Рішення від 03.08.2015 по справі 916/661/15-г

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" серпня 2015 р.Справа № 916/661/15-г

За позовом прокурора Суворовського району м. Херсона в інтересах держави в особі Управління комунальної власності Херсонської міської ради

до відповідача Публічного акціонерного товариства "ІМЕКСБАНК"

про стягнення 9067,83 грн., розірвання договору оренди та зобов'язання повернути об'єкт оренди

Головуючий суддя О.Л. Панченко

Суддя Ю.О. Зайцев

Суддя Н.В. Рога

Представники:

від прокуратури О.І. Шарандак;

від позивача не з'явився;

від відповідача не з'явився

Суть спору: Прокурор Суворовського району м. Херсона звернувся до суду в інтересах держави в особі Управління комунальної власності Херсонської міської ради з позовом, в якому просить стягнути з Публічного акціонерного товариства "ІМЕКСБАНК" заборгованість у сумі 8763,50 грн., пеню у сумі 304,33 грн. за договором оренди комунального майна міської територіальної громади від 11.09.2014р. № 1214; розірвати договір оренди комунального майна міської територіальної громади від 11.09.2014р. № 1214, укладений між Управлінням комунальної власності Херсонської міської ради та Публічним акціонерним товариством "ІМЕКСБАНК"; зобов'язати Публічне акціонерне товариство "ІМЕКСБАНК" повернути об'єкт оренди за договором оренди комунального майна міської територіальної громади від 11.09.2014р. № 1214 нежитлові приміщення першого поверху загальною площею 9,1 кв. м, що знаходяться за адресою: м. Херсон, вул. Суворова, буд. 29, вартістю 47900 грн. Управлінню комунальної власності Херсонської міської ради за актом приймання-передачі.

Представник прокуратури підтримує позовні вимоги.

Управління комунальної власності Херсонської міської ради підтримує позовні вимоги прокуратури.

Відповідач позов не визнає з підстав, викладених у запереченнях на позов.

Беручи до уваги, що:

11.09.2014р. між Управлінням комунальної власності Херсонської міської ради (надалі - "Орендодавець") та Публічним акціонерним товариством "ІМЕКСБАНК" (надалі - "Орендар") був укладений договір № 1214 оренди комунального майна міської територіальної громади, згідно з яким Орендодавець передає, а Орендар приймає у строкове платне користування нежитлові приміщення першого поверху будинку № 29 по вул. Суворова загальною площею 9,1 кв. м, які знаходяться на балансі департаменту житлово-комунального господарства міської ради. Вступ Орендаря у користування майном настає одночасно з підписанням сторонами цього договору та акта прийняття-передачі вказаного майна з балансоутримувачем (п. 2.1 договору). Майно вважається поверненим Орендодавцю з моменту підписання сторонами акта прийняття-передачі (п. 2.4 договору). Орендна плата становить 1202,29 грн. (серпень 2014 року) згідно з рішенням міської ради від 28.12.2011р. № 499 та перераховується Орендарем не пізніше 25 числа поточного місяця з урахуванням щомісячного індексу інфляції і податку на додану вартість відповідно до чинного законодавства (п. 3.2 договору). Орендна плата перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі стягується Орендодавцем відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі 2-ох облікових ставок НБУ від суми заборгованості за весь час прострочення платежу (п. 3.4 договору). Орендар зобов'язується своєчасно та у повному обсязі вносити до бюджету (Орендодавцю) орендну плату; у разі припинення дії цього договору повернути Орендодавцю орендоване майно у належному стані, не гіршому ніж на час передачі його в оренду (п. 5.2, п. 5.4 договору). Орендодавець має право виступати з ініціативою щодо внесення змін до цього договору або його розірвання в разі погіршення стану орендованого майна, внаслідок неналежного використання або невиконання умов цього договору (п. 8.2 договору). Цей договір діє з 11.09.2014р. до 11.08.2017р. (п. 11.1 договору).

