Постанова від 18.09.2013 по справі 219/6550/2013-а

Справа № 219/6550/2013-а

2-а/219/286/2013

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 вересня 2013 року. Артемівський міськрайонний суд Донецької області у складі головуючого - судді Ониско Р.В., при секретарі Чубикало О.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Артемівськ адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Артемівської райдержадміністрації Донецької області про перерахунок компенсації дітям, які постраждали внаслідок катастрофи на ЧАЕС,-

ВСТАНОВИВ:

В Артемівський міськрайонний суд звернувся позивач ОСОБА_2 з позовною заявою до Управління праці та соціального захисту населення Артемівської райдержадміністрації Донецької області про перерахунок компенсації дітям, які постраждали внаслідок катастрофи на ЧАЕС.

Позивач ОСОБА_1 просить суд визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Артемівської райдержадміністрації Донецької області про відмову в виплаті його донці недоотриманої щомісячної компенсації у розмірі 50 % мінімальної заробітної плати та стягнення з відповідача на користь його доньки ОСОБА_3 недоотриманої компенсації за 2012-2013 роки у сумі 10289, 50 грн.

Свої позовні вимоги позивач обгрунтовує тим, що його донька ОСОБА_3, 13.07.1999 року має статус потерпілої дитини від Чорнобильської катастрофи 1 категорії. Відповідно Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за № 796-12 від 28.02.1991 р. ст..30 п.6 щомісячна виплата складає 50% мінімальної заробітної плати незалежно від інших виплат на кожну дитину шкільного віку, яка народилась після 26 квітня 1986 року від батька, який на час настання вагітності матері має підстави належати до категорії 1 або 2. Таким чином Управління праці та соціального захисту населення повинно виплатити компенсацію ОСОБА_3 з 01.01.2012 року по цей час в розмірі: З 01.01.2012 року мінімальна заробітна плата складала -1073грн., з 01.04.2012 року - 1094грн., з 01.07.2012 року - 1102 грн., з 01.10.2012 року - 1118 грн., з 01.12.2012 року - 1134 грн., з 01.01.2013 року - 1147 грн. (1073х50%х3) + (1094х50%х3) + (1102грн.х50%х3) + (1118грн.х50%х2) + (1134грн.х50%) + (1147грн.х50%х7)=10603,00 грн. Всього за 2012 рік та сім місяців 2013 року відповідач виплатив його доньці компенсацію в сумі: 16,50 грн. х 19 = 313,5 грн. Просить суд стягнути з відповідача на користь його доньки ОСОБА_3 недоотриману компенсацію за 2012-2013 роки у сумі 10289,50 грн.

В судове засідання представник відповідача не з'явився, однак надав суду заперечення в яких позов не визнав, та вказав, що Так, ОСОБА_3 має статус дитини, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (посвідчення серії Д № 438727). Правовий статус дитини, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи визначає Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року (далі Закон). Згідно статті 63 Закону фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету. Відповідно до частини 2 статті 4 Бюджетного Кодексу України положення нормативно-правових актів застосовуються лише в тій частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цього кодексу та Закону про Державний бюджет України. Згідно з частиною 2 статті 95 Конституції України тільки Законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні погреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Згідно з бюджетними призначеннями Кабінетом Міністрів України встановлюється розмір окремих компенсацій і допомог, зокрема у розмірах визначених постановою КМУ від 26.07.1996 № 836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Збільшення розміру виплат і допомог, передбачених законом, можливе за умови суттєвого збільшення фінансування з Державного бюджету, який приймається Верховною Радою України.

В Прикінцевих положеннях Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» установлено, що у 2012 році норми і положення статей 20, 21,22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян. які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік. В пункті 4 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» установлено, що у 2013 році норми і положення статей 20, 21, 27,23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи " застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з?наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік. Ураховуючи наведене, розмір щомісячної допомоги дітям, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС визначається постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2007 № 649 «Про встановлення розмірів виплат деяким категоріям громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме 16,50 грн. на місяць. Таким чином зазначена компенсація на дитину ОСОБА_3 призначена ОСОБА_1 на період з 01.03.2009 по 30.06.2014 в розмірі 16.50 грн. Виплата компенсації проводиться щомісячно у повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно ст. 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього житія і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

З матеріалів справи вбачається, що позивач ОСОБА_3 має статус громадянина постраждалого від наслідків Чорнобильської катастрофи 1 категорії, відповідно до положень Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що підтверджується копією посвідчення, перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Артемівської райдержадміністрації.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 призначена Управлінням праці та соціального захисту населення Артемівської райдержадміністрації Донецької області допомога дітям, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС на період з 01.03.2009 по 30.06.2014 в розмірі 16.50 грн. Виплата компенсації проводиться щомісячно у повному обсязі.

Згідно статті 63 Закону фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету.

Відповідно до частини 2 статті 4 Бюджетного Кодексу України положення нормативно-правових актів застосовуються лише в тій частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цього кодексу та Закону про Державний бюджет України.

Згідно з частиною 2 статті 95 Конституції України тільки Законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні погреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Згідно з бюджетними призначеннями Кабінетом Міністрів України встановлюється розмір окремих компенсацій і допомог, зокрема у розмірах визначених постановою КМУ від 26.07.1996 № 836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Збільшення розміру виплат і допомог, передбачених законом, можливе за умови суттєвого збільшення фінансування з Державного бюджету, який приймається Верховною Радою України.

В Прикінцевих положеннях Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» установлено, що у 2012 році норми і положення статей 20, 21,22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян. які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.

В пункті 4 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» установлено, що у 2013 році норми і положення статей 20, 21, 27,23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи " застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік

Частиною другою ст. 95 Конституції України визначено, що будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, їх розмір і цільове спрямування визначаються виключно Законом про Державний бюджет України на відповідний рік.

До видатків, що здійснюються з державного бюджету належать зокрема, видатки на державні програми з ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи (п.17 ст.87 Бюджетного кодексу України").

Стаття 4 Бюджетного кодексу України зазначає, що при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цьому кодексу та закону про Державний бюджет України.

На підставі вищевикладеного, керуючись положеннями статей 16, 19, 50, 55, 67, 85, 95, 116. 117, 124 Конституції України. Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Законом України «Про державний бюджет на 2012 рік». статтями і, 2, 4, 5, 6, 10, П, 14, 15,17,23,48, 58.69-71.79. 86, 87, 94, 98,104,105, ІІІ, П2, П4, 121, 160-163, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Артемівської райдержадміністрації Донецької області про перерахунок компенсації дітям, які постраждали внаслідок катастрофи на ЧАЕС - відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Артемівський міськрайонний суд Донецької області.

Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів здня тримання копії постанови.

Головуючий суддя Р. В.Ониско