Кіровоградської області
06 серпня 2015 рокуСправа № 912/1622/15
Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Т. В. Макаренко розглянув у судовому засіданні матеріали справи № 912/1622/15
за позовом: Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1
до відповідача 1: Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області
до відповідача 2: Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача:
- Знам'янської районної державної адміністрацією
- Петрівської сільської ради
про визнання договорів оренди землі поновленими,
за участю представників учасників судового процесу:
від позивача - ОСОБА_2, довіреність № б/н від 18.05.15;
від відповідача та від 3-х осіб - участі не брали;
Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 звернулвся до господарського суду Кіровоградської області з позовною заявою від № 01.05.15, у якій просить господарський суд:
- визнати поновленим договір оренди землі укладений 22 вересня 2009 року між Знам'янською районною державною адміністрацією та фізичною особою підприємцем ОСОБА_1, зареєстрований 22 вересня 2009 року Знам'янським міськрайонним відділом КРФ ДП "ЦДЗК" за № 040937100116 на земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_2 загальною площею 16,1296 га - ріллі, за рахунок земель резервного фонду Петрівської сільської ради Знам'янського району Кіровоградської області;
- визнати поновленим договір оренди землі укладений 22 вересня 2009 року між Знам'янською районною державною адміністрацією та фізичною особою підприємцем ОСОБА_1, зареєстрований 22 вересня 2009 року Знам'янським міськрайонним відділом КРФ ДП "ЦДЗК" за № 040937100117 на земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_3 загальною площею 8,6012 га - ріллі, за рахунок земель запасу Петрівської сільської ради Знам'янського району Кіровоградської області;
- визнати поновленим договір оренди землі укладений 22 вересня 2009 року між Знам'янською районною державною адміністрацією та фізичною особою підприємцем ОСОБА_1, зареєстрований 22 вересня 2009 року Знам'янським міськрайонним відділом КРФ ДП "ЦДЗК" за № 040937100118 на земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_4 загальною площею 6,3631 га - ріллі, за рахунок земель резервного фонду Петрівської сільської ради Знам'янського району Кіровоградської області;
- судові витрати покласти на відповідача.
В обґрунтування підстав позову позивач послався, зокрема, на приписи ст. 33 Закону України "Про оренду землі", та вказав, що є орендарем земельних ділянок згідно спірних договорів оренди, належним чином виконує обов'язки орендаря та продовжує користуватися відповідними земельними ділянками. Також зазначає, що він (позивач) 21.04.2014 звертався до Головного управління Держземагенства в Кіровоградській області про поновлення дії Договорів оренди зареєстрованих 22.09.2009 за № 040937100116, за № 040937100117, за № 040937100118. Позивач повторно (20.08.2014) звернувся до відповідача-1 з листами - повідомленням про поновлення договорів оренди землі до яких також додав проекти додаткових угод. Позивач вказує на те що відповіді на свої листи від відповідача-1 не отримував. Тому 20.02.2015 ФОП ОСОБА_1 знову звернувся до Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області з заявою про укладання додаткових угод до договорів оренди земельних ділянок та не отримавши відповіді повторив своє письмове звернення також 13.04.2015. Однак відповіді до цього часу не отримав.
Відповідач-1 у відзиві на позов позовні вимоги заперечив, зазначивши про прийняте рішення про заперечення у продовженні терміну дії договорів оренди земельної ділянки у зв'язку із закінченням строку на який його було укладено. Також відповідач у вказаному відзиві просив розглянути справу без участі його представника.
Відповідач-2 у відзиві на позовну заяву заперечив щодо вимог позивача та зазначив, що будь-які порушення прав, свобод та інтересів позивача з боку Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області відсутні.
Звертає увагу суду, що сам факт надіслання орендарем повідомлення про намір поновити договір оренди не означає його (договору) автоматичне поновлення. В даному випадку орендодавець наділений правом на законних підставах заперечувати проти поновлення договору оренди землі.
Крім того, просить залучити Головне управління Держгеокадастру як правонаступника Головного управління Держземагенства в порядку норм ст. 25 ГПК України.
