Справа № 2-а/1970/779/12
27 липня 2015 р.м.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючого судді Білоус І.О.
при секретарі судового засідання Габрилецькій С. Є.
за участю представників позивача Родчин І. В., відповідача Олексюк Р. З., третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Глогусь І. Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом ПАТ "Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк" до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міністерства доходів у Тернопільській області, Управління Державної казначейської служби України у м. Тернополі, третя особа, яка не заявляє самотійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Міжрегіональне головне управління ДФС - Центральний офіс з обслуговування великих платників, про визнання бездіяльність протиправною та стягнення надміру сплаченого податку на прибуток підприємств, -
Публічне акціонерне товариство "Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк" (далі - позивач, ПАТ "Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк") звернулося до суду з адміністративним позовом до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міністерства доходів у Тернопільській області (надалі - відповідач, Тернопільська ОДПІ), треті особи, які не заявляють самостійних вимог на стороні відповідача - Міжрегіональне головне управління ДФС - Центральний офіс з обслуговування великих платників, Управління Державної казначейської служби України у м. Тернополі про визнання бездіяльність протиправною та стягнення надміру сплаченого податку на прибуток підприємств за 2008 рік в розмірі 710896 грн. 00 коп.
Позивач вважає, що згідно з розрахунками податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток підприємства філією "Відділення ПАТ Промінвестбанк в м. Тернопіль " в бюджет перераховано за звітні періоди 2008 р. податок на прибуток на загальну суму 1 116 849,00 грн. Таким чином, як вбачається з розрахунку податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток за 11 місяців від 11.12.2008 р. та річного розрахунку податковий зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток за 2008 рік від 29.01.2009 р. податкове зобов'язання з податку на прибуток звітного періоду рахується з від'ємним значенням - 766 741,00 грн. Отже надміру сплачена сума податку на прибуток за 2008 рік по філії " Відділення ПАТ Промінвестбанк в м. Тернопіль" є сума у розмірі 766 741,00 грн.
У судовому засіданні представник позивача пояснив, що правовою підставою повернення надміру сплаченого податку на прибуток підприємств в сумі 710 896,00 грн. є приписи п. 43.1, 43.3 ст.43 ПК України. Вважає, що строки передбачені п. 43.3 ст. 43 ПК України позивачем дотримано, оскільки звертався із заявою про повернення надміру сплаченої суми протягом 1095 дні.
Представник відповідача проти позову заперечив, подав заперечення та вказав що позивачем не було дотримано період у 1095 днів для повернення надміру сплаченої суми оскільки із заявою він звернувся 06.02.2012 р., тобто зі спливом терміну 1095 днів від дня здійснення такої переплати, оскільки про дану переплату позивач дізнався при оформленні відповідної Декларації по податку на прибуток підприємства, яка подана позивачем до контролюючого органу 03.02. 2009 року.
Протягом судового розгляду, на виконання вимог ухвали Вищого адміністративного суду від 19.05.2015 р. судом у якості другого відповідача по справі залучено Управління Державної казначейської служби України у м. Тернополі. Представник другого відповідача у судовому засіданні підтримав позицію першого відповідача, проти позову заперечував.
Судом також було задоволено клопотання представника відповідача Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міністерства доходів у Тернопільській області та залучено у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - Міжрегіональне головне управління ДФС - Центральний офіс з обслуговування великих платників, з огляду на те, що особові рахунки правонаступника позивача ведуться за місцем його податкового обліку. Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - Міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників, в судове засіданні не з'явився, хоча неодноразово повідомлявся про дату і час розгляду справи в порядку, передбаченому КАС України, що не перешкоджає розгляду даної адміністративної справи.
Суд, вивчивши доводи позову та заперечень проти позову, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, при прийнятті рішення виходить з наступних підстав та мотивів.
Судом встановлено, що постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 03.04.2012р. по справі № 2-а-1970/779/12 за позовом ПАТ " Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк " до Тернопільської ОДПІ, третя особа Головне Управління Державної казначейської служби України у Тернопільській області про визнання бездіяльності протиправною, стягнення надміру сплаченого податку на прибуток підприємств в розмірі 710896 грн. 00 коп.,- ухвалено рішення яким у задоволенні позову відмовлено (а. с. 57-58).
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 22.10.2013р. №9104/86938/12 за апеляційною скаргою ПАТ " Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк " прийнято рішення яким, постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 03.04.2012р. по справі №2-а-1970/779/12 - скасовано та прийнято нову постанову якою позов ПАТ " Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк " - задовольнити, та стягнути з бюджету надміру сплачений податок на прибуток в сумі 710896 грн. (а. с. 138-142).
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 19.05.2015 року № К/800/62271/13 постановлено скасувати постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 03.04.2012р. та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 22.10.2013р., а справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Судом встановлено, що філією «Відділення ПАТ Промінвестбанк в м. Тернополі» здійснювались платежі з податку на прибуток: 14.05.2008 на суму 80 771 грн. (а. с. 12), 14.05.2008р. на суму 200 000 грн. (а. с. 13), 15.05.2008 на суму 80 000 грн. (а. с. 14), 16.05.2008 на суму 102 000 грн. (а. с. 15), 11.08.2008 на суму 349 088 грн. (а. с. 17), 24.09.2008 на суму 30000 грн. (а. с. 19), 25.11.2008 на суму 275 050 грн. (а. с. 19).