Позивач виконав зобов'язання за договором. Прокурор Суворовського району м. Херсона, посилаючись на те, що відповідач не виконав зобов'язання за вищевказаним договором щодо своєчасної сплати орендної плати, що є істотним порушенням договору, просить стягнути з Публічного акціонерного товариства "ІМЕКСБАНК" заборгованість у сумі 8763,50 грн., пеню у сумі 304,33 грн. за договором оренди комунального майна міської територіальної громади від 11.09.2014р. № 1214; розірвати договір оренди комунального майна міської територіальної громади від 11.09.2014р. № 1214, укладений між Управлінням комунальної власності Херсонської міської ради та Публічним акціонерним товариством "ІМЕКСБАНК"; зобов'язати Публічне акціонерне товариство "ІМЕКСБАНК" повернути об'єкт оренди за договором оренди комунального майна міської територіальної громади від 11.09.2014р. № 1214 нежитлові приміщення першого поверху загальною площею 9,1 кв. м, що знаходяться за адресою: м. Херсон, вул. Суворова, буд. 29, вартістю 47900 грн. Управлінню комунальної власності Херсонської міської ради за актом приймання-передачі.

Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Згідно зі ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України).

Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору (ст. 611 ЦК України).

Згідно зі ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.

Частиною 3 ст. 26 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" передбачено, що на вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірвано за рішенням суду у разі, зокрема, невиконання сторонами своїх зобов'язань.

Згідно з ч. 2 ст. 651 Цивільного кодексу України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Статтею 10 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" передбачено, що орендна плата є істотною умовою договору оренди.

Приймаючи до уваги несплату Публічним акціонерним товариством "ІМЕКСБАНК" орендної плати за договором оренди комунального майна міської територіальної громади від 11.09.2014р. № 1214, що свідчить про невиконання відповідачем своїх зобов'язань за договором щодо сплати орендної плати, суд доходить висновку щодо наявності правових підстав для задоволення позову в частині розірвання договору оренди комунального майна міської територіальної громади від 11.09.2014р. № 1214.

Відповідно до ч. 2 ст. 202 Господарського кодексу України господарське зобов'язання припиняється, зокрема, у разі його розірвання або визнання недійсним за рішенням суду.

Згідно з ч. 1 ст. 785 Цивільного кодексу України у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана.

У разі розірвання договору оренди, закінчення строку його дії та відмови від його продовження або банкрутства орендаря він зобов'язаний повернути орендодавцеві об'єкт оренди на умовах, зазначених у договорі оренди (ч. 1 ст. 27 Закону України "Про оренду державного та комунального майна").

Враховуючи розірвання судом договору оренди комунального майна міської територіальної громади від 11.09.2014р. № 1214, а також умови п. 5.4 зазначеного договору оренди, позовні вимоги прокурора Суворовського району м. Херсона в частині зобов'язання відповідача повернути об'єкт оренди за договором оренди комунального майна міської територіальної громади від 11.09.2014р. № 1214 нежитлові приміщення першого поверху загальною площею 9,1 кв. м, що знаходяться за адресою: м. Херсон, вул. Суворова, буд. 29, вартістю 47900 грн. Управлінню комунальної власності Херсонської міської ради за актом приймання-передачі підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі (ч. 3 ст. 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна"). За користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму (ч. 1 ст. 762 ЦК України).

Згідно зі ст. 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.

Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

З матеріалів справи вбачається, що в порушення вимог договору та чинного законодавства орендна плата і пеня відповідачем у повному обсязі не сплачені.

Однак відповідно до рішення Виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 26.01.2015р. № 16, що було прийняте на підставі постанови Правління Національного банку України від 26.01.2015р. № 50 "Про віднесення Публічного акціонерного товариства "ІМЕКСБАНК" до категорії неплатоспроможних", було розпочато з 27.01.2015р. процедуру виведення АТ "ІМЕКСБАНК" з ринку шляхом запровадження в ньому тимчасової адміністрації строком на три місяці з 27.01.2015р. по 27.04.2015р. включно та призначено уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації в АТ "ІМЕКСБАНК" провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Северина Юрія Петровича. Рішенням Виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 23.04.2015р. № 84 продовжено здійснення тимчасової адміністрації у АТ "ІМЕКСБАНК" до 26.05.2015р. (включно).

Постановою Правління Національного банку України від 21.05.2015р. № 330 прийнято рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ "ІМЕКСБАНК".

Рішенням Виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 27.05.2015р. № 105, що було прийняте на підставі постанови Правління Національного банку України від 21.05.2015р. № 330 "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства "ІМЕКСБАНК", розпочато процедуру ліквідації Публічного акціонерного товариства "ІМЕКСБАНК" та призначено уповноваженою особою Фонду на ліквідацію АТ "ІМЕКСБАНК" провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Северина Юрія Петровича строком на 1 рік з 27.05.2015р. по 26.05.2016р. включно.

