7 серпня 2015 року Справа 133/3774/13-а
В складі головуючого - судді Сєчко В.Л.
при секретарі Паращенко Л.І.
адвокатів ОСОБА_1, ОСОБА_2
у відкритому судовому засіданні в місті Козятині
розглянув справу за адміністративним позовом ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, з участю третіх осіб ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, до Козятинської міської ради про визнання дій протиправними та скасування рішення органу місцевого самоврядування, -
Позивачі звернулися в суд з адміністративним позовом до Козятинської міської ради Вінницької області про визнання рішення 29 сесії 6 скликання Козятинської міської ради №915-VI від 30.08.2013 року, яким надано дозвіл громадянам ОСОБА_25, ОСОБА_11, ОСОБА_26,ОСОБА_27, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_28, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_29 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за рахунок земель запасу міської ради, орієнтовною площею 360 кв.м., для будівництва індивідуальних гаражів по вул. Червоноармійська,7 з подальшою передачею у власність - незаконним.
В судовому засіданні від представника третіх осіб надійшло клопотання про закриття провадження у справі оскільки предметом спору у даній справі є оскарження рішення Козятинської міської ради щодо надання дозволу третім особам на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з подальшою передачею її у власність. Зазначений спір має не публічний, а приватно-правовий характер, та його вирішення не належить до юрисдикції адміністративних судів.
Представник позивачів у вирішенні даного питання покладається на розсуд суду.
Представник Козятинської міської ради в судове засідання не зьявився.
Заслухавши сторони і дослідивши докази суд приходить до висновку, що подане клопотання прідлягає задоволенню.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 14 Конституції України встановлено, що право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Згідно з частинами першою, другою статті 2 Земельного кодексу України земельні відносини це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.
Згідно зі статтею 84 Земельного кодексу України право державної власності на землю набувається і реалізується державою в особі, зокрема, і районних державних адміністрацій.
Відповідно до статті 17 Земельного кодексу України розпорядження землями державної власності, у тому числі й надання їх у користування, належить до повноважень місцевих державних адміністрацій та здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу.
Підставами набуття громадянами та юридичними особами права користування земельними ділянками із земель державної власності є рішення органів виконавчої влади в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або результати аукціону.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Частиною 1 ст.17 КАС передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності, тобто до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Відповідно до п.7 ч.І ст.З КАС України суб'єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності ,цих органів (осіб) , відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Козятинська міська рада у справі, яка розглядається, є суб'єктом цивільних правовідносин і має такий самий правовий статус, що й інші учасники цих відносин. Реалізуючи право розпорядження земельною ділянкою, міська рада відповідно до статті 5 ЗК має рівні права з громадянами та юридичними особами, з якими вона вступає у відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Тобто при здійсненні повноважень власника землі відповідач є рівноправним суб'єктом земельних відносин, дії якого спрямовані на реалізацію права розпоряджатися землею. У цьому випадку відсутня підпорядкованість одного учасника земельних правовідносин (позивачі) іншому (міська рада), яка має місце під час здійснення органом виконавчої влади владних управлінських функцій.
Вказана позиція узгоджується з рішеннями Верховного Суду України, зокрема, з постановами від 11.11.2014р. у справі № 21-405а14, від 11.11.2014р. у справі № 21-493а14 та від 16.12.2014р. у справі № 21-544а14, від 24.02.2015р. у справі № 21-34а15.
Відповідно до вимог ч. І ст. 244-2 КАС України, висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права. Суд має право відступити від правової позиції, викладеної у висновках Верховного Суду України, з одночасним наведенням відповідних мотивів.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 157 КАС України передбачено, що суд закриває провадження у справі, якщо її не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись ст. 157 ч 1 п. 1 КАС України, -
Закрити провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, з участю третіх осіб ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, до Козятинської міської ради про визнання дій протиправними та скасування рішення органу місцевого самоврядування.
Ухвала суду може бути оскаржена протягом 5 діб до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Козятинський міськрайонний суд.
Суддя - підпис -
З оригіналом вірно: Суддя
Секретар
07.08.2015