Кіровоградської області
04 серпня 2015 рокуСправа № 912/1797/15
Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Балика В.М. розглянув у відкритому судовому засіданні справу № 912/1797/15
за позовом Селянського (фермерського) господарства "Тучков"
до відповідача: Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області
про визнання недійсним рішення, визнання договору поновленим,
за участю представників:
від позивача - керівник Тучков О.В., Загородній І.В., довіреність № 1 від 19.05.2015,
від відповідача - участі не брали.
Селянське (фермерське) господарство "Тучков" подало до господарського суду позов до Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області, який містить вимоги наступного змісту:
- визнати недійсним рішення Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області про заперечення у поновленні договору оренди землі від 28 квітня 2009 року, зареєстрованого 16 липня 2009 року у державному реєстрі земель за № 040937400026, викладене у листі-запереченні від 09 липня 2014 року № 19-11-0.21-4161/2-14;
- визнати поновленим на той же строк і на тих самих умовах договір оренди землі від 28 квітня 2009 року, зареєстрованого 16 липня 2009 року у державному реєстрі земель за № 040937400026, що укладений між Маловисківською районною державною адміністрацією Кіровоградської області та селянським (фермерським) господарством "Тучков".
У судових засіданнях представники позивача позовні вимоги підтримували у повному обсязі.
Відповідач участі повноважного представника у судовому засіданні не забезпечив, 04.08.2015 подав клопотання про розгляд справи без участі представника відповідача.
Поряд з тим, 15.07.2015 Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області подано до господарського суду відзив на позовну заяву від 15.07.2015, за змістом якого позовні вимоги заперечено, оскільки не вважає дії Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області стосовно відмови у поновленні з позивачем договору оренди землі від 28.04.2009 такими, що не порушують прав позивача.
Окрім того, вказано, що сам факт надіслання орендарем повідомлення про намір поновити договір оренди не означає його (договору) автоматичного поновлення.
Заслухавши пояснення представників позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні у справі докази, господарським судом встановлено наступне.
Між Маловисківською районної державною адміністрацією (Орендодавець) та Селянським (фермерським) господарством "Тучков" (Орендар) укладено договір оренди землі від 28.04.2009, зареєстрований 16 липня 2009 року у державному реєстрі земель за № 040937400026 (надалі за текстом - Договір оренди).
За умовами Договору оренди на підставі розпорядження голови Маловисківської РДА від 25.02.2009 № 86-р в оренду позивачеві передано земельна ділянка загальною площею 11,7 га на території Березівської сільської ради Маловисківського району Кіровоградської області.
Пунктом 8 Договору оренди передбачено, що договір укладається на п'ять років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше, ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
В матеріалах справи (а.с. 17, з обороту) міститься акт приймання-передачі земельних ділянок в оренду від 28.04.2009, який свідчить про передачу земельної ділянки загальною площею 11,7 га Маловисківською РДА позивачеві.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" від 06.09.2012 внесено зміни, зокрема, до Земельного кодексу України. Так, стаття 122 викладена у новій редакції. Відповідно до частини четвертої зазначеної статті повноваження щодо передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб належать Центральному органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальним органам.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державне агентство земельних ресурсів України, що затверджено Указом Президента України від 8 квітня 2011 року № 445/2011 Державне агентство земельних ресурсів України (Держземагентство України) є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів та топографо-геодезичної і картографічної діяльності, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин та топографо-геодезичної і картографічної діяльності.
Отже органом, на який покладено право розпоряджатись земельними ділянками сільськогосподарського призначення державної власності є Держземагентство України та його територіальні органи. Територіальним органом щодо земельної ділянки, відносно якої укладено Договір оренди від 28.04.2009 (зареєстрований 16.07.2009) є Головне управління Держземагентства у Кіровоградській області.
На виконання пункту 8 Договору Орендар 11.06.2014 звернувся до Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області (вх. № ГУ Держземагентства у Кіровоградській області 19-3846/0/1-14 від 11.06.2014) з листом-повідомленням про поновлення договору оренди землі, зареєстрованого 16 липня 2009 року за № 040937400026, строком на 25 років за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності на території Березівської сільської ради Маловисківського району Кіровоградської області (а.с. 19).
Отже, Позивачем дотримано строк, в межах якого він має право використати своє переважне право на укладення договору оренди на новий строк (на поновлення договору).
