Справа: № 2-а/2508/2382/2011 Головуючий у 1-й інстанції: Іванюк Т.І. Суддя-доповідач: Бєлова Л.В.
Іменем України
06 серпня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Бєлової Л.В.
Суддів: Гром Л.М.,
Міщука М.С.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу відповідача - управління соціального захисту населення Козелецької районної державної адміністрації Чернігівської області на постанову Козелецького районного суду Чернігівської області від 08 квітня 2011 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до управління праці та соціального захисту населення Козелецької районної державної адміністрації Чернігівської області, управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії у відповідності до вимог Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,
У січні 2011 року позивач - ОСОБА_3 звернулася до суду першої інстанції з адміністративним позовом про визнання протиправними дій відповідачів - управління праці та соціального захисту населення Козелецької районної державної адміністрації Чернігівської області, управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області - щодо призначення та виплати державної пенсії, доплат, та грошової допомоги не у відповідності з вимогами ст.ст. 37, 39, 48, 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Постановою Козелецького районного суду Чернігівської області від 08.04.2011 року вимоги позивача задоволено:
визнано незаконними дії управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області та управління соціального захисту населення Козелецької районної державної адміністрації Чернігівської області щодо нарахування щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування, передбаченої ч. 1 ст. 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», щорічної допомоги на оздоровлення інвалідам І грпи, передбаченої ч. 4 ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», державної (основної) пенсії, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю та підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, передбаченої ст.. 39, 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;
зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_3 підвищень до пенсії у розмірі однієї мінімальної заробітної плати, згідно з вимогами ст.. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», щомісячної державної (основної) пенсії у розмірі 10 мінімальних пенсій за віком, згідно з ст.. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 100% мінімальної пенсії за віком, згідно зі ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру мінімальної пенсії, передбаченої ст.. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - починаючи з 30 вересня 2010 року по 08 квітня 2011 року з урахуванням вже проведених виплат;
зобов'язано управління соціального захисту населення Козелецької районної державної адміністрації Чернігівської області перерахувати та виплатити ОСОБА_3 щомісячну грошову допомогу у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування передбаченої ч. 1 ст. 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у розмірі 30% мінімальної заробітної плати, що визначається виходячи зі ст.. 53 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік», і ст.. Закону України «Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати» - за період з 30 вересня 2010 року по 08 квітня 2011 року, з урахуванням фактично виплачених коштів;
зобов'язано управління соціального захисту населення Козелецької районної державної адміністрації Чернігівської області провести перерахунок та здійснити виплату ОСОБА_3 щорічної допомоги на оздоровлення за 2010 рік, відповідно до ч. 4 ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - в розмірі 5 мінімальних заробітних плат, з урахуванням виплаченої грошової допомоги;
Не погоджуючись з вищезазначеною постановою суду першої інстанції, управління соціального захисту населення Козелецької районної державної адміністрації Чернігівської області звернулись з апеляційною скаргою, в якій просять скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні вимог адміністративного позову.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 1, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивач є постраждалою від наслідків аварії на ЧАЕС І категорії, інвалідом І групи, перебуває на обліку в УПФУ, отримує пенсію згідно Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та проживає на території посиленого радіоекологічного контролю.
Статтею 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державних пенсій; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно ч. 2 ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення в зоні посиленого радіоекологічного контролю підвищуються у розмірах, встановлених частиною першою цієї статті, відповідно до якої проводиться доплата в розмірі однієї мінімальної заробітної плати.
Відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорії 1, інвалідам І групи призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах - 100% мінімальної пенсії за віком.
Згідно зі ст.. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в усіх випадках розмір пенсії для інвалідів 1 групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою не може бути нижчим 10 мінімальних пенсій за віком.
З матеріалів справи вбачається, що всупереч ст. 39, 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" позивачу пенсія виплачувалась відповідно до Постанов Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 року №836, від 28.05.2008 року № 530 та від 16.07.2008 року №654.
З огляду на те, що Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має вищу юридичну силу в порівняні з Постановами Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 року №836, від 28.05.2008 року № 530 та від 16.07.2008 року № 654, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, про те, що відповідач неправомірно виплачував пенсію в меншому розмірі ніж це передбачено ст. 39, 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Приписами ст. 159 КАС України встановлено, що судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яке ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відповідно до статті 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
На підставі викладеного, враховуючи, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, керуючись ст. ст. 197, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд
Апеляційну скаргу управління соціального захисту населення Козелецької районної державної адміністрації Чернігівської області на постанову Козелецького районного суду Чернігівської області від 08 квітня 2011 року - залишити без задоволення.
Постанову Козелецького районного суду Чернігівської області від 08 квітня 2011 року - залишити без змін.
Ухвала є остаточною та не підлягає оскарженню.
Головуючий суддя Л.В.Бєлова
Судді Л.М. Гром,
М.С. Міщук
Головуючий суддя Бєлова Л.В.
Судді: Гром Л.М.
Міщук М.С.