Постанова від 05.08.2015 по справі П/811/2007/15

Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 серпня 2015 року Справа № П/811/2007/15

Кіровоградський окружний адміністративний суд, у складі головуючого - судді Хилько Л.І., розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Державного закладу "Спеціалізована медико-санітарна частина № 19 Міністерства охорони здоров'я України" до Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України у Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення від 28.05.2015 р. № 0006961703 про застосування штрафних санкцій у розмірі 20 267,00 грн. та нарахування пені у розмірі 1215,83 грн. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що спірним рішенням до ДЗ "СМСЧ №19 МОЗ України" податковим органом застосовано штраф та пеню у зв'язку з несвоєчасною сплатою єдиного внеску за період з 21.02.2015 р. по 28.05.2015 р.. Водночас, на думку позивача, вказане рішення є незаконним та підлягає скасуванню, оскільки податковим органом не було враховано те, що у зв'язку з несвоєчасним затвердженням кошторису на 2015р. ДЗ "СМСЧ № 19 МОЗ України" було позбавлений можливості здійснювати фінансово-господарську діяльність, в тому числі своєчасно здійснювати перерахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому, позивач зазначив, що причиною несвоєчасної сплати єдиного внеску за січень 2015 року була саме відсутність технічної можливості на здійснення фінансово-господарської діяльність, а не фінансовий стан ДЗ "СМСЧ № 19 МОЗ України".

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити з вищевказаних підстав.

Відповідач позовні вимоги не визнав, подав до суду заперечення проти позову згідно змісту якого зазначив, що позивачем до Кіровоградської ОДПІ було подано "Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів" за № 1507860549 від 17.02.2015 р. за січень 2015 р., згідно з яким нараховано єдиний внесок в сумі 110 572,08 грн. по строку сплати - 20.02.2015 року. Станом на 20.02.2015 р. у ДЗ "СМСЧ №19 МОЗ України" виник борг в сумі 101 334,95 грн., який частково сплачувався платником та був повністю погашений - 04.03.2015 р.. З огляду на вказане, за несвоєчасну сплату єдиного внеску по вищезазначеному звіту Кіровоградською ОДПІ застосовано штраф у розмірі 20 %, що складає 20 267,00 грн. від суми 101 334,95 грн. та нараховано пеню у розмірі 0,1 % суми недоплати за кожний день прострочення платежу в сумі 1 215,83 грн. за період з 21.02.2015 по 04.03.2015 р. з урахуванням сплати. Таким чином, на думку відповідача, позовні вимоги задоволенню не підлягають (а.с.35-38).

Представник відповідача у судовому засіданні підтримав подане заперечення, просив відмовити у задоволені позову. Крім того, представником заявлено до суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження, проти чого не заперечував представник позивача (а.с.59).

Згідно ч.4 ст.122 КАС України - особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

При цьому, за приписами ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи те, що всі особи, які беруть участь у справі, заявили клопотання про розгляд справи за їхньої відсутності, на підставі усної ухвали, прийнятої у судовому засіданні та занесеної до журналу судового засідання від 05.08.2015 року, суд дійшов висновку про подальший розгляд справи у порядку письмового провадження.

Дослідивши подані сторонами документи та матеріали, з'ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Кіровоградська ОДПІ Головного управління ДФС у Кіровоградській області, в розумінні п.7 ч.1 ст.3 КАС України, є суб'єктом владних повноважень, рішення якої оскаржено.

Відповідно до частини 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами п.п.1, 3 частини 3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, в тому числі: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Предметом розгляду даної справи є рішення від 28.05.2015 р. № 0006961703 про застосування штрафних санкцій у розмірі 20 267,00 грн. та нарахування пені у розмірі 1215,83 грн. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

Так, спірні правовідносини сторін регулюються Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи" від 04.07.2013 р., згідно якого функції з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування покладено на Міністерство доходів і зборів України та, відповідно внесено зміни до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (чинного з 01.01.2011 року).

Відповідно до вимог ст.4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 року №2464-УІ, зі змінами та доповненнями (далі - Закон №2464), платниками єдиного внеску є, зокрема роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

ДЗ "СМСЧ №19 МОЗ України" відповідно до вимог зазначеного Закону № 2464 є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Згідно з п.1,4 ч.2 ст.6 Закону № 2464 платник єдиного внеску зобов'язаний, серед іншого: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування. У разі надсилання звітності поштою вона вважається поданою в день отримання відділенням поштового зв'язку від платника єдиного внеску поштового відправлення із звітністю.

