Справа: № 826/5641/15 Головуючий у 1-й інстанції: Шулежко В.П. Суддя-доповідач: Горяйнов А.М.
30 липня 2015 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Горяйнова А.М.,
суддів - Мамчура Я.С. та Шостака О.О.,
при секретарі - Дроздовій М.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційні скарги Всеукраїнської молодіжної громадської організації «Молодь демократичного альянсу» та Міністерства оборони України на ухвалу окружного адміністративного суду м. Києва від 16 червня 2015 року про зупинення провадження у справі за адміністративним позовом Всеукраїнської молодіжної громадської організації «Молодь демократичного альянсу» до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, за участю третіх осіб - Товариства з обмеженою відповідальністю «Аль-Карім», Міністерства культури України, Міністерства оборони України та Одеської міської ради, про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування дозволу, зобов'язання вчинити дії,
У березні 2015 року Всеукраїнська молодіжна громадська організація «Молодь демократичного альянсу» звернулася до суду з позовом, у якому просила визнати протиправними дії Державної архітектурно-будівельної інспекції України по видачі ТОВ «Аль-Карім» дозволу на виконання будівельних робіт від 03 червня 2014 року № ІУ 115141540212 щодо будівництва житлового комплексу із вбудовано-прибудованими торгівельно-адміністративними спортивно-оздоровчими приміщеннями та підземним паркінгом по вул. Асташкіна, 2 Приморського району м. Одеси, а також визнати протиправним та скасувати вказаний дозвіл.
Ухвалою окружного адміністративного суду м. Києва від 16 червня 2015 року провадження у справі за вказаним адміністративним позовом було зупинене до набрання законної сили судовими рішеннями у справах № 815/2818/15 та № 826/3915/15.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, позивач та Міністерство оборони України подали апеляційні скарги, в яких просять скасувати оскаржувану ухвалу та направити справу до суду першої інстанції для продовження розгляду. Свої вимоги обґрунтовують тим, що судом першої інстанції було порушено норми процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Зокрема апелянти вказують на те, що справи № 815/2818/15 та № 826/3915/15 не є пов'язаними із даною справою, а їх одночасний розгляд є можливим.
Під час судового засідання представники Всеукраїнської молодіжної громадської організації «Молодь демократичного альянсу» та Міністерства оборони України підтримали свої апеляційні скарги та просили суд їх задовольнити з підстав, викладених в них.
Представник ТОВ «Аль-Карім» в судовому засіданні заперечував проти апеляційних скарг та просив суд відмовити в їх задоволенні посилаючись на те, що судом першої інстанції було винесене законне і обґрунтоване рішення про зупинення провадження у справі, а підстави для його скасування - відсутні.
Інші особи, які беруть участь у справі, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явилися. Про причини своєї неявки суд не повідомили. Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь представників зазначених осіб в судовому засіданні - не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за їх відсутності.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників Всеукраїнської молодіжної громадської організації «Молодь демократичного альянсу», Міністерства оборони України та ТОВ «Аль-Карім», перевіривши матеріали справи, доводи апеляційних скарг та заперечення на них, колегія суддів вважає необхідним апеляційні скарги Всеукраїнської молодіжної громадської організації «Молодь демократичного альянсу» та Міністерства оборони України залишити без задоволення, а ухвалу окружного адміністративного суду м. Києва від 16 червня 2015 року про зупинення провадження - без змін виходячи із наступного.
Згідно ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом встановлено, що Всеукраїнська молодіжна громадська організація «Молодь демократичного альянсу» просить суд визнати протиправними дії Державної архітектурно-будівельної інспекції України по видачі ТОВ «Аль-Карім» дозволу на виконання будівельних робіт від 03 червня 2014 року № ІУ 115141540212 щодо будівництва житлового комплексу із вбудовано-прибудованими торгівельно-адміністративними спортивно-оздоровчими приміщеннями та підземним паркінгом по вул. Асташкіна, 2 Приморського району м. Одеси, а також визнати протиправним та скасувати вказаний дозвіл.
Суд першої інстанції дійшов до висновку про те, що розгляд даної справи є неможливим до вирішення адміністративних справ № 815/2818/15 та № 826/3915/15, оскільки обставини, які підлягають встановленню під час вирішення зазначених справ, входять до предмету доказування у даній справі. У зв'язку з цим ухвалою суду від 16 червня 2015 року провадження у справі було зупинене.
Колегія суддів погоджується із зазначеним висновком суду першої інстанції, оскільки він знайшов своє підтвердження під час апеляційного розгляду справи.
Згідно адміністративного позову, у тому числі уточненого адміністративного позову, Всеукраїнської молодіжної громадської організації «Молодь демократичного альянсу» свої вимоги про скасування дозволу на виконання будівельних робіт від 03 червня 2014 року № ІУ 115141540212 позивач обґрунтовує, серед іншого, тим, що проектна документація, яка була подана ТОВ «Аль-Карім» до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, не була затверджена Міністерством культури України, що є порушенням вимог Закону України «Про охорону культурної спадщини».
