Копія
Справа № 822/2913/15
05 серпня 2015 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі :головуючого-суддіПольового О.Л.
при секретарі за участі: Нетичай Ю.В. представника позивача представника Хмельницького обласного військового комісаріату представника Кабінету Міністрів України представника Хмельницької обласної ради
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Квартирно-експлуатаційний відділ м. Хмельницького третя особа на стороні позивача Кабінет Міністрів України , третя особа на стороні позивача Міністерство оборони України , третя особа на стороні позивача Хмельницький обласний військовий комісаріат до Хмельницька обласна рада , Реєстраційна служба Старокостянтинівського районного управління юстиції про визнання незаконним, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Хмельницької обласної ради , Реєстраційної служби Старокостянтинівського районного управління юстиції про визнання незаконним, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії.
В судовому засіданні судом на обговорення винесено питання про закриття провадження у справі в частині позовної вимоги щодо визнання незаконним та скасування рішення Хмельницької обласної ради шостого скликання від 05.12.2013 року № 26-18/2013 року "Про безоплатну передачу у спільну власність територіальної громади м. Старокостянтинів майнового комплексу, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 .
Позивач проти закриття провадження у справі в частині позовної вимоги заперечував.
Представник Хмельницької обласної ради просив суд закрити провадження в частині позовної вимоги.
Представники третіх осіб проти закриття провадження в частині позовної вимоги заперечували.
Заслухавши пояснення представників сторін та третіх осіб, дослідивши докази, що містяться в матеріалах справи, суд дійшов до висновку, що провадження у справі потрібно закрити в частині з наступних підстав.
Позивач просить скасувати рішення Хмельницької обласної ради шостого скликання від 05.12.2013 року № 26-18/2013 року "Про безоплатну передачу у спільну власність територіальної громади м. Старокостянтинів майнового комплексу, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 .
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що у справі існує спір про право, який стосується правовідносини щодо права розпорядження нерухомим майном, що виключає його розгляд в порядку адміністративного судочинства.
Пунктом 1 частини 1 статті 17 КАС України до компетенції адміністративних судів віднесені справи фізичних і юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішення (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Суб'єкт владних повноважень згідно з пунктом 7 вказаної статті це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Таким чином, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка правильності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Заявлені у справі позовні вимоги випливають із відносин, що мають приватноправовий характер, а саме, щодо права власності на нерухоме майно.
З урахуванням вищенаведеного спірні правовідносини носять не публічний, а приватно-правовий характер, тому даний спір підлягає розгляду господарським судом, згідно вимог ГПК України.
Частиною 1 статті 157 КАС України встановлено, що суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись п.1 ч.1 ст. 157 КАС України, суд, -
Закрити провадження у справі за позовом Квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницького в частині позовної вимоги щодо визнання незаконним та скасування ріення Хмельницької обласної ради шостого скликання від 05.12.2013 року № 26-18/2013 "Про безоплатну передачу у спільну власність територіальної громади м. Старокостянтинів майнового комплексу, розташованого за адресою: Хмельницька область, м. Старокостянтинів, вул. Миру, 64.
Ухвала суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст складено 07 серпня 2015 року.
Суддя/підпис/О.Л. Польовий
"Згідно з оригіналом" Суддя О.Л. Польовий