Ухвала від 04.08.2015 по справі 711/4466/15-а

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 711/4466/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Смоляр А.О. Суддя-доповідач: Твердохліб В.А.

УХВАЛА

Іменем України

04 серпня 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Твердохліб В.А.,

суддів Костюк Л.О., Троян Н.М.,

за участю секретаря Гуцул О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві (без фіксування технічними засобами) апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області на постанову Придніпровського районного суду м.Черкаси від 03 липня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області про скасування рішення суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити інші дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - Позивач) звернувся до Придніпровського районного суду м.Черкаси з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області (далі - Відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення (протокол від 22.07.2014 року №34/1) щодо відмови в призначенні Позивачу пенсії зі скороченням пенсійного віку відповідно ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов'язання Відповідача вчинити дії щодо призначення Позивачу пенсію зі скороченням пенсійного віку відповідно ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з часу подання Позивачем заяви, тобто з 27.06.2014 року.

Постановою Придніпровського районного суду м.Черкаси від 03 липня 2015 року адміністративний позов задоволено.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням, Відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті.

Відповідно ч.6 ст.12 КАС України під час судового розгляду справи в судовому засіданні забезпечується повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, крім випадків неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи у разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження).

Особи, які беруть участь у справі, належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явилися.

Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні не обов'язкова, колегія суддів відповідно ч.4 ст.196 КАС України визнала можливим проводити розгляд апеляційної скарги за відсутності сторін та їх представників.

Згідно ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Вислухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році 2 категорії, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1 від 31.07.2007 року.

Рішенням від 01.08.2014 року №13627/09 Відповідач відмовив Позивачу в призначенні пенсії за віком як ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС (2 категорії) відповідно ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у зв'язку з неможливістю визначення права на зниження пенсійного віку, як ліквідатора аварії на ЧАЕС 2 категорії, відповідно до наданих документів, вказавши на те, що «в архівній довідці Міністерства оборони України від 31.10.2002 року №16243-2 зазначено, що в зоні

ЧАЕС з 05 травня по 06 травня 1986 року знаходився прапорщик ОСОБА_2 , а не Олексійович. В дублікаті військового квитка зроблений запис про перебування в зоні ЧАЕС з посиланням на вказану довідку. Інших документів, які б підтверджували факт участі Позивача в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС не має».

Статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

Положеннями ст.14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження: з моменту аварії до 1 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів; з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - від 1 до 5 календарних днів, - віднесені до категорії 2 осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Згідно ст.49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а)державної пенсії; б)додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», серед іншого, особи, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів - 10 років.

Постановою Правління Пенсійного Фонду України від 25.11.2005 року №22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за №1566/11846, затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок).

Пунктом 7 Порядку в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються, зокрема, документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 року №122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із

застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).

Згідно пп.«в» п.38 Порядку при прийманні документів орган, що призначає пенсію, серед іншого, перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розходження.

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення в тримісячний термін з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, а також перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.

Із аналізу вказаного положення вбачається, що пенсійний орган має право вимагати додаткові документи в разі виявлення розходження у поданих для призначення пенсії документах.

Основним документом, що визначає час виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безпосередньо в зоні відчуження є довідка форми 122, яка видається на підставі первинних документів лише тими підприємствами, установами, організаціями, в складі яких працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації наслідків аварії.

У разі неможливості подання довідки за формою № 122 внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації, для визначення права на призначення пенсії надаються інші (первинні) документи на підтвердження періоду роботи в зоні відчуження.

Первинні документи, що стверджують період перебування в зоні відчуження: довідки про період роботи в зоні, табелі обліку робочого часу за період роботи в зоні, подорожні листи для водіїв, копії відомостей (особових рахунків) на виплату заробітної плати.

Особи, що були призвані на військові збори, можуть підтвердити виконання робіт в зоні довідками військових частин про виконання робіт в зоні, архівними документами Міністерства Оборони.

З матеріалів справа вбачається, що в період з 05.05.1986 року по 06.05.1986 року, знаходячись на строковій військовій службі Збройних сил УРСР, Позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при в/ч 27309 - м.Васильків. Доза опромінення 550,0 мр, що підтверджується довідкою від 31.10.2002 року №1624, виданою галузевим Державним архівом Міністерства оборони України та відповідним записом до його військового квитка, Серії НОМЕР_2 від 05.06.1989 року.

Позивач набув статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії та йому видане посвідчення Серії НОМЕР_1 від 31.07.2007 року.

Довідкою галузевого Державного архіву Міністерства оборони України від 08.01.2003 року за №140 підтверджується факт участі Позивача в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Військовий квиток на ім'я ОСОБА_1 вказує на те, що саме Позивач проходив службу у військовій частині №в/ч НОМЕР_3 у м.Васильків, у період з 11.04.1987 по 30.12.1989 року.

Відповідач в рішенні від 01.08.2014 року №13627/09 посилається на те, що в архівній довідці від 31.10.2002 року №16243-2 зазначено, що в зоні ЧАЕС у період з 05.05.1986 року по 06.05.1986 року знаходився не « ОСОБА_1 », а « ОСОБА_2 ».

Однак, матеріалами справи підтверджується факт безпосередньої зайнятості Позивача на територіях радіоактивного забруднення у період з 05.05.1986 року по 06.05.1986 року включно, а вищевказана довідка містить посилання на те, що інші військовослужбовці з прізвищем « ОСОБА_3 » не значаться.

З врахуванням вищенаведеного, колегія суддів вважає, що Позивач має право на пенсію із зменшенням пенсійного віку на 10 років.

Згідно ст.19 Конституції органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З огляду на вказане, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо протиправності дій суб'єкта владних повноважень при прийнятті рішення щодо відмови Позивачу у призначенні пенсії за віком, як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС, тому оскаржуване рішення підлягає скасуванню.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

Згідно п.1 ч. 1 ст.198, ст.200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи допущені порушення норм матеріального чи процесуального права, які передбачені ст.ст. 201, 202 КАС України.

З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст.198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області залишити без задоволення, а постанову Придніпровського районного суду м.Черкаси від 03 липня 2015 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, передбачені ст. 212 КАС України.

Головуючий суддя Твердохліб В.А.

Судді Костюк Л.О.

Троян Н.М.

Ухвала складена в повному обсязі 05 серпня 2015 року.

.

Головуючий суддя Твердохліб В.А.

Судді: Костюк Л.О.

Троян Н.М.