3-я особа Знам'янська РДА у своїх письмових поясненнях № 01-18/183/2 зазначає, що відомості про поновлення договорів оренди землі від 22.09.2009 та щодо користування предметом оренди за вказаними договорами на даний час в РДА відсутні.
У судовому засіданні представником позивача позовні вимоги про визнання договорів поновленими на підставах, наведених у позовній заяві, підтримано повністю;
У справі наявні докази повідомлекння всіх учасників судового процесу про день та час проведення судового засідання, проте відовідачі 1,2 та 3-ти особи не скористалися правом на участь представників у судовому засіданні.
Розглянувши наявні матеріали справи та оцінивши подані сторонами докази і доводи, наведені в обґрунтування підстав позову і заперечень проти позовних вимог, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд-
22.09.2009 між Знам'янською районною державною адміністрацією (орендодавець) та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 (орендар) на підставі розпоряджень голови Знам'янської районної державної адміністрації від 25.11.2008 № 542-р та від 07.07.2009 № 310-р укладено договори оренди землі площею 16,1296 га, кадастровий номер НОМЕР_2, площею 8,6012 га, кадастровий номер НОМЕР_3, площею 6,3631 га, кадастровий номер НОМЕР_4 (далі по тексту - Договори).
Відповідно до вказаних договорів позивачу надано в строкове платне користування земельні ділянки сільськогосподарського призначення за рахунок земель запасу Петрівської сільської ради.
Договори оренди підписано сторонами Орендодавця і Орендаря та зареєстровано в Знам'янському міському відділі Кіровоградської регіональної філії ДП "Центр ДЗК", про що у Державному реєстрі земель вчинено записи від 22.09.2009 за № 040937100116; № 040937100117; № 040937100118.
Отже, з 22.09.2009, в силу норм ст. 18 Закону України "Про оренду землі" (чинна на момент укладення та реєстрації договору), - договори оренди землі набрали чинності.
Згідно актів приймання-передачі (а.с 22, 32, 42), земельні ділянки загальною площею 16,1296 га, 8,6012 га, 6,3631 га було передані ФОП ОСОБА_1
Згідно з пунктом 8 Договорів оренди від 22.09.2009, сторони узгодили, що договір укладено строком на 5 (п'ять) років та передбачено, що після закінчення строку договору оренди Орендар має переважне право на поновлення його на новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше за 90 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Згідно з інформаційною карткою адміністративної послуги для проведення реєстрації документів дозвільного характеру з метою поновлення договору оренди земельної ділянки, орендар має надати необхідний перелік документів, в т.ч. нормативну грошову оцінку земельної ділянки, затверджену в установленому законодавством порядку. Згідно ст. 23 України "Про оцінку землі", оформлення результатів грошової оцінки землі здійснюється шляхом затвердження технічної документації такої оцінки відповідною районною радою.
Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 31,0939 га було затверджено Розпорядженням Знам'янської РДА Кіровоградської області № 542-р від 24.11.2008р.
Матеріалами справи підтверджуються доводи позивача, що 21.04.2014 ФОП ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Держземагенства в Кіровоградській області із заявами про поновлення дії Договорів оренди зареєстрованих 22.09.2009 за № 040937100116, за № 040937100117, за № 040937100118. До заяв було додано в т.ч. проекти додаткової угоди.
Між тим, як вбачається з матеріалів справи, листами - запереченнями від 24.09.2014 року № 31-11-0.21-7482/2-14, № 31-11-0.21-7489/2-14, № 31-11-0.21-7488/2-14 Головне управління Держземагенства у Кіровоградській області відмовило у поновленні Договорів Оренди землі, зареєстрованих 22.09.2009 за № 040937100116, № 040937100117, № 040937100118 у зв'язку з порушенням ФГ "Норд" вимог ст. 33 Закону України «Про оренду землі» в частині повідомлення орендодавця про намір скористатися переважним правом на поновлення договору оренди пізніше ніж за 90 днів до спливу строку договорів оренди землі. При цьому, позивач вказав, що після закінчення строку дії договорів оренди продовжує користуватися земельними ділянками загальною площею 16,1296 га з кадастровим номером НОМЕР_2; загальною площею 8,6012 га з кадастровим номером НОМЕР_3 та земельну ділянку загальною площею 6,3631 га з кадастровим номером НОМЕР_4 .
