36000, м. Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
03.08.2015 р. Справа № 917/969/15
За позовом Прокурора Шишацького району Полтавської області (вул. Леніна, буд. 76, с. Шишаки, Шишацький район, Полтавська область, 38000)
до Ковердинобалківської сільської ради Шишацького району Полтавської області (вул. Медова, буд. 5, с. Ковердина Балка, Шишацький район, Полтавська область, 38014)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю "Вікторія Агроекспо" (вул. Незалежності, буд. 71, с. Ковердина Балка, Шишацький район, Полтавська область, 38014)
про зобов"язання прийняти майно у комунальну власність
Суддя Безрук Т. М.
Представники:
від позивача (прокуратури): Цьоньо І.О.
від відповідача: не з'явився
від третьої особи: не з'явився
Розглядається позовна заява про зобов'язання шляхом підписання акту приймання-передачі прийняти у комунальну власність територіальної громади с. Ковердина Балка, Шишацького району, Полтавської області об'єкт соціальної інфраструктури - будинок культури, який знаходиться за адресом: вул. Незалежності, буд. 71А, с. Ковердина Балка, Шишацький район, Полтавська область, 38014.
Відповідач у відзиві (вхід. №11016 від 03.08.2015р.) повідомив, що сільською радою вживаються заходи щодо передачі об'єкта, створена комісія з питань прийняття у власність та тимчасова робоча група для визначення додаткових умов передачі.
Третя особа - ТОВ "Вікторія Агроекспо" надала довідку про те, що будинок культури знаходився у списку майна, що не підлягає розпаюванню (а.с.66).
Про час та місце розгляду справи сторони та третя особа повідомлені належним чином, що підтверджується розпискою від 18.06.2015р. (а.с.71).
В судовому засіданні 03.08.2015р. судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення згідно ст. 85 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив:
Відповідно до статті 121 Конституції України, статті 36-1 Закону України "Про прокуратуру" на прокуратуру покладається представництво інтересів держави в судах у випадках, визначених законом.
Статтею 36-1 Закону України "Про прокуратуру" передбачено, що представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законодавством.
Підставою для представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави.
Відповідно до Перехідних положень Закону України "Про прокуратуру" прокуратура виконує функцію нагляду за додержанням прав і свобод людини і громадянина, додержання законів з цих питань органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами виключно у формі представництва інтересів громадянина або держави в суді.
Відповідно до статті 2 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до господарського суду прокурор зазначає це в позовній заяві.
За ч. 2 ст. 29 ГПК України у разі прийняття господарським судом позовної заяви, поданої прокурором в інтересах держави, в якій зазначено про відсутність органу, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, або про відсутність у такого органу повноважень щодо звернення до господарського суду, прокурор набуває статусу позивача.
Згідно з Рішенням Конституційного суду України від 08 квітня 1999 року №3-рп/99 ( справа про представництво прокуратурою України інтересів держави в арбітражному суді) державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних ( політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону України, гарантування її державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки. Охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо. Інтереси держави можуть збігатись повністю, частково або не збігатись зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді. Проте держава може вбачати свої інтереси не тільки у їх діяльності, але й у діяльності приватних підприємств, товариств. Із врахуванням того, що "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
В обґрунтування порушення інтересів держави прокурор посилається на те, що неприйняття згаданого об'єкту нерухомості у комунальну власність приводить до погіршення стану капітальної будівлі, яка має використовуватись для потреб Ковердинобалківської територіальної громади Шишацького району за призначенням, та порушує порядок передачі об'єктів соціального призначення у комунальну власність.
Оскільки, орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у даних спірних правовідносинах відсутній, прокурор Шишацького району є належним позивачем за даною позовною заявою.
Як свідчать надані докази, на території с. Ковердина Балка Шишацького району Полтавської області, вул. Незалежності, 71А знаходиться об'єкт соціальної інфраструктури - будинок культури, який належав на праві власності КСП "Зоря". Зазначене підтверджується Актом державної приймальної комісії про приймання в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта 28.10.1997 року (а.с.10-13).
Відповідно до ч. 3 ст. 35 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, крім встановлених рішенням третейського суду, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Рішенням Шишацького районного суду Полтавської області від 17.04.2006 року у справі № 2-279 встановлено, що:
- в результаті паювання КСП "Зоря" громадянами, які мали право на пайовий фонд підприємства, було отримано майнові паї, в тому числі обігові засоби у відповідній кількості; пайщики стали власниками пайового фонду КСП "Зоря";
- між пайщиками КСП "Зоря" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Вікторія Агроекспо" були укладені договори купівлі-продажу майнового паю, у відповідності до якого ТОВ "Вікторія Агроекспо" стало власником 88,9% всіх майнових паїв КСП "Зоря";
- за договором від 20.03.2006р. було виділено Товариству з обмеженою відповідальністю "Вікторія Агроекспо" 88,9% майнових паїв в натурі (а.с.5-8).
Рішенням Шишацького районного суду Полтавської області від 17.04.2006 року у справі № 2-279 було визнано за Товариством з обмеженою відповідальністю "Вікторія Агроекспо" право власності на об'єкти рухомого та нерухомого майна колишнього КСП "Зоря" (а.с.5-8).