До вказаного повідомлення позивачем додано: копію договору оренди, копію правовстановлюючих документів, проекту додаткової угоди, агрохімічний паспорт земельної ділянки, технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
При цьому, лише 05.09.2014 Головним управлінням Держземагенства у Кіровоградській області повідомлено позивача про прийняте рішення щодо заперечення в поновленні договору оренди землі, зареєстрованого 16.07.2009 за № 040937400026, загальною площею 11,7 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Березівської сільської ради Маловисківського району Кіровоградської області (а.с. 28).
Датоване таке заперечення 09.07.2014 № 19-11-0.21-4161/2-14 (а.с. 29).
ГУ Держземагентства у Кіровоградській області у вказаному запереченні, зокрема, вважає необґрунтованим збільшенням Орендарем строку дії договору до 15 років, як зазначено у проекті додаткової угоди, а також встановлення орендної плати 3% від нормативної грошової оцінки землі, оскільки у 2014 році економічно обґрунтованою є орендна плата на рівні не менше 5% від нормативної грошової оцінки землі.
Окрім того, у листі-запереченні зазначено, що до листа-повідомлення позивача не долучено витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку та документи, що свідчать про належне виконання СФГ "Тучков" обов'язків за умовами договору оренди землі, зареєстрованого 16.07.2009 за № 040937400026.
З огляду на те, що Відповідачем не надано господарському суду доказу чи пояснення щодо прийняття ним рішення про заперечення у поновленні договору оренди землі у формі іншого документа (наказу) та враховуючи положення частин п'ятої та дев'ятої статті 33 Закону України "Про оренду землі", господарський суд вважає лист-заперечення Відповідача про заперечення у поновленні договору оренди землі від 09.07.2014 № 19-11-0.21-4161/2-14 тим рішенням орендодавця про відмову в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі, яке може бути оскаржено в суді.
За таких обставин, вимога позивача про визнання недійсним рішення Головного управління Держземагенства у Кіровоградській області про заперечення у поновленні договору оренди землі, зареєстрованого 16 липня 2009 року за № 040937400026, викладеного у листі - запереченні від 09.07.2014 №19-11-0.21-4161/2-14 є такою, що відповідає способу захисту, передбаченому статтею 16 Цивільного кодексу України та статтею 33 Закону України "Про оренду землі".
Як свідчить зміст оскаржуваного рішення, відповідач 1 заперечив пропозицію позивача про поновлення договору оренди землі, зареєстрованого 16.07.2009 за № 040937400026, з підстав, які не передбачені чинним законодавством, що регулює земельні відносини, та які не відповідають дійсності.
Так, позивач, як встановлено господарським судом, в межах строку, визначеному умовами Договору оренди (п. 8) та частиною другою статті 33 Закону України "Про оренду землі", скористався своїм переважним правом на поновлення договору оренди землі.
Зазначену пропозицію відповідач 1 мав розглянути у місячний термін (частина п'ята статті 33 Закону України "Про оренди землі"). Оскільки ним отримано лист позивача з такою пропозицією 11.06.2014, про що свідчить вхідний номер на листі-повідомленні (а.с. 19), то відповідне рішення повинно бути прийнято у термін до 11.07.2014.
Однак, в порушення цієї вимоги Закону відповідач 1 повідомив позивача про своє рішення про заперечення у поновленні договору оренди землі лише 05.09.2014, тобто після спливу встановленого строку.
Крім того відповідач 1, відмовляючи у поновленні договору оренди землі, необґрунтовано зазначив про ненадання позивачем до своєї пропозиції, викладеній у листі-повідомленні від 11.06.2014, витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку та документів, що свідчать про належне виконання СФГ "Тучков" обов'язків за умовами договору оренди землі, зареєстрованого 16.07.2009 за № 040937400026.
Статтею 33 Закону України "Про оренду землі", зокрема частиною 3, визначено, що до листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди. Отже у відповідача 1 відсутні підстави вимагати від позивача додаткові документи для поновлення договору оренди землі, крім проекту додаткової угоди.
Враховуючи викладене, господарський суд вважає обґрунтованою вимогу позивача про визнання недійсним рішення Головного управління Держземагенства у Кіровоградській області про заперечення у поновленні договору оренди землі, зареєстрованого 16 липня 2009 року за № 040937400026, викладеного у листі-запереченні від 05 вересня 2014 року № 19-11-0.21-4161/2-14. Позов у цій частині підлягає задоволенню.
В обґрунтування підстав позову в частині поновлення Договору оренди позивач посилається на частину 6 статті 33 Закону України "Про оренду землі", та вказує на те, що продовжує користуватись земельною ділянкою та належним чином виконує обов'язки орендаря.
В матеріалах справи наявні докази звернення позивача до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області з пропозицією укласти додаткову угоду про поновлення договору оренди землі, направлено проект відповідної додаткової угоди (а.с. 100-104).
