Справа № 815/1319/15
05 серпня 2015 року м. Одеса 13год.10хв.
Зала судових засідань №19
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого - судді Аракелян М.М.
За участю секретаря - Торубка М.А.
За участю сторін:
Від позивача: ОСОБА_1 - за довіреністю
Від відповідачів:
Від Білгород-Дністровської районної ради Одеської області: Берлінський О.А. - за довіреністю
Від відділу Держземагенства у Білгород-Дністровському районі Одеської області: не з'явився
Від третьої особи: не з'явився
Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_3 до Білгород-Дністровської районної ради Одеської області, Відділу Держземагентства у Білгород-Дністровському районі Одеської області, за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору - Білгород-Дністровської районної державної адміністрації Одеської області про визнання протиправною бездіяльності, визнання незаконним та скасування рішення,-
До суду надійшла адміністративна позовна заява суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_3, в якій позивачка просить суд визнати протиправною бездіяльність відділу Держземагентства у Білгород- Дністровському районі Одеської області щодо ненадання позивачу копії нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_3, для реконструкції, експлуатації та обслуговування баз відпочинку "Трембіта" і "Чернівціліс", розташованої за адресою: Одеська область, Білгород-Дністровський район, територія Будацької коси біля селища Затока (за межами населених пунктів)" та супутніх матеріалів, що підтверджується листом від 20.02.2015 року листом №32-1510-0.1 1-136/2-15.; визнати незаконним та скасувати рішення Білгород-Дністровської районної ради Одеської області від 27.07.2012 року №282-VI "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_3, для реконструкції, експлуатації та обслуговування баз відпочинку "Трембіта" і "Чернівціліс", розташованої за адресою: Одеська область, Білгород-Дністровський район, територія Будацької коси біля селища Затока (за межами населених пунктів)".
В обґрунтування своїх вимог зазначила, що спірне рішення Білгород-Дністровської районної ради Одеської області прийнято з порушенням вимог ст.. 21 Закону України «Про оцінку землі» та ст. 35 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації». Так, позивачка є користувачем земельної ділянки 0, 6270 га під базою відпочинку «Чернівціліс» згідно договору оренди землі від 29.10.2004 року а також власником земельної ділянки 0,2405га під базою відпочинку «Трембіта» згідно Державного акту від 07.04.2008р. 27.07.2012 року Білгород-Дністровською районною радою Одеської області було прийнято рішення 282-VI "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_3, для реконструкції, експлуатації та обслуговування баз відпочинку "Трембіта" і "Чернівціліс", розташованої за адресою: Одеська область, Білгород-Дністровський район, територія Будацької коси біля селища Затока (за межами населених пунктів)". У зв'язку з прийняттям вказаного рішення заступник Білгород-Дністровського району Одеської області звернувся з позовом до господарського суду Одеської області щодо внесення змін до договору оренди. 12 лютого 2015 року Одеським апеляційним господарським судом, скасовано рішення господарського суду Одеської області від 19.11.2014 року та ухвалено нове, позовні вимоги заступника прокурора задоволено та внесено зміни до діючого договору оренди землі від 29.10.2004 року в частині розміру орендної плати. Позивач з метою належного виконання судового рішення від 15.02.2015 року та впорядкування земельної документації звернувся до Відділу Держземагентства у Білгород-Дністровському районі Одеської області щодо отримання копії нормативно-грошової оцінки та супутніх матеріалів. Однак, листом від 20.02.2015 року №32-1510-0.11-136/2-15 Відділ Держземагентства повідомив, що супутніх матеріалів, а саме висновку державної землевпорядної експертизи на нормативно-грошову оцінку земельних ділянок баз відпочинку «Чернівціліс» та «Трембіта» не має.
На думку позивача, такі дії Відділу Держземагентства у Білгород-Дністровському районі Одеської області є протиправними, оскільки вказана інформація є публічною, без обмеженого доступу, та являється обґрунтуванням оскаржуваного рішення Білгород-Дністровської районної ради Одеської області.
