлягає до скасування з огляду на те, що платником податків було виконано обов'язок щодо сплати податку на прибуток, зважаючи на наявність станом на граничний строк суми такого податку на Єдиному казначейському рахунку.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував. Виклав доводи заперечень у наданому письмовому запереченні. Вважає дій податкового органу правомірними та такими що вчинені на підставі та у межах повноважень.
Суд, вивчивши доводи позову та заперечень проти позову, заслухавши пояснення представників позивача, відповідача, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, якими врегульовано спірні правовідносини, при прийнятті рішення виходить з наступних підстав та мотивів.
24.03.2015 р. з метою повного і своєчасного виконання податкового зобов'язання зі сплати податку на прибуток, платіжним дорученням № 3242 ТОВ «СЕГЕШ-УКРАЇНА» здійснено перерахування авансового платежу по податку на прибуток за 2015 рік на розрахунковий рахунок, повідомлений у телефонному режимі посадовою особою Шумського відділення Кременецької ОДПІ ГУ ДФС у Тернопільській області головному бухгалтеру позивача.
24.03.2015 р. ТОВ «СЕГЕШ-УКРАЇНА» платіжним дорученням № 3242 від 24.03.2015 в сумі 59921 грн. 00 коп. на рахунок № 331173477006000 за кодом бюджетної класифікації доходів 11021000 «Податок на прибуток приватних підприємств» на рахунок № 331173477006000 за кодом бюджетної класифікації доходів 11024000 «Авансові внески з податку на прибуток приватних підприємств».
Як встановлено судом, та не заперечується сторонами по справі, та, відтак в силу приписів ч. 3 ст. 72 КАС України не підлягає додатковому доказуванню, перераховані позивачем кошти перебували на єдиному казначейському рахунку Державного бюджету України в період з 24.03.2015 по 31.03.2015 р.
Листом Управління Державної казначейської області у Шумському районі ГУ Державної казначейської служби України в Тернопільській області №2-05/361 від 21.04.2015 ТОВ «СЕГЕШ-УКРАЇНА» повідомлено про здійснення 31.03.2015 р. перерахування помилково сплачених коштів за платіжним дорученням № 3242 від 24.03.2015 р. в сумі 59921 грн. 00 коп. на рахунок № 33113318700600 за кодом бюджетної класифікації доходів 11021000 «Податок на прибуток приватних підприємств» на рахунок №331173477006000 за кодом бюджетної класифікації доходів 11024000 «Авансові внески з податку на прибуток приватних підприємств» 31.03.2015 р.
17.04.2015 р. Шумським відділенням Кременецької ОДПІ ГУ ДФС у Тернопільській області проведено камеральну перевірку податкової звітності з податку на прибуток щодо своєчасності сплати авансових внесків з податку на прибуток до бюджету ТОВ «СЕГЕШ-УКРАЇНА».
За результатами проведеної перевірки складено Акт про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на прибуток від 17.04.2014 за №116/1510/32736549, у якому було зафіксовано що ТОВ «СЕГЕШ-УКРАЇНА» порушено граничний строк сплати узгодженого податкового зобов'язання зі сплати авансових внесків за податку на прибуток. Внаслідок цього ТОВ «СЕГЕШ-УКРАЇНА» порушено вимоги п. 57.1 ст. 57 ПК України щодо термінів сплати податкового зобов'язання в розмірі 59921 грн. 00 коп. та нараховано штрафні санкції в сумі 10 % від суми податкового зобов'язання в розмірі 5992 грн. 10 коп.
30.04.2015 р. ТОВ «СЕГЕШ-УКРАЇНА» отримано прийняте Шумським відділеням ОДПІ Кременецької ОДПІ ГУ ДФС України в Тернопільській області податкове повідомлення-рішення від 27.04.2015 р. №0001591500 яким нараховано штрафні санкції ТОВ «СЕГЕШ-УКРАЇНА» за порушення строків сплати авансового платежу з податку на прибуток у розмірі 10% від податкового зобов'язання - 5992 (п'ять тисяч дев'яносто дві гривні) грн. 10 коп.
05.05.2015 р. позивачем подано до Головного управління ДФС в Тернопільській області скаргу за вх. № 887/10 на податкове повідомлення - рішення від 27.04. 2015 року № 0001591500.
Результати розгляду даної скарги позивачу повідомлено листом, який одержано ТОВ «СЕГЕШ-УКРАЇНА» 25.05.2015 р. В ньому повідомлено що за результатами розгляду скарги прийнято рішення від 21.05.2015 за вих. № 833/10/19-00-10-01-06/5255, яким у задоволенні скарги відмовлено, а оспорене податкове повідомлення-рішення залишено без змін.
26.05.2015 р. позивачем подано скаргу вх. 14793/6 від 02.06.2015 на податкове повідомлення-рішення Шумського відділення Кременецької ОДПІ ГУ ДФС у Тернопільській області № 0001591500 від 27.04.2015 р. до Державної фіскальної служби.
За результатами розгляду даної скарги Державною фіскальною службою України прийнято рішення від 12.06.2015 за вих. № 12287/6/99-99-10-01-02-25 (одержане позивачем 15.06.2015), яким залишено без змін податкове повідомлення-рішення № 0001591500 від 27.04.2015 р. та рішення, прийняте за результатами розгляду первинної скарги, а скаргу залишено без задоволення.
Не погодившись із таким рішенням позивачем оскаржено його до суду.
Відповідно до ст. 164 ПК України, загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.
