8.1
Іменем України
04 серпня 2015 рокуСєвєродонецькСправа № 812/540/15
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді: Кисельової Є.О.
при секретарі: Жданової Г. Є.
без участі сторін,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Старобільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області про визнання незаконною та скасування вимоги про сплату боргу,-
ОСОБА_1 (далі-позивач) звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Старобільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області (далі- Старобільська ОДПІ ГУ Міндоходів у Луганській області, відповідач) про визнання незаконною та скасування вимоги про сплату боргу.
В обґрунтування заявлених вимог позивачем зазначено, що він є приватним підприємцем та ним отримано вимогу про сплату боргу від 09.02.2015 № Ф-272, прийняту заступником начальника Старобільської ОДПІ ГУ Міндоходів у Луганській області на підставі ст. 25 Закону України " Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", яку
Вважає вказану вимогу незаконною, у зв'язку з чим оскаржив її до ГУ ДФС у Луганській області та 18.04.2015 отримав відповідь, якою скаргу залишено без задоволення.
28.04.2015 оскаржив вказану вимогу та рішення начальника Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області від 18.04.2015 до Державної фіскальної служби України та 04.06.2015 отримано рішення про залишення скарги без задоволення.
Зазначає, що оскаржувана вимога підлягає скасуванню, з огляду на наступне.
Посилається на Закон України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", Указ Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 "Про невідкладні заходи щодо подалання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" та вважає, що аналіз зазначених нормативно-правових актів дає піддстави вважати, що антитерористична операція на території України розпочалася 14.04.2014. Дата закінчення операції визначиться датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України .
Зазначає, що розпорядженням Кабінету міністрів України " Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитериростична операція", що набрало чинності 30.10.2014, Старобільській район Луганської області було визначено, як такий, що входить до території проведення АТО.
Посилається на п.9-4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платники єдиного внеску, визначені ст.4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначених у ст.2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводиться антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14.04.2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону країни "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14.04.2014 до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану. Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше 30 календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Він скористався своїм правом та 23.03.2015 в строк до закінчення АТО звернувся до відповідача із заявою про звільнення від виконання своїх обов'язків, визначених ч.2 ст. 6 ЗУ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Просить визнати незаконною та скасувати вимогу про сплату боргу від 09.02.2015 № Ф-272, прийняту заступником начальника Старобільської ОДПІ ГУ Міндоходів у Луганській області.
В судове засідання позивач не прибув, повідомлявся належним чином, надав суду заяву про розгляд справи у його відсутність.
Представник відповідача в судове засідання не прибув,про час та місце розгялду справи повідомлявся належним чином, причини неявки суду не повідомив.
Перевіривши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 КАС України, судом встановлено наступне.
09.02.2015 Старобільською ОДПІ ГУ Міндоходів у Луганській області прийнято вимогу № Ф-272 про сплату боргу зі сплати єдиного внеску ФОП ОСОБА_1 у розмірі 5071,71 грн. Вказана заборгованість сформована станом на 31.01.2015 (а.с.6).
17.03.2015 позивач звернувся із заявою до відповідача, в який просив звільнити від виконання обов'язків, визначених ч.2 ст. 6 ЗУ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та п.9-3 Прикінцевих та перехідних положень цього Закону, на період з 14.04.2014 до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану (зворотній бік арк.справи 6).
01.07.2015 за вих.№ 1782/8/12-30-17 відповідачем надано відповідь на заяву від 17.03.2015, зі змісту якої вбачається, що станом на 01.04.2015 до визначення КМ України перелік населених пунктів, на території яких здійснюється антитеростична операція, розпочато відповідно до Указу Президента України від 13.04.2014 "Про невідкладні заходи щодо подолання териростичної загрози збереження територіальної цілісності України" від 14.04.2014 № 405/2014 Старобільської ОДПІ ГУ Міндоходів у Луганській області відсутні підстави для прийняття рішення щодо звільнення від виконання обов'язків, визначених ч.2 ст. 6 ЗУ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 № 2464-VI (а.с.7).
Крім того, позивачем оскаржено вимогу про сплату боргу від 09.02.2015 № Ф-272 до ГУ ДФС у Луганській області та 18.04.2015 отримав відповідь, якою скаргу залишено без задоволення (а.с. 8-10).
28.04.2015 оскаржено вказану вимогу та рішення начальника Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області від 18.04.2015 до Державної фіскальної служби України та 04.06.2015 отримано рішення про залишення скарги без задоволення (а.с.11-12).
Спірним питанням у справі є наявність правових підстав у позивача для звільнення від сплати єдиного внеску згідно п.9-2 та п.9-4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», визначені ст.4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Відповідно до п.9-4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», визначені ст.4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" ( 2464-17 ), які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" ( 1669-18 ), де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року N 405/2014 (405/2014 ), звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Згідно 9-2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», визначені ст.4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" під час особливого періоду, визначеного Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" ( 3543-12 ), платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" ( 2464-17 ), призвані на військову службу під час мобілізації або залучені до виконання обов'язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, на весь строк їх військової служби звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених пунктом 2 статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", якщо вони не є роботодавцями.
Таким чином, за змістом цієї норми фізичні особи-підприємці звільняються від сплати єдиного внеску під час особливого періоду, визначеного Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" ( 3543-12 ), платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" ( 2464-17 ), призвані на військову службу під час мобілізації або залучені до виконання обов'язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, на весь строк їх військової служби.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 відповідно до наказу військового комісара Старобільсько-Новопсковського ОРВК Луганської області від 08.07.2015 № 84 призваний на військову службупід час мобілізації, в особливий період та направлений для проходження військової служби до військової частини НОМЕР_1 , що підтверджується довідкою Старобільсько-Новопсковського ОРВК від 14.07.2015 №2777 (а.с. 28).
Оскільки п. 9-2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», визначені ст.4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» чітко визначено, що військовослужбовці звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених пунктом 2 статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" саме з часу їхньої мобілізації, а в судовому засіданні встановлено, що заборгованість виникла перед призовом позивача на службу та зазаначена норма не містить застережень щодо стягнення заборгованості за попередні періоди, тому позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання незаконною та скасування вимоги про сплату боргу є необгрунтованими та у задоволенні позову слід відмовити.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки постанову прийнято не на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Старобільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області про визнання незаконною та скасування вимоги про сплату боргу -відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Повний текст постанови складено та підписано 04 серпня 2015 року.
Суддя Є.О. Кисельова