Підставою для прийняття рішення Білгород-Дністровської районної ради Одеської області рішення від 27.07.2012 року №282-VI "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_3, для реконструкції, експлуатації та обслуговування баз відпочинку "Трембіта" і "Чернівціліс", розташованої за адресою: Одеська область, Білгород-Дністровський район, територія Будацької коси біля селища Затока (за межами населених пунктів)" слугувало затвердження нормативної грошової оцінки в порядку ст. 23 Закону України «Про оцінку земель». Статтею 23 Закону України «Про оцінку земель» визначено, що технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, затверджується районними радами. При цьому, під час затвердження нормативно-грошової оцінки земельної ділянки суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_3 відповідач (Білгород-Дністровська районна рада Одеської області) не перевірив законність розробки відповідної документації, оскільки рішення чи розпорядження з боку виконавчої влади чи місцевого самоврядування - не було, а договір на розробку був укладений з особою, яка не має відношення до земельної ділянки, орендної плати та не є користувачем/розпорядником/ орендодавцем цієї земельної ділянки. Незважаючи на вказані обставини, відповідачем без встановлення всіх обставин у справі було прийнято оскаржене рішення.
Рішення Білгород-Дністровської районної ради Одеської області від 27.07.2012 року №282-VI було прийняте без висновку державної експертизи, що є порушенням вимог ст. 21 Закону "України «Про оцінку земель» та вимоги ст. 35 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації».
Крім того, жодна особа не може бути зацікавленою в розробці технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки під базою відпочинку «Трембіта», крім ОСОБА_3, оскільки саме позивачка є власником земельної ділянки.
На думку позивача, рішення Білгород-Дністровської районної ради Одеської області від 27.07.2012 року №282-VI є протиправним та підлягає скасуванню.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача /Білгород-Дністровської районної ради Одеської області/ в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог, посилаючись в своїх поясненнях на письмові заперечення, подані суду. В обґрунтування своєї позиції зазначив, що Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Законом України «Про оцінку земель» підтверджуються повноваження відповідача на прийняття оскаржуваного рішення. Підставою для прийняття рішення Білгород-Дністровської районної ради Одеської області рішення від 27.07.2012 року №282-VI слугувало наступне. Листом Відділу Держкомзему у Білгород-Дністровському районі від 13.03.2012 року №03-01-15/233 було направлено на розгляд та подальше затвердження на сесії Білгород-Дністровської районної ради технічні документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів на території Білгород-Дністровського району, в тому числі технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_3, для реконструкції, експлуатації та обслуговування баз відпочинку «Трембіта» і «Чернівціліс», розташованих за адресою: Одеська область, Білгород-Дністровський район, територія Будацької коси біля селища Затока (за межами населених пунктів). Разом з вказаною технічною документацією було надано належним чином завірену копію висновку державної експертизи землевпорядної документації від 03.11.2011 №215. Відповідно до вказаного висновку представлена на державну землевпорядну експертизу технічна документація не в повній мірі відповідає вимогам чинного законодавства. Контроль за усуненням зауважень покладається на Відділ Держкомзему у Білгород-Дністровському районі. До вказаного висновку прикладена копія коректурного аркуша про усунення зауважень, викладених у висновку державної експертизи землевпорядної документації від 03.11.2011 року №215 від 20.02.2012 року за підписом начальника Відділу Держкомзему в Білгород-Дністровському районі, в якому вказується, що зазначені зауваження усунені. Отже, згідно з п. 10 зазначеного висновку після усунення зауважень нормативно-грошова оцінка підлягає затвердженню відповідно до ч.2 ст.23 Закону України «Про оцінку земель» районною радою та щорічній індексації.