За приписами ч.8 ст.9 Закону № 2464, платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Водночас, ч.11 ст.9 Закону № 2464 визначено, що у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Згідно ч.10 ст.25 Закону № 2464, на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

При цьому, п.2 ч.11 ст.25 Закону № 2464 визначено, що орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Наказом Міністерства фінансів України від 20 квітня 2015р. №449, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 07 травня 2015 р. за №508/26953, затверджено Інструкцію про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - Інструкція).

У відповідності до п.7.1 Інструкції, за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до платників, на яких згідно із Законом покладено обов'язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.

Згідно п.п.7.2.2 Інструкції, відповідно до частини одинадцятої статті 25 Закону до платників, визначених підпунктами 1 - 4 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, фіскальні органи застосовують штрафні санкції у таких розмірах: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення, починаючи з 01 січня 2015 року та надалі, накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції.

Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи фіскального органу.

При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки, незалежно від періодів та кількості випадків сплати за вказані періоди.

П.7.5 Інструкції передбачено, що на суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.

Документи, які є підставою для нарахування пені: документи, що підтверджують суму єдиного внеску та строк її сплати, - звіт платника щодо нарахування єдиного внеску (з додатним значенням); вимога про донараховані суми єдиного внеску за актами документальних перевірок або повідомленням-розрахунком; рішення суду; документи, що підтверджують суму та дату погашення недоїмки за єдиним внеском, - виписки з рахунків у вигляді електронного реєстру розрахункових документів; корінець прибуткового документа про приймання установою банку платежів готівкою; звіт платника щодо нарахування єдиного внеску з від'ємним значенням; відомості або довідка (витяг) з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; свідоцтво про смерть фізичної особи.

Як встановлено судом та не заперечувалось позивачем, ДЗ "СМСЧ № 19 МОЗ України" подано до Кіровоградської ОДПІ "Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів" № 1507860549 від 17.02.2015 року за січень 2015 р., відповідно з яким нараховано єдиний внесок в сумі 110572,08 грн. по строку сплати 20.02.2015 року.

Станом на 20.02.2015 р. у ДЗ "СМСЧ № 19 МОЗ України" виник борг в сумі 101 334,95 грн., який частково сплачувався платником, та був повністю погашений 04.03.2015 року.

За вказаних вище обставин, суд дійшов висновку, що відповідачем правомірно винесено рішення про застосування штрафних санкцій у розмірі 20 267,00 грн. та нарахування пені у розмірі 1215,83 грн. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 28.05.2015 р. № 0006961703, оскільки останній не сплачено у визначений строку.

Водночас, суд не бере до уваги доводи позивача, на яких ґрунтуються його вимоги, оскільки вони не звільняють ДЗ "СМСЧ № 19 МОЗ України", як платника, від обов'язку щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та відповідальності за їх несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування).

При цьому, слід зазначити, що суд не вбачає вини посадових осіб ДЗ "СМСЧ № 19 МОЗ України" в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску і, відповідно, відсутні підстави для застосування дисциплінарної, адміністративної, цивільно-правової або кримінальної відповідальності до названих посадових осіб, як то визначено ч.11 ст.9 Закону № 2464, оскільки посадовими особами здійснені всі заходи, необхідні для забезпечення можливості своєчасної сплати єдиного внеску.

Згідно ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу. При цьому, за приписами частини другої статті 71 цього Кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, виконав покладений на нього обов'язок щодо доказування правомірності прийняття оскаржуваного рішення, а тому суд вважає його таким, що винесене на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно до ч.2 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.

Відповідно ч.3 ст.4 Закону України "Про судовий збір", під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги.

За подання до суду адміністративного позову з майновими вимогами на загальну суму 21482,83 грн. позивачем сплачено судовий збір у розмірі 182 грн. 70 коп., що підтверджується квитанцією №0.0.402685325.1 від 25.06.2015 р. на суму 73,08 грн. (а.с.2) та № 0.0.407486168.1 від 10.07.2015 р. на суму 109,62 грн. (а.с.24а), а тому з позивача належить стягнути судовий збір у розмірі 1644,30 грн..

Керуючись ст.ст.71, 86, 94, 122, 128, 159-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову - відмовити.

Стягнути з Державного закладу "Спеціалізована медико-санітарна частина № 19 Міністерства охорони здоров'я України" (код ЄДРПОУ: 23227054) судовий збір у сумі 1644,30 грн. до Державного бюджету України.

Постанова суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.254 КАС України.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, копія якої одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду Л.І. Хилько