При розгляді даної позовної вимоги господарський суд виходить з наступного.
Згідно із ст. 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Законом України "Про оренду землі" передбачено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності (ст. 1 Закону). Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст. 13 Закону).
В силу положень частини четвертої ст. 4 Закону України "Про оренду землі" орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у державній власності, є органи виконавчої влади, які відповідно до закону передають земельні ділянки у власність або користування.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" від 06.09.2012 № 5245-VI внесено зміни до ст. 122 Земельного кодексу України та встановлено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб. Вказані зміни набрали чинності з 01.01.2013.
Згідно Положення про Державне агентство земельних ресурсів України, затвердженого Указом Президента України від 08.04.2011 № 445/2011, Державне агентство земельних ресурсів України (Держземагентство України) є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів та топографо-геодезичної і картографічної діяльності. Держземагентство України здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах, а також через міськрайонні, міжміські, міжрайонні територіальні органи (п. 7 Положення).
Головне управління Держземагентства у Кіровоградській області відповідно до Положення про Головне управління Держземагентства в області, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 10.05.2012 № 258, є територіальним органом Державного агентства земельних ресурсів України.
Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.01.2013 № 40 доповнено пункт 4 Положення про Головне управління Держземагентства в області підпунктом 4.32, яким встановлено, що Головне управління Держземагентства в області передає відповідно до закону земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність або в користування для всіх потреб в межах області.
Згідно Договору оренди від 28.04.2009 (зареєстрованого 16.07.2009) та наявної у справі документації, земельна ділянка, яка є об'єктом оренди за договором, належить до категорії земель сільськогосподарського призначення державної форми власності, повноваження по розпорядженню якими відноситься до компетенції центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальних органів, до яких відноситься відповідач. Отже, Головне управління Держземагентства у Кіровоградській області є належним відповідачем у даній справі.
Цивільний кодекс України визначає, що строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов'язки відповідно до договору (ст. 631).
За правилами ст. 19 Закону України "Про оренду землі" строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років. Наслідками закінчення строку договору оренди землі, згідно ст. 31 Закону України "Про оренду землі", є припинення договору оренди землі.
Пунктом 8 Договору оренди землі від 28.04.2009 встановлено строк дії договору п'ять років, зареєстровано вказаний договір 16.07.2009, а отже з урахуванням положень Закону України "Про оренду землі" щодо набрання чинності договорами оренди землі в редакції Закону, яка діяла на момент укладення позивачем договору, строк дії такого договору закінчився 16.07.2014.
Положеннями ст. 33 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі) (частина перша).
Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі (частина друга).
До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди (частина третя).
При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється (частина четверта).
Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення (частина п'ята).
У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із:
власником земельної ділянки (щодо земель приватної власності);
уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності) (частина шоста).
Керівник органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який уповноважений підписувати додаткову угоду до договору оренди землі щодо земельної ділянки державної або комунальної власності, визначається рішенням цього органу (частина сьома).
Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку (частина восьма).
Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді (частина дев'ята).
У разі зміни межі або цільового призначення земельної ділянки поновлення договору оренди землі здійснюється у порядку одержання земельної ділянки на праві оренди (частина десята).
Таким чином ст. 33 Закону України "Про оренду землі" фактично об'єднує два випадки пролонгації договору оренди. Так, у частинах першій-п'ятій ст. 33 цього Закону передбачено переважне право орендаря на укладення договору оренди на новий строк, реалізація якого можлива лише за умови дотримання встановлених цією нормою певної процедури і строків
Частиною шостою ст. 33 Закону України "Про оренду землі" передбачена інша підстава поновлення договору оренди, а саме у тому разі, якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
Відповідної правової позиції дотримується Верховний Суд України у своїх постановах від 25.02.2015 у справах № 6-10цс15, № 6-219цс.
Матеріалами справи підтверджено, що позивач в межах встановленого пунктом 8 Договору оренди та частиною другою ст. 33 Закону України "Про оренду землі" строку звернувся до Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області з листом-повідомленням від 11.06.2014 про поновлення Договору оренди на новий строк, додав проект додаткової угоди.
Лист-повідомлення від 11.06.2014 містив пропозицію стосовно зміни строку дії Договору оренди на двадцять п'ять років, проект додаткової угоди передбачав поновлення Договору оренди на п'ятнадцять років, тобто фактично пропонувались інші умови договору.
У листі-запереченні від 09.07.2014 (фактично направленому 05.09.2014) ГУ Держземагенства у Кіровоградській області на зміну істотних умов договору в частині строку його дії не погодилось.
