31 липня 2015 року Справа № 803/1603/15
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Денисюка Р.С.,
при секретарі судового засідання Пухер Л.Р.,
за участю представника позивача Будя П.В.,
представника відповідача Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області Мельничука М.В.,
представника відповідача Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області Тивонюк Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства "ВГП" до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області, Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області про стягнення заборгованості по бюджетному відшкодуванню з податку на додану вартість,
Публічне акціонерного товариство "ВГП" (далі - ПАТ "ВГП", позивач) звернулося в суд з адміністративним позовом до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області (далі - Луцька ОДПІ, відповідач 1), Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області (далі - ГУДКСУ у Волинській області, відповідач 2) про стягнення заборгованості по бюджетному відшкодуванню з податку на додану вартість за грудень 2014 року в розмірі 2 253 589 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем відповідно до податкових декларацій з податку на додану вартість заявлено суму бюджетного відшкодування в розмірі 2 253 589 грн. за грудень 2014 року та січень 2015 року.
З 23.04.2015 року по 29.04.2015 року Луцькою ОДПІ проведена документальна позапланова виїзна перевірка ПАТ "ВГП", за результатами якої складено довідку від 07.05.2015 року № 1830/22-01/01880724, в якій зазначено, що у декларації за січень 2015 року суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, заявленої на рахунок платника у банку в розмірі 2 253 589 грн., порушень не встановлено.
Відповідно до пункту 200.12 статті 200 ПК України контролюючий орган зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
На підставі отриманого висновку відповідного контролюючого органу орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку контролюючого органу (пункт 200.13 статті 200 ПК України).
Однак, відповідачами, в порушення вищезазначених вимог, не було перераховано суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за січень 2015 року у розмірі 2 253 589, у зв'язку з чим просить стягнути на його користь з Державного бюджету України зазначену суму.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав із наведених у позовній заяві підстав, просив позов задовольнити повністю.
У судовому засіданні та у письмових запереченнях відповідач 1 позовних вимог не визнав, посилаючись на те, що на виконання Регламенту формування узагальненої інформації щодо обсягів сум бюджетного відшкодування ПДВ у розрізі платників, які мають право на бюджетне відшкодування, за податковими деклараціями у сумі 100 тис. грн.. і більше, затвердженого наказом Державної податкової служби України від 06.11.2012 №991 "Про організацію роботи із проведення бюджетного відшкодування податку на додану вартість" сума бюджетного відшкодування, заявлена у декларації за січень 2015 року та уточнюючих розрахунках до неї, передана для опрацювання до Головного управління ДФС у Волинській області. Службовою запискою управління оподаткування юридичних осіб Головного управління ДФС у Волинській області від 20.05.2015 року позивача включено до Узагальнених матеріалів до зведеної інформації щодо можливих обсягів відшкодування ПДВ грошовими коштами по платниках, за деклараціями, яких сума заявленого бюджетного відшкодування ПДВ в умовах дії Податкового кодексу України, з урахуванням уточнюючих розрахунків, становить 100 тис. грн. і більше, для подальшої передачі до ДФС України. Станом на 28.07.2015 року сума ПДВ, заявлена ПАТ "ВГП" у декларації за січень 2015 року у розмірі 2 253 589 грн., знаходиться на виконанні у Державній фіскальній службі України, узагальнені матеріали щодо можливих обсягів бюджетного відшкодування ПДВ по ПАТ "ВГП" до Головного управління ДФС у Волинській області не надходили, у зв'язку з чим просив у задоволенні позову відмовити.
У поясненнях відповідач 2 зазначив, що відповідно до норм чинного законодавства відшкодування ПДВ з державного бюджету здійснюється органами Державної казначейської служби України на підставі висновків податкового органу або за рішенням суду. Оскільки висновки Луцької ОДПІ на суму, заявлену в позовній заяві, не надходили, правових підстав для такого відшкодування немає.
Представник відповідача 2 у судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила відмовити в задоволенні позову, з підстав викладених у письмових поясненнях.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити з таких підстав.
Судом встановлено, що 07.06.1993 року проведено державну реєстрацію юридичної особи ПАТ "ВГП", 18.07.2013 року підприємство є платником податку на додану вартість, що підтверджується Випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії АВ № 640218, свідоцтвом про реєстрацію платника податку на додану вартість №200133776.
ПАТ "ВГП" за результатами своєї господарської діяльності за грудень 2014 року та січень 2015 року подало до Луцької ОДПІ податкові декларації з податку на додану вартість за грудень 2014 року, за січень 2015 року, уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за березень 2015 року (звітний період, за який виправляються помилки, січень 2015 року), за квітень 2015 року (звітний період, за який виправляються помилки, січень 2015 року), заяви про повернення сум бюджетного відшкодування за грудень 2014 року, за січень 2015 року та заяви про повернення суми бюджетного відшкодування та/або суми коштів на рахунку у системі адміністрування податку на додану вартість платника податку, що перевищує суму, яка підлягає перерахуванню до бюджету за березень 2015 року (звітний період, за який виправляються помилки, січень 2015 року), за квітень 2015 року (звітний період, за який виправляються помилки, січень 2015 року), в яких відобразило суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за січень 2015 року в розмірі 2 253 589 грн.