Проте, об'єкт нерухомості - будинок культури, розташований за адресою с. Ковердина Балка вулиця Незалежності, 71 А, не ввійшов у перелік об'єктів, на які визнано право власності за вказаним рішенням суду, даний будинок культури у власність Товариству з обмеженою відповідальністю "Вікторія Агроекспо" не передавався.
Дане рішення набрало законної сили 28.04.2006р., про що свідчить відмітка на ньому, і встановлені ним факти приймаються господарським судом на підставі ст. 35 ГПК України.
ТОВ "Вікторія Агроекспо" надала довідку про те, що будинок культури знаходився у списку майна, що не підлягає розпаюванню (а.с.66).
Відповідно довідки ТОВ "Вікторія Агроекспо" № 89 від 09.04.2015 будинок культури, що знаходиться за адресою с. Ковердина Балка вул. Незалежності, 71 А, не перебуває у статутному фонді даного товариства (а.с.23).
Вказаний будинок культури перебуває на балансі ТОВ "Вікторія Агроекспо" з балансовою вартістю 1018479,17 грн., що підтверджується інвентарною карткою обліку основних засобів від 01.03.2005р., довідкою від 24.12.2014р. (а.с.18, 19).
25.12.2014р. на замовлення ТОВ "Вікторія Агроекспо" приватним підприємством «Миргородське підприємство технічної інвентаризації та експертиз «Інвентаризатор» було виготовлено технічний паспорт на будинок культури, що знаходиться за адресою с. Ковердина Балка вул. Незалежності, 71 А
ТОВ "Вікторія Агроекспо" листами від 10.1.2014р. № 4 та від 11.08.2014р. № 95 звертався до Ковердинобалківської сільської ради з заявою про прийняття на баланс сільської ради об'єкту соціальної сфери - будинку культури (а.с.14, 15).
Ковердинобалківська сільська рада листами № 02/-34/12 від 11.01.2014 року та № 02-34/293 від 11.08.2014 року надано відповіді ТОВ "Вікторія Агроекспо" про те, що у зв'язку з складним матеріальним становищем сільська рада не може взяти на баланс даний об'єкт нерухомості (а.с.16, 17).
Відповідно до частини 2 статті 60 Закону України "Про місцеве самоврядування" підставою для набуття права комунальної власності є передача майна іншими суб'єктами права власності.
За ч. 8 ст. 31 Закону України від 14 лютого 1992 року N 2114-XII «Про колективне сільськогосподарське підприємство» об'єкти соціальної сфери, житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва, а також внутрішньогосподарські меліоративні системи підприємств, що не підлягали паюванню в процесі реорганізації цих підприємств та передані на баланс підприємств-правонаступників, підлягають безоплатній передачі до комунальної власності в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 2 Порядку безоплатної передачі у комунальну власність об'єктів соціальної сфери, житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва, а також внутрішньогосподарських меліоративних систем колективних сільськогосподарських підприємств, що не підлягали паюванню в процесі реорганізації цих підприємств та передані на баланс підприємств-правонаступників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 серпня 2003 р. № 1253 (далі - Порядок № 1253), об'єктами передачі згідно з цим Порядком є, зокрема, об'єкти соціальної сфери, житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва, заклади культури - клуби, будинки культури тощо (крім кінотеатрів).
Ініціаторами передачі об'єктів у комунальну власність можуть бути місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства-правонаступники, на балансі яких перебувають об'єкти. Якщо ініціатором передачі об'єктів у комунальну власність є підприємство-правонаступник, орган місцевого самоврядування у місячний строк з дня її надходження розглядає пропозицію і приймає рішення з цього питання (п.4 Порядку № 1253).
Згідно пункту 7 Порядку № 1253 передача об'єкта оформляється актом приймання-передачі за формою згідно з додатком до цього Порядку. Акт складається у чотирьох примірниках та підписується головою і членами комісії. Право власності на об'єкт передачі виникає з дати підписання акту приймання-передачі.
Відповідач всупереч вказаним вимогам законодавства не прийняв рішення за результатом звернення балансоутримувача спірного об'єкта; доказів прийняття обєкта у комунальну власність відповідач суду не надав.
Посилання відповідача на неможливість прийняття об'єкта у зв'язку з складним матеріальним становищем не є правомірним, оскільки законодавством не передбачено можливості відмови від прийняття у комунальну власність вказаних об'єктів соціальної інфраструктури, також не встановлено підстав для такої відмови, зокрема і за скрутним матеріальним станом.
З огляду на викладене, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позов задовольнити повністю.
2. Зобов'язати Ковердинобалківську сільську раду Шишацького району Полтавської області прийняти у комунальну власність територіальної громади с. Ковердина Балка Шишацького району Полтавської області об'єкт соціальної інфраструктури - будинок культури, який знаходиться за адресою: 38014, Полтавська область, Шишацький район, с.Ковердина Балка, вул. Незалежності, 71А, шляхом підписання акту приймання-передачі.
Видати наказ після набрання цим рішенням законної сили.
3. Стягнути з Ковердинобалківської сільської ради Шишацького району Полтавської області (вул. Медова, буд. 5, с. Ковердина Балка, Шишацький район, Полтавська область, 38014, код ЄДРПОУ 32802841) в доход Державного бюджету України 1218грн. 00 коп. судового збору.
Видати наказ після набрання цим рішенням законної сили.
Повне рішення складено та підписано: 07.08.2015р.
Суддя Т. М. Безрук