Посилаючись на ст. 33 Закону України "Про оренду землі", позивач згідно поданого позову просить визнати поновленим визнати поновленими договори оренди землі № 040937100116; № 040937100117 та № 040937100118 на земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_4 загальною площею 6,3631 га - ріллі, за рахунок земель резервного фонду Петрівської сільської ради Знам'янського району Кіровоградської області;
Згідно ст. 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Законом України "Про оренду землі" передбачено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності (ст. 1 Закону). Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст. 13 Закону).
В силу положень частини четвертої ст. 4 Закону України "Про оренду землі" орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у державній власності, є органи виконавчої влади, які відповідно до закону передають земельні ділянки у власність або користування.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" від 06.09.2012 р. N 5245-VI внесено зміни до ст. 122 Земельного кодексу України та встановлено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб. Вказані зміни набрали чинності з 01.01.2013.
Господарський суд враховує, що Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" від 06.09.2012 р. № 5245-VI внесено зміни до ст. 122 Земельного кодексу України та встановлено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб. Вказані зміни набрали чинності з 01.01.2013.
Відповідно до положень пункту 9-1 статті 116 Конституції України Кабінет Міністрів України утворює, реорганізовує та ліквідовує відповідно до закону міністерства та інші центральні органи виконавчої влади, діючи в межах коштів, передбачених на утримання органів виконавчої влади.
Організацію, повноваження та порядок діяльності центральних органів виконавчої влади України визначено Законом України "Про центральні органи виконавчої влади". Частиною 7 статті 5 цього Закону встановлено, що міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, щодо яких набрав чинності акт Кабінету Міністрів України про їх припинення, продовжують здійснювати повноваження та функції у визначених сферах компетенції до завершення здійснення заходів з утворення міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, до якого переходять повноваження та функції міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, що припиняється, та можливості забезпечення здійснення ним цих функцій і повноважень, про що видається відповідний акт Кабінету Міністрів України.
Порядок здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 року № 1074 (надалі - Порядок).
Відповідно до пункту 4 цього Порядку орган виконавчої влади утворюється шляхом утворення нового органу виконавчої влади або в результаті реорганізації (злиття, поділу, перетворення) одного чи кількох органів виконавчої влади.
Пунктом 6 Порядку визначено, що права та обов'язки органів виконавчої влади переходять до утвореного органу виконавчої влади у разі перетворення органу виконавчої влади.
При цьому, згідно пункту 7 Порядку майнові права та обов'язки органів виконавчої влади у разі їх злиття, приєднання або перетворення переходять правонаступникові на підставі передавального акта, а у разі їх поділу - згідно з розподільчим балансом.
Згідно з пунктом 12 Порядку орган виконавчої влади, утворений в результаті реорганізації, здійснює повноваження та виконує функції у визначених Кабінетом Міністрів України сферах компетенції з дня набрання чинності актом Кабінету Міністрів України щодо можливості забезпечення здійснення таким органом повноважень та виконання функцій органу виконавчої влади, що припиняється.
Так, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 442 від 10.09.2014 року "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" здійснено реорганізацію Державного агентства земельних ресурсів України шляхом перетворення його в Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру.
В пунктах 5, 6 цієї постанови зазначено: "Установити, що центральні органи виконавчої влади, що утворюються шляхом реорганізації інших центральних органів виконавчої влади, є правонаступниками органів, які реорганізуються.
Права та обов'язки центральних органів виконавчої влади, що ліквідуються, передаються відповідним центральним органам виконавчої влади, на які цією постановою покладено функції з реалізації державної політики у відповідній сфері.
Центральні органи виконавчої влади, що припиняються згідно з цією постановою, продовжують здійснювати повноваження та функції у визначених сферах до завершення здійснення заходів з утворення центральних органів виконавчої влади, яким передаються повноваження та функції центральних органів виконавчої влади, що припиняються."
