Ухвала від 07.08.2015 по справі 826/16052/15

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

УХВАЛА

про залишення подання податкового органу без розгляду

07 серпня 2015 року м. Київ № 826/16052/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Іщука І.О., ознайомившись із

поданням

Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі міста Запоріжжя

Головного управління ДФС у Запорізькій області

до

Спільного українсько-німецького підприємства «Марком» у формі товариства

з обмеженою відповідальністю

про

стягнення коштів за податковим боргом,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва 07.08.2015 р. надійшло подання Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі міста Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області до Спільного українсько-німецького підприємства «Марком» у формі товариства з обмеженою відповідальністю про стягнення коштів за податковим боргом.

Вирішуючи питання щодо наявності підстав для відкриття провадження у справі за поданням податкового органу, суд виходить з наступного.

Особливості провадження у справах за зверненням органів доходів і зборів визначені ст.1833 КАС України.

Відповідно до ч. 1 ст.1833 Кодексу адміністративного судочинства України провадження у справах за зверненням органів державної податкової служби при здійсненні ними передбачених законом повноважень здійснюється на підставі подання таких органів щодо, зокрема, стягнення коштів за податковим боргом.

Частиною 3 статті 1833 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що подання подається до суду першої інстанції протягом двадцяти чотирьох годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду, за загальними правилами підсудності, встановленими цим Кодексом, у письмовій формі та повинно містити: найменування адміністративного суду; найменування, поштову адресу, а також номер засобу зв'язку заявника; найменування, поштову адресу, а також номер засобу зв'язку, якщо такий відомий, відносно сторони, до якої застосовуються заходи, передбачені частиною першою цієї статті; підстави звернення з поданням, обставини, що підтверджуються доказами, та вимоги заявника; перелік документів та інших матеріалів, що додаються; підпис уповноваженої особи суб'єкта владних повноважень, що скріплюється печаткою.

У частині, що не врегульована статтею 1833 Кодексу адміністративного судочинства України, вимоги до подання визначаються загальними нормами Кодексу адміністративного судочинства України.

Стаття 1833 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачає спеціальних наслідків пропущення строків звернення до суду, визначених цією нормою.

Тому недотримання заявником строків звернення до суду, визначених ст.1833 Кодексу адміністративного судочинства України тягне за собою застосування приписів ст.100 Кодексу адміністративного судочинства України.

Разом з цим, пунктом 95.2 статті 95 Податкового кодексу України встановлено, що стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Порядок стягнення податкового боргу платників податків, крім фізичних осіб, регулюється статтями 95 - 99 Податкового кодексу України.

Згідно із визначенням, наведеним у підпункті 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Пунктом 59.1 статті 59 Податкового кодексу України встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Згідно абз.1 п.58.3 ст.58 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) платнику податків, якщо його передано посадовій особі такого платника податків під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (пункт 95.2 статті 95 Податкового кодексу України).

Отже, право на стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу виникає у контролюючого органу на наступний день після закінчення 60 днів з дня надіслання платникові податків податкової вимоги.

З матеріалів подання вбачається, що податкова вимога від 03.06.2015 р. № 528-23 була направлена на адресу СП «Марком» 04.06.2015 р., а тому саме з цієї дати відраховується 60 календарних днів та 24 години з моменту спливу 60 календарних днів.

Подання було здано на пошту податковим органом 03.08.2015 року та надійшло до суду 07.08.2015 року.

У той же час, строки звернення заявника з поданням, передбачені ч.3 та ч.4 ст.1833 Кодексу адміністративного судочинства України, є різновидами спеціального строку звернення до суду, передбаченого ч.3 ст.99 Кодексу адміністративного судочинства України. Вказана норма встановлює, що Кодексом адміністративного судочинства України можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, ніж шестимісячний загальний строк.

Згідно ч..10 ст.1833 Кодексу адміністративного судочинства України на обчислення строків, установлених цією статтею, не поширюються правила статті 103 цього Кодексу. Строки, встановлені цією статтею, обчислюються годинами і закінчуються із закінченням години, на яку припадає таке закінчення. Строки, визначені цим підпунктом, не включають добові години, що припадають на вихідні та святкові дні.

Тому при зверненні контролюючого органу з поданням на відносини щодо строків не поширюються положення ч. 9 ст. 103 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно якої строк не вважається пропущеним, якщо до його закінчення позовна заява, скарга, інші документи чи матеріали або грошові кошти здано на пошту чи передані іншими відповідними засобами зв'язку.

За таких обставин, оскільки подання надійшло до суду 07.08.2015 року, встановлений ч.3 ст. 1833 Кодексу адміністративного судочинства України 24 годинний строк контролюючим органом було пропущено.

Беручи до уваги вищенаведене, а також час і дату надходження подання (отримано канцелярією Окружного адміністративного суду міста Києва) 07.08.2015 року (з урахуванням вимог ч.11 ст. 1833 КАС України), а також враховуючи, що суд на підставі внесеного подання та доданих до нього матеріалів не вбачає підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними, внаслідок відсутності у матеріалах подання будь-яких доказів, які б свідчили про поважність причин пропуску зазначеного строку, суд дійшов висновку про наявність підстав для залишення подання податкового органу без розгляду.

Суд окремо звертає увагу заявника на те, що у разі залишення без розгляду подання податкового органу внаслідок відсутності поважних причин для поновлення встановленого ст. 1833 Кодексу адміністративного судочинства України строку податковий орган не позбавлений права звернутися з відповідною вимогою у загальному порядку позовного провадження, які можуть бути розглянуті за правилами скороченого провадження згідно ст. 1832 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст. 100, ст. 160, ст. 165, ст. 1833 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -

УХВАЛИВ:

Подання Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі міста Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області - залишити без розгляду.

Копію ухвали невідкладно вручити заявнику.

Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку та строки встановлені ст.ст. 185-187 КАС України та набирає законної сили у порядку та строки, встановлені статтею 254 КАС України.

Суддя І.О.Іщук