Враховуючи, що на технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_3 наявний позитивний висновок державної експертизи землевпорядної документації від 03.11.2011 року №215 та на виконання вимог частин 4,8 статті 35, частини 6 статті 37 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» Білгород-Дністровською районною радою прийнято Рішення №282-VI
Крім того, відповідно до технічної документації про нормативну грошову оцінку, що затверджена рішенням 282-VI, підставою для проведення робіт виступає розпорядження Одеської обласної державної адміністрації від 29 квітня 2011 року №302/А-2011 «Про виділення коштів Головному управлінню економіки Одеської обласної державної адміністрації», а також визначено, що замовником технічної документації про нормативного грошову оцінку є Одеській філіал Українського Державного інституту проектування садів і виноградників «Укрдіпросад» відповідно до договору №11/УДК 00290 від 16.08.2011 року.
Таким чином, при виготовленні технічної документації про нормативну грошову оцінку, що затверджена рішенням 282-VI, вимоги Закону України «Про оцінку земель» було повністю дотримано.
Наведене підтверджує правомірність дій Білгород-Дністровської районної ради під час прийняття оскаржуваного рішення та його законність.
Представник відповідача /відділу Держземагентства у Білгород-Дністровському районі Одеської області/ в судове засідання не з'явився, про даті, час та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином та завчасно, заперечень проти позову до суду не надав. 26.05.2015 року за вх. №12889/15 від останнього надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності представника Відділу Держземагентства у Білгород-Дністровському районі Одеської області.
Представник третьої особи в засідання суду не з'явився, Білгород-Дністровська райдержадміністрація Одеської області заявила клопотання про розгляд справи за відсутності її представника.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, суд дійшов наступного.
Судом встановлено, що 29.10.2004р. між Білгород-Дністровською РДА (Орендодавець) та суб'єктом підприємницької діяльності фізичною особою ОСОБА_3 (Орендар) було укладено Договір оренди землі, відповідно до п.1якого орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення - землі рекреаційного призначення, яка знаходиться на території Будацької коси біля селища Затока Білгород-Дністровського району Одеської області.
Згідно п.2 договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,8675 га, в тому числі 0,2405 га - під базою відпочинку «Трембіта» та 0,06270 га - під базою відпочинку «Чернівціліс», в тому числі 0, 8675 га забудованих земель. Пунктом 4 договору визначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 42090,12 грн. Згідно із п.7 договору його укладено на 25 років. Відповідно до п.8 договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 10 відсотків нормативної грошової оцінки землі у розмірі 4250 грн. за кожен рік оренди, що складає 106250 грн. за весь строк оренди.
Вказаний договір оренди землі зареєстровано у Книзі договорів оренди земельних ділянок за № 040451500001 від 01.11.2004р., про що на останньому аркуші договору зроблено відповідний напис.
В подальшому позивачка набула земельну ділянку площею 0,2405га під базою відпочинку «Трембіта» у власність на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки від 29.10.2007р., про що ФОП ОСОБА_3 видано Державний акт на право власності на земельну ділянку Серія ЯД №961257 від 07.04.2008р.
13.03.2012 року листом Відділу Держкомзему у Білгород-Дністровському районі №03-01-15/233 було направлено на розгляд на подальше затвердження на сесії Білгород-Дністровської районної ради технічні документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів на території Білгород-Дністровського району, в тому числі технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_3, для реконструкції, експлуатації та обслуговування баз відпочинку «Трембіта» і «Чернівціліс», розташованої за адресою: Одеська область, Білгород-Дністровський район, територія Будацької коси біля селища Затока (за межами населених пунктів). Разом з вказаною технічною документацією було надано копію висновку державної експертизи землевпорядної документації від 03.11.2011 №215
27.07.2012р. рішенням Білгород-Дністровської районної ради № 282-VІ: п.1 затверджено технічну документацію про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, площею 0,8675 га, СПД ОСОБА_3, для реконструкції, експлуатації та обслуговування баз відпочинку «Трембіта» і «Чернівціліс», розташованої за адресою: Одеська область, Білгород-Дністровський район, територія Будацької коси біля селища Затока (за межами населених пунктів), грошова нормативна оцінка якої складає 1254037,80 грн. ; пунктом 2 рішення було рекомендовано Білгород-Дністровській РДА прийняти нормативно-правовий акт про затвердження конкретної ставки у відсотках від нормативної грошової оцінки за оренду земельної ділянки, укласти додаткові угоди, тощо.
