10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Гурін Д.М.
Суддя-доповідач:ОСОБА_1
іменем України
"03" серпня 2015 р. Справа № 806/1730/15
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Франовської К.С.
суддів: Бондарчука І.Ф.
ОСОБА_2,
при секретарі Шведюк М.М. ,
за участю представника позивача,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області, Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "09" червня 2015 р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Бехівський гранітний кар'єр" до Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області Головне управління Державної казначейської служби України у Житомирській області про визнання незаконною бездіяльності,стягнення бюджетної заборгованості ,
У травні 2015 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Бехівський гранітний кар'єр" (далі - ТОВ "Бехівський гранітний кар'єр") звернулось в суд з позовом до Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області (далі - Коростенська ОДПІ), Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області (далі - ГУДКС у Житомирській області) про визнання незаконною бездіяльності, стягнення бюджетної заборгованості з податку на додану вартість за листопад у сумі 3693202 грн . та пені у розмірі 254361 грн. 89 коп.
Позовні вимоги мотивовані тим, що товариством за листопад-грудень 2014 року було правомірно задекларовано суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 3693329 грн. 00 коп., однак у зв'язку з неподанням податковим органом до органу державної казначейської служби України висновку із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету, зазначена сума бюджетного відшкодування на рахунок платника податків не перерахована.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 09 червня 2015 рок позов задоволено. Цим рішенням постановлено :
-визнати незаконною бездіяльність Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області щодо зволікання з наданням висновків про суми відшкодування податку на додану вартість Товариству з обмеженою відповідальністю "Бехівський гранітний кар'єр" за листопад 2014 року у сумі 3693202 грн. до органу Державної казначейської служби України;
-визнати незаконною бездіяльність Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області щодо зволікання з оплатою бюджетної заборгованості з податку на додану вартість Товариству з обмеженою відповідальністю "Бехівський гранітний кар'єр" за листопад 2014 року у сумі 3693202 грн.;
-стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Бехівський гранітний кар'єр" 3693202 грн . бюджетної заборгованості з податку на додану вартість за листопад 2014 року;
-стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Бехівський гранітний кар'єр" 361601 грн 40 коп. пені;
-стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Бехівський гранітний кар'єр" 487 грн. 20 коп. на відшкодування витрат зі сплати судового збору.
Постанову в апеляційному порядку оскаржили відповідачі, вважають, що вона прийнята з порушенням норм матеріального права та неповним з"ясуванням обставин , що мають значення до справи.
На обґрунтування вимог апеляційної скарги, Коростенська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Житомирській області зазначає, що у вирішенні спірного питання дотримувалась Регламенту формування узагальненої інформації щодо обсягів сум бюджетного відшкодування ПДВ у розрізі платників, які мають право на бюджетне відшкодування, за податковими деклараціями в сумі 100 тис. грн. і більше, тому підстав для визнання протиправною бездіяльності немає. Висновки Коростенської ОДПІ про суми бюджетного відшкодування ПДВ ТОВ "Бехівський гранітний кар"єр" у встановленому порядку направлялись до Коростенського УДКСУ Житомирської області.
Крім того, Коростенська ОДПІ , посилаючись на судову практику Вищого адміністративного суду України, вважає, що судове рішення за позовом про визнання незаконною бездіяльності Коростенської ОДПІ, що полягала у зволіканні з наданням висновків про суми бюджетного відшкодування ПДВ до органу казначейської служби України, є помилковим, в цій частині провадження у справі підлягає закриттю, оскільки така позовна вимога не є способом захисту прав платника ПДВ і не підлягає розгляду в адміністративному суді.
У зв"язку з цим порушує питання про скасування постанови суду у вказаній частині із закриттям провадження у справі.
