79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
14.11.11 Справа№ 5015/5833/11
Господарським судом Львівської області розглянуто у відкритому судовому засіданні матеріали справи
За позовом: ФОП ОСОБА_1, м.Львів;
До Відповідача: Управління комунальної власності Львівської міської ради, м.Львів;
Про: визнання права власності на самочинно збудовану споруду
Суддя: Левицька Н.Г.
Секретар судового засідання: Байко А.Я.
В судовому засіданні взяли участь представники сторін:
Позивача: ОСОБА_2- предст. (дов. від 01.06.2011р.)
Відповідача: ОСОБА_3- предст. (дов. №2302-вих-1 від 04.01.2011р.);
Представникам позивача та відповідача, які взяли участь у справі, роз'яснено їх права та обов'язки, передбачені ст.ст. 20, 22, 811 ГПК України, в тому числі, право заявляти відводи.
Від здійснення технічного запису судового процесу представники позивача та відповідача відмовились.
Суть справи:
Позовні вимоги заявлено Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1, м.Львів до відповідача: Управління комунальної власності Львівської міської ради, м.Львів про визнання права власності на самочинно збудовану споруду.
Обставини справи:
Ухвалою суду від 07.10.2011р. за даним позовом порушено провадження у справі та призначено її до судового розгляду на 26.10.2011р.
26.10.2011р. з підстав, викладених в ухвалі суду, відкладено розгляд справи на 14.11.2011р.
В судовому засіданні 14.11.2011р. представник позивача позовні вимоги підтримав, просив позов задоволити з підстав, викладених у позовній заяві та письмовому поясненні, а також посилаючись на те, що торговий павільйон збудований позивачем у 2006 році відповідно до погодженого управлінням архітектури Львівської міської ради проекту; у 2008 році- ввійшов до переліку павільйонів, які розташовані у найбільш необхідних для обслуговування мешканців міста місцях, відповідаює художнім, будівельним та архітектурним вимогам; після його спорудження Львівська міська рада у 2010 році уклала з позивачем новий договір оренди землі, чим підтвердила його легітимність та відповідність встановленим вимогам.
Представник відповідача проти позовних вимог заперечив з підстав, викладених у відзиві на позов, просив відмовити в задоволенні позову, оскільки позивачем не надано усі необхідні документи, визначені міською радою для оформлення права власності.
Відповідачем було подано Відзив №1.7-9587/2302 на позовну заяву, в якому відповідач зазначив, що Рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 27.02.2009р. №114 затверджено Положення про порядок оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна, яке встановлює загальний порядок оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна у м.Львові та населених пунктах, які знаходяться на адміністративній території м.Львова (п.1 Положення); діє на території м.Львова і є обов'язковим до виконання всіма органами влади, фізичними та юридичними особами незалежно від форм власності (п.З Положення).
Згідно з Положенням, оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна здійснюється районними відділами приватизації державного житлового фонду за місцем знаходження об'єкта нерухомого майна з видачею свідоцтва про право власності. Районні відділи приватизації також готують проекти наказів управління комунальної власності щодо оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна, які, в свою чергу, візують: керівник районного відділу приватизації державного житлового фонду, начальник юридичного управління, начальник управління охорони історичного середовища та голова районної адміністрації за місцем знаходження об'єкта.
Відповідно до даного Положення для оформлення права власності на об'єкт нерухомого майна власники нерухомого майна до заяви, яка подається через відділ адміністративних послуг адміністративно-господароського управління на ім'я начальника управління комунальної власності департаменту економічної політики, зокрема додають:
6.1. На новозбудовані, перебудовані або реконструйовані об'єкти, розташовані на окремих земельних ділянках:
6.1.1. Засвідчену у встановленому законодавством порядку копію рішення виконавчого комітету Львівської міської ради або іншого уповноваженого органу про надання дозволу на будівництво новозбудованого об'єкта та оригінали правовстановлюючих документів на об'єкт до початку будівництва.
6.1.2. Засвідчену у встановленому законодавством порядку копію акта про право власності на земельну ділянку, на якій проводиться будівництво, чи документ, який засвідчує право користування земельною ділянкою (постійне чи тимчасове користування), або рішення про відведення земельної ділянки для будівництва.
6.1.3. Оригінал акта державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію об'єкта та засвідчену у встановленому законодавством порядку копію рішення виконавчого комітету Львівської міської ради чи іншого уповноваженого органу про затвердження акта про прийняття в експлуатацію об'єкта або копію свідоцтва інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області про відповідність збудованого об'єкта проектній документації, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил.
Згідно зі ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Статтею 114 встановлено, що органи місцевого самоврядування приймають рішення в межах повноважень, визначених законом.
Частиною 3 ст.24 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” передбачено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, прийнятими у межах їх компетенції.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, суд встановив наступне:
У 2005 році ухвалою Львівської міської ради від 08.12.2005р. №2929 “Про надання у короткострокову оренду земельних ділянок для встановлення та обслуговування малих архітектурних форм у Львові” позивачу була надана земельна ділянка, яка знаходиться за адресою: м.Львів, вул.Садова, 29 для встановлення павільйону.
Після отримання в оренду земельної ділянки позивачем у 2006 році за власний рахунок було збудовано торговий павільйон, проект якого був погоджений листом управління архітектури і містобудування Львівської міської ради від 21.06.2006р. №3-в-8247/20.
28.12.2010р. між позивачем та Львівською міською радою строком на два роки був укладений новий Договір оренди землі відповідно до ухвали Львівської міської ради від 18.12.2008р. №2311 “Про затвердження Перспективної схеми розміщення малих архітектурних форм як частини Програми комплексного благоустрою території міста” та №3087 від 03.12.2009р. “Про внесення змін та доповнень до ухвали міської ради від 18.12.2008р. №2311 та змін до ухвали міської ради від 21.05.2009 №2685”.
