Постанова від 30.07.2015 по справі 803/1551/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 липня 2015 року Справа № 803/1551/15

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Денисюка Р.С.,

при секретарі судового засідання Пухер Л.Р,

за участю представника позивача Губар Н.В.,

представника відповідача Березної Т.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Клесівські граніти" до Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування наказу від 07.07.2015 року № 467 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки»,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Клесівські граніти" (далі - ТзОВ "Клесівські граніти", позивач) звернулося з адміністративним позовом до Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області (далі - Ковельська ОДПІ, відповідач) про визнання протиправним та скасування наказу від 07.07.2015 року № 467 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки».

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що постанова старшого слідчого з ОВС слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління ДФС у Волинській області капітана податкової міліції Балика І.І. від 04.06.2015 року прийнята в порушення вимог Кримінального процесуального кодексу України, тобто без законних на те підстав, повноважень та не у спосіб, що визначений у кодексі, у зв'язку з чим наказ Ковельської ОДПІ від 07.07.2015 року № 467 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки» є неправомірним та таким, що підлягає скасуванню.

В судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримала з підстав, викладених у позовній заяві, просила позов задовольнити.

В письмових запереченнях на адміністративний позов та у судовому засіданні представник відповідача позовних вимог не визнала та просила у задоволенні позову відмовити, посилаючись на те, що наказ від 07.07.2015 року № 467 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки» прийнято правомірно, оскільки відповідно до підпункту 78.1.11 пункту 78.1. статті 78 Податкового кодексу України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин: отримано судове рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки або постанову органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши письмові докази по справі, вважає, що заявлений позов не підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що 04.06.2015 року старшим слідчим з ОВС слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління ДФС у Волинській області капітаном податкової міліції Баликом І.І. прийнято постанову про призначення позапланової перевірки, якою призначено позапланову документальну комплексну перевірку фінансово-господарської діяльності ТзОВ "Клесівські граніти" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2014 року по 01.05.2015 року, в тому числі по взаємовідносинах з ТзОВ "Декуріон".

07.07.2015 року начальником Ковельської ОДПІ Кондратюком С.В. на підставі п.п. 78.1.11 п.78.1 ст.78, п. 81.1 ст. 81, п.82.2 ст. 82, п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України, у зв'язку із надходженням постанови старшого слідчого з ОВС слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління ДФС у Волинській області капітана податкової міліції Балика І.І. про призначення позапланової документальної перевірки ТзОВ "Клесівські граніти", у зв'язку з досудовим слідством у кримінальному провадженні № 32015030000000019 від 26.02.2015 року, прийнято наказ від 07.07.2015 року № 467, згідно якого призначено проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТзОВ "Клесівські граніти" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2014 року по 01.05.2015 року, в тому числі по взаємовідносинах з ТзОВ "Декуріон", терміном 5 робочих днів з 07.07.2015 року по 13.07.2015 року.

З матеріалів справи вбачається, що при виході за юридичною адресою ТзОВ "Клесівські граніти" посадових осіб Ковельської ОДПІ не було допущено до проведення перевірки документальної позапланової виїзної перевірки, що підтверджується актом від 07.07.2015 року №8/03-06-22/31430844 «Про відмову посадових осіб ТзОВ "Клесівські граніти" від проведення документальної перевірки та допуску посадових осіб», а також листом від 07.07.2015 року № 44КГ.

Надаючи правову оцінку обставинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Пунктом 4 частини 2 статті 40 Кримінального процесуального кодексу України (в редакції чинній на момент винесення постанови) передбачено, що слідчий уповноважений призначати ревізії та перевірки у порядку, визначеному законом.

Частиною другою статті 93 Кримінального процесуального кодексу України передбачено, що сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до частини п'ятої статті 40 Кримінального процесуального кодексу України слідчий, здійснюючи свої повноваження відповідно до вимог цього Кодексу, є самостійним у своїй процесуальній діяльності, втручання в яку осіб, що не мають на те законних повноважень, забороняється. Органи державної влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, службові особи, інші фізичні особи зобов'язані виконувати законні вимоги та процесуальні рішення слідчого.

З системного аналізу вищенаведених норм вбачається, що слідчий вправі шляхом винесення постанов призначати перевірки та доручати їх проведення контролюючим органам, які зобов'язані виконувати такі процесуальні рішення слідчого.

Відповідно до пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Згідно із підпунктом 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом.

Відповідно до підпункту 78.1.11 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин: отримано судове рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки або постанову органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону.

Вищенаведена норма містить імперативний припис щодо обов'язку контролюючого органу призначити документальну позапланову перевірку у випадку отримання постанови слідчого, винесену ним відповідно до закону. При цьому виконання такого обов'язку не передбачає дослідження контролюючим органом підстав призначення відповідної перевірки слідчим, оцінювання правомірності та законності цієї перевірки. Правова оцінка дій слідчого щодо призначення податкової перевірки у рамках кримінальної справи здійснюється у порядку, визначеному кримінально-процесуальним законом.

Відповідно до пункту 78.4 статті 78 Податкового кодексу України про проведення документальної позапланової перевірки керівник контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом.

Таким чином, оскільки суду не надано жодних доказів скасування чи оскарження постанови старшого слідчого з ОВС слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління ДФС у Волинській області капітана податкової міліції Балика І.І. від 04.06.2015 року, суд дійшов висновку, що вказана постанова є належною підставою для прийняття оскаржуваного наказу про проведення перевірки.

Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач виконав покладений на нього обов'язок щодо доведеності правомірності винесення наказу від 07.07.2015 року № 467 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки».

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що Ковельська ОДПІ при прийнятті наказу від 07.07.2015 року № 467 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки», на виконання постанови старшого слідчого з ОВС слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління ДФС у Волинській області капітана податкової міліції Балика І.І. від 04.06.2015 року, діяла у відповідності до положень Податкового кодексу України, а тому відсутні підстави для визнання протиправним та скасування вищевказаного наказу.

Керуючись ст.ст. 158, 160 ч.3, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю "Клесівські граніти" до Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування наказу від 07.07.2015 року № 467 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки» відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, яка буде складена у повному обсязі до 04.08.2015 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий Р.С.Денисюк