Постанова від 06.08.2015 по справі 826/11930/15

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

06 серпня 2015 року 16:15 № 826/11930/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кобилянського К.М., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у місті Києві

доПриватного акціонерного товариства «Київський електровагоноремонтний завод ім. Січневого повстання 1918 року»

про застосування заходів реагування,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у місті Києві звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до приватного акціонерного товариства «Київський електровагоноремонтний завод ім. Січневого повстання 1918 року», у якій просить суд застосувати до відповідача заходи реагування у вигляді повного зупинення роботи приватного акціонерного товариства «Київський електровагоноремонтний завод ім. Січневого повстання 1918 року» (ЄДРПОУ 00480247), шляхом відключення джерела електроживлення, накладення печаток на розподільчі електрощити та вхідні двері приміщення відповідача по вул. Ползунова, 2 у Солом'янському районі в місті Києві.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що під час проведення перевірки було виявлено ряд порушень правил техногенної і пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей. Виявлені порушення, за переконанням уповноваженого представника позивача, свідчать про необхідність повного зупинення подальшої роботи підприємтсва. З метою попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на об'єктах відповідача порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, позивач звернувся до суду із позовом про застосування заходів реагування. Просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.06.2015 відкрито скорочене провадження в адміністративній справі № 826/11930/15.

10.07.2015 від приватного акціонерного товариства «Київський електровагоноремонтний завод ім. Січневого повстання 1918 року» через канцелярію суду надійшла заява, в якій відповідач повідомив про усунення виявлених під час перевірки порушень, на підтвердження чого долучив відповідні докази.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.07.2015 адміністративну справу призначено до судового розгляду.

У судове засідання 30.07.2015 представник відповідача не прибув, хоча був повідомлений належним чином про дату, час та місце розгляду адміністративної справи.

Через неприбуття представника відповідача у судове засідання, суд відповідно до ч. 6 ст. 128 Кодексу України, встановивши відсутність необхідності заслуховувати свідків чи експертів, ухвалив розглядати справу у порядку письмового провадження.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.

На виконання наказу від 17.04.2015 № 92, на підставі посвідчення про проведення перевірки від 12.05.2015 №113, посадовими особами Солом'янського РУ ГУ ДСНС України у м. Києві проведено планову перевірку додержання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки ПрАТ «Київський електровагоноремонтний завод ім. Січневого повстання 1918 року» за адресою: м. Київ, вулиця Ползунова, 2.

Суд встановив, що повідомлення від 29.04.2015 № 21/1159 про проведення планової перевірки відповідачу вручено особисто під розписку 29.04.2015.

За результатами перевірки складено акт перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб від 02.06.2015 № 105 (далі - акт №105), згідно з яким, під час здійснення перевірки виявлено недотримання відповідачем вимог пожежної та техногенної безпеки.

Перевірку здійснено у присутності головного механіка ПрАТ «Київський електровагоноремонтний завод ім. Січневого повстання 1918 року» ОСОБА_1.

Позивач в ході перевірки встановив, що ПрАТ «Київський електровагоноремонтний завод ім. Січневого повстання 1918 року» функціонує з порушенням правил та норм пожежної і техногенної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей.

Відповідач проти позовних вимог Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у місті Києві не заперечив. Однак, зазначив, що більшість порушень, зафіксованих в акті перевірки додержання виконання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки від 02.06.2015 р. № 105 усунуті.

Суд встановив, що відповідач звернувся до позивача з листом № С-111-58 від 01.07.2015, в якому, зокрема, просив провести позапланову перевірку ПрАТ «Київський електровагоноремонтний завод ім. Січневого повстання 1918 року».

На підставі наказу № 130 від 08.07.2015 та посвідчення від 02.06.2015 №105, посадовими особами Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у місті Києві в період з 15.05.2015 по 02.06.2015 проведено позапланову перевірку ПрАТ «Київський електровагоноремонтний завод ім. Січневого повстання 1918 року» за адресою: м. Київ. вул. Ползунова, 2, за результатами якої складено акт перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки від 15.07.2015 № 46 (а.с. 83-88).

Згідно вказаного акту № 46, позивачем було встановлено 15 порушень ПрАТ «Київський електровагоноремонтний завод ім. Січневого повстання 1918 року» правил і норм пожежної і техногенної безпеки, що можуть спричинити настання негативних наслідків та створюють реальну загрозу життю та здоров'ю людей, які знаходяться у приміщеннях відповідача, а також особам які будуть здійснювати гасіння пожежі, у разі її виникнення.

Згідно зі статтею 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Статтею 55 Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012 № 5403-VI передбачені заходи щодо забезпечення пожежної безпеки, відповідно до частини першої якої забезпечення пожежної безпеки на території України, регулювання відносин у цій сфері органів державної влади, органів місцевого самоврядування та суб'єктів господарювання і громадян здійснюються відповідно до цього Кодексу, законів та інших нормативно-правових актів.

Діяльність із забезпечення пожежної безпеки є складовою виробничої та іншої діяльності посадових осіб і працівників підприємств, установ та організацій. Зазначена вимога відображається у трудових договорах (контрактах), статутах та положеннях (частина друга статті 55 Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012 № 5403-VI).

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Частиною 4 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності встановлюється виключно законами.

Згідно абз. 1 ч.5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Частиною 7 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Частина 1 ст. 67 Кодексу цивільного захисту України передбачає, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, зокрема: здійснення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства органами та суб'єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, зазначеними у статті 65 цього Кодексу; звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.

У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Як визначено у ч. 1 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України, підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів може бути недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання.

Відповідно до ч. 2 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Таким чином, вищенаведеними положеннями законодавства встановлено, що у разі встановлення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) застосовуються виключно за рішенням адміністративного суду, що свідчить про те, що позивач звернувся до суду у межах наданих йому повноважень та з дотриманням законодавства України.

Станом на дату розгляду даної справи, порушення, які є підставою для застосування заходів реагування, відповідач не усунув, що він не заперечує.

Оскільки, на даний час порушення, встановлені в актах № 105 від 02.06.2015 та № 46 від 15.07.2015 на підприємстві не усунуті повністю, суд вважає, що подальша діяльність відповідача створює загрозу життю та здоров'ю людей, навколишньому природному середовищу, внаслідок чого є підстави для застосування до відповідача заходів реагування.

Враховуючи вищевикладене, оцінивши докази, наявні в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення роботи ПрАТ «Київський електровагоноремонтний завод ім. Січневого повстання 1918 року» за адресою: вул. Ползунова, 2 у Солом'янському районі в м. Києві (код ЄДРПОУ 0048024) шляхом відключення джерела електроживлення, накладання печаток на розподільчі електрощити та вхідні двері приміщень, підлягають задоволенню.

Керуючись положеннями статей 2, 7, 69-71, 160-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві задовольнити повністю.

2. Застосувати до приватного акціонерного товариства «Київський електровагоноремонтний завод ім. Січневого повстання 1918 року» (код ЄДРПОУ 00480247) заходи реагування у вигляді повного зупинення роботи приватного акціонерного товариства «Київський електровагоноремонтний завод ім. Січневого повстання 1918 року» за адресою: вул. Ползунова, 2 у Солом'янському районі в м. Києві шляхом відключення джерела електроживлення, накладання печаток на розподільчі електрощити та вхідні двері приміщень.

3. Покласти на Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві обов'язок щодо забезпечення виконання даної постанови.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя К.М. Кобилянський