ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
30.07.2015 р. Справа №912/3212/14
За позовом Світловодського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області
до Публічного акціонерного товариства " Укртрансгаз "
про стягнення 208006,30 грн.
Суддя Пінчук В.І.
Представники сторін:
Від позивача не з'явився
Від відповідача Пахомова О.А. - предст.
Від прокуратури Вакулюк Д.С. - ст.прокурор відділу.
Рішення прийняте 30.07.2015 р., оскільки у судовому засіданні 02.07.2015 р. розгляд справи відкладався відповідно до п. 1 ст. 77 ГПК України.
Обставини справи:
Світловодський міжрайонний прокурор звернувся до суду в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області з позовом про стягнення з відповідача - Публічного акціонерного товариства " Укртрансгаз " 208006,30 грн. збитків завданих навколишньому природному середовищу.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 15.10.2014 р. позов Світловодського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області задоволено.
Постановою Київського апеляційного господарського суду від 04.03.2015 р. зазначене рішення залишене без змін.
Постановою Вищого господарського суду України від 20.05.2015 р. рішення Господарського суду міста Києва від 15.10.2014 р. та постанова Київського апеляційного господарського суду від 04.03.2015 р. скасовані і справа передана на новий розгляд до Господарського суду міста Києва
Розпорядженням щодо призначення повторного автоматичного розподілу справ від 27.05.2015 р. № 04-23/549 справа № 912/3212/14 передана на новий розгляд судді Пінчуку В.І.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 29.05.2015 р. справа № 912/3212/14 прийнята суддею Пінчуком В.І. до свого провадження та призначений розгляд зазначеної справи на 02.07.2015 р.
Представник позивача у судове засідання двічі не з'явився.
У відзиві від 15.10.2014 р., який знаходиться у матеріалах справи представник відповідача проти позовних вимог Світловодського міжрайонного прокурора заперечує та просить суд у задоволенні позову відмовити.
Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представника від прокуратури та представника відповідача, суд -
В обґрунтування своїх позовних вимог Світловодський міжрайонний прокурор посилається на те, що Державною екологічною інспекцією у Кіровоградській області 28.05.2014 р. на підставі наказу від 26.05.2014 р. № 290 проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства в діяльності Кременчуцького лінійного виробничого управління магістральних газопроводів ( далі Кременчуцьке ЛВУМГ ) філії " Управління магістральних газопроводів " ЧЕРКАСИТРАНСГАЗ " Публічного акціонерного товариства " УКРТРАНСГАЗ ".
Як вбачається з Положення, Кременчуцьке лінійне виробниче управління магістральних газопроводів є структурним підрозділом філії " Управління магістральних газопроводів " ЧЕРКАСИТРАНСГАЗ " Публічного акціонерного товариства " УКРТРАНСГАЗ ", який включений до його складу внаслідок реорганізації ДК " Укртрансгаз " НАК " Нафтогаз України " шляхом перетворення, на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 13.06.2012 N 360-р "Про реорганізацію дочірніх компаній Національної акціонерної компанії " Нафтогаз України ", наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України " Про реорганізацію Дочірньої компанії " Укртрансгаз " Національної акціонерної компанії " Нафтогаз України " від 18.07.2012 р. № 530.
Кременчуцьке ЛВУМГ не є юридичною особою та здійснює частину функцій філії, що відповідає статутним цілям Товариства, на основі та відповідно до чинного законодавства України та положення.
Під час перевірки було встановлено, що підприємством здійснюється централізоване водопостачання за відсутності дозволу на спеціальне водокористування. Так, дія вказаного дозволу № 10020 А/Кір, виданого Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Кіровоградській області 03.02.2011 р., закінчилась 23.12.2013 р. Новий дозвіл підприємством не отримано. Таким чином, в період з 24.12.2013 р. по 28.05.2014 р. підприємством здійснювався забір води без дозволу на спеціальне водокористування.
Відповідно до приписів статті 48 Водного кодексу України спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.
Статтею 49 вказаного Кодексу передбачено, що спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу, який видається: державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів загальнодержавного значення; Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими Радами за погодженням з державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів місцевого значення.