Головне управління Державної казначейської служби України у Житомирській області в апеляційній скарзі просить постанову суду першої інстанції скасувати та відмовити у позові, посилаючись на те, що Головним управлінням ДКСУ дотримано вимоги нормативно-правових актів, якими врегульовано порядок бюджетного відшкодування ПДВ, висновки Коростенській ОДПІ були повернути, про що у справі є відповідні докази. Узагальнена інформація щодо відшкодування ПДВ позивачу станом на день розгляду справи в суді першої інстанції до Головного управління ДКС так і не надійшла.
Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційних скарг та заперечень на них, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області задоволенню не підлягає, а апеляційна скарга Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області підлягає до часткового задоволення, з наступних підстав.
Судом встановлено, що у грудні 2014 року ТОВ «Бехівський гранітний кар'єр» було подано до Коростенської ОДПІ податкову декларацію з податку на додану вартість за листопад 2014 року з додатками, у якій визначено суму бюджетного відшкодування у розмірі 3111147 грн 00 коп., та заяву про повернення зазначеної суми (а.с.8-56).
Крім того, в грудні 2014 року ТОВ «Бехівський гранітний кар'єр» було подано уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість з додатками, у якому уточнено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та заявлено до відшкодування 3693329 грн. 00 коп. (а.с.57-79).
За фактом подання декларації з податку на додану вартість за листопад 2014 року та уточнюючого розрахунку за грудень 2014 року Коростенською ОДПІ у період з 2 лютого 2015 року до 13 лютого 2015 року було проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «Бехівський гранітний кар'єр» з питань достовірності виникнення від'ємного значення з податку на додану вартість у податкових деклараціях за листопад, грудень 2014 року та задекларованої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку в податкових деклараціях за листопад, грудень 2014 року.
За результатами перевірки відповідачем було складено акт перевірки від 19 лютого 2015 року №160/15-4/13568156 у якому зроблено висновок про порушення позивачем:
- пункту 188.1 статті 188, пункту 198.6 статті 198, пункту 201.10 статті 201, абзацу «а» пункту 198.3 статті 198 Розділу V Податкового кодексу України, у результаті чого ТОВ «Бехівський гранітний кар'єр» завищено суму від'ємного значення податку на додану вартість за листопад 2014 року в сумі 1034 грн 00 коп., що призвело до завищення суми бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку за грудень 2014 року на 1034 грн 00 коп.;
- на порушення пункту 188.1 статті 188, пункту 187.1 статті 187, пункту 198.2 статті 198, пункту 201.4 статті 201 Розділу V Податкового кодексу України ТОВ «Бехівський гранітний кар'єр» завищено суму від'ємного значення податку на додану вартість за грудень 2014 року у сумі 255 грн 00 коп.
- на порушення пункту 200.1, пункту 200.4 статті 200 Податкового кодексу України ТОВ «Бехівський гранітний кар'єр» завищено суму бюджетного відшкодування ПДВ за листопад 2014 року на 127 грн 00 коп. (а.с.80-97).
Відповідно, виходячи із акта перевірки підтверджена контролюючим органом сума бюджетного відшкодування дорівнює 3693329 грн 00 коп. - 127 грн 00 коп. = 36993202 грн 00 коп. (а.с.95).
Порядок визначення суми податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню з Державного бюджету України та строки проведення розрахунків, визначені Податковим кодексом України.
Відповідно до пункту 200.1 статті 200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
Статтею ст.200 (пункти 200.6., 200.7., 200.12., 200.13., 200.17.) ПК України визначено, що: платник податку може прийняти самостійно рішення про зарахування в повному обсязі належної йому суми бюджетного відшкодування або її частини у зменшення податкових зобов'язань з цього податку, що виникли протягом наступних звітних (податкових) періодів, за наявності умов, передбачених пунктом 200.4 цієї статті. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за результатами звітного (податкового) періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. У разі прийняття такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних звітних (податкових) періодів (п. 200.6); платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації (п. 200.7); орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету (п. 200.12.).
На підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган Державного казначейства України видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби (п.200.13.).
