Справа № 817/1902/15
10 серпня 2015 року м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Жуковська Л.А. розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Корецького районного управління юстиції, Відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Костопільського районного управління юстиції
про зобов'язання вчинення певних дій, -
ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Корецького районного управління юстиції про зобов'язання вчинення дій щодо внесення змін до актового запису цивільного стану від 16.05.1951 №111.
14.08.2015 представником позивача подано заяву про зміну підстав позову.
Позовні вимоги з врахуванням заяви про зміну підстав позову обґрунтовані наявністю помилкових відомостей в актовому записі від 16.05.1951, вчиненому Корецьким Райбюро ЗАГС Ровенської області №111 про народження ОСОБА_1 щодо імені та національності батька.
Відповідач позов не визнав про що подав письмове заперечення (а.с. 23). На думку Відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Корецького районного управління юстиції належним відповідачем у справі має бути Відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Костопільського районного управління юстиції.
У порядку ч. 3 ст. 52 КАС України судом залучено Відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Костопільського районного управління юстиції у якості другого відповідача.
Представником позивача подано письмове клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Відповідачі 1, 2 у судове засідання явку уповноважених представників не забезпечели, подано письмові клопотання про розгляд справи без їх участі.
Відповідно до ч. ч. 4, 6 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
За таких обставин, на підставі ч. ч. 4, 6 ст. 128 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу на підставі наявних у ній доказів у порядку письмового провадження.
Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення.
Як встановлено судом, 16 травня 1951 року Корецьким Райбюро ЗАГС Ровенської області складено актовий запис № 111 про поновлення актового запису про народження заявника, в якому зазначено ім'я дитини - «ОСОБА_1», а батьки: «ОСОБА_2», національність - українець; Мати - «ОСОБА_3» національність - українка», що підтверджується Свідоцтвом про народження заявника, серії НОМЕР_1 від 16.05.1951 року, виданого Корецьким Райбюро ЗАГС Ровенської області.
Згідно архівної довідки Державного архіву Волинської області від 21.11.2014 року за №1963/01-20 в списках виборців 56-го округу гміни Сильно Луцького повіту Волинського воєводства по виборах в Сейм Польської республіки за 1938 рік значаться ОСОБА_4 1913 року народження та ОСОБА_3, 1912 року народження, жителі села Гараймівка.
Крім того, як вказано в тій же довідці, в документах Луцької окружної біржі праці, яка діяла в період окупації Волинської області нацистськими загарбниками в період 1941-1944 роках є списки жителів села Холоневичі Цуманського району у якому значаться: ОСОБА_4, 1913 року народження, за національністю поляк, римо-католицького віросповідання, ОСОБА_3, 1912 року народження, за національністю українка, православного віросповідання; ОСОБА_5, 1938 року народження, польської національності, римо-католицького віросповідання; ОСОБА_6, 1942 року народження, за національністю поляк, римо-католицького віросповідання.
Суд зазначає, що факт проживання ОСОБА_4 та ОСОБА_3 з дітьми ОСОБА_5 та ОСОБА_6 в с. Холоневичі Цуманського району в період з 1938 по 1943 рік підтверджується також нотаріально посвідченими письмовими поясненнями громадян ОСОБА_7 та ОСОБА_8.
Тим самим, є підстави вважати, що в актовому записі №111 від 16 травня 1951 року про поновлення актового запису про народження ОСОБА_1, невірно вказано ім'я дитини, ім'я та національність батька.
Вказані обставини, зокрема щодо імені та національності батька, підтверджені Постановою Рівненського окружного адміністративного сулу від 26.03.2015 року в справі №817/301/15, яка набрала законної сили, яка ухвалена щодо рідної сестри позивача ОСОБА_5.
Обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини (ч.1 ст.72 КАС України).
Крім того, суд встановив, що 28.07.2015 року ОСОБА_1 звернувся до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційої служби Костопільсього районного управління юстиції із заявою про внесення змін до актового запису № 111 від 16.05.1951 року про поновлення актового запису про народження заявника, однак згідно висновку від 03.08.2015 року останньому було відмовлено у внесенні змін до актового запису.
28.07.2015 року ОСОБА_1 звернувся до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційої служби Корецького районного управління юстиції із заявою про внесення змін до актового запису № 111 від 16.05.1951 року про поновлення актового запису про народження заявника.
Листом Відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційої служби Корецького районного районного управління юстиції від 29.07.2015 вих. №241-03.1-06-77 заявнику відмовлено у внесенні змін до такого актового запису.
На думку суду такі дії та рішення відповідача є протиправними, а права позивача підлягають захисту шляхом зобов'язання внесення змін до актового запису.