В подальшому заступник Білгород-Дністровського міжрайонного прокурора звернувся до господарського суду Одеської області в інтересах держави в особі Білгород-Дністровської державної адміністрації (Білгород-Дністровська РДА) з позовною заявою до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про внесення змін до договору оренди землі від 29.10.2004р., укладеного між Білгород-Дністровською РДА та ФОП ОСОБА_3, зареєстрованого у Книзі договорів оренди земельних ділянок за № 040451500001 від 01.11.2004р., яким передано у строкове платне користування строком на 25 років земельну ділянку загальною площею 0, 6270 га, в тому числі 0,6270 га забудованих земель під базою відпочинку «Чернівціліс», розташованої за адресою: Одеська область, Білгород-Дністровський район, територія Будацької коси біля селища Затока (за межами населених пунктів).
Як зазначає позивачка, 12.02.2015 року постановою Одеського апеляційного господарського суду у справі №916/3600/14 позов прокурора задоволено, внесено зміни до договору оренди землі від 29.10.2004р., укладеного між Білгород - Дністровською районною державною адміністрацією та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_3, зареєстрованого у Білгород - Дністровському районному відділі Одеської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру», про що в Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис від 01.11.2004р. за № 040451500001, яким передано у строкове платне користування строком на 25 років земельну ділянку загальною площею 0,6270 га, в тому числі 0,6270 га забудовних земель під базою відпочинку «Чернівціліс», розташовану на Будацькій косі Білгород - Дністровського району Одеської області, біля селища Затока.
Дізнавшись про оскаржуване рішення райради при розгляді господарської справи, позивачка звернулася до Відділу Держземагентства у Білгород-Дністровському районі Одеської області про отримання копії нормативної грошової оцінки земельної ділянки та супутніх документів до неї.
20.02.2015 року листом №32-1510-0.11-136/2-15 Відділ Держземагентства на звернення позивачки надав відповідь, відповідно до якої у Відділі висновок державної експертизи технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок СПД ОСОБА_3 для реконструкції, експлуатації та обслуговування баз відпочинку «Трембіта» і «Чернівціліс» відсутній.
Вбачаючи бездіяльність Відділу Держземагентства у Білгород- Дністровському районі Одеської області щодо ненадання копії нормативної грошової оцінки земельної ділянки суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_3, супутніх матеріалів до неї, та рішенням Білгород-Дністровської районної ради Одеської області від 27.07.2012 року №282-VI "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_3, для реконструкції, експлуатації та обслуговування баз відпочинку "Трембіта" і "Чернівціліс", розташованої за адресою: Одеська область, Білгород-Дністровський район, територія Будацької коси біля селища Затока (за межами населених пунктів)", позивачка звернулася до суду з позовом.
Суд погоджується з правовою позицією позивача в частині оскарження рішення Білгород-Дністровської районної ради Одеської області від 27.07.2012 року №282-VI з огляду на наступне.
Статтею 4 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що принципом діяльності органів місцевого самоврядування є законність, тобто рішення ради повинно відповідати як нормам Закону України "Про місцеве самоврядування", так і нормам тих законів, правовідносини яких регулює цей акт нормативно - правового характеру.
Відповідно до ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Згідно з п.34 ч.1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Відповідно до вимог ст. 93 Земельного Кодексу України, ст. 1, ч.2 ст.5 Закону України "Про оренду землі", право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Статтею 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
У відповідності до ст. 15 зазначеного Закону однією з істотних умов договору є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата (стаття 2 Закону України "Про плату за землю").
Відповідно до ст. 19 Закону України "Про плату за землю" розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за угодою сторін у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (ст. 21 Закону України "Про оренду землі").