З матеріалів справи вбачається, що контролюючий орган, відповідно до приписів Податкового кодексу України, зобов'язаний був подати висновок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів до 24 лютого 2015 року (протягом 5 днів після закінчення перевірки 19 лютого 2015 року), відповідно орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів мав до 2 березня 2015 року перерахувати кошти платнику податків.
Однак, Коростенська ОДПІ в порушення норм податкового законодавства впродовж установленого строку (з 19 лютого 2015 року до 24 лютого 2015 року) не подала висновок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, чим допустила протиправну бездіяльність, порушивши законні інтереси платника податку. Відповідно, заявлена позивачем до бюджетного відшкодування сума податку на додану вартість за листопад 2014 року у розмірі 3693202 грн 00 коп. протягом визначеного статтею 200 Податкового кодексу України строку відшкодована не була.
Джерелом сплати бюджетного відшкодування (у тому числі заборгованості бюджету) є доходи Державного бюджету України. Забороняється обумовлювати або обмежувати виплату бюджетного відшкодування наявністю або відсутністю доходів, отриманих від цього податку в окремих регіонах України (п. 200.17).
Крім того, відповідно до положень Порядку казначейського обслуговування доходів та інших надходжень державного бюджету, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.01.2013 року №№43, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.02.2013 року №291/22823, здійснюють відшкодування відповідно до Порядку взаємодії між органами державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.01.2011р.№39. Органи УДК у процесі відшкодування ПДВ перебувають у прямій залежності від дій ДПІ, оскільки згадані документи не надійшли до УДК, то останнє не має правових підстав для здійснення бюджетних відшкодувань, оскільки не приймає самостійно рішення про таке відшкодування.
Відтак, помилковим є рішення суду першої інстанції про визнання незаконною бездіяльності Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області щодо зволікання з оплатою бюджетної заборгованості з податку на додану вартість Товариству з обмеженою відповідальністю "Бехівський гранітний кар'єр" за листопад 2014 року у сумі 3693202 грн .
Колегія суддів звертає увагу на те, що суд, постановляючи в цій частині рішення , мотивів задоволення позову в постанові не навів.
На підставі наведеного, постановлене у вказаній частині судове рішення підлягає до скасування з прийняттям нового про відмову у позові у означеній частині.
На підставі наведеного, враховуючи, що Коростенською ОДПІ не надано суду доказів невідповідності суми заявленого позивачем бюджетного відшкодування і не доведено неправомірність заявлення позивачем до бюджетного відшкодування суми податку на додану вартість в зазначеному розмірі в ході судового розгляду справи, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про наявність правових підстав для стягнення з Державного бюджету України на користь ТОВ "Бехівський гранітний кар'єр"
Колегія суддів вважає, що доводи Коростенської ОДПІ про те, що питання про бюджетне відшкодування сум ПДВ вирішуватиметься із врахуванням обсягів бюджетного відшкодування ПДВ не слід брати до уваги, оскільки заявлена позивачем сума бюджетного відшкодування підтверджена довідками Коростенської ОДПІ і право на її відшкодування законодавчо визначено в Податковому кодексі України, а відтак у відповідача були всі достатні підстави для подачі висновку органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів про відшкодування ТОВ "Бехівський гранітний кар'єр" бюджетної заборгованості з податку на додану вартість.
Крім того, відповідачем не спростовано доводи позивача про правомірність вимог про відшкодування з бюджету податку на додану вартість.
Враховуючи те, що невідшкодування бюджетної заборгованості з податку на додану вартість порушує права позивача, то відповідно способом захисту цього права є стягнення з Державного бюджету України на користь позивача такого бюджетного відшкодування.
Пунктом 200.23 ст. 200 ПК України визначено, що суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.
Неподання органом державної податкової служби після закінчення перевірки до органу Державного казначейства України висновку із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету, та непогашення у зв'язку з цим заборгованості бюджету з ПДВ, не позбавляє платника податку права пред'явити вимоги про стягнення зазначеної заборгованості та пені.