Згідно з ч. 2 ст. 76 Закону України "Про банки і банківську діяльність" Національний банк України не пізніше дня, наступного за днем прийняття рішення про віднесення банку до категорії неплатоспроможних, повідомляє про це рішення Фонд гарантування вкладів фізичних осіб для вжиття ним заходів, передбачених Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".

Відповідно до ч. 5, ч. 6 ст. 77 Закону України "Про банки і банківську діяльність" Національний банк України не пізніше дня, наступного за днем прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку, повідомляє про це банк та надсилає рішення до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Фонд гарантування вкладів фізичних осіб у день отримання рішення Національного банку України про ліквідацію банку набуває прав ліквідатора банку та розпочинає процедуру його ліквідації відповідно до Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".

Статтею 1 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" передбачено, що цим Законом встановлюються правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - "Фонд"), порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами, а також регулюються відносини між Фондом, банками, Національним банком України, визначаються повноваження та функції Фонду щодо виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків. Метою цього Закону є захист прав і законних інтересів вкладників банків, зміцнення довіри до банківської системи України, стимулювання залучення коштів у банківську систему України, забезпечення ефективної процедури виведення неплатоспроможних банків з ринку та ліквідації банків. Відносини, що виникають у зв'язку із створенням і функціонуванням системи гарантування вкладів фізичних осіб, виведенням неплатоспроможних банків з ринку та ліквідації банків, регулюються цим Законом, іншими законами України, нормативно-правовими актами Фонду та Національного банку України.

Частинами 1, 5 статті 34 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" встановлено, що Фонд розпочинає виведення неплатоспроможного банку з ринку та здійснення тимчасової адміністрації в банку на наступний робочий день після офіційного отримання рішення Національного банку України про віднесення банку до категорії неплатоспроможних. Під час тимчасової адміністрації Фонд має повне і виняткове право управляти банком відповідно до цього Закону, нормативно-правових актів Фонду та вживати дії, передбачені планом врегулювання.

Статтею 36 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" визначаються наслідки запровадження тимчасової адміністрації в банку.

Відповідно до ч. 5 ст. 36 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" під час тимчасової адміністрації не здійснюється: задоволення вимог вкладників та інших кредиторів банку; примусове стягнення коштів та майна банку, звернення стягнення на майно банку, накладення арешту на кошти та майно банку; нарахування неустойки (штрафів, пені), інших фінансових (економічних) санкцій за невиконання чи неналежне виконання зобов'язань перед кредиторами та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів); зарахування зустрічних однорідних вимог, якщо це може призвести до порушення порядку погашення вимог кредиторів, встановленого цим законом.

Згідно зі ст. 2 Закону України "Про банки і банківську діяльність" юридична або фізична особа, яка має документально підтверджені вимоги до боржника щодо його майнових зобов'язань, є кредитором банку.

Відтак, після запровадження Фондом тимчасової адміністрації стосовно неплатоспроможного банку з метою виведення його з ринку та в подальшому відкликання Національним банком України банківської ліцензії та переходу до процедури ліквідації банку, задоволення вимог кредиторів банку здійснюється в порядку, передбаченому Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".

Відповідно до ч. 2 ст. 46 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" з дня призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку банківська діяльність банку завершується закінченням технологічного циклу конкретних операцій у разі, якщо це сприятиме збереженню або збільшенню ліквідаційної маси; строк виконання всіх грошових зобов'язань банку та зобов'язання щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) вважається таким, що настав.

Кредитор банку вправі заявити уповноваженій особі Фонду на ліквідацію банку про свої вимоги до банку у строк, встановлений частиною 5 ст. 45 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".

Відповідно до ч. 2 ст. 49 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" протягом 90 днів з дня опублікування відомостей відповідно до частини другої статі 45 цього Закону (про ліквідацію банку та призначення уповноваженої особи Фонду) уповноважена особа Фонду здійснює, зокрема, такі заходи: визначає суму заборгованості кожному кредитору та відносить вимоги до певної черги погашення; складає реєстр акцептованих вимог кредиторів відповідно до вимог, встановлених нормативно-правовими актами Фонду.

Згідно з ч. 6 ст. 49 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" уповноважена особа Фонду не має права здійснювати задоволення вимог кредиторів до затвердження реєстру акцептованих вимог кредиторів, за виключенням погашення за погодженням виконавчою дирекцією Фонду вимог за правочинами, що забезпечують проведення ліквідаційної процедури.