Відповідно до ст.1 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Згідно ст.ст. 5, 13 зазначеного Закону обов'язкова нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Відповідно до ст. 201 Земельного Кодексу України, грошова оцінка земельних ділянок визначається на рентній основі. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо.
У відповідності до ст. 15 Закону України "Про оцінку земель" підставою для проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою.
За результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт (ч. 1 ст. 20 Закону України "Про оцінку земель").
Статтею 23 Закону України «Про оцінку земель» визначено, що технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, затверджується районними радами.
Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Згідно Технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок СПД ОСОБА_3 для реконструкції, експлуатації та обслуговування баз відпочинку "Трембіта" і "Чернівціліс", розташованої за адресою: Одеська область, Білгород-Дністровський район, територія Будацької коси біля селища Затока (за межами населених пунктів)" (кадастрові номери земельних ділянок 5110300000:02:027:0024; 5110300000:02:027:0023) підставою для проведення робіт виступає розпорядження Одеської обласної державної адміністрації від 29 квітня 2011 року №302/А-2011 «Про виділення коштів Головному управлінню економіки Одеської обласної державної адміністрації», а також визначено, що замовником технічної документації про нормативну грошову оцінку є Одеській філіал Українського Державного інституту проектування садів і виноградників «Укрдіпросад» відповідно до договору №11/УДК 00290 від 16.08.2011 року.
Грошову оцінку розроблено спеціалістами ДП «Центр «ДЗК» Одеська регіональна філія». Дата оцінки - 06.09.2011р.
Метою виконання нормативної грошової оцінки земельних ділянок - для визначення розміру орендної плати.
Відповідно до ст.. 21 Закону України «Про оцінку земель» визначено, що технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель, нормативної грошової оцінки земельних ділянок, а також звіти з експертної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності у разі їх продажу підлягають державній експертизі відповідно до закону.
Статтею 1 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» визначено, що державна експертиза землевпорядної документації (далі - державна експертиза) - це діяльність, метою якої є дослідження, перевірка, аналіз та оцінка об'єктів експертизи на предмет їх відповідності вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам і правилам, а також підготовка обґрунтованих висновків для
прийняття рішень щодо об'єктів експертизи.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації», основними завданнями державної експертизи є: організація комплексної, науково обґрунтованої оцінки об'єктів експертизи; перевірка відповідності об'єктів державної експертизи вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам і правилам;
впровадження передових методів та підвищення якості розробки об'єктів державної експертизи; підготовка об'єктивних та обґрунтованих висновків державної експертизи.
Об'єктами державної експертизи є документація із землеустрою та документація з оцінки земель, види яких визначені законом, а також матеріали і документація державного земельного кадастру. (ст.. 6 Закону).
Згідно статті 7 визначено, що замовниками державної експертизи є органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, землевласники, землекористувачі, підприємства, установи,організації і громадяни, заінтересовані у проведенні такої експертизи, а також розробники об'єктів державної експертизи.
Виконавцями державної експертизи є експерти, які працюють у складі спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері державної експертизи і мають високу кваліфікацію та спеціальні знання, а також висококваліфіковані спеціалісти або наукові
працівники, які залучаються цими органами до її проведення відповідно до закону (далі - експерти державної експертизи).
Відповідно до ст. 9 Закону, обов'язковій державній експертизі підлягають серед іншого, технічна документація з бонітування ґрунтів, нормативної грошової оцінки земельних ділянок.
Статтею 35 Закону визначено, що результатом проведення державної експертизи є висновок державної експертизи. Висновки державної експертизи повинні містити оцінку допустимості та можливості прийняття рішення щодо об'єкта державної експертизи і враховувати соціально-економічні наслідки.
Якщо об'єкт державної експертизи підготовлений згідно з вимогами законодавства, встановленими стандартами, нормами і правилами, то він позитивно оцінюється та погоджується. У разі необхідності погодження може обумовлюватися певними умовами щодо додаткового опрацювання окремих питань та внесення коректив, виконання яких не потребує суттєвих доробок.
