Ухвала від 03.08.2015 по справі 555/1095/15-а

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Мельник В.Я.

Суддя-доповідач:ОСОБА_1

ПОСТАНОВА

іменем України

"03" серпня 2015 р. Справа № 555/1095/15-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Франовської К.С.

суддів: Бондарчука І.Ф.

ОСОБА_2,

при секретарі Шведюк М.М. ,

за участю позивача та його представника,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Березнівського районного суду Рівненської області від "26" червня 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Березнівському районі Рівненської області про визнання відмови у призначенні пенсії неправомірною,-

ВСТАНОВИВ:

У травні 2015 року ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративними позовом до Управління Пенсійного фонду України в Березнівському районі Рівненської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії щодо призначення пенсії достроково зі зменшенням пенсійного віку на 5 років відповідно до ст.55 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як особі, що станом на 01 січня 1993 року постійно проживала або постійно працювала в зоні посиленого радіологічного контролю понад 4 роки.

Постановою Березнівського районного суду Рівненської області від 26 червня 2015 року у позові ОСОБА_3 відмовлено.

Не погоджуючись з судовим рішенням, ОСОБА_3 оскаржив його до Житомирського апеляційного адміністративного суду, вважає, що судом при винесенні рішення допущено неправильне застосування норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Просить скасувати рішення суду першої інстанції та винести нове рішення, яким задовольнити позов.

Заслухавши суддю-доповідача по справі, позивача та його представника на підтримання поданої скарги, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає до задоволення, з наступних підстав.

Як слідує з матеріалів справи, позивач 08 березня 2015 року досяг 55-ти річного віку і 06 травня 2015 року звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Березнівському районі із заявою встановленого зразка про призначення йому пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Управління Пенсійного фонду України в Березнівському районі рішенням від 15.05.2015 р. (протокол №686) відмовило ОСОБА_3 у призначені пенсії зі зниженням пенсійного віку з тих підстав, що позивач станом на 01.01.1993 року постійно не працював і не проживав у зоні посиленого радіологічного контролю понад 4 роки.

Вважаючи відмову пенсійного органу протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відмовляючи у позові, суд першої інстанції виходив з того, що відмова УПФУ в Березнівському районі у призначенні пенсії ОСОБА_3 із зменшенням пенсійного віку на 5 років відповідно до приписів ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є правомірною, оскільки доказами, які подані на обґрунтування позову, підтверджено час постійного проживання позивача в зоні посиленого радіологічного контролю, який не досягає чотирьох років.

Проте з таким висновком не погоджується колегія суддів апеляційного адміністративного суду, оскільки він не ґрунтується на чинному законодавстві та матеріалах справи.

Відповідно до статті 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення».

Статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.

Так в ч.2 ст.55 Закону зазначено, що мають право на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку на 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років.

Таким чином, із даної норми закону вбачаються альтернативні підстави для призначення пенсії із зниженням пенсійного віку: або постійне проживання, або постійна робота.

При цьому, згідно з частиною 3 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» призначення та виплата пенсій, особам які мають право на її отримання із зменшенням пенсійного віку, провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.

Відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

Статтею 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що заява про призначення пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.

Перелік документів, що подаються до органу пенсійного фонду для призначення пенсії встановлений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1 (зареєстрований в Мін"юсті 27 грудня 2005 року за № 1566/11846) з урахуванням змін внесених постановою Правління Пенсійного Фонду України від 15.10.2009 року №23-1 (зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 10.11.2009 року за №1050/17066).

Відповідно до п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсій до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: а) довідка податкової адміністрації про присвоєння ідентифікаційного номера заявнику; б) документи про стаж роботи; з) довідка про заробітну плату особи (додаток 1) за період страхового стажу до 01.07.2000, а починаючи з 01.07.2000 індивідуальні відомості про застраховану особу надаються відділом персоніфікованого обліку за формою згідно із додатком 2, додатком 3; г) документи про місце проживання (реєстрації) особи; ґ) посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування.

Таким чином, зі змісту пункту 7 вказаного Порядку слідує, що підставою для призначення пенсії, крім посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи є й інші первинні документи, в яких зазначено період роботи чи проживання в населеному пункті, що віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю.

Відповідно до вимог статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи (частина четверта). Суд повинен запропонувати особам, які беруть участь у справі, подати докази або з власної ініціативи витребувати докази, яких, на думку суду, не вистачає (частина п'ята).

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 є потерпілим від наслідків аварії на ЧАЕС 4 категорії, що підтверджено копією посвідчення серії В-1 № 711443, виданим Рівненською облдержадміністрацією 14 грудня 1992 року (а.с.18).

Як встановлено судом, 11 березня 2015 року Березнівською міською радою ОСОБА_3 була видана довідка № 1116 про те, що він з 03 вересня 1994 року по 20 серпня 1997 року проживав в м.Березне, яке до 01 січня 2015 року було включене в Перелік радіоактивно забруднених територій внаслідок аварії на ЧАЕС (1У зона) (а.с.9).

Згідно довідки Малинської сільської ради №438 від 26.02.2015 року ОСОБА_3 зареєстрований та проживає з 24 серпня 1987 року по даний час в селі Малинськ Березнівського району Рівненської області, яке віднесено до зони посиленого радіологічного контролю (1У зона) (а.с.10).

