Справа: № 2а-4349/09/2370 Головуючий у 1-й інстанції: Новікова Т.В.
Суддя-доповідач: ОСОБА_1
"08" лютого 2011 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючий - суддя судді за участі: секретаря с/з ОСОБА_1 ОСОБА_2, ОСОБА_3 ОСОБА_4
розглянув у відкритому судовому засіданні в м.Києві апеляційні скарги Кабінету Міністрів України в особі Головного управління юстиції у Черкаській області, Міністерства фінансів України, Державної судової адміністрації України на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2009 року у справі за позовом ОСОБА_5 до Кабінету Міністрів України, Міністерства фінансів України, Державної судової адміністрації України, Державного казначейства України, Апеляційного суду Черкаської області про визнання бездіяльності неправомірною та стягнення недоплачених сум -
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2009 року позовні вимоги задоволено частково, а саме: визнано протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України, Міністерства фінансів України, Державної судової адміністрації України, Апеляційного суду Черкаської області в частині не проведення перерахунку та виплати заробітної плати, щомісячного грошового утримання, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби, відпускних ОСОБА_5 за період з 2006р. по 2009р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про оплату праці та щомісячне грошове утримання суддів»від 3 вересня 2005року №865, з урахуванням постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 21.05.2008 року; зобов'язано Кабінет Міністрів України, Міністерство фінансів України, Державну судову адміністрацію України здійснити профінансувати та виділити Апеляційному суду Черкаської області кошти не донарахованої заробітної плати, щомісячного грошового утримання, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби, відпускні ОСОБА_5 за період з 2006 р. по 2009 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про оплату праці та щомісячне грошове утримання суддів»від 03 вересня 2005року №865, з урахуванням постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 21.05.2008 р.; зобов'язано Апеляційний суд Черкаської області нарахувати та виплатити ОСОБА_5 заборгованість по заробітній платі, щомісячному грошовому утриманню, матеріальній допомозі на соціально-побутові потреби, відпускних за період з 2006р. по 2009р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про оплату праці та щомісячне грошове утримання суддів»від 03 вересня 2005 року №865, з урахуванням постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 21.05.2008р.У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Міністерство фінансів України, Державна судова адміністрація України, просять скасувати постанову суду першої інстанції та винести нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення норм матеріального права.
Кабінет Міністрів України просить частково скасувати постанову суду першої інстанції в частині визнання неправомірною бездіяльність Кабінету Міністрів України та зобов'язальної частини постанови щодо фінансування та виділення коштів Апеляційному суду Черкаської області, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права.
Сторони в судове засідання на апеляційний розгляд не з'явилися.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні -не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін.
Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а постанова суду -скасуванню з ухваленням нового рішення у справі з таких підстав.
Суд першої інстанції дійшов висновку, що порушення прав позивача виявлено у не вчиненні дій відповідачів, тобто в бездіяльності центральних органів виконавчої влади, а саме: Кабінету Міністрів України, Міністерства фінансів України, Державної судової адміністрації України, Державного казначейства України, Апеляційного суду Черкаської області щодо здійснення фінансування, виплати та перерахунку заробітної плати позивачеві відповідно до постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 21.05.2008 року.
З таким висновком суду не можна погодитися, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, з 11.05.1993 року ОСОБА_5 працює суддею Апеляційного суду Черкаської області, має 1 кваліфікаційний клас судді.
Протягом 2006-2009 років заробітна плата позивача, як судді апеляційного суду складалася з окладу в розмірі 9 мінімальних заробітних плат і становила 2988грн., надбавки за кваліфікаційний клас, надбавки за виконання особливо важливої роботи в розмірі 25 % посадового окладу з врахуванням надбавки за кваліфікаційний клас, надбавки за вислугу років у відсотках від посадового окладу та премії.
За період з січня 2006 р. по квітень 2009р. позивачеві, як судді апеляційного суду, нарахована та виплачена заробітна плата у сумі 340 378 грн. 52 коп.
Постановою Кабінету Міністрів України «Питання оплати праці вищих посадових осіб України, окремих працівників органів державної влади і органів місцевого самоврядування та суддів»від 21.12.2005р. №1243, «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 03.09.2005 року № 865»від 31.12.2005 року № 1310, встановлено розміри посадових окладів суддям відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03.09.2005р. № 865, виходячи з розміру мінімальної заробітної плати у сумі 332 грн. (станом на 21.12.2005р.), з подальшою забороною здійснювати перерахунок та підвищення мінімальної заробітної плати.
Постановою Печерського районного суду міста Києва від 19.03.2007 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 03.12.2007 року, та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 29.10.2009 року, у справі за позовом до Держави Україна, Кабінету Міністрів України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Державне казначейство України, Державна судова адміністрація України - про визнання протиправними бездіяльності і окремих положень постанови Кабінету Міністрів України від 31.12.2005 р. № 1310 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 3 вересня 2005 р. №865», стягнення заробітної плати, відшкодування моральної шкоди, вищенаведену правову норму визнано протиправною та скасовано.
Вказані рішення судів набрали законної сили.
Отже, враховуючи правила набрання судовим рішенням законної сили, вимоги позивача підлягають задоволенню з дня ухвалення Київським апеляційним адміністративним судом рішення від 03.12.2007 року.
