Постанова від 06.08.2015 по справі 804/8858/15

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 серпня 2015 р. Справа № 804/8858/15

Дніпропетровський окружний адміністративний суду у складі судді Кучми К.С., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Криворізького гірничопромислового територіального управління Держгірпромнагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю «Придніпров'я» про застосування заходів реагування, -

ВСТАНОВИВ:

У липні 2015 року позивач звернувся до адміністративного суду з вищезазначеним позовом посилаючись на те, що відповідно до наказу Криворізького гірничопромислового територіального управління Держгірпромнагляду від 24.06.2015 року № 195 «Про проведення перевірок» посадовими особами теруправління проведено планову перевірку ТОВ «Придніпров'я», з питань дотримання вимог законодавства та нормативно-правових актів з охорони праці та промисловою безпеки. За результатами проведеної перевірки було складено акт від 26.06.2015 року № 4/5-9, яким зафіксовано порушення нормативно-правових актів з охорони праці, що створюють загрозу життю та здоров'ю працюючих.

За таких обставин, позивач просив суд: застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до ТОВ «Придніпров'я» - припинити виконання робіт підвищеної небезпеки працівниками при проведенні робіт з підвищеною небезпекою при капітальному ремонті мосту № 7 через річку Саксагань, які не пройшли щорічне спеціальне навчання та перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці - ОСОБА_1 ізолювальник на гідроізоляції 4-го разряда, ОСОБА_2 електрогазозварювальник, ОСОБА_3 електрогазозварювальник, ОСОБА_4 газорізальник, ОСОБА_5 монтажник, ОСОБА_6 монтажник з монтажу сталевих та залізобетонних конструкцій, ОСОБА_7 монтажник з монтажу сталевих та залізобетонних конструкцій, ОСОБА_8 монтажник з монтажу сталевих та залізобетонних конструкцій, ОСОБА_9 монтажник з монтажу сталевих та залізобетонних конструкцій та звернути постанову суду до негайного виконання та видати виконавчий лист.

Відповідачем 23 липня 2015 року було отримано копію ухвали про відкриття скороченого провадження, що підтверджується поштовим повідомленням. Відповідач протягом десяти днів не надав до суду заперечень проти позову та позов не визнав.

Відповідно до положень ст.183-2 КАС України, суд розглядає справу в порядку скороченого провадження.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що на підставі постанови слідчого відділу Криворізького міського управління ГУМВС України в Дніпропетровській області про призначення позапланової перевірки 26 червня 2015 року відповідно до наказу Криворізького гірничопромислового територіального управління Держгірпромнагляду від 24.06.2015 року № 195 «Про проведення позапланової перевірки» проведено перевірку ТОВ «Придніпров'я» з питань дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.

Порушення виявлені під час перевірки знайшли своє відображення в акті від 26.06.2015 року №4/5-9, а саме: працівники зайняті на роботах з підвищеною небезпекою - ОСОБА_1 ізолювальник на гідроізоляції 4-го разряда, ОСОБА_2 електрогазозварювальник, ОСОБА_10 електрогазозварювальник, ОСОБА_4 газорізальник, ОСОБА_5 монтажник, ОСОБА_6 монтажник з монтажу сталевих та залізобетонних конструкцій, ОСОБА_7 монтажник з монтажу сталевих та залізобетонних конструкцій, ОСОБА_8 монтажник з монтажу сталевих та залізобетонних конструкцій, ОСОБА_9 монтажник з монтажу сталевих та залізобетонних конструкцій, не пройшли щорічне спеціальне навчання та перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці, що є порушенням ст.ст.13-21 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 р. № 2694, п.4.1, п.3.17 ППАОП 0.00-4.12-05 Типового положення про порядок проведення навчання та перевірки знань з питань охорони праці та Переліку робіт з підвищеною небезпекою, затвердженого Наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці № 15 від 26.01.2005 р.

Тому позивач вважає, що відповідачем по справі порушено вимоги законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю вищезазначених працівників, а тому слід застосувати заходи реагування шляхом припинення виконання робіт підвищеної небезпеки працівниками при проведенні робіт з підвищеною небезпекою при капітальному ремонті мосту № 7 через річку Саксагань, які не пройшли щорічне спеціальне навчання та перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці.

Аналізуючи виниклі між сторонами правовідносини, суд приходить до наступного.