Позитивні висновки державної експертизи щодо об'єктів обов'язкової державної експертизи є підставою для прийняття відповідного рішення органами виконавчої влади чи органами місцевого самоврядування, відкриття фінансування робіт з
реалізації заходів, передбачених відповідною документацією.
Реалізація заходів, передбачених документацією із землеустрою та документацією з оцінки земель, види яких визначені законом, а також матеріалами і документацією державного земельного кадастру щодо об'єктів обов'язкової державної експертизи, без позитивних висновків державної експертизи забороняється.
У разі якщо об'єкт державної експертизи не повною мірою відповідає вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам і правилам, він повертається на доопрацювання. При цьому вказуються конкретні вимоги, відповідно до яких необхідно внести зміни і доповнення до об'єкта державної експертизи.
Об'єкт державної експертизи, який не відповідає вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам і правилам, оцінюється негативно і не погоджується. Негативна оцінка об'єкта державної експертизи повинна бути всебічно обґрунтована відповідно до вимог законодавства, встановлених стандартів, норм і правил.
Висновки державної експертизи після їх затвердження спеціально уповноваженим органом виконавчої влади у сфері державної експертизи є обов'язковими для прийняття до розгляду замовником і врахування при прийнятті відповідного рішення щодо об'єктів державної експертизи.
Як вбачається з матеріалів справи, Технічна документація про нормативну грошову оцінку земельних ділянок СПД ОСОБА_3 для реконструкції, експлуатації та обслуговування баз відпочинку "Трембіта" і "Чернівціліс", розташованих за адресою: Одеська область, Білгород-Дністровський район, територія Будацької коси біля селища Затока (за межами населених пунктів)" пройшла державну експертизу землевпорядної документації. Згідно висновку від 03.11.2011 року №215 представлена на державну землевпорядну експертизу технічна документації не в повній мірі відповідає вимогам чинного законодавства України, встановленим нормам і правилам, та повертається на доопрацювання. Контроль за усуненням зауважень покладено на Відділ Держкомзему у Білгород-Дністровському районі Одеської області. У пункті 10 висновку №215 зазначено, що після усунення зауважень нормативна грошова оцінка підлягає затвердженню відповідно до ч. 2 ст. 23 Закону України «Про оцінку земель» районною радою та щорічній індексації, при цьому в пункті 10 викладено наступні зауваження та пропозиції:
- долучити відповідно посвідчені копії матеріалів проекту землеустрою щодо відведеної земельної ділянки та розпорядження про надання в оренду;
- з'ясувати площу земельної ділянки для реконструкції, експлуатації та обслуговування бази відпочинку «Чернівціліс». Долучити довідку Відділу Держкомзему у Білгород-Дністровському районі про відображення даних про земельну ділянку площею 0,6270га бази відпочинку «Чернівціліс» в державній статистичній звітності (форма 6-зем);
- у змісті визначити номери сторінок; кадастровий план підписати усіма виконавцями, визначити дати;
- копії документів, представлених у додатках, посвідчити відповідно до вимог п.п.3.37 розділу з Методики проведення державної експертизи;
- надати сформовану електронну версію нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка передбачає можливість автоматизованого надання витягів про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.
Судом встановлено, що на підтвердження усунення зауважень оформлено коректурний аркуш про усунення зауважень, викладених у висновку державної експертизи землевпорядної документації від 03.11.2011 року №215, від 20.02.2012 року за підписом начальника Відділу Держкомзему в Білгород-Дністровському районі, в якому зазначено, що зауваження, зазначені у висновку №215, виправлені.
Дослідивши вказаний коректурний аркуш, суд встановив, що в ньому не вказано спосіб усунення зауважень замовником, міститься тільки позначка «виправлено», при цьому графи «сторінка з виправленням», «відмітка експерта про усунення зауваження» не заповнені взагалі.
