Справа: № 826/3327/15 Головуючий у 1-й інстанції: Бояринцева М.А. Суддя-доповідач: Желтобрюх І.Л.
Іменем України
06 серпня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючої-судді: Желтобрюх І.Л.,
суддів: Мамчура Я.С.,
Шостака О.О.,
при секретарі: Оліщук А.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Державної фіскальної служби України у м. Києві на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 11 червня 2015 року по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма «Т.М.М.» до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Державної фіскальної служби України у м.Києві про визнання нечинним рішення, -
Товариство з обмеженою відповідальністю Фірма «Т.М.М.» звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Державної фіскальної служби України у м.Києві та просило визнати нечинним рішення від 12.11.2014 №0008251705 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 11 червня 2015 року позов задоволено.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив постанову суду першої інстанції скасувати як таку, що ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити в повному обсязі. На обґрунтування вимог апеляційної скарги посилається на те, що судом першої інстанції неповно з'ясовано та не доведено обставини, що мають значення для справи, а висновки, викладені ним в оскаржуваній постанові, не відповідають обставинам справи.
Сторони в судове засідання не з'явилися. Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін. Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Заслухавши суддю-доповідача, вивчивши матеріали справи, дослідивши й проаналізувавши доводи апеляційної скарги і докази на їх підтвердження, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції, 06 березня 1992 року ТОВ Фірма «Т.М.М.» зареєстровано як юридичну особу, 04 травня 1992 року взято на податковий облік в ДПІ у Святошинському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві, та 17 червня 2003 року взято на облік як платника єдиного внеску в Пенсійному фонді України в Святошинському районі м. Києва.
14 Жовтня 2014 року ТОВ Фірма «Т.М.М.» направило звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за вересень 2014 року, в якому зазначена сума єдиного внеску, що підлягає сплаті, до ДПІ у Святошинському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві.
15 Жовтня 2014 року проведена державна реєстрація змін до установчих документів Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма «Т.М.М.» та змінено місцезнаходження товариства з адреси: м. Київ, вул. Чаадаєва, 2-б (Святошинський район) на адресу: м. Київ, вул. Галі Тимофєєвої, 3 (Шевченківський район).
В подальшому, позивачем було сплачено єдиний внесок за вересень 2014 року у розмірі 2 559 087,77 грн. до ДПІ у Святошинському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві, що підтверджується копіями платіжних доручень від 17.10.2014 №000742, №000743, №000744, №000745, №000746, №000747, №000748 та №000736.
В свою чергу, 12 листопада 2014 року ДПІ у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м.Києві прийнято рішення №0008251705 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені, яким до позивача за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску застосовано штраф у розмірі 255 803,88 грн. та нараховано пеню у розмірі 38 370,58 грн. за період з 21.10.2014 по 04.11.2014 .
Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем правомірно сплачено єдиний внесок на рахунок ДПІ у Святошинському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві, оскільки на час подання звіту Товариством з обмеженою відповідальністю Фірма «Т.М.М.» обліковувалось саме у Святошинському районі м. Києва.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів виходить з такого.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначаються Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон №2464-VI).
Пункт 1 та 4 ч. 2 ст. 6 Закону №2464-VI визначає, що платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування зобов'язаний: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування, крім єдиного внеску, який сплачується в іноземній валюті розташованими за межами України підприємствами, установами, організаціями (у тому числі міжнародними) за працюючих у них громадян України та громадянами України, які працюють або постійно проживають за межами України, відповідно до договорів про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (абз.1 ч.5 ст.9 Закону №2464-VI).
Згідно ч.6 ст.9 Закону №2464-VI для зарахування єдиного внеску в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та його територіальних органах відкриваються в установленому порядку небюджетні рахунки відповідному органу доходів і зборів. Зазначені рахунки відкриваються виключно для обслуговування коштів єдиного внеску.
Періодом, за який платники єдиного внеску подають звітність до органу доходів і зборів (звітним періодом), є календарний місяць, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, для яких звітним періодом є календарний рік. У разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця її останнім звітним періодом є період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дня державної реєстрації припинення підприємницької діяльності такої фізичної особи (ч.8 ст.9 Закону №2464-VI).
Відповідно до ч.8 ст.9 Закону №2464-VI платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Крім того, згідно п.2.1 Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого Наказом Міністерства доходів і зборів України №454 від 09.09.2013 (далі - Порядок №454), звіт до органів доходів і зборів подається страхувальником або відповідальною особою страхувальника за місцем взяття на облік в органах доходів і зборів в один із таких способів: засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису відповідальних осіб у порядку, визначеному законодавством; на паперових носіях, завірених підписом керівника страхувальника та скріплених печаткою (за наявності), разом з електронною формою на електронних носіях інформації; на паперових носіях, якщо у страхувальника кількість застрахованих осіб не більше п'яти.
При цьому, відповідно до п.3.7 Порядку №454, якщо страхувальник із числа страхувальників, зазначених у пунктах 3.1, 3.2 та 3.4 цього розділу, у звітному періоді змінює місцезнаходження, або місце реєстрації, або місце проживання (поза межами територіального обслуговування органу доходів і зборів, в якому він перебував на обліку), звіт за цей звітний період (з першого до останнього календарного числа звітного періоду) подається до органу доходів і зборів за новим місцем взяття на облік.
Як вбачається з матеріалів справи, на час подання звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за вересень 2014 року ТОВ Фірма «Т.М.М.» перебувало на обліку як платник єдиного внеску в Пенсійному фонді України в Святошинському районі м. Києва, а тому, на переконання колегія суддів, позивачем правомірно сплачено єдиний внесок на рахунок саме ДПІ у Святошинському районі ГУ Міндоходів у м. Києві.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що в даному випадку ТОВ Фірма «Т.М.М.» не було допущено несплати (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за вересень 2014 року, а тому застосування до нього штрафних санкцій та нарахування пені оскаржуваним рішення є протиправним.
Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.
Допущення судом першої інстанції порушень норм матеріального та процесуального права, які б призвели до неправильного вирішення справи, колегією суддів не виявлено, а тому підстав для скасування оскаржуваної постанови суду немає.
Керуючись ст.ст. 41, 160, 167, 195, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Державної фіскальної служби України у м. Києві залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 11 червня 2015 року, - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуюча:
Судді:
Повний текст ухвали виготовлено 06 серпня 2015 року.
Головуючий суддя Желтобрюх І.Л.
Судді: Мамчур Я.С
Шостак О.О.