У відповідності до ч. 3 ст. 32 вказаного Закону на охоронюваних археологічних територіях, у межах зон охорони пам'яток, історичних ареалів населених місць, занесених до Списку історичних населених місць України, забороняються містобудівні, архітектурні чи ландшафтні перетворення, будівельні, меліоративні, шляхові, земляні роботи без дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини.
На переконання позивача Міністерство культури України надає такий дозвіл шляхом затвердження проектної документації.
На спростування зазначених доводів Всеукраїнської молодіжної громадської організації «Молодь демократичного альянсу» представник ТОВ «Аль-Карім» 19 травня 2015 року надав пакет документів, серед яких лист Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 07 липня 2014 року № 7/17-8028.
У вказаному листі зазначено, що відповідно до п. 8 Порядку визначення меж та режимів використання історичних ареалів населених місць, обмеження господарської діяльності на території історичних ареалів населених місць, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 березня 2002 року № 318 опрацюванню проектної документації на будівництво, реконструкцію будівель і споруд у межах історичних ареалів повинно передувати розроблення історико-містобудівних обґрунтувань.
Відповідно до Методичних рекомендацій щодо розроблення історико-містобудівних обґрунтувань, які є додатком до наказу Міністерства культури України від 17 лютого 2012 року № 122, історико-містобудівне обґрунтування повинне визначати принципову можливість будівництва, реконструкції будівель і споруд на відповідній земельній ділянці та підлягає погодженню Міністерством культури України.
З огляду, у тому числі на те, що Історико-містобудівне обґрунтування на будівництво в межах історичного ареалу по вул. Асташкіна, 29 у Приморському районі м. Одеси було погоджене Департаментом культурної спадщини та культурних цінностей Міністерства культури України від 05 вересня 2013 року за № 2784110/61-13, Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України дійшло до висновку про те, що отримання дозволу Міністерства культури України на будівництво житлового комплексу із вбудовано-прибудованими торгівельно-адміністративними спортивно-оздоровчими приміщеннями та підземним паркінгом по вул. Асташкіна, 2 Приморського району м. Одеси не потрібне.
З наведеного вбачається, що заперечення ТОВ «Аль-Карім» проти даного позову ґрунтуються, зокрема, на тому, що підприємство не було зобов'язане погоджувати проектну документацію на будівництво вищевказаного житлового комплексу у Міністерстві культури України.
Таким чином, при вирішенні даного спору підлягає встановленню чи є погодження Департаменту культурної спадщини та культурних цінностей Міністерства культури України від 05 вересня 2013 року за № 2784110/61-13 Історико-містобудівного обґрунтування на будівництво в межах історичного ареалу по вул. Асташкіна, 29 у Приморському районі м. Одеси тим дозволом, необхідність якого передбачена ч. 3 ст. 32 Закону України «Про охорону культурної спадщини», та чи є таке погодження законним.
Як було вірно встановлено судом першої інстанції, адміністративний позов у справі № 826/5641/15 містить вимогу про скасування погодження від 05 вересня 2013 року за № 2784110/61-13, а адміністративний позов у справі № 815/2818/15 - вимогу про визнання протиправними дій щодо скасування зазначеного погодження.
Під час розгляду та вирішення зазначених адміністративних справ буде встановлено законність чи незаконність погодження від 05 вересня 2013 року за № 2784110/61-13.
У свою чергу, встановлення вказаної обставини, як раніше зазначалося, має значення для розгляду та вирішення даної справи.
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що провадження у даній справі підлягає зупиненню до набрання законної сили судовими рішеннями у справах № 815/2818/15 та № 826/3915/15.
Доводи апеляційних скарг Всеукраїнської молодіжної громадської організації «Молодь демократичного альянсу» та Міністерства оборони України не спростовують висновки суду першої інстанції, викладені в ухвалі від 16 червня 2015 року, та не можуть бути підставами для її скасування.
З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції було вірно встановлено фактичні обставини справи, надано належну оцінку дослідженим доказам та прийнято законне і обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права. У зв'язку з цим колегія суддів вважає необхідним апеляційні скарги Всеукраїнської молодіжної громадської організації «Молодь демократичного альянсу» та Міністерства оборони України залишити без задоволення, а ухвалу окружного адміністративного суду м. Києва від 16 червня 2015 року про зупинення провадження - без змін.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 199, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -
В задоволенні апеляційних скарг Всеукраїнської молодіжної громадської організації «Молодь демократичного альянсу» та Міністерства оборони України - відмовити.
Ухвалу окружного адміністративного суду м. Києва від 16 червня 2015 року про зупинення провадження - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складання в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя А.М. Горяйнов
Судді Я.С. Мамчур
О.О. Шостак
Ухвала складена в повному обсязі 04 серпня 2015 року.
Головуючий суддя Горяйнов А.М.
Судді: Шостак О.О.
Мамчур Я.С