Відтак, до вказаної дати заробітна плата нараховувалася позивачу відповідно до чинних правових норм, а тому відсутні підстави вважати бездіяльність відповідачів у цей період протиправною.
Таким чином, позовні вимоги в частині виплати заборгованості по заробітній платі, матеріальній допомозі на соціально-побутові потреби, відпускних підлягають задоволенню лише з 03.12.2007 року по 10.09.2009 року (включно).
Разом з тим, колегія суддів зауважує, що за період з 01.01.2006 року по 03.12.2007 року позивач вправі позиватися до держави в порядку цивільного судочинства на підставі ст. 1175 ЦК України про відшкодування шкоди, заподіяної прийняттям органом державної влади нормативно-правового акту, який був визнаний незаконним і скасований.
Відповідно до Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про судоустрій України», ст. ст. 120, 126 цього Закону та Положення про Державну судову адміністрацію України, остання з 1 січня 2003 року є головним розпорядником бюджетних асигнувань, які передбачені на утримання судової влади, а Державне казначейство України, відповідно до ст. 48 Бюджетного Кодексу України та п. 1 ч. 4 Положення про Державне казначейство України, здійснює розрахунково-касове обслуговування розпорядників бюджетних коштів, а тому вимога позивача про стягнення недоплачених сум може бути реалізована шляхом списання коштів з Державного казначейства України на розрахункові рахунки Державної судової адміністрації України для виплати позивачу заборгованості по заробітній платі, матеріальній допомозі на соціально-побутові потреби та відпускним.
Крім того, Законами України «Про Державний бюджет України на 2008 рік»та «Про Державний бюджет України на 2009 рік» Державній судовій адміністрації України встановлювались відповідні бюджетні призначення за програмою «Виконання рішень судів на користь суддів».
У відповідності до п. 10 ч. 1 ст. 126 Закону України «Про судоустрій України»матеріальне і соціальне забезпечення суддів, у тому числі суддів у відставці, а також працівників апарату судів здійснює Державна судова адміністрація.
Як передбачалось п.п. 11-14 п 4 Положення про Державну судову адміністрацію України затвердженого Указом Президента України від 3 березня 2003 року № 182/2003, ДСА України відповідно до покладених на неї завдань: - організовує планово-фінансову роботу та бухгалтерський облік у судах, інших органах і установах судової системи та ДСА України, затверджує їх кошториси та штатні розписи; готує матеріали для формування пропозицій до бюджету судів та здійснює заходи щодо їх фінансування; виконує функції головного розпорядника бюджетних коштів, передбачених на фінансове забезпечення діяльності судів загальної юрисдикції та діяльності кваліфікаційних комісій суддів усіх рівнів, органів суддівського самоврядування, інших органів і установ судової системи та ДСА України; - здійснює матеріальне і соціальне забезпечення суддів, у тому числі суддів у відставці, а також працівників апаратів судів.
Функції щодо нарахування та виплати позивачу заробітної плати і щомісячного грошового (довічного) утримання покладено на Апеляційний суд Черкаської області.
Таким чином, невиплата позивачу коштів, стягнення яких є предметом даної справи, відбулась у зв'язку з неправомірною бездіяльністю Апеляційного суду Черкаської області та Державної судової адміністрації України.
Державне казначейство України, Міністерство фінансів України та Кабінет Міністрів України є учасниками бюджетних правовідносин, пов'язаних з формуванням фонду оплати праці суддів.
Разом з тим, на вказані державні органи законом безпосередньо не покладено обов'язків щодо нарахування та виплати заробітної плати і щомісячного грошового (довічного) утримання позивачу, у зв'язку з чим висновок суду першої інстанції, що внаслідок їхньої бездіяльністю було порушено право позивача на оплату праці, колегія суддів вважає необґрунтованим.
З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції було порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. В зв'язку з цим колегія суддів вважає необхідним апеляційні скарги Міністерства фінансів України та Державної судової адміністрації України -задовольнити частково, постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2009 року -скасувати та прийняти нове рішення про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_5.
Керуючись ч. 1 ст. 41, ст.ст. 160, ст. 196, ст.ст. 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд, -
Апеляційні скарги Державної судової адміністрації України , Міністерства фінансів України, Кабінету Міністрів України в особі Головного управління юстиції у Черкаській області -задовольнити частково.
Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2009 року -скасувати.
Адміністративний позов ОСОБА_5 -задовольнити частково.
Визнати бездіяльність апеляційного суду Черкаської області та Державної судової адміністрації України щодо невиплати у повному обсязі ОСОБА_5 заробітної плати, щомісячного грошового утримання, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби, відпускних за період з 03 грудня 2007 року по 10 листопада 2009 року -протиправною.
Зобов'язати Держану судову адміністрацію України забезпечити перерахування апеляційному суду Черкаської області коштів, необхідних для виплати ОСОБА_5 заробітної плати, щомісячного грошового утримання, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби, відпускних за період з 03 грудня 2007 року по 10 листопада 2009 року з урахуванням виплачених сум.
Зобов'язати апеляційний суд Черкаської області після отримання від Державної судової адміністрації України відповідних коштів сплатити ОСОБА_5 заборгованість за період з 03 грудня 2007 року по 10 листопада 2009 року з урахуванням виплачених сум.
В задоволенні іншої частини вимог ОСОБА_5 -відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
ОСОБА_6ОСОБА_1
суддя О.А.Губська
суддя Л.П.Борисюк