Однак, як встановлено господарським судом з матеріалів справи, позивач продовжує користуватися земельною ділянкою загальною площею 11,70 га ріллі після закінчення Договору оренди та сплачувати орендну плату, що підтверджується матеріалами справи (а.с. 50). Докази повернення земельної ділянки позивачем після закінчення строку Договору оренди земельної ділянки відсутні, як і відсутні докази звернення відповідача до позивача з вимогою повернути земельну ділянку.
Виходячи з положень частини шостої ст. 33 Закону України "Про оренду землі", для поновлення договору оренди землі з підстав, передбачених наведеною нормою, необхідна наявність наступних юридичних фактів: орендар продовжує користування виділеною земельною ділянкою; орендар належно виконує свої обов'язки за договором; відсутнє письмове повідомлення орендодавця про відмову у поновленні договору оренди; сторони укладають додаткову угоду про поновлення договорів оренди.
Такий висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, висловленою у постановах від 25.02.2015 у справах № 6-10цс15, № 6-219цс.
При цьому, відповідно до частини шостої ст. 33 Закону України "Про оренду землі" прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності) не вимагається, що є новелою порівняно з редакцією норми до 12.03.2011.
Матеріалами справи встановлено, що селянське (фермерське) господарство "Тучков" продовжує користуватися земельною ділянкою по закінченню строку Договору оренди та не має заборгованості зі сплати орендної плати за землю.
ГУ Держземагентства у Кіровоградській області у встановлений частиною шостою статті 33 Закону України "Про оренду землі" строк не повідомив позивача про заперечення у поновленні договору. Лист-заперечення Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області від 09.07.2014 № 19-11-0.21-4161/2/14 вручено позивачеві поза межами місячного строку після закінчення строку дії відповідного договору, а саме - 05.09.2014.
За таких обставин, в силу положень частини шостої ст. 33 Закону України "Про оренду землі", Договір оренди землі від 28.04.2009, зареєстрований 16.07.2009 за № 040937400026 вважається поновленими на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені Договором.
Стаття 15 Цивільного кодексу України передбачає право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання та захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Захист цивільних прав - це передбачені законом способи охорони цивільних прав у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення. Загальний перелік таких способів захисту цивільних прав та інтересів визначений у ст. 16 Цивільного кодексу України.
Між тим, законодавчі обмеження матеріально-правових способів захисту цивільного права чи інтересу підлягають застосуванню з дотриманням положень ст.ст. 55, 124 Конституції України та ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, відповідно до яких кожна особа має право на ефективний засіб правового захисту, не заборонений законом.
За положеннями частини шостої ст. 33 Закону України "Про оренду землі" поновлення договору оренди землі за наведених в даній нормі умов презюмується.
Таким чином, звернення особи до суду з позовом про визнання договору оренди землі поновленим на підставі частини шостої ст. 33 Закону України "Про оренду землі" не є необхідним, проте такі вимоги можуть розглядатися судом у разі наявності відповідного спору.
На підставі викладеного, враховуючи, що між сторонами існує спір щодо поновлення договору оренди землі від 28.04.2009, який зареєстрований 16.07.2009 за № 040937400026, господарський суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для задоволення позову і визнання договору оренди землі від 28.04.2009, який зареєстрований 16.07.2009 за № 040937400026, поновленим.
У зв'язку із задоволенням позовних вимог судовий збір за правилами ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладається на відповідача.
Керуючись ст.ст. 22, 33, 34, 43, 44, 49, 82-85, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати недійсним рішення Головного управління Держземагенства у Кіровоградській області про заперечення у поновленні договору оренди землі від 28.04.2009, зареєстрованого 16 липня 2009 року за № 040937400026, викладене у листі - запереченні від 09.07.2014 №19-11-0.21-4161/2-14.
Визнати поновленим на той самий строк і на тих самих умовах договір оренди земельної ділянки від 28.04.2009, укладений між Селянським фермерським господарством "Тучков" (ідентифікаційний код 31715528) та Маловисківською районною державною адміністрацією, зареєстрований 16 липня 2009 року за № 040937400026, площею 11,7 га ріллі, що розташована на території Березівської сільської ради.
Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (25006, м. Кіровоград, вул. Тимірязєва, 84, ідентифікаційний код 39767636) на користь Селянського фермерського господарства "Тучков" (26222, Кіровоградська область, Маловисківський район, с. Березівка, ідентифікаційний код 31715528) 2436 грн судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.
Повне рішення складено 07.08.2015.
Суддя В.М. Балик