Справа №817/2237/15
10 серпня 2015 року м. Рівне
Суддя Рівненського окружного адміністративного суду Шарапа В.М., розглянувши позовну заяву
Державного територіального - галузевого об'єднання "Львівська залізниця", від імені якого діє Відокремлений підрозділ "Рівненська дирекція залізничних перевезень"
до Рівненської міської ради
про визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій,
Державне територіально - галузеве об'єднання "Львівська залізниця", від імені якого діє Відокремлений підрозділ "Рівненська дирекція залізничних перевезень", звернулось до суду з позовною заявою, в якій просить визнати незаконним та скасувати рішення Рівненської міської ради від 23.06.2015 року №5403 "Про відмову в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення в постійне користування земельної ділянки на вул. 16 липня та скасування пунктів 1.1 та 3 рішення Виконавчого комітету Ровенської міської Ради народних депутатів від 20.06.1979 №218" в повному обсязі, зобов'язати розглянути на пленарному засіданні сесії подане позивачем 12.02.2015 року клопотання щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовно площею 2200 м2 на вул. 16 Липня в постійне користування для розміщення та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту за рахунок земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення в строки та в порядку, передбаченому Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Земельним кодексом України та прийняти належне, у відповідності до чинного законодавства України рішення.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Частиною 1 статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 року №280/97-ВР визначено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Тому, позовна заява підсудна місцевому загальному суду як адміністративному суду та не підсудна Рівненському окружному адміністративному суду.
Пунктом 6 частини 3 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
За наведених обставин, позовна заява підлягає поверненню позивачу разом з усіма доданими до неї документами.
Керуючись пунктом 6 частини 3 статті 108, статтею 165 КАС України, суддя, -
Позовну заяву Державного територіального - галузевого об'єднання "Львівська залізниця", від імені якого діє Відокремлений підрозділ "Рівненська дирекція залізничних перевезень" до Рівненської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій повернути позивачу разом з усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 КАС України, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то п'ятиденний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії ухвали суду.
Суддя Шарапа В.М.