Відповідно до ч. 1 ст. 52 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" кошти, одержані в результаті ліквідації та реалізації майна банку, спрямовуються уповноваженою особою Фонду на задоволення вимог кредиторів у такій черговості: зобов'язання, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров'ю громадян; грошові вимоги щодо заробітної плати, що виникли із зобов'язань банку перед працівниками до прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку; вимоги Фонду, що виникли у випадках, визначених цим Законом, у тому числі щодо повернення цільової позики банку, наданої протягом здійснення тимчасової адміністрації з метою забезпечення виплат відповідно до пункту 1 частини шостої статті 36 цього Закону та щодо покриття витрат Фонду, передбачених у пункті 17 частини п'ятої статті 12 цього Закону; вимоги вкладників - фізичних осіб у частині, що перевищує суму, виплачену Фондом; вимоги Національного банку України, що виникли в результаті зниження вартості застави, наданої для забезпечення кредитів рефінансування; вимоги фізичних осіб, платежі яких або платежі на ім'я яких заблоковано (крім фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності); інші вимоги, крім вимог за субординованим боргом; вимоги за субординованим боргом.

При цьому, задоволення вимог окремих кредиторів поза межами процедури ліквідації банку порушує в цілому баланс інтересів кредиторів банку та не узгоджується з положеннями Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", якими передбачено, що під час ліквідаційної процедури неплатоспроможного банку визначається загальна сума його заборгованості перед кредиторами (пасив), формується ліквідаційна маса банку (актив) та здійснюється її реалізація з подальшим спрямуванням коштів, одержаних від продажу майна банку, на погашення акцептованих (визнаних) вимог кредиторів в порядку черговості відповідно до статті 52 цього Закону. Водночас, задоволення вимог окремого кредитора, заявлених поза межами ліквідаційної процедури банку, порушує принцип пріоритетності зобов'язань неплатоспроможного банку за вкладами фізичних осіб, гарантованими Фондом.

У спірних правовідносинах позивач виступає кредитором, а відповідач - боржником. Оскільки позивач є кредитором банку щодо майнових зобов'язань, з урахуванням встановленої Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" заборони на задоволення вимог кредиторів банку щодо майнових зобов'язань, які здійснюються виключно у межах процедури ліквідації банку, позовні вимоги прокурора Суворовського району м. Херсона про стягнення з Публічного акціонерного товариства "ІМЕКСБАНК" заборгованості у сумі 8763,50 грн. та пені у сумі 304,33 грн. за договором оренди комунального майна міської територіальної громади від 11.09.2014р. № 1214 задоволенню не підлягають.

Відповідно до ст.ст. 44, 49 ГПК України судовий збір у сумі 1827 грн. підлягає стягненню з позивача.

Керуючись ст.ст. 44, 49, 82, 84, 85 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги прокурора Суворовського району м. Херсона задовольнити частково.

2. Розірвати договір оренди комунального майна міської територіальної громади від 11.09.2014р. № 1214, укладений між Управлінням комунальної власності Херсонської міської ради та Публічним акціонерним товариством "ІМЕКСБАНК".

3. Зобов'язати Публічне акціонерне товариство "ІМЕКСБАНК" (м. Одеса, проспект Гагаріна, 12-а, код ЄДРПОУ 20971504) повернути об'єкт оренди за договором оренди комунального майна міської територіальної громади від 11.09.2014р. № 1214 нежитлові приміщення першого поверху загальною площею 9,1 кв. м, що знаходяться за адресою: м. Херсон, вул. Суворова, буд. 29, вартістю 47900 грн. Управлінню комунальної власності Херсонської міської ради (м. Херсон, проспект Ушакова, 37, код ЄДРПОУ 37465469) за актом приймання-передачі.

4. Стягнути з Управління комунальної власності Херсонської міської ради (м. Херсон, проспект Ушакова, 37, код ЄДРПОУ 37465469) до Державного бюджету України на рахунок 31210206783008 Управління Державної казначейської служби України у м. Одеса, код ЄДРПОУ 38016923, банк одержувача: ГУ ДКСУ в Одеській області, МФО 828011, код бюджетної класифікації 22030001, судовий збір у сумі 1827 (одна тисяча вісімсот двадцять сім) грн.

Накази видати згідно зі ст. 116 ГПК України.

5. В решті позову відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили згідно зі ст. 85 ГПК України.

Повне рішення складено 10.08.2015р.

Головуючий суддя О.Л. Панченко

Суддя Ю.О. Зайцев

Суддя Н.В. Рога