Рішенням Березнівського районного суду від 27 травня 2015 року, ухваленим у справі №555/950/15-ц за заявою ОСОБА_3, встановлено факт його постійного проживання в ІНФОРМАЦІЯ_1 у 1989 році в період 16 березня по15 квітня - 31 день, 14 травня по14 червня - 30 днів; 12 липня по 07 серпня - 25 днів, з 06 вересня по 02 жовтня - 26 днів; 01 по 28 листопада - 28 днів, з 28 по 31 грудня - 4 дні, всього 144 дні;

у 1990 році в період з 01 по 24 січня - 24 дні, з 22 лютого по 20 березня - 26 днів, з 19 квітня по 15 травня - 26 днів, з 14 червня по 10 липня - 24 дні, з 10 серпня по 01 листопада - 2 місяці і 22 дні або 83 дні, з 5 по 31 грудня - 26 днів, всього 209 днів;

у 1991 році в період з 01 по 02 січня - 2 дні, з 04 лютого по 04 березня - 28 днів, з 08 квітня по 09 травня - 31 день, з 14 червня по 15 липня - 31 день, з 01 серпня по 06 жовтня - 2 місяці і 6 днів або 67 днів, з 05 листопада по 03 грудня - 28 днів, всього 187 днів;

у 1992 році в період з 01 по 24 січня - 24 дні, з 23 лютого по 20 березня - 26 днів, з 19 квітня по 10 липня - 2 місяці і 21 день або 82 дні, з 09 серпня по 05 вересня - 27 днів, з 04 жовтня по 01 листопада - 28 днів, з 06 по 31 грудня - 25 днів, всього 212 днів, а всього 752 дні або два роки і двадцять один день.

Дане рішення набрало законної сили.

Згідно до ч.1 ст.72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Звільнення від доказування з підстав установлення преюдиційних обставин в іншому судовому рішенні, передбачене частиною першою статті 72 КАС України, варто розуміти так, що учасники адміністративного процесу не зобов'язані повторно доказувати ті обставини, які були встановлені чинним судовим рішенням в іншій адміністративній, цивільній або господарській справі, якщо в цій справі брали участь особи, щодо яких відповідні обставини встановлені.

Відтак, за змістом частини першої статті 72 КАС України учасники адміністративного процесу звільнені від надання доказів на підтвердження обставин, які встановлені судом при розгляді іншої адміністративної, цивільної чи господарської справи. Натомість такі учасники мають право посилатися на зміст судового рішення у відповідних справах, що набрало законної сили, в якому відповідні обставини зазначені як установлені.

Вирішуючи даний спір, суд першої інстанції не врахував приписів ч.1 ст.72 КАС України і вдався до ревізії судового рішення від 27 травня 2015 року у справі №555/950/15-ц, тим самим вийшов за межі наданої законом компетенції.

Отже, виходячи з даних щодо періоду проживання позивача в зоні посиленого радіологічного контролю, що містяться в довідках Березнівської міської ради та Малинської сільради, які не визнані недійсними, та факту постійного проживання позивача в с.Малинську, встановленого рішенням Березнівського районного суду від 27 травня 2015 року, яке не скасовано і на момент вирішення спору є чинним, період постійного проживання ОСОБА_3 в зоні посиленого радіологічного контролю станом на 01.01.1993 року становить 04 роки 10 місяців 10 днів ( у м.Березному- 1 рік 03 місяці 24 дні, в селі Малинську згідно довідки -1 рік 5 місяців 24 дні,, в с.Малинську згідно судового рішення - 2 роки 22 дні).

Крім того, згідно паспорту, ОСОБА_3 зареєстрований і проживає в ІНФОРМАЦІЯ_2 з 24 серпня 1987 року до даного часу ( з 26.04.1986 р. по 01.01.1993 року- 06 років 08 місяців 05 днів).

Щодо висновків суду першої інстанції про спростування доводів позивача письмовими доказами про факт роботи вахтовим методом в період з лютого 1989 року по лютий 1994 року в Російській Федерації, то колегія суддів звертає увагу на таке.

Вищий адміністративний суд України, приймаючи 23 червня 2015 року рішення у справі № К/800/15648/15 за позовом Л. до УПФУ в м.Кузнецовську про визнання дій щодо відмови у призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку, вказав, що основними документами, що підтверджують право позивача на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку є паспорт громадянина України довідка житлового органу, якими встановлено проживання позивача на території радіоактивного забруднення.

На підставі наведеного, та враховуючи, що для призначення пенсії позивачу із зниженням пенсійного віку, як особі, яка проживала на території радіоактивного забруднення понад 4 роки станом на 1 січня 1993 року, були наявні всі необхідні для цього документи, суд першої інстанції дійшов до помилкового висновку про правомірність дій відповідача та відсутність правових підстав для задоволення позову.

Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади, до яких належать органи державної податкової служби та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом першої інстанції порушено норми матеріального права та неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, що призвело до ухвалення незаконного рішення, яке підлягає скасуванню з підстав визначених ст. 202 КАС України.

З урахуванням наведеного, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга відповідача підлягає задоволенню, постанова суду першої інстанції - скасуванню з прийняттям нової постанови про задоволення позову з наведених вище підстав.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити, постанову Березнівського районного суду Рівненської області від "26" червня 2015 р. скасувати.

Прийняти нову постанову, якою позов ОСОБА_3 задовольнити.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Березнівському районі Рівненської області щодо відмови ОСОБА_3 у призначенні пенсії із зниженим пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на 5 років, неправомірними.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Березнівському районі Рівненської області призначити та провести нарахування ОСОБА_3 пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 5 років відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 09 березня 2015 року.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя К.С. Франовська

судді: І.Ф.Бондарчук

ОСОБА_2

Повний текст cудового рішення виготовлено "04" серпня 2015 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 вул.Шкільна,5,с.Малинськ,Березнівський район, Рівненська область,34610

3- відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в Березнівському районі Рівненської області вул. Андріївська, 48-а,м. Березне,Рівненська область,34600

4-третій особі: - ,