Правовідносини, що склалися, регулюються Законом України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" № 2398-VI від 01.07.2010 (із змінами та доповненнями) (далі - Закон № 2398), Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженими Наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5 (далі - Правила) та іншими нормативно-правовими актами прийнятими для реалізації норм вказаного Закону.
Так, згідно із ч. 1 ст. 6 Закону № 2398 відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
У відповідності до ч. 1 ст. 22 Закону №2398 внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.
Частиною 3 зазначеної статті заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану.
Згідно із ч. 4, 6 тієї ж статті зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.
Відтак, з огляду на ту обставину, що вказаний актовий запис зберігається відповідачем 1, а тому зміни до нього згідно вимог Закону вносяться відповідачем 1, заява ж про внесення відповідних змін подається відповідачу 2.
Після внесення змін до актового запису цивільного стану заявнику повторно видається свідоцтво про державну реєстрацію акта цивільного стану.
Відповідно до п. 1.1 Правил, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Згідно до п. 1.7 Правил зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил. У разі зберігання актового запису цивільного стану (метричного запису) у державній архівній установі внесення змін безпосередньо до актового запису (метричного запису) проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану.
Пунктом 2.7 Правил передбачено, що на підтвердження достовірності представлених заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану відділом державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичним представництвом чи консульською установою України додаються до матеріалів справи повні витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому. Якщо актовий запис цивільного стану, до якого потрібно внести зміни, зберігається в архіві іншого відділу державної реєстрації актів цивільного стану України, то відділ державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, надсилає відповідний запит щодо підтвердження відповідності відомостей у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян даним паперового носія актового запису цивільного стану, яке в подальшому додається до повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян у відповідній справі. Копія актового запису цивільного стану направляється, якщо про необхідність її надіслання було зазначено у запиті.
За приписами підпункту 2.13.2 Правил підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду.
Відповідно до п.п.2.15.9 Правил висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану складається, якщо під час державної реєстрації акту цивільного стану були допущені помилки (перекручення, пропуск відомостей, окремих слів або граматичні помилки чи вказані неправильні відомості).
Згідно п.п.2.16.7 Правил зміни, доповнення, виправлення вносяться в паперові носії актових записів цивільного стану та одночасно до Державного реєстру актів цивільного стану громадян на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.
Пунктами 2.21, 2.22, 2.23 Правил визначено, що у разі внесення змін на підставі рішення суду, постанови адміністративного суду, органу опіки та піклування, оформленого розпорядженням районної державної адміністрації чи рішенням виконавчого комітету відповідних рад, за потреби, до них додаються відповідні заява про внесення змін та інші необхідні для виконання документи, які надсилаються до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання актового запису цивільного стану, до якого вносяться зміни. Після внесення змін до актового запису цивільного стану заявнику повторно видається або надсилається для вручення до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем його проживання свідоцтво про державну реєстрацію акту цивільного стану. На свідоцтві проставляється штамп "Повторно". Свідоцтво про державну реєстрацію, подане заявником для внесення змін, анулюється та знищується у встановленому порядку. Про зміни та відмітки, внесені до актових записів цивільного стану, надсилається повідомлення за формами, наведеними в додатках 6-8, до відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, який робить відповідну відмітку у другому примірнику актового запису цивільного стану. В обох примірниках актового запису цивільного стану, до яких внесено зміни або зроблено відмітки, зазначаються серія, номер свідоцтва про державну реєстрацію акту цивільного стану, яке повторно видано у зв'язку з внесенням змін, та зазначається дата його видачі.
Відповідно до вимог статті 11 Закону України «Про національні меншини в Україні» громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність.
Згідно положень статей 1,3 Закону України «Про національні меншини в Україні» Україна гарантує громадянам республіки незалежно від їх національного походження рівні політичні, соціальні, економічні та культурні права і свободи, підтримує розвиток національної самосвідомості й самовиявлення. Усі громадяни України користуються захистом держави на рівних підставах. При забезпеченні прав осіб, які належать до національних меншин, держава виходить з того, що вони с невід'ємною частиною загальновизнаних прав людини. До національних меншин належать групи громадян України, які не є українцями за національністю, виявляють почуття національного самоусвідомлення та спільності між собою.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частиною 1 ст.9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до положень ч.1 ст.11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною 1 ст. 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно ч. 2 ст. 72 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Статтею 159 КАС України встановлено, що судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яке ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а, відтак, такими, що підлягають задоволенню, шляхом внесення відповідних змін в актові записи.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Зобов'язати Відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Корецького районного управління юстиції внести зміни до актового запису цивільного стану №111 від 16 травня 1951 року, зазначивши в графах "батько" - ОСОБА_4, "національність" - поляк.
Присудити на користь позивача ОСОБА_1 із Державного бюджету України судовий збір у розмірі 73, 08 грн.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Жуковська Л.А.