З 23.04.2015 року по 29.04.2015 року посадовими особами Луцької ОДПІ проведено позапланову виїзну перевірку документальну перевірку ПАТ "ВГП" з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, заявлених на рахунок платника банку в розмірі 2 253 589 грн., відображеної у декларації з ПДВ за січень 2015 року з врахуванням уточнюючого розрахунку від 30.04.2015 року з додатками, у розмірі 1 973 687 грн. та суми залишку від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів, яка підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку в сумі 646 631 грн., відображеної у декларації з ПДВ за лютий 2015 року, з врахуванням уточнюючого розрахунку від 30.03.2015 року з додатками, за результатами якої складено довідку від 07.05.2015 року № 1830/22-01/01880724, в якій зазначено, що у декларації за січень 2015 року суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, заявленої на рахунок платника у банку в розмірі 2 253 589 грн., порушень не встановлено.
Судом встановлено, що Луцька ОДПІ не подала органу державного казначейства висновку про відшкодування позивачу з Державного бюджету України зазначеної суми, яка на даний час є невідшкодованою.
З огляду на викладене, та беручи до уваги те, що відповідачами не надано доказів бюджетного відшкодування позивачу заборгованості, суд приходить до висновку, що суми ПДВ за січень 2015 року у розмірі 2 253 589 грн. підтверджені перевіркою та підлягають відшкодуванню ПАТ "ВГП".
Згідно із п.п.14.1.18 п.14.1 ст.14 ПК України бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.
Пунктом 200.1 ПК України визначено, що сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
Абзацом б) пункту 200.4 статті 200 ПК України передбачено, що при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума: підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму.
Відповідно до п. 200.7 ст. 200 ПК України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
Відповідно до пунктів 200.10, 200.11 ст.200 ПК України протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, контролюючий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, контролюючий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.
Як вбачається з довідки від 07.05.2015 року № 1830/22-01/01880724 та не заперечується представниками сторін у судовому засіданні, порушень у декларації за січень 2015 року суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, заявленої на рахунок платника у банку в розмірі 2 253 589 грн., не встановлено.
Пунктом 200.12 ст. 200 ПК України передбачено, що контролюючий орган зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
На підставі отриманого висновку відповідного контролюючого органу орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку контролюючого органу (п. 200.13 ст. 200 ПК України).
Відповідно до пункту 200.17 ст. 200 ПК України Джерелом сплати бюджетного відшкодування (у тому числі заборгованості бюджету) є доходи бюджету, до якого сплачується податок.
Судом встановлено, що позивачем не було отримано належного йому бюджетного відшкодування за січень 2015 року в сумі 2 253 589 грн.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу положень п. 200.12 ст. 200 ПК України Луцька ОДПІ у п'ятиденний строк після закінчення перевірки, була зобов'язана подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів - ГУДКСУ у Волинській області, висновок із зазначенням сум податку що підлягають відшкодуванню товариству з бюджету, однак цього не зробила, що в свою чергу призвело до недоотримання позивачем бюджетного відшкодування.
Посилання представника відповідача 1 на те, що сума ПДВ, заявлена ПАТ "ВГП" у декларації за січень 2015 року, в розмірі 2 253 589 грн. згідно п.8 Регламенту формування узагальненої інформації щодо обсягів сум бюджетного відшкодування ПДВ у розрізі платників, які мають право на бюджетне відшкодування, за податковими деклараціями у сумі 100 тис. грн. і більше, затвердженого наказом Державної податкової служби України від 06.11.2012 №991 "Про організацію роботи із проведення бюджетного відшкодування податку на додану вартість", знаходиться на виконанні у Державній фіскальній службі України для проведення ретельного аналізу інформації та прийняття рішення щодо бюджетного відшкодування грошовими коштами, у зв'язку з чим не подано висновки про відшкодування ПДВ позивачу до ГУДКСУ у Волинській області, суд не бере до уваги, оскільки вищезазначений наказ є актом відомчої дії, носить внутрішній характер, і є ненормативним актом, який має нижчу юридичну силу порівняно з ПК України, прямою нормою якого, а саме пунктом 200.12. ст. 200 ПК України передбачено, що контролюючий орган зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
З урахуванням вищевикладеного, суд зазначає, що Луцька ОДПІ не виконала вимоги законодавства та не подала у п'ятиденний строк, після закінчення перевірки ПАТ "ВГП", до ГУДКСУ у Волинській області висновок із зазначенням сум ПДВ, що підлягають відшкодуванню товариству з бюджету, чим порушила права позивача, а відтак позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Таким чином, з Державного бюджету України на користь позивача слід стягнути судовий збір в розмірі 487,20 грн., сплачений відповідно до платіжного доручення від 09.07.2015 року № 684.
Керуючись ст.ст. 158, 160 ч.3, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства "ВГП" (43020, Волинська обл., місто Луцьк, вулиця Георгія Гонгадзе, будинок 25, код ЄДРПОУ 01880724) бюджетне відшкодування з податку на додану вартість за грудень 2014 року в розмірі 2 253 589 грн. (два мільйони двісті п'ятдесят три тисячі п'ятсот вісімдесят дев'ять гривень).
Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства "ВГП" (43020, Волинська обл., місто Луцьк, вулиця Георгія Гонгадзе, будинок 25, код ЄДРПОУ 01880724) судові витрати сумі 487,20 грн. (чотириста вісімдесят сім гривень двадцять копійок).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, яка буде складена у повному обсязі до 05.08.2015 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий Р.С.Денисюк