10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Зленко А.В.
Суддя-доповідач:ОСОБА_1
іменем України
"05" серпня 2015 р. Справа № 288/422/15-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Зарудяної Л.О.
суддів: Кузьменко Л.В.
ОСОБА_2,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Попільнянському районі Житомирської області на постанову Попільнянського районного суду Житомирської області від "20" травня 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Попільнянському районі Житомирської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії ,
Позивач звернулася до суду з позовом до ОСОБА_3 пенсійного фонду України у Попільнянському районі Житомирської області, вказавши, що вона перебуває на обліку в ОСОБА_3 пенсійного фонду України у Попільнянському районі та отримує пенсію згідно із Законом України «Про державну службу» в розмірі 86 відсотків від заробітної плати з 17.08.2010 року.
Позивач зазначила, що при призначенні пенсії їй було враховано посадовий оклад, доплату за ранг та вислугу років, щомісячні премії та премії до державних, професійних свят та ювілейних дат. При цьому, "інші виплати" ( сума матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, сума матеріальної допомоги на оздоровлення, індексація сум заробітної плати, сума компенсації за календарні дні невикористаної щорічної основної відпустки ) не були враховані в розрахунок пенсії державного службовця при призначенні пенсії. В зв'язку з чим, розмір призначеної їй пенсії становить 3260,69 гривень.
Позивач повідомила, що 19.03.2015 року вона звернулась до відповідача з заявою про перерахунок призначеної їй пенсії з врахуванням вказаних вище виплат, на що отримала відмову.
ОСОБА_4 вважає вказану відмову відповідача неправомірною та просить визнати протиправними дії ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Попільнянському районі Житомирської області щодо відмови їй у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації сум заробітної плати, суми компенсації за календарні дні невикористаної щорічної основної відпустки, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески в повному обсязі та зобов'язати ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Попільнянському районі Житомирської області здійснити перерахунок та виплату пенсії в розмірі 86 відсотків від заробітної плати, за період, який був врахований при призначенні пенсії за 24 календарних місяців роботи, згідно наданої довідки Державної фінансової інспекції в Житомирській області № 0611-21/1544 від 19.03.2015 року про складові заробітної плати з урахуванням всіх складових (отриманих виплат) у тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації сум заробітної плати, суми компенсації за календарні дні невикористаної щорічної основної відпустки, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи з 01.04.2015 року.
Постановою Попільнянського районного суду Житомирської області від 20.05.2015 адміністративний позов задоволено.
Визнано протиправними дії ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Попільнянському районі Житомирської області щодо відмови ОСОБА_4 у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації сум заробітної плати, суми компенсації за календарні дні невикористаної щорічної основної відпустки, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески в повному обсязі.
Зобов'язано ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Попільнянському районі Житомирської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_4 в розмірі 86 відсотків від заробітної плати, за період, який був врахований при призначенні пенсії за 24 календарних місяців роботи, згідно наданої довідки Державної фінансової інспекції в Житомирській області № 0611-21/1544 від 19.03.2015 року про складові заробітної плати з урахуванням всіх складових (отриманих виплат) у тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації сум заробітної плати, суми компенсації за календарні дні невикористаної щорічної основної відпустки, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи з 01.04.2015 року.
Не погоджуючись з вказаною постановою, відповідач у справі подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на незаконність й необґрунтованість рішення суду першої інстанції, просить його скасувати та ухвалити нове про відмову у задоволенні позову.
Перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, дослідивши доводи апеляційної скарги, судова колегія вважає, що відсутні підстави для її задоволення з огляду на таке.
Відповідно до пенсійного посвідчення від 08.10.2010 року ОСОБА_4 є пенсіонером.
Згідно з довідкою №0611-21/1544 від 19.03.2015 року до складу заробітної плати ОСОБА_4 входили: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація сум заробітної плати, сума компенсації за календарні дні невикористаної щорічної основної відпустки.