Пунктом 6 Положення «Про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України», затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 р. № 408/2011, передбачено, що Держгірпромнагляд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, у місті обласного значення Кривий Ріг.

Згідно із вимогами підпункту 7 пункту 4 Положення про територіальне управління Держгірпромнагляду у України у Донецькій області №186-к - територіальне управління відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, здійснює у визначеному порядку державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю, у тому числі з питань: будівництва, реконструкції та експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки, потенційно небезпечних об'єктів і виробництв; видобування вуглеводнів, їх транспортування, переробки та використання на підприємствах, в установах та організаціях; застосування технологій, технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; виготовлення, монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження, випробування і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; облаштування системами автоматичного контролю і управління технологічними процесами та станом виробничого середовища; проведення робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також утилізації зброї, звичайних видів боєприпасів, виробів ракетної техніки та палива, вибухових матеріалів військового призначення, окрім вибухових матеріалів, призначених для військового та спеціального використання.

Відповідно до п.2.26 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 року №826 право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки:

- порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників;

- порушень вимог Кодексу України про надра;

- відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;

- непроведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки;

В силу частин 1, 2 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом. Державний нагляд (контроль) може здійснюватися комплексно кількома органами державного нагляду (контролю), якщо їхні повноваження на здійснення чи участь у комплексних заходах передбачені законом. Такі заходи проводяться за спільним рішенням керівників відповідних органів державного нагляду (контролю).

Згідно із ч.5 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.

Статтею 4 Закону України «Про охорону праці» визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Відповідно до Положення про організацію та здійснення державного нагляду, державного гірничого нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011р. №826 (далі - Положення), загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше провадження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин, механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, у тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Пунктом 2.26 Положення передбачено, що право заборонити виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки:

- порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників;

- порушень вимог Кодексу України про надра;

- відсутність дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Враховуючи зазначене, з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю працюючих є підстави для зупинення робіт (виробництва), а саме: припинити виконання робіт підвищеної небезпеки працівниками при проведенні робіт з підвищеною небезпекою при капітальному ремонті мосту № 7 через річку Саксагань, які не пройшли щорічне спеціальне навчання та перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці - ОСОБА_1 ізолювальник на гідроізоляції 4-го разряда, ОСОБА_2 електрогазозварювальник, ОСОБА_10 електрогазозварювальник, ОСОБА_4 газорізальник, ОСОБА_5 монтажник, ОСОБА_6 монтажник з монтажу сталевих та залізобетонних конструкцій, ОСОБА_7 монтажник з монтажу сталевих та залізобетонних конструкцій, ОСОБА_8 монтажник з монтажу сталевих та залізобетонних конструкцій, ОСОБА_9 монтажник з монтажу сталевих та залізобетонних конструкцій.

Відповідно до ч.4 ст.183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем обставини, перевіривши матеріали справи що надійшли до суду, вважає, що є достатньо підстав для прийняття законного та обґрунтованого судового рішення про задоволення позову, а саме: про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до ТОВ «Придніпров'я» - припинити виконання робіт підвищеної небезпеки зазначеним працівниками при проведенні робіт з підвищеною небезпекою при капітальному ремонті мосту № 7 через річку Саксагань, які не пройшли щорічне спеціальне навчання та перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці.

Згідно із п.10 ч.1 ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду, в тому числі, про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.94, 183-2, 158-163, 256 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю «Придніпров'я» - припинити виконання робіт підвищеної небезпеки працівниками при проведенні робіт з підвищеною небезпекою при капітальному ремонті мосту № 7 через річку Саксагань, які не пройшли щорічне спеціальне навчання та перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці - ОСОБА_1 ізолювальник на гідроізоляції 4-го разряда, ОСОБА_2 електрогазозварювальник, ОСОБА_3 електрогазозварювальник, ОСОБА_4 газорізальник, ОСОБА_5 монтажник, ОСОБА_6 монтажник з монтажу сталевих та залізобетонних конструкцій, ОСОБА_7 монтажник з монтажу сталевих та залізобетонних конструкцій, ОСОБА_8 монтажник з монтажу сталевих та залізобетонних конструкцій, ОСОБА_9 монтажник з монтажу сталевих та залізобетонних конструкцій.

Постанову суду звернути до негайного виконання.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст.254 КАС України та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, передбачені ст.186 КАС України.

Суддя ОСОБА_11