Згідно з пп. «а» п. 176.2. ст. 176 ПК України, особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані: своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок.
П. 4 і 5 ст. 45 Бюджетного кодексу України (далі - БК України) встановлено, що податки і збори (обов'язкові платежі) та інші доходи державного бюджету зараховуються безпосередньо на єдиний казначейський рахунок і не можуть акумулюватися на рахунках органів, що контролюють справляння надходжень бюджету (за винятком установ України, які функціонують за кордоном).
Приписами ч. 5 ст. 45 БК України передбачено, що податки і збори (обов'язкові платежі) та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими до державного бюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок.
Отже, аналіз норм БК України дає підстави для висновку, що усі податкові надходження, справляння яких передбачено законодавством України, є доходами бюджету. Податки і збори (обов'язкові платежі) визнаються зарахованими до державного бюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок.
Поняття «єдиний казначейський рахунок» закріплене в Положенні про єдиний казначейський рахунок», затвердженому Наказом Державного казначейства України від 26.06.2002р. № 122 (далі - Положення № 122), та визначається як консолідований рахунок, відкритий Державному казначейству України в Національному банку України для обліку коштів та здійснення розрахунків у системі електронних платежів Національного банку України.
П. 2.1 цього Положення встановлено, що єдиний казначейський рахунок консолідує кошти державного та місцевих бюджетів, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, коштів інших клієнтів, обслуговування яких здійснюється органами Державного казначейства України та регламентується законодавством.
Зі змісту пунктів 2.2 і 2.3 Положення № 122 слідує, що всі сплачені податки і збори (обов'язкові платежі), не залежно від того, до якого бюджету вони сплачені, в будь-якому випадку зараховуються та акумулюються на один консолідований рахунок - єдиний казначейський рахунок, а зарахування податку на відповідний рахунок має значення лише для обліку коштів.
П. 22.4 ст. 22 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» від 05.04.2001 р. № 2346-III ( далі - Закон № 2346-ІІІ) передбачено, що під час використання розрахункового документа ініціювання переказу є завершеним: для платника - з дати надходження розрахункового документа на виконання до банку платника.
Як встановлено судом, та знайшло своє підтвердження у матеріалах даної адміністративної справи, ініціювання Позивачем сплати визначеної суми авансового внеску з податку на прибуток до державного бюджету було здійснено 24.03. 2015 р., тобто, у межах граничного терміну сплати передбаченого нормами п. 57.1 ст. 57 ПК України.
Перераховані позивачем кошти перебували на єдиному казначейському рахунку Державного бюджету України в період з 24.03.2015 по 31.03.2015 р.
Враховуючи вищенаведені вимоги законодавства, яким врегульовано спірні правовідносини та зважаючи на те, позивачем сплачено до бюджету авансовий з податку на прибуток до державного бюджету платіжним дорученням № 3242 від 24.03.2015 в сумі 59921 грн. 00 коп. на рахунок № 331173477006000 за кодом бюджетної класифікації доходів 11021000 «Податок на прибуток приватних підприємств» на рахунок № 331173477006000 за кодом бюджетної класифікації доходів 11024000 «Авансові внески з податку на прибуток приватних підприємств», суд приходить до висновку, що за даною подією позивачем у відповідності до вимог ПК України було обґрунтовано нараховано, утримано та сплачено до бюджету податок на прибуток до державного бюджету.
Судом не береться до уваги позиція представника відповідача щодо того, що сплата позивачем авансового платежу з податку на прибуток приватних підприємств здійснена позивачем не на той рахунок Державного казначейства України, та вважається необґрунтованою та такою, що не може слугувати підставою для висновку про заниження вже сплаченого грошового зобов'язання з наступних підстав.
Ініціювання позивачем сплати необхідної суми податку грошового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств до Державного бюджету було здійснено 15.11.2011 р. Тобто, саме з цієї дати відбулось вилучення частини майна позивача (коштів), призначеної для сплати до бюджету в якості податку, у зв'язку з чим конституційний обов'язок позивача вважається виконаний.
Помилкове визначення позивачем у платіжному дорученні коду бюджетної класифікації, визначеного для сплати авансових внесків з податку на прибуток не є правовою підставою для висновку про несплату ним необхідної суми податку у визначений строк (заниження податку) та, як наслідок, для застосування штрафних (фінансових) санкцій.
На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку про неправомірність з боку відповідача висновку про порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання зі сплати авансових внесків за податку на прибуток, відтак і відсутність порушення вимоги п. 57.1 ст. 57 ПК України, щодо термінів сплати податкового зобов'язання в розмірі 59921 грн. 00 коп. та безпідставність нарахування штрафних санкцій у сумі 10 % від суми податкового зобов'язання в розмірі 5992 грн. 10 коп.
Ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірності винесення оскаржуваного рішення.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення а прийняте відповідачем податкове повідомлення рішення № 0001591500 від 27.04.2015 р. підлягає до скасування.
Якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, відповідно до ч.1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись ст.ст. 94, 158-167 КАС України, суд, -
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення, винесене Шумським відділенням Кременецької об"єднаної державної податкової інспекції головного управління ДСФ у Тернопільській області № 0001591500 від 27.04.2015 р.
3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Сегеш-України" (вул. Гагаріна б. 17 Д Тернопільська обл. м. Шумськ) судові витрати у розмірі 182, 70 (сто вісімдесят дві грн. 70 коп.)
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Білоус І.О.
копія вірна
Суддя Білоус І.О.