Аналогічну правову позицію висловлено в постанові Верховного Суду України від 03 червня 2014 року №21-131а14.
Що стосується доводів апеляційної скарги Коростенської ОДПІ про наявність підстав для закриття провадження у справі, колегія суддів прийшла до такого висновку.
Відповідно до правової позиції ВАС України, викладеної в Ухвалі від 19.08.2014р. у справі К/800/20133/14, в тому числі в Листі ВАС Україні «Проблемні питання застосування законодавства у справах за участю органів державної податкової служби» №1112/11/13-10 від 20.07.2010 року, способом захисту порушеного права на відшкодування з бюджету податку на додану вартість є вимога про стягнення зазначених коштів (відшкодування бюджетної заборгованості). Відповідачами у справах такої категорії виступають податковий орган та орган державного казначейства. При цьому позивач не зобов'язаний зазначати зміст позовних вимог окремо щодо кожного з них, оскільки податковий орган та орган державного казначейства діють як органи державної влади, як представники одного відповідача - держави, через які держава набуває і здійснює свої права та обов'язки.
Законодавчі положення не обумовлюють реалізацію платником податку свого права на отримання відшкодування з бюджету наявністю в органу Держказначейства висновку податкового органу.
Не дає підстави для такого висновку і пункт 200.12 статті 200 Податкового кодексу України, яким передбачено обов'язок органу державної податкової служби у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Наведена норма стосується питання взаємодії суб'єктів владних повноважень у процесі виконання обов'язку держави, що не може перешкоджати реалізації права платника на отримання належних йому сум ПДВ з бюджету. Тобто ненадання ДПІ висновку про суми відшкодування ПДВ до УДК не може порушувати права платника, який не є суб'єктом відносин, що виникають з приводу надання такого висновку, однак не змінює обсяг прав платника щодо отримання з бюджету належних сум ПДВ.
Разом з тим, оскільки позовні вимоги про оскарження бездіяльності контролюючого органу щодо ненадання висновку про суми відшкодування ПДВ у даній справі заявлені з метою захисту порушеного права не самостійно, а одночасно з вимогами про стягнення бюджетної заборгованості, колегія суддів вважає, що вони відповідають матеріально-правовому способу захисту порушеного права, визначеному законом.
Наведені обставини спростовують доводи апеляційної скарги Коростенської ОДПІ про невідповідність постанови суду першої інстанції нормам матеріального та процесуального права, а тому апеляційний суд не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги,
Підсумовуючи, оскільки постанова суду першої інстанції в частині задоволення позову до Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області прийнята з неповним з'ясуванням судом обставин, що мають значення для справи та порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, то апеляційну скаргу належить задовольнити частково, а оскаржувану постанову в цій частині слід скасувати , відмовивши у позові.
В решті постанова суду першої інстанції є законною, обґрунтованою, підстав для її скасування немає.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області залишити без задоволення.
Апеляційну скаргу Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області задовольнити частково.
Постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "09" червня 2015 р. в частині визнання незаконною бездіяльності Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області щодо зволікання з оплатою бюджетної заборгованості з податку на додану вартість Товариству з обмеженою відповідальністю "Бехівський гранітний кар"єр" за листопад 2014 року в сумі 3693202 грн.,- скасувати, у позові в цій частині в і д м о в и т и .
В решті постанову залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя К.С. Франовська
судді: І.Ф.Бондарчук
ОСОБА_2
Повний текст cудового рішення виготовлено "06" серпня 2015 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: Товариство з обмеженою відповідальністю "Бехівський гранітний кар'єр" с.Бехи,Коростенський район, Житомирська область,11521
3- відповідачу/відповідачам: Коростенська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Житомирській області вул.Коротуна,3,м.Коростень,Коростенський район, Житомирська область,11500 Головне управління Державної казначейської служби України у Житомирській області вул. 1-го Травня,24,м.Житомир,10003
4-третій особі: - ,