Протокольною ухвалою суду, занесеною до журналу судового засідання від 15.04.2015 року, судом зобов'язано Відділ Держземагентства у Білгород-Дністровському районі Одеської області надати належним чином завірені копії документів, що стали підставою для внесення на розгляд та подальше затвердження на сесії Білгород-Дністровської районної ради технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_3, для реконструкції та обслуговування баз відпочинку "Трембіта" і "Чернівціліс", розташованої за адресою: Одеська область, Білгород-Дністровський район, територія Будацької коси біля селища Затока, а також зобов'язано відділ Держземагентства у Білгород-Дністровському районі Одеської області та Білгород-Дністровську районну раду Одеської області надати до суду документами на усунення зауважень (викладених у висновку державної експертизи землевпорядної документації від 03.11.2011 року №215), які стали підставою для оформлення коректурного аркуша 20.02.2012 року (відповідно до якого зауваження, викладені у висновку від 03.11.2011 року, усунені).
Листом від 21.04.2015 року №03-15/199 Білгород-Дністровська районна рада Одеської області звернулася до Відділу Держземагентства у Білгород-Дністровському районі Одеської області щодо надання доказів виправлення зауважень, вказаних у п. 10 висновку №215.
Згідно відповіді від 08.05.2015 року №9-1510-0.13-803/2-15 Відділ Держземагентства у Білгород-Дністровському районі Одеської області повідомляє, що відповідно до наявних даних перший примірних технічної документації про нормативну грошову оцінку у Відділі відсутній, у зв'язку з чим немає можливості надати витребувані судом докази.
Ухвалою суду від 11.06.2015 року на задоволення клопотання Білгород-Дністровської районної ради судом витребувано з Одеської регіональної філії Центру Державного земельного кадастру перший примірник технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_3 для реконструкції, експлуатації та обслуговування баз відпочинку баз відпочинку "Трембіта" і "Чернівціліс", розташованої за адресою: Одеська область, Білгород-Дністровський район, територія Будацької коси біля селища Затока (за межами населеного пункту), та копії документів, на основі яких були виправлені зауваження, викладені у висновку державної експертизи землевпорядної документації від 03.11.2011 року №215 та які стали підставою для оформлення коректурного аркушу від 20.02.2012 року. Копія ухвали від 11.06.2015 року отримана Одеською регіональною філією Центру Державного земельного кадастру 08.07.2015 року, однак витребувані судом докази надано не було.
Суд не приймає до уваги твердження відповідача стосовно прийняття рішення від 27.07.2012 року №282-VI на підставі висновку №215 та коректурного аркуша про усунення зауважень, прикріпленого до нього, в якому вказується, що зазначені зауважені усунені, оскільки відповідачами не доведено фактичне виконання вказівок, викладених у висновку №215, та не надано доказів на підтвердження усунення зауважень.
Суд звертає увагу на те, що незважаючи на зауваження п.10 щодо необхідності надання довідки Відділу Держкомзему у Білгород-Дністровському районі про відображення даних про земельну ділянку площею 0,6270га в державній статистичній звітності (форма 6-зем) та з'ясування площі земельної ділянки під базою відпочинку «Чернівціліс» докази виправлення цього недоліку та наявності такої довідки у матеріалах технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки не надані, що свідчить про необґрунтованість визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки під базою відпочинку «Чернівціліс», що перебуває в оренді ФОП ОСОБА_3 (така довідка стосовно земельної ділянки площею 0,2405га була в наявності у матеріалах технічної документації про нормативну грошову оцінку).
Ст.35 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» чітко визначено, що реалізація заходів, передбачених документацією із землеустрою та документацією з оцінки земель, види яких визначені законом, а
також матеріалами і документацією державного земельного кадастру щодо об'єктів обов'язкової державної експертизи, без позитивних висновків державної експертизи забороняється.
Суд розглядає оскаржуване рішення районної ради щодо затвердження нормативної грошової оцінки земельної ділянки ФОП ОСОБА_3 як реалізацію заходів, передбачених технічною документацією про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, які полягають у визначенні грошової оцінки земельних ділянок з метою, зокрема, визначення розміру орендної плати та земельного податку (для земельної ділянки, що перебуває у власності позивачки).