24.03.2015 ОСОБА_4 (позивач у справі) звернулась до відповідача із заявою, в якій просила включити в розрахунок пенсії "інші виплати" ( матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати, суму компенсації за невикористану відпустку ).
У листі №14/с-8 від 26.03.2015 року ОСОБА_3 пенсійного фонду України в Попільнянському районі Житомирської області позивачу було відмовлено у врахуванні вищевказаних виплат при розрахунку пенсії.
Судова колегія ( погоджуючись із судом першої інстанції ) вважає такі дії відповідача протиправними з огляду на наступне.
Відповідно до приписів ст. 37 Закону України «Про державну службу» ( в редакції від 01.01.2008 року, що діяла на час призначення пенсії) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - е менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Згідно зі ст.1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входять: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Таким чином, на думку апеляційного суду, матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входять до системи оплати праці державного службовця.
Як вбачається зі ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці, на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу, сукупного оподатковуваного доходу, з яких справляються страхові внески до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку.
Законом України «Про індексацію грошових коштів населення» передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, об'єктом індексації є оплата праці (грошове забезпечення), тобто заробітна плата.
Статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Судова колегія наголошує, що викладені обставини узгоджуються з правовою позицією викладеною в Постанові Верховного суду України від 03.06.2014 року в справі № 21-134а14, за якою отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Висновок суду касаційної інстанції про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу було надано положенням Закону України «Про державну службу» та Закону України «Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Крім того, вищевказана позиція міститься і в постанові ВСУ від 04.03.2014 року.
Відповідно до ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Також колегія вважає за необхідне зазначити наступне.
Враховуючи положення чинного пенсійного законодавства, а саме, статей 83, 84, 87 Закону України "Про пенсійне забезпечення", статей 41, 43, 44, 45, 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначення чи перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі звернення (заяви) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі. Пенсія призначається чи перераховується з дня звернення, крім окремих випадків, передбачених згаданими Законами.
Як було зазначено вище, 24.03.2015 ОСОБА_4 (позивач у справі) звернулась до відповідача із заявою, в якій просила включити в розрахунок пенсії "інші виплати" ( матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати, суму компенсації за невикористану відпустку ).
При цьому, апеляційний суд вважає за необхідне акцентувати увагу на тому, що, звертаючись до УПФ із вказаною вище заявою, позивач подав встановленої форми довідку (датовану 19.03.2015) про заробітну плату, в якій встановлено складові заробітної плати, серед яких і "інші виплати" (а.спр.10,11).
Постановою правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30.10.2008 року № 19-11, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.12.2008 року за № 1161/15852, передбачено форми довідок про заробітну плату, в тому числі встановлено складові заробітної плати, які зазначаються під час призначення (перерахунку) пенсії.
У вказаній довідці відображено "інші виплати" (матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, сума компенсації за невикористану відпустку).
Згідно з положеннями ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених зазначеним Законом, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Оскільки позивачем подано заяву до відповідача про перерахунок пенсії та довідку про заробітну плату лише 24.03.2015, тобто після 15 числа, то з урахуванням викладених вимог Закону вона має право на перерахунок пенсії з 01 квітня 2015 року, як правильно вказав у своєму рішенні суд першої інстанції.
Колегія суддів погоджується з висновком суду попередньої інстанції про те, що вимоги позивача є обґрунтованими й підлягають задоволенню.
Підсумовуючи вищевикладене, слід зазначити, що оскаржена постанова законна і обґрунтована, відповідає матеріалам справи та вимогам чинного законодавства.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
Підстави для скасування постанови відсутні, а тому апеляційний суд залишає її без змін.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Попільнянському районі Житомирської області залишити без задоволення, а постанову Попільнянського районного суду Житомирської області від "20" травня 2015 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Л.О. Зарудяна
судді: Л.В. Кузьменко
ОСОБА_2
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу ОСОБА_4 АДРЕСА_1,13500
3- відповідачу ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Попільнянському районі Житомирської області вул.Б.Хмельницького, 9,смт.Попільня,Житомирська область, Попільнянський район,13501
- ,