25.09.2014 року проведено державну реєстрацію юридичної особи - Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру.
Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру (далі - Держгеокадастр) затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 року, серед основних завдань якого зазначено, зокрема, реалізацію державної політики у сфері земельних відносин.
Згідно підпункту 31 пункту 4 цього Положення Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України, безпосередньо або через визначені в установленому порядку його територіальні органи.
Можливість забезпечення здійснення покладених на Держгеокадастр постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 року № 15 "Про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру" функцій і повноважень Державного агентства земельних ресурсів, що припиняється, визначена розпорядженням Кабінету Міністрів України "Питання Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру" від 31.03.2015 № 294-р.
Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 14 від 03.02.2015 року, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18.02.2015 року за № 177/26622, затверджено Положення про Головне управління Держгеокадастру в області.
Наказом голови Держгеокадастру № 20 від 03.03.2015 року, виданим на підставі підпункту 20 пункту 11 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру затверджене Положення про Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (надалі - Положення).
27.04.2015 року проведено державну реєстрацію юридичної особи - Головного управління Держгеокадастру в Кіровоградській області (код за ЄДРПОУ 39767636), про що свідчить Спеціальний витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, отриманий господарським судом за електронним запитом від 05.08.2015 року за № 20981115.
Наказом комісії з реорганізації Державного агентства земельних ресурсів України від 29.04.2015 року № 15 реорганізовано Головне управління Держземагентства у Кіровоградській області шляхом приєднання до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області.
Проте, як вбачається із Спеціального витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 05.08.2015р., який отримано господарським судом за електронним запитом від 05.08.2015 року за № 20981045, Головне управління Держземагенства у Кіровоградській області перебуває в стані припинення, за рішенням засновника.
При цьому, слід зазначити, що Положення про Головне управління Держземагентства в області, яке затверджено наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України № 258 від 16.02.2015 року та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30.05.2015 року за № 77/26622, втратило чинність на підставі наказу Міністерства аграрної політики та продовольства № 49 від 16.02.2015 року.
Вказане свідчить, що у відповідача-1 на день розгляду справи по суті відсутня можливість виконання завдань щодо розпорядження землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України, на території Кіровоградської області.
Разом з тим, можливість забезпечення здійснення покладених на Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 03.03.2015 року № 20 "Про затвердження положень про територіальні органи Держгеокадастру у Кіровоградській області" функцій і повноважень Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області, що припиняється, визначена наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру "Про питання діяльності Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області" від 19.05.2015 року № 77.
Відповідно до підпункту 13 пункту 4 Положення, вказане управління відповідно до покладених на нього завдань розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України, на території Кіровоградської області.
Таким чином, Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області є правонаступником Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області та уповноваженим державою органом, що виконує функції з розпорядження землями державної власності сільськогосподарського призначення на території Кіровоградської області.
На підставі викладеного, суд вважає за необхідне задовольнити клопотання Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області та замінити Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області як правонаступника Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області відповідно до норм ст. 25 ГПК України.
Відповідно до норм ч.2 ст. 25 ГПК України, усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку правонаступник замінив.
Цивільний кодекс України визначає, що строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов'язки відповідно до договору (ст. 631).
За правилами ст. 19 Закону України "Про оренду землі" строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років. Наслідками закінчення строку договору оренди землі, згідно ст. 31 Закону України "Про оренду землі", є припинення договору оренди землі.
Пунктом 8 договорів оренди земельної ділянки № 040937100116; № 040937100117 та № 040937100118 від 22.09.2009 встановлено строк дії договорів п'ять років, зареєстровано вказані договори 22.09.2009, а отже з урахуванням положень Закону України "Про оренду землі" щодо набрання чинності договорами оренди землі в редакції Закону, яка діяла на момент укладення позивачем договорів, строк дії таких договорів закінчився 22.09.2014.
Положеннями ст. 33 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі) (частина перша).
Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі (частина друга). Відповідно до п. 8 даних договорів, орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний письмово повідомити про це орендодавця не пізніше ніж за 90 днів до спливу строку договору оренди землі. До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди (частина третя).
При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється (частина четверта).
Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення (частина п'ята).
У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із:
власником земельної ділянки (щодо земель приватної власності);
уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності) (частина шоста).
Керівник органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який уповноважений підписувати додаткову угоду до договору оренди землі щодо земельної ділянки державної або комунальної власності, визначається рішенням цього органу (частина сьома).
Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку (частина восьма).
Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді (частина дев'ята).
У разі зміни межі або цільового призначення земельної ділянки поновлення договору оренди землі здійснюється у порядку одержання земельної ділянки на праві оренди (частина десята).
Таким чином ст. 33 Закону України "Про оренду землі" фактично об'єднує два випадки пролонгації договору оренди. Так, у частинах першій - п'ятій ст. 33 цього Закону передбачено переважне право орендаря на укладення договору оренди на новий строк, реалізація якого можлива лише за умови дотримання встановлених цією нормою певної процедури і строків
Частиною шостою ст. 33 Закону України "Про оренду землі" передбачена інша підстава поновлення договору оренди, а саме у тому разі, якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
Відповідної правової позиції дотримується Верховний Суд України у своїх постановах від 25.02.2015 у справах № 6-10цс15, № 6-219цс.
Матеріалами справи підтверджено, що позивач в межах встановлених пунктом 8 договору та частиною другою ст. 33 Закону України "Про оренду землі" строків звертався до Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області із листами-повідомленнями від 21.04.2014 , 20.08.2014 та додавав додаткові угоди.
Виходячи з положень частини шостої ст. 33 Закону України "Про оренду землі", для поновлення договору оренди землі з підстав, передбачених наведеною нормою, необхідна наявність наступних юридичних фактів: орендар продовжує користування виділеною земельною ділянкою; орендар належно виконує свої обов'язки за договором; відсутнє письмове повідомлення орендодавця про відмову у поновленні договору оренди; сторони укладають додаткову угоду про поновлення договорів оренди.
При цьому, відповідно до частини шостої ст. 33 Закону України "Про оренду землі" прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності) не вимагається, що є новелою порівняно з редакцією норми до 12.03.2011.
Матеріалами справи встановлено, що ФОП ОСОБА_1 продовжив користуватися земельними ділянками по закінченню строку договорів оренди та не має заборгованості зі сплати орендної плати за землю, що підтверджується довідками Знам'янської районної державної адміністрації Кіровоградської області № 11-33/16/2 від 25.03.2015 р., Петрівської сільської ради Знам'янського району Кіровоградської області № 02-19-124 від 25.03.2015 та №02-19-211 від 18.05.2015. У цих довідках зазначено, що на день видачі довідки ФОП ОСОБА_1 продовжує користуватися земельними ділянками за їх цільовим призначенням та відповідно вчасно сплачувати орендну плату до бюджету Петрівської сільської ради.
Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області у відзиві на позовну заяву зазначає, що Головне управління Держземагенства у Кіровоградській області, розглянувши листи позивача від 20.08.2014 листами від 24.09.2014 прийняло рішення про заперечення у продовженні терміну дії договорів оренди земельних ділянок у зв'язку із закінченням строку на який їх було укладено. Відповідно до п. 8 договорів оренди землі, зареєстрованих 22.09.2009 за № 040937100116; № 040937100117 та № 040937100118, після закінчення строку договору орендар має переважне право на поновлення договору оренди землі на новий строк, але для цього він повинен не пізніше ніж за 90 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію. Договори оренди були зареєстровані 22.09.2009, отже заявник мав звернутись до Головного управління 22.06.2014. Вказаних дій відповідачем здійснено не було, що призвело до прийняття відповідного рішення.
Вказані доводи відповідача не приймаються до уваги господарським судом, оскільки відповідачем не подано доказів направлення позивачу вказаних рішень щодо відмови у продовженні терміну дії договорів оренди земельних ділянок.