Торговий павільйон по вул.Садовій, 29 у м.Львові збудований на фундаменті, є капітальною спорудою (нормальний рівень капітальності за ГОСТ 27751-88), відповідає чинним державним будівельним нормам і правилам, нормативним актам пожежної безпеки та санітарному законодавству і є придатний до подальшої експлуатації. На підтвердження цього позивачем подано технічний висновок оцінки технічного стану будівлі (торгового павільйону) на вул.Садова, 29 у м.Львові, виконаний ПП “Універсал Проект” (державна ліцензія АВ №558696 від 01.09.2010р.).
Погодження будівництва на час будівництва здійснювалося відповідно до Законів України “Про планування і забудову територій” та “Про основи містобудування”.
Відповідно до вимог ст.23 Закону України “Про планування і забудову територій”, забудова територій передбачала здійснення нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, впорядкування об'єктів містобудування. Будівництво об'єктів містобудування здійснювалося згідно із законодавством, державними стандартами, нормами і правилами, регіональними і місцевими правилами забудови, містобудівною та проектною документацією. У зв'язку з цим, погоджуючи проект, Управління архітектури і містобудування Львівської міської ради як орган містобудування тим самим визнав за можливе будівництво торгового павільйону.
Відповідно до вимог ст.28 Закону України “Про планування і забудову територій”, проектна документація на будівництво об'єктів містобудування розроблялася, згідно з вихідними даними на проектування з дотриманням вимог державних стандартів, норм і правил, регіональних і місцевих правил забудови та затверджувалася замовником у встановленому законом порядку.
18.05.2011р. обласним комунальним підприємством Львівської обласної ради “Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки” фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 видано технічний паспорт на будівлю торгового павільйону площею 45.8 кв.м, яке знаходиться за адресою: м.Львів, вул.Садова, 29. У розділі ІІІ “технічний опис і визначення технічного зносу” вказано, що торговий павільйон збудований на фундаменті. Площа павільйона, відповідно до технічного паспорта, становить 45.5 кв.м. За вимогами, ч.1 ст.331 ЦК України, право власності на нову річ, яка виготовлена (створена) особою, набувається нею, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно із ч.2 ст.331 ЦК України право власності на новостворене нерухоме майно (житловий будинок, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна).
Відповідно до п.2.1, п.2.2 Положення про управління комунальної власності Львівської міської ради, затвердженого Рішенням виконкому Львівської міської ради від 07.12.2007р. у №1100, основними завданнями Управління комунальної власності є виконання функцій органу управління майном комунальної власності територіальної громади м.Львова та відчуження (приватизація) майна комунальної власності територіальної громади м.Львова.
Згідно з рішенням виконкому Львівської міської ради №114 від 27.02.2009р. “Про порядок оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна та затвердження вартості цих послуг”, яким затверджено “Положення про порядок оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна” оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна комунальної та державної форм власності проводиться районними відділами приватизації державного житлового фонду за місцем знаходження об'єкта нерухомого майна з видачею свідоцтва про право власності на підставі рішення виконавчого комітету, а на об'єкти нерухомого майна приватної форми власності -на підставі наказу управління комунальної власності.
Відповідно до вимог ч.2 ст.331 ЦК України, право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення) майна.
Відповідно до вимог ст.181 ЦК України до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об'єкти розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.
Відповідно до вимог ст.376 Цивільного кодексу України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту або з істотними порушеннями будівельних норм і правил. Право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнано за особою, якою здійснено самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була відведена їй для цієї мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під вже збудоване нерухоме майно. На вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб.
Відносно будівлі торгового павільйону, який знаходиться за адресою: м.Львів, вул.Садова, 29, звернень та позовних вимог про порушення прав інших юридичних чи фізичних осіб не зареєстровано.
Відповідно до вимог ст.11 Цивільного кодексу України цивільні права і обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
Згідно із ст.15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а ст. 16 ЦК України визначено, що одним із способів захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.
Статтею 392 Цивільного кодексу України встановлено, що власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
Статтею 33 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до вимог ст.34 ГПК України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідно до вимог ст.43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Враховуючи надані позивачем договори оренди землі для обслуговування спірної будівлі, технічну документацію, технічний паспорт та технічний висновок по спірному об'єкту, суд прийшов до висновку про те, що позов обгрунтований в частині визнання права власності та підлягає задоволенню. Однак, щодо зобов'язання Львівського обласного бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки Львівської обласної ради зареєструвати право власності - це виходить за межі повноважень господарського суду.
Судові витрати, за згодою сторін, покласти на позивача.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 11, 15, 16, 182, 331, 376, 392 Цивільного кодексу України, ст. ст. 22, 33, 34, 43, 49, 82-84 ГПК України,
суд -
1. Позовні вимоги задоволити частково.
2. Визнати право власності на будівлю торгового павільйону, який знаходиться за адресою: м.Львів, вул. Садова, 29 за фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (ід.номер 25416111099), відповідно до технічного паспорта, виданого 18.05.2011р. Обласним комунальним підприємством Львівської обласної ради “БТІ та ЕО”.
3. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
4. Судові витрати покласти на позивача.
Рішення вступає в законну силу за вимогами ч.3 ст. 85 ГПК України.
Рішення може бути оскаржено до Львівського апеляційного господарського суду в порядку, встановленому розділом ХII ГПК України.
Суддя Левицька Н.Г.