Частиною 3 ст. 110 Водного кодексу України передбачена відповідальність за порушення водного законодавства, в тому числі за порушення правил спеціального водокористування.
Підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.
Притягнення винних у порушенні водного законодавства до відповідальності не звільняє їх від обов'язку відшкодування збитків, завданих ними внаслідок порушення водного законодавства ( ст. 111 Кодексу).
За результатами проведеної перевірки Державною екологічною інспекцією складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 28.05.2014 р. № 07-105, внесено припис від 28.05.2014 р.
На підставі розрахунку від 04.06.2014 р. про розмір відшкодування збитків, заподіяних державі КС " Задніпровська " Кременчуцького ЛВУМГ внаслідок самовільного водокористування за період з 24.12.2013 р. по 28.05.2014 р. без дозволу на спеціальне водокористування, підприємством здійснено забір 3154 куб. м. води, що є порушенням вимог ст. 40 Закону України " Про охорону навколишнього природного середовища ", п. 9 ст. 44, ст. ст. 48, 110, 111 Водного кодексу України.
Відповідно до п. 1.2 Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Мінприроди від 20.07.2009 р. № 389, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14.08.2009 р. за № 767/16783, з останніми змінами від 15.06.2012 р., зазначеною методикою встановлюється порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, у разі, зокрема, самовільного використання водних ресурсів при відсутності дозвільних документів ( дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води). Методика застосовується державними інспекторами України з охорони навколишнього природного середовища та державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища відповідних територій при розрахунку розмірів збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, які виявлені за результатами державного контролю за додержанням вимог суб'єктами господарювання природоохоронного законодавства.
Виходячи із положень п. 1.7 Методики самовільне водокористування - це здійснення спеціального водокористування без наявності відповідного дозволу на нього (забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води для скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів).
Державною екологічної інспекцією у Кіровоградській області за формулою, зазначеною в п. 9.1 Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Мінприроди України від 20.07.2009 р. № 389, розраховано розмір збитків, заподіяних довкіллю внаслідок самовільного водокористування, який становить 208006 грн. 30 коп.
Зазначені збитки підприємством до цього часу добровільно не сплачені.
Згідно з вимогами ст. ст. 66, 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції та законів України, не завдавати шкоду природі, відшкодувати завдані ним збитки.
Відповідно до ч. 4 ст. 68 Закону України " Про охорону навколишнього природного середовища " підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону природного середовища в порядку та розмірах, встановлених законодавством У країни.
Відповідно до ч. 3 ст. 29 Бюджетного кодексу України джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України в частині доходів є, зокрема, 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності. Крім того, згідно ч. 2 ст. 69 Бюджетного кодексу України джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів є, зокрема, 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків.
Статтею 43 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Суд вважає позовні вимоги Світловодського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області такими, що підлягають задоволенню.
З урахуванням викладеного, керуючись ст.ст. 33, 49, 82-85 ГПК України, суд -
Позов задовольнити.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства " Укртрансгаз " ( 01021, м. Київ, Кловський спуск, 9/1, код 30019601 ) на користь держави в особі Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області ( 25022, м. Кіровоград, вул. Дзержинського, 84/37, код 38037110 ) збитки, заподіяні навколишньому природному середовищу, в сумі 208006 грн. 30 коп. ( двісті вісім тисяч шість гривень 30 копійок ), зарахувавши кошти до спеціального фонду Державного бюджету України, спеціальних фондів місцевих бюджетів Кіровоградської обласної ради та Павлівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області на рахунок за реквізитами: р/р 33111331700401 МФО 823016, ГУДКСУ у Кіровоградській області, ЄДРПОУ 37918126; код бюджетної класифікації 24062100.
Видати наказ.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства " Укртрансгаз " ( 01021, м. Київ, Кловський спуск, 9/1, код 30019601 ) в доход державного бюджету судовий збір в розмірі 4160 ( чотири тисячі сто шістдесят ) грн. 12 коп.
Видати наказ.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання, а у разі, якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення, воно набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 ГПК України.
дата підписання повного тексту рішення 07.08.2015 р.
СуддяВ.І.Пінчук