07 серпня 2015 р.м. ХерсонСправа № 821/1238/15-а
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Варняка С.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом комунального закладу "Іванівська центральна районна лікарня" до Генічеської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Херсонській області (Іванівське відділення) про скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску,
встановив:
Звернувшись до суду, позивач посилається на те, що 16 грудня 2015 року до КЗ "Іванівська центральна районна лікарня" від Іванівського виділення Генічеської ОДПІ надійшло рішення №0032811700 від 11.12.2014 року "Про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску". В подальшому це рішення було оскаржене та скасоване як таке, що винесено не уповноваженою посадовою особою. 05 лютого 2015 року за тим же № НОМЕР_1 було повторно прийняте рішення про застосування штрафних санкцій на суму 3808,54 грн. в тому числі пеню у сумі 313,40 грн.
Дане рішення вважає неправомірним, оскільки недоїмка склалася не з вини адміністрації КЗ "Іванівська центральна районна лікарня", а сума штрафних санкцій вимагає додаткового фінансування з районного бюджету, яке не передбачене кошторисом закладу.
Просить суд скасувати рішення №0032811700 від 05.02.2015 року "Про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску".
Представник відповідача надав до суду заперечення згідно якого просить відмовити у задоволенні даного позову та вважає, що позовні вимоги законодавчо необґрунтовані.
Представники сторін надали клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 4. ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Виходячи з вищевикладеного суд вважає за можливим розглядати справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи суд встановив наступне.
19.11.2014 року КЗ "Іванівська центральна районна лікарня" подано звіт за жовтень 2014 року, згідно з яким проведено нарахування по сплаті єдиного соціального внеску у обліковій картці платника у розмірі 129528,14 грн. Відповідно сума недоїмки станом на 21.11.2014 року складає 34951,26 грн., недоїмку повністю погашено - 09.12.2014 року.
11.12.2014 року заступником начальника Іванівського відділення Генічеської ОДПІ ГУ Міндоходів у Херсонській області прийнято рішення № НОМЕР_1, яким до КЗ "Іванівська центральна районна лікарня" застосовано штрафні санкції в сумі 3495,14 грн. (10%) та нараховано пеню в розмірі 313,40 грн. (0,1% від суми недоїмки) за період з 21.11.2014 року по 09.12.2014 року.
Згідно рішення про результати розгляду первинної скарги від 21.01.2015 року за № 45/10/21-22-10-04-06 було відкликано рішення від 11.12.2014 року № НОМЕР_1 та зобов'язано Генічеську ОДПІ (Іванівське відділення) ГУ ДФС у Херсонській області винести нове.
05.02.2015 року заступником начальника - начальник Іванівського відділення Генічеської ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області прийнято рішення №0032811700 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску до КЗ "Іванівська центральна районна лікарня" у вигляді стягнення штрафу в розмірі 3495,14 грн. та пені в розмірі 313,40 грн. за період з 21.11.2014 року по 09.12.2014 року за несвоєчасну сплату єдиного внеску за листопад 2014 року.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України від 08.07.2010 №2464-VІ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Відповідно до пункту 2) частини 1 статті 1 Закону України від 08.07.2010, № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - Закон № 2464-VI) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно з пунктом 41.1 статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи.
Сплата єдиного внеску, відповідно до частини 5 статті 9 Закону № 2464-VI здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування.
Частиною 8 статті 9 Закону № 2464-УІ встановлено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Згідно з частиною 10 статті 9 Закону № 2464-УІ днем сплати єдиного внеску у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.
Частиною 12 статті 9 Закону № 2464-УІ встановлено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Згідно з пунктом 6) частини 1 статті 1 Закону № 2464-УІ - недоїмка, це сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.
Статтею 13 Закону № 2464-УІ передбачено, що органи доходів і зборів мають право застосовувати фінансові санкції, передбачені цим Законом.
Як встановлено частиною 2 статті 25 Закону № 2464-УІ, у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Згідно із пунктом 2 частини 11 статті 25 Закону № 2464-УІ орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. Крім того, на підставі частини 10 цієї статті на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Разом з тим, суд зазначає, що вказаний закон не передбачає обставин, за яких можливе звільнення платника від відповідальності, що визначена цим законом. Строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені, згідно з частиною 16 Закону № 2464-УІ, не застосовується.
Таким чином, рішення відповідача № НОМЕР_1 від 05.02.2015 року "Про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску" є правомірним.
Частиною 3 статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Перевіривши рішення суб'єкта владних повноважень відповідно до ч.3 статті 2 КАС України, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позову.
Виходячи з викладеного, на підставі ст.ст. 8, 9, 12, 19, 158, 159, 161, 162, 163 КАС України,
постановив:
У задоволені позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Варняк С.О.
кат. 10.1