Справа № 219/4378/2013-а
2-а/219/198/2013
30 липня 2013 року. Артемівський міськрайонний суд Донецької області у складі головуючого - судді Ониско Р.В., при секретарі Чубикало О.А., представника відповідача - ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Артемівськ адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської Ради Донецької області про стягнення разової допомоги на оздоровлення та визнання дій протиправними,-
В Артемівський міськрайонний суд звернувся позивач ОСОБА_2 з позовною заявою до УПСЗН Артемівської міської Ради про стягнення разової допомоги на оздоровлення та визнання дій протиправними.
Позивач ОСОБА_2 звернувся 22 травня 2013 року до Артемівського міськрайонного суду Донецької області з адміністративним позовом, в якому просить суд визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради Донецької області про відмову в виплаті на його користь недоплачену щорічну разову допомогу на оздоровлення, як інваліду 2 групи за 2012 рік згідно ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради Донецької області на його користь недоплачену допомогу на оздоровлення за 2012 рік у сумі 5390 грн.
Свої позовні вимоги позивач обгрунтовує тим, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інвалідом 2 групи. В 2012 році він звернувся до відповідача з заявою, в якій просив виплатити допомогу на оздоровлення в розмірах встановлених чинним законодавством, однак отримав відмову з посиланням на постанову КМУ №562.
В судове засідання позивач не з'явився, в заяві вказав, що просить розглянути справу у його відсутність, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав, посилаючись на письмові заперечення та вказав, що згідно ст. 63 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» витрати, пов'язані з реалізацією цього Закону, фінансуються за рахунок державного бюджету. Частиною другою ст. 95 Конституції України тільки Законом про державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. За частиною другою статті 4 Бюджетного кодексу України виключно законом про Державний бюджет України визначаються надходження та витрати Державного бюджету України. Законом України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» Кабінету Міністрів України надано право встановлювати розміри соціальних виплат, які за законодавством визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами. З 2006 року і по теперішній час розмір щорічної допомоги на оздоровлення, встановлено постановою КМУ № 562 від 12.07.2005 року «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» і, складає для ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії 2 групи інвалідності - 120 грн. 00 коп. Вказана сума за 2012 рік була виплачена позивачу 13.08.2012 року.
Заслухавши представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно ст. 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього житія і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
З матеріалів справи вбачається, що позивач ОСОБА_2 є інвалідом 2 групи безстроково, учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, відповідно до положень Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що підтверджується копією посвідчення та довідкою МСЕК, перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради Донецької області та має право на отримання щорічної допомоги на оздоровлення згідно ст. 48 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
З матеріалів справи вбачається, що позивачу призначена Управлінням праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради Донецької області допомога на оздоровлення за 2012 рік в розмірі 120 гривень, виплачена 13 серпня 20123 року.
Відповідно до ст.48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від. 28.02.1991 року №796-ХІІ., особам які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, передбачено компенсацію за шкоду, заподіяну здоров'ю. Зокрема інвалідам 2 групи виплачується одноразова щорічна допомога на оздоровлення в розмірі 5 мінімальних заробітних плат. Розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.
Встановлено, що позивачу було нарахована та виплачувалася допомога за 2012 рік у розмірі 120 грн., дані виплати проводились у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України №562 від 12.07.2005 року «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що визнається сторонами по справі.
В 2012 році позивач звертався до Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради Донецької області із заявою про перерахунок та виплатити щорічну допомогу на оздоровлення згідно ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат на момент виплати з урахуванням раніше здійснених виплат, і йому було відмовлено.
Згідно ст.63 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок державного бюджету.
Частиною другою ст. 95 Конституції України визначено, що будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, їх розмір і цільове спрямування визначаються виключно Законом про Державний бюджет України на відповідний рік.
До видатків, що здійснюються з державного бюджету належать зокрема, видатки на державні програми з ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи (п.17 ст.87 Бюджетного кодексу України").
Стаття 4 Бюджетного кодексу України зазначає, що при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цьому кодексу та закону про Державний бюджет України.
При цьому, частиною 3 прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» установлено, що у 2012 році норми і положення статей деяких Законів України, зокрема ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.
За рішенням Конституційного Суду України від 25.01.2012 року №3-рп/2012 надається офіційне тлумачення положень ст.1,4.1, ст.17, ч.3 ст.22, ст.ст. 46, 48, ч.1, 3 ст.95, ч.2 ст.96, пн. 2,3,6 ст.116 Конституції України, положень ст.6, ч.2 ст.19, ч.2 ст.95, 4.1 ст. 117. ч.2 ст.124, ч.1, ст.129 Конституції України у взаємозв'язку з положеннями п.5 ч.1 ст.4 Бюджетного кодексу України. При цьому, Конституційний Суд України виходить з того, що надання Верховною Радою України права Кабінету Міністрів України встановлювати у випадках, передбачених законом, порядок та розмір соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, пов'язується з його функціями, визначеними в п. 2, 3 ст.116 Конституції України. Отже, Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного Бюджету України, відповідно до Конституції та законів України, виходячи з фінансових можливостей держави.
Постанова Кабінету Міністрів України №562 від 12.07.2005 року «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не визнана неконституційною чи протиправною, не скасована у встановленому законом порядку, а тому при виплаті щорічної допомоги на оздоровлення за 2012 році позивачу не було порушене розміру нарахування.
На підставі вищевикладеного, керуючись положеннями статей 16, 19, 50, 55, 67, 85, 95, 116. 117, 124 Конституції України. Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Законом України «Про державний бюджет на 2012 рік». Постановою Кабінету Міністрів України №562 від 12.07.2005 року «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», статтями і, 2, 4, 5, 6, 10, П, 14, 15,17,23,48, 58.69-71.79. 86, 87, 94, 98,104,105, ІІІ, П2, П4, 121, 160-163, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В задоволенні позову ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради Донецької області про визнання дій протиправними та стягнення недоплаченої суми разової допомоги на оздоровлення за 2012 рік в розмірі 5-ти мінімальних заробітних плат в сумі 5390,00 - відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Артемівський міськрайонний суд Донецької області.
Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів здня тримання копії постанови.
Головуючий суддя Р. В.Ониско