Справа: № 758/13865/14-а Головуючий у 1-й інстанції: Зарицька Ю.Л.
Суддя-доповідач: Епель О.В.
05 серпня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Епель О.В.,
суддів: Карпушової О.В., Кобаля М.І.,
за участю секретаря Жигіля Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засідання в залі суду в м. Києві апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на постанову Подільського районного суду м. Києва від 23 червня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_2 ( далі - позивач ) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві ( далі - відповідач ) про:
- визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивачу у здійсненні перерахунку пенсії у зв'язку зі збільшенням грошового забезпечення військовослужбовців з 01.04.2012 р.;
- зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії позивача на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 05.06.2012 р. № 51/19-457, виданої Фінансовим відділом управління Служби безпеки України в м. Києві, та здійснити відповідні виплати з 11.05.2014 р.
Постановою Подільського районного суду м. Києва від 23 червня 2015 року адміністративний позов було задоволено.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати зазначену постанову та ухвалити нову про відмову в задоволенні позовних вимог, так як, на його думку, оскаржуване рішення суду прийнято з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін, з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 є пенсіонером, який перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві ( далі - ГУ ПФУ в м. Києві ) та отримує пенсію за віком, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з 26.09.2008 р.
Фінансовим відділом Управлінням Служби безпеки України у м. Києві позивачу видано довідку від 05.06.2012 р. № 51/19-457 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 р. № 355.
27.10.2014 р. позивач звернувся до ГУ ПФУ в м. Києві із заявою про проведення перерахунку та виплати йому пенсії на підставі зазначеної довідки з 01.04.2012 р.
06.11.2014 р. відповідач листом № 23666/12/к-1977 повідомив ОСОБА_2 про те, що підвищення його пенсії було здійснено, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 р. № 355, у наступних розмірах: з 01.07.2012 р. - на 11%, з 01.09.2012 р. - на 23%, з 01.01.2013 р. - на 35%, а також про відсутність правових підстав для здійснення іншого підвищення пенсії заявника.
Судова колегія встановила, що задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що пенсія позивача підлягає перерахунку?на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 05.06.2012 р. № 51/19-457, виданої Фінансовим відділом управління Служби безпеки України в м. Києві.
Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, колегія суддів не може погодитися з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» ( далі - Закон № 2262-ХІІ ), постановами Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393» від 13.02.2008 р. № 45 ( далі - Постанова № 45 ), «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» від 07.11.2007 р. № 1294 ( далі - Постанова № 1294 ), «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 23.04.2012 р. № 355 ( далі - Постанова № 355 ).
Так, відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У ч. 3 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Порядок перерахунку пенсій, про який йдеться у викладеній правовій нормі, регламентований Постановою № 45, у п. 1 якої зазначено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
01.01.2008 р. набула чинності постанова № 1294, якою запроваджені нові умови грошового забезпечення військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу.
У п. 1 Постанови № 355 Кабінетом Міністрів України було постановлено установити з 1 липня 2012 р. підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 1 вересня 2012 р. до 23 відсотків та з 1 січня 2013 р. до 35 відсотків розміру пенсій.
При цьому, розміри пенсій, обчислені з урахуванням підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсії, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року.
Пунктом 2 Постанови № 355 передбачено, що для проведення підвищення розміру пенсії Фінансово-економічне управління СБ України зобов'язано надати довідку про розмір грошового забезпечення позивача, визначеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» № 1294 від 07.11.2007р. станом на 01 квітня 2012 року.
Отже, з викладених правових норм вбачається, що достатньою та необхідною правовою підставою для зміни розміру пенсійного забезпечення відповідної категорії військовослужбовців є зміна розміру хоча б одного з видів їх грошового забезпечення. Однак, остання така зміна була регламентована законодавством у 2008 році.
Аналогічний правовий підхід викладено в постановах Верховного Суду України від 04 червня 2015 року у справі № 2а/756/41/14, від 18 червня 2015 року у справі № 761/4280/13-а, від 02 липня 2015 року у справі № 761/1936/13-а, від 16 липня 2015 року у справі № 752/13891/14-а, а відповідно до ч. 1 ст. 244-2 КАС України, висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Виходячи з викладеного, колегія суддів зазначає, що постанова Кабінету Міністрів України № 355, якою аргументовані позовні вимоги, не передбачає зміну розміру одного з видів грошового забезпечення військовослужбовців, а лише закріплює відсотковий коефіцієнт, на який може бути підвищено раніше призначені пенсії, а тому довідка Фінансового відділу управління Служби безпеки України в м. Києві від 05.06.2012 р. № 51/19-457 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2, на підставі якої позивач просив суд здійснити перерахунок його пенсії, не є належною правовою підставою для цього.
Крім того, суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що в листі-відповіді ГУ ПФУ в м. Києві від 06.11.2014 р. № 23666/12/к-1977 позивача було повідомлено про підвищення його пенсії на відсотковий коефіцієнт, закріплений в постанові Кабінету Міністрів України № 355.
З огляду на це, судова колегія вважає, що відповідач, відмовляючи ОСОБА_2 у задоволенні його вимог про перерахунок пенсії на підставі довідки Фінансового відділу управління Служби безпеки України в м. Києві від 05.06.2012 р. № 51/19-457, діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
При цьому, апеляційний суд відзначає, що судом першої інстанції було надано неправильне тлумачення Рішення Конституційного Суду України від 13.05.2015 р. № 4-рп/2015, оскільки у цьому рішенні Конституційним судом не було зазначено, що перерахунок пенсії військовослужбовців слід здійснювати якимось іншим способом, ніж шляхом підвищення пенсії на відсотковий коефіцієнт, закріплений в постанові Кабінету Міністрів України № 355, як таке було здійснено відповідачем щодо пенсії позивача. Більш того, у вказаному рішенні Конституційний Суд дійшов висновку, що «до встановлених виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі введення яких усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку, належать лише надбавки, доплати і підвищення».
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що в даному випадку відсутні жодні правові підстави для задоволення даного адміністративного позову, а судом першої інстанції були неповно та неправильно встановлені обставини справи, порушені норми матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення, зокрема, є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання..
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що в даному випадку наявні достатні та необхідні правові підстави для задоволення апеляційної скарги Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві підлягає задоволенню, скасування постанови Подільського районного суду м. Києва від 23 червня 2015 року та ухвалення нового рішення про відмову в задоволення адміністративного позову.
Керуючись ст. ст. 159, 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд,
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві - задовольнити.
Постанову Подільського районного суду м. Києва від 23 червня 2015 року - скасувати.
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня її складання в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Повний текст рішення, відповідно до ч. 3 ст. 160 КАС України, виготовлено 06.08.2015 р.
Головуючий суддя:
Судді:
Головуючий суддя Епель О.В.
Судді: Карпушова О.В.
Кобаль М.І.