З вищенаведеного випливає, що ФОП ОСОБА_1 продовжує користуватися земельними ділянками за їх цільовим призначенням, що підтверджується відповідними довідками та не заперечується відповідачем у відзиві . Отже, в силу положень частини шостої ст. 33 Закону України "Про оренду землі" договори оренди земельних ділянок від 22.09.2009 вважаються поновленими на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договорами.
Стаття 15 Цивільного кодексу України передбачає право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання та захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Захист цивільних прав - це передбачені законом способи охорони цивільних прав у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення. Загальний перелік таких способів захисту цивільних прав та інтересів визначений у ст. 16 Цивільного кодексу України.
Між тим, законодавчі обмеження матеріально-правових способів захисту цивільного права чи інтересу підлягають застосуванню з дотриманням положень ст. ст. 55, 124 Конституції України та ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, відповідно до яких кожна особа має право на ефективний засіб правового захисту, не заборонений законом.
За положеннями частини шостої ст. 33 Закону України "Про оренду землі" поновлення договору оренди землі за наведених в даній нормі умов презюмується.
Таким чином, звернення особи до суду з позовом про визнання договору оренди землі поновленим на підставі частини шостої ст. 33 Закону України "Про оренду землі" не є необхідним, проте такі вимоги можуть розглядатися судом у разі наявності відповідного спору.
На підставі викладеного, враховуючи, що між сторонами існує спір щодо поновлення договорів оренди землі від 22.09.2009, господарський суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для задоволення позову про визнання договорів оренди землі від 22.09.2009 поновленими на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договорами оренди землі, зареєстрованими 22.09.2009 року за № 040937100116; № 040937100117 та № 040937100118 Знам'янським міськрайонним відділом КРФ ДП "ЦДЗК".
У зв'язку із задоволенням позовних вимог, судовий збір за правилами ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладається повністю на відповідача.
Керуючись ст. ст. керуючись ст.ст. 25,33,34,44,49, 82-85, 116, 117 ГПК України, Законом України "Про судовий збір", господарський суд, -
Замінити Головне управління Держземагентства у Кіровоградській області (вул. Тимірязєва, 84, м. Кіровоград, 25006, код ЄДРПОУ 38802868), на його правонаступника - Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (вул. Тимірязєва, 84, м. Кіровоград, 25006, код ЄДРПОУ 39767636).
Позов задовольнити повністю.
Визнати поновленим договір оренди землі, який укладений 22 вересня 2009 року між Знам'янською районною державною адміністрацією та фізичною особою підприємцем ОСОБА_1, зареєстровані 22 вересня 2009 року Знам'янським міськрайонним відділом КРФ ДП "ЦДЗК" за № 040937100116 на земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_2 загальною площею 16,1296 га - ріллі, за рахунок земель резервного фонду Петрівської сільської ради Знам'янського району Кіровоградської області;
Визнати поновленим договір оренди землі, який укладений 22 вересня 2009 року між Знам'янською районною державною адміністрацією та фізичною особою підприємцем ОСОБА_1, зареєстрований 22 вересня 2009 року Знам'янським міськрайонним відділом КРФ ДП "ЦДЗК" за № 040937100117 на земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_3 загальною площею 8,6012 га - ріллі, за рахунок земель запасу Петрівської сільської ради Знам'янського району Кіровоградської області;
Визнати поновленим договір оренди землі, який укладений 22 вересня 2009 року між Знам'янською районною державною адміністрацією та фізичною особою підприємцем ОСОБА_1, зареєстрований 22 вересня 2009 року Знам'янським міськрайонним відділом КРФ ДП "ЦДЗК" за № 040937100118 на земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_4 загальною площею 6,3631 га - ріллі, за рахунок земель резервного фонду Петрівської сільської ради Знам'янського району Кіровоградської області;
Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (25006, м. Кіровоград, вул. Тимірязєва, 84, ідентифікаційний код 39767636) на користь фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, (АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір в сумі 3654,00 грн .
Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи Дніпропетровським апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга на рішення подається через місцевий господарський суд, який розглянув справу, протягом десяти днів з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено 10.08.2015
Суддя Т. В. Макаренко