Постанова від 04.03.2010 по справі 2а-239/10/1170

Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 березня 2010 року Справа № 2а-239/10/1170

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі:

Суддя: Мирошниченко В.С.

при секретарі - Поліщук Т.С. за участю:

представника ДП Національної енергетичної компанії «Укренерго» - ОСОБА_1 (довіреність б/н від 30.01.2010 р.);

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора Устинівського району Кіровоградської області в інтересах Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Кіровоградській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Нива» про стягнення штрафу в сумі 17000 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

01 лютого 2010 року прокурор Устинівського району Кіровоградської області в інтересах державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Кіровоградській області звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовною заявою про стягнення з ТОВ «Нива» штрафу в сумі 17000 грн.

В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на те, що при проведенні планового обстеження з питань технічного стану та організації експлуатації електричних установок був виданий припис № 232 від 08.08.08 р. При перевірці виконання раніше виданого припису встановлено, що 44-ри пункти із 45 не виконано. Зазначене порушення зафіксовано в акті перевірки № 01/30-0795 від 27.08.09 р. на підставі якого складено акт перевірки (протокол) № 1/30-0795 від 27.08.09 р. щодо накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику. За наслідками перевірки встановлено, що ТОВ «Нива» не додержується вимог п.5.1.8 «Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів». У зв'язку з чим винесено постанову про накладення на ТОВ «Нива» штрафу в розмірі 17000 грн.

Представник прокуратури в судове засідання не з'явився, хоча про час, дату та місце судового засідання був повідомлений належним чином, що підтверджується власним підписом прокурора на розписці про отримання судової повістки (а.с.40).

В судовому засіданні представник інспекції позов підтримала та просила суд задовольнити позов в повному обсязі з підстав зазначених в позовній заяві.

Представник відповідач в судове засідання двічі не з'явився, хоча про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.33,42).

Вислухавши думку представника позивача стосовно розгляду справи за відсутності прокурора та відповідача, яка вважала можливим розглянути справу без участі прокурора та відповідача, суд визнав можливим розглянути справу у відсутності прокурора та відповідача, зважаючи на те, що в матеріалах справи достатньо доказії про права та взаємовідносини сторін, а також те, що адміністративну справу необхідно розглянути з врахуванням строків передбачених ст.122 КАС України.

Заслухавши представника інспекції, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог з наступних підстав.

Згідно з ст.60 КАС України у випадках встановлених законом, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, прокурор, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах. Прокурор здійснює в суді представництво інтересів громадянина або держави в порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами, і може здійснювати представництво на будь-якій стадії адміністративного процесу.

Відповідно до ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру» прокурор може звернутися до суду з заявою для захисту інтересів держави в суді в разі наявності порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчинюються у відносинах між ними або державою.

Ст.9 Закону України «Про електроенергетику» визначає, що Державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж здійснює нагляд за додержанням вимог технічної експлуатації електричних станцій і мереж, вимог технічної експлуатації енергетичного обладнання об'єктів електроенергетики, підключених до об'єднаної енергетичної системи України.

Згідно з п.1 Положення «Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії» державний енергетичний нагляд за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).

ТОВ «Нива» (далі відповідач) ззареєстроване як юридична особа та є субєктом господарювання.

На підставі акту перевірки від 08.08.2008 р. № 558 відповідачу було видано припис № 342 від 08.08.2008 р. про виконання ряду заходів щодо усунення порушень нормативно-технічних документів, виявлених при обстеженні і зобов'язано відповідача до 24.11.2009 р. повідомити про виконання припису в цілому. Припис отримано відповідачем, що підтверджується підписом керівника ТОВ «Нива» ОСОБА_2 на приписі (а.с.14-19).

Пп.П п.П Положення «Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії» Держенергонагляд має право надавати (надсилати) суб'єктам електроенергетики, суб'єктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обов'язкові для виконання приписи, розпорядження га інші розпорядчі документи щодо усунення порушень законодавства у сфер; виробництва, постачання та споживання енергії.

27 серпня 2009 р. державним інспектором з енергетичного нагляду проведено обстеження відповідача з питань виконання вимог раніше виданого припису № 342 від 27.08.2009 р. за результатами якого був складений акт перевірки № 01/30-0795 (а.с.20-21). Даним актом було встановлення ухилення від виконання припису 342 від 27.08.2008 р. виданого Інспекцією Держенергонагляду в Кіровоградській області. Також був складений акт перевірки (протокол) № 01/30-0795 від 27.08.2009 р., який був підписаний керівником ТОВ «Нива» ОСОБА_2 (а.с.22).

Відповідачу був направлений лист від 01.10.2009 р. № 45-1364 яким ТОВ «Нива» було повідомлено про те, що 13.10.2009 р. о 10-й год. відбудеться розгляд матеріалів перевірки виконання законодавства про електроенергетику і накладення штрафу на товариство у зв'язку з порушенням Закону України «Про електроенергетику» (а.с.26). Даний лист був отриманий відповідачем, що підтверджується повідомленням про поштове відправлення (а.с.27).

13.10.2009 року винесена постанова № 01/30-0156 про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику, якою накладено на відповідача штраф у розмірі 17000 грн. (а.с.25). Дана постанова була отримана відповідачем, що підтверджується поштовим повідомленням (а.с.26).

Згідно ст.27 Закону України «Про електроенергетику» суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці: за неподання інформації або подання завідомо недостовірної інформації, передбаченої в ліцензіях на виробництво, передачу або постачання електричної енергії та в нормативно-правових актах, що регулюють питання функціонування об'єднаної енергетичної системи України і споживання енергії, - штраф у розмірі до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Національна комісія регулювання електроенергетики України, державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови про накладення штрафів за встановленою формою. Оскарження дій щодо накладення штрафів провадиться у судовому порядку. Суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України.

Відповідно до п.10 Положення про накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року № 1312 суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладання.

Однак, всупереч цьому, відповідач в добровільному порядку штраф в розмірі 1700 грн. не сплатив.

Пунктом 10 Положення про накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику встановлено, що у разі несплати штрафу у зазначений термін штраф стягується в судовому порядку.

Діяльність Інспекції Держенергонагляду має на меті забезпечення встановлених державою відносин і норм у сфері енергопостачання, бо порушення у цій сфері завдають шкоди функціонуванню об'єднаної енергетичної системи України та забезпеченню її енергетичної безпеки. Несвоєчасне надходження штрафних санкцій до бюджету зумовлює не до фінансування соціальних програм, бюджетних установ, організацій, що в цілому погіршує соціальну політику країни.

З огляду на викладене, позовні вимоги про стягнення з відповідача 17000 грн. підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є субЧк* владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витраті: здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.27 Закону України «Про електроенергетику» та ст.ст. 71, 94, 160-16" КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов прокурора Устинівського району Кіровоградської області в інтересах Державного інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Кіровоградській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Нива» про стягнення штрафу в сумі 17000 грн. задовольнити повністю.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Нива» (28600. вул.Миру,61 смт.Устинівка Кіровоградська область р/р НОМЕР_1 МФО 323947 в Устинівському відділенні № НОМЕР_2 «Дерлшвний Ощадний банку Українии) до Державного бюджету штраф в сумі 17000(сімнадцять тисяч) гривень.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження через Кіровоградській окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі, а апеляційна скарга на постанову суду подається протято 4 двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду ОСОБА_3