Виходячи із положень ст.35 ЗУ «Про державну експертизу землевпорядної документації» виключно позитивний висновок державної експертизи землевпорядної документації (у тому числі й документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки) є підставою для прийняття відповідного рішення органом виконавчої влади чи органом місцевого самоврядування про її затвердження, що в даному випадку не було дотримано Білгород-Дністровською районною радою.
Оскільки позитивного висновку державної експерти суду не надано, як і доказів його існування, суд вважає протиправним рішення Білгород-Дністровської районної ради Одеської області від 27.07.2012 року №282-VI "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_3, для реконструкції, експлуатації та обслуговування баз відпочинку "Трембіта" і "Чернівціліс", розташованої за адресою: Одеська область, Білгород-Дністровський район, територія Будацької коси біля селища Затока (за межами населених пунктів)", оскільки воно прийняте з порушенням вимог Закону України «Про оцінку земель» та Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації», а отже підлягає скасуванню.
Щодо позовної вимоги позивачки про визнання протиправною бездіяльності Відділу Держземагентства у Білгород- Дністровському районі Одеської області щодо ненадання позивачу копії нормативної грошової оцінки земельної ділянки, суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_3, для реконструкції, експлуатації та обслуговування баз відпочинку "Трембіта" і "Чернівціліс", розташованої за адресою: Одеська область, Білгород-Дністровський район, територія Будацької коси біля селища Затока (за межами населених пунктів)" та супутніх матеріалів, суд вважає за необхідне відмовити в її задоволенні.
На звернення позивачки щодо надання нормативної грошової оцінки земельної ділянки, Відділ Держземагентства у Білгород-Дністровському районі 20.02.2015 року листом №32-1510-0.11-136/2-15 надав відповідь, зазначивши, що у Відділі висновок державної експертизи технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок СПД ОСОБА_3 для реконструкції, експлуатації та обслуговування баз відпочинку «Трембіта» і «Чернівціліс» відсутній.
Тобто в даному випадку суд не вбачає протиправної бездіяльності Відділу Держземагентства, оскільки останнім на звернення ФОП ОСОБА_3 була надана відповідь про відсутність витребуваних нею документів, тобто ненадання документів обумовлено їх відсутністю, а не невиконанням Відділом своїх управлінських функції у зв'язку із зверненням позивачки.
Серед критеріїв оцінювання судом рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які одночасно є принципами адміністративної процедури, є принцип законності, що закріплений у ч.2 ст.19 Конституції України, відповідно до якого органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема, з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно ст. 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_3 в частині вимог про визнання протиправним та скасування рішення Білгород-Дністровської районної ради Одеської області від 27.07.2012 року №282-VI "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_3, для реконструкції, експлуатації та обслуговування баз відпочинку "Трембіта" і "Чернівціліс", розташованої за адресою: Одеська область, Білгород-Дністровський район, територія Будацької коси біля селища Затока (за межами населених пунктів)"підлягає задоволенню, оскільки Білгород-Дністровською районною радою не доведена правомірність прийнятого рішення.
В іншій частині вимог суд відмовляє у зв'язку з їх необґрунтованістю, задовольняючи позов частково.
Керуючись ст. 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_3 до Білгород-Дністровської районної ради Одеської області, Відділу Держземагентства у Білгород-Дністровському районі Одеської області, за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору - Білгород-Дністровської районної державної адміністрації Одеської області, про визнання протиправною бездіяльності, визнання незаконним та скасування рішення задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Білгород-Дністровської районної ради Одеської області від 27.07.2012 року №282-VI "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_3, для реконструкції, експлуатації та обслуговування баз відпочинку "Трембіта" і "Чернівціліс", розташованої за адресою: Одеська область, Білгород-Дністровський район, територія Будацької коси біля селища Затока (за межами населених пунктів)".
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_3 36, 50 грн. судового збору.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено та підписано 10.08.2015р.
Суддя М.М. Аракелян