ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
23 липня 2015 року м. Київ № 826/11306/15
Окружний адміністративний суд міста Києва в складі: судді Качура І.А., секретаря Дмитрієвій В.В., розглянувши у відкритому попередньому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Верховної Ради України, Верховної Ради України, Вищого адміністративного суду України, Державної казначейської служби України
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Верховної Ради України, Вищого адміністративного суду України, Державної казначейської служби України, в якому просив:
- визнати бездіяльність Верховної Ради України за час керівництва ОСОБА_2 та ОСОБА_3;
- визнати відмову Вищого адміністративного суду України у виплаті позивачеві вихідної допомоги як судді у зв'язку з відставкою відповідно до ч. 1 ст. 136 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у редакції станом на день виповнення позивачу 65-річного віку протиправною;
- зобов'язати Вищий адміністративний суд України відповідно до ч. 1 ст. 136 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у редакції, чинній станом на 22.10.2013 року, нарахувати і виплатити позивачеві вихідну неоподатковану допомогу у розмірі 10 місячних заробітних плат за останньою посадою.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.06.2015р. відкрито провадження у справі та призначено до судового розгляду у попередньому судовому засіданні на 23.07.2015р.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.07.2015р. у справі №826/11306/15 роз'єднано позовні вимоги та виділено у самостійне провадження позовні вимоги ОСОБА_1 до Верховної Ради України про визнання бездіяльності Верховної Ради України за час керівництва ОСОБА_2 та ОСОБА_3
Відповідно до ч. 4 ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України Вищому адміністративному суду України як суду першої інстанції підсудні справи щодо встановлення Центральною виборчою комісією результатів виборів або всеукраїнського референдуму, справи про дострокове припинення повноважень народного депутата України, а також справи щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
З врахуванням вищевказаних обставин, суд дійшов до висновку про те, що адміністративна справа №826/11306/15 в частині оскарження бездіяльності Верховної Ради України має бути передана до Вищого адміністративного суду України.
Водночас, суд звертає увагу на те, що згідно з частинами сьомою та восьмою статті 22 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому цією статтею, розглядається адміністративним судом, до якого вона надіслана. Спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
Керуючись ст. ст. 22, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Передати адміністративну справу № 826/11306/15 за позовом ОСОБА_1 з позовом до Верховної Ради України про визнання бездіяльності Верховної Ради України за час керівництва ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до Вищого адміністративного суду України (01010, м. Київ, вул. Московська, 8).
2. Повідомити сторін, що передача адміністративної справи з одного суду до іншого здійснюється після закінчення строку на оскарження ухвали про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя І.А. Качур