Позивач дізнавшись що здійснив помилково переплату по податку на прибуток за 2008 р. неодноразово подавав до відповідача заяви про повернення надміру сплаченого податку, а саме: заява від 01.04.2011 № 729, дата отримання Тернопільською ОДПІ - 05.04.2011р. (а. с. 23); заява від 27.04.2011 № 891, дата отримання Тернопільською ОДПІ - 27.04.2011р. (а. с. 24); заява від 04.05.2011 № 923, дата отримання Тернопільською ОДПІ - 04.05.2011р. (а. с. 25); заява від 06.06.2011р. № 1156, дата отримання Тернопільською ОДПІ - 07.06.2011р. (а. с. 26); 12.07.2011 № 1456, дата отримання Тернопільською ОДПІ - 12.07.2011р. (а. с. 27); заява від 02.08.2011 № 1694, дата отримання Тернопільською ОДПІ - 03.08.2011р. (а. с. 28); заява від 11.11.2011 № 2246, дата отримання Тернопільською ОДПІ - 11.11.2011р. (а. с. 29); заява від 15.12.2011 № 2729, дата отримання Тернопільською ОДПІ - 15.12.2011р. (а. с. 30).
Позивачу стало відомо про переплату по податку під час подання розрахунків податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток за 11 місяців 2008 року на суму переплати 51455 грн., датований 19.12.2008 р. (а. с. 20), та за 2008 рік на суму переплати 715286 грн., датований 03.02.2009 р. (а. с. 22). Загальна сума переплати становить 766741 грн., але позивач просить повернути суму 710896 грн. - відповідно до звірки розрахунків платника з бюджетом за період з 01.01.2011р. по 31.12.2011р. згідно акту №27/7/19-020/1 від 31.12.2011р.
Судом, при виконання вимог ухвали Вищого адміністративного суду України досліджено питання щодо дотримання строку встановленого п. 102.5 ст. 102 ПК України, з моменту фактичної сплати платником податків суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань.
Як встановлено судом та, підтверджується матеріалами даної адміністративної справи, філією «Відділення ПАТ Промінвестбанк в м. Тернополі» здійснювались платежі з податку на прибуток 14.05.2008 на суму 80 771 грн., 14.05.2008 р. на суму 200 000 грн. , 15.05.2008 на суму 80 000 грн.,16.05.2008 на суму 102 000 грн., 11.08.2008 на суму 349 088 грн., 24.09.2008 на суму 30 000 грн. , 25.11.2008 на суму 275 050 грн.
Першим зверненням про повернення надміру сплаченого податку яким охоплюється вищевказана сума платежів з податку на прибуток є заява від 01.04.2011 № 729, яка, як свідчить печатка із датою отримання Тернопільською ОДПІ, подана 05.04.2011 р. (а. с. 23), тобто, у строк 1095 днів, з моменту першої сплати (14.05.2008 р.) передбачений п. 102.5 ст. 102 ПК України.
Відповідно до п.43.1, п.43.3, п.43.5 ст.43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові Державного казначейства України. На підставі отриманого висновку орган Державного казначейства України протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому Державним казначейством України.
Згідно п. 102.5 ст.102 Податкового кодексу України заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених цим Кодексом, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.
За змістом пп. 14.1.115 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.
Отже, платник податків має право на повернення надміру сплачених грошових коштів у випадку подання ним заяви про таке повернення з урахуванням дотримання строків давності, встановлених п. 102.5 ст.102 Податкового кодексу України, які слід відраховувати з моменту фактичної сплати платником податків суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань.
Суд дослідивши докази наявні і матеріалах жданої адміністративної справи, дійшов висновку, що позивачем дотримано термін звернення 1095 днів із заявою про повернення надміру сплачених грошових коштів, тому сума переплати підлягає поверненню позивачу з Державного бюджету України.
Ч. 1 ст. 94 КАС України передбачено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Оскільки при поданні даного позову позивачем, який не є суб'єктом владних повноважень, було сплачено судовий збір у розмірі 2146 грн. згідно з платіжним дорученням №1 від 28.02.2012 р. і спір вирішено на його користь, вказана сума підлягає стягненню на користь позивача з Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 94, 158-167 КАС України, суд, -
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства "Акціонерний комерційний промисловий інвестиційний банк" суду надміру сплаченого податку на прибуток підприємств у сумі 710 896, 00 грн. (сімсот лесять тисяч вісімсот дев"яносто шість грн.)
3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства "Акціонерний комерційний промисловий інвестиційний банк" судові витрати у розмірі 2 146 грн. (дві тисячи сто сорок шість грн.)
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлено 31.07.2015 р.
Головуючий суддя Білоус І.О.
копія вірна
Суддя Білоус І.О.