Справа: № 810/1122/15 Головуючий у 1-й інстанції: Лиска І.Г. Суддя-доповідач: Грищенко Т.М.
Іменем України
04 серпня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Грищенко Т.М.,
суддів Лічевецького І.О., Мацедонської В.Е.,
при секретарі Киш С.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, згідно ч.1 ст. 41 КАС України, апеляційну скаргу Державного реєстратора Реєстраційної служби Броварського міськрайонного управління юстиції у Київській області Максак Володимира Олександровича на постанову Київського окружного адміністративного суду від 08 червня 2015 р. у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Автотранспортне підприємство 1011" до Державного реєстратора Реєстраційної служби Броварського міськрайонного управління юстиції у Київській області Максак Володимира Олександровича, Реєстраційної служби Броварського міськрайонного управління юстиції у Київській області, третя особа - Броварський МВ ГУ МВС України в Київській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, -
Товариство з обмеженою відповідальністю "Автотранспортне підприємство 1011" звернулося до суду з позовом до Державного реєстратора Реєстраційної служби Броварського міськрайонного управління юстиції у Київській області Максак Володимира Олександровича, Реєстраційної служби Броварського міськрайонного управління юстиції у Київській області, третя особа - Броварський МВ ГУ МВС України в Київській області, в якому просило визнати дії державного реєстратора Реєстраційної служби Броварського міськрайонного управління юстиції у Київській області Максака Володимира Олександровича, щодо відмови у реєстрації зміни місцезнаходження ТОВ "Автотранспортне підприємство 1011" протиправними; зобов'язати Реєстраційну службу Броварського міськрайонного управління юстиції у Київській області внести відповідний запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про зміну відомостей юридичної особи, які містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо зміни місцезнаходження ТОВ "Автотранспортне підприємство 1011", з 07454 Київська область, Броварський р-н., с. Требухів, вул. Броварська, 58 на: 04070 м. Київ, вул. Братська 10 кв. 1, згідно Протоколу Загальних зборів учасників ТОВ "Автотранспортне підприємство 1011" №1 від 02.02.2015 року.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 08 червня 2015 року адміністративний позов задоволено частково.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням, відповідач-1 подав апеляційну скаргу, в якій просить апеляційну інстанцію скасувати незаконну, на його думку, постанову суду першої інстанції та постановити нову про відмову у задоволенні позовних вимог.
Апелянт посилається на незаконність, необ'єктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, невідповідність висновків суду дійсним обставинам справи, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що є на його переконання підставою для зміни судового рішення.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 02.02.2015 року відбулися Загальні Збори учасників ТОВ "Автотранспортне підприємство 1011" , на яких було прийнято рішення щодо зміни місцезнаходження товариства, що підтверджується Протоколом №1 Загальних зборів учасників ТОВ «АТП-1011», з додатком 1, додатком 2 від 02.02.2015 року;
17.02.2015 року представником позивача Сиротою Вікторією Станіславівною було подано до державного реєстратора Реєстраційної служби Броварського міськрайонного управління юстиції у Київській області Максака Володимира Олександровича для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, необхідні для реєстрації відповідно до статті 19 Закону "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" документи: Реєстраційна картка про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (Форма 4) від 09.02.2015 року; Протокол №1 Загальних зборів учасників ТОВ «АТП-1011», з додатком 1, додатком 2 від 02.02.2015 року; квитанцію про сплату реєстраційного збору в сумі 51 грн.; довіреність від 02.12.2014 року.
Факт подання документів підтверджується описом документів, що надаються юридичною особою державному реєстратору для проведення реєстраційної дії «Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах» від 17.02.2015 року, копія якого наявна в матеріалах справи.
Позивачем було отримано Повідомлення про відмову у проведенні державної реєстрації від 17.02.2015 року №5217, в якій відповідач повідомляє про відмову у проведенні «Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах» на підставі Листа Броварського MB ГУ МВС України в Київській області № 07/2957 від 12.02.2015 року про утримання від проведення реєстраційних дій.
Вважаючи вказану відмову протиправною, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія Київського апеляційного адміністративного суду зазначає наступне.
Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців регулює Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" від 15 травня 2003 року № 755-IV (далі - Закон № 755-IV в редакції на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до частини першої статті 4 Закону № 755-IV державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Згідно частини другої статті 4 Закону № 755-IV порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема: перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації; внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру; оформлення і видачу виписки з Єдиного державного реєстру.
Частинами першою та другою статті 17 Закону № 755-IV передбачено, що відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.
До відомостей, які містяться в Єдиному державному реєстрі, згідно з положеннями вказаної статті, належать відомості про місцезнаходження юридичної особи, а також відомості про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.
Відповідно до частини першої статті 19 Закону № 755-IV у разі якщо зміна відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, не пов'язана із змінами, що вносяться до установчих документів юридичної особи, або не підлягає державній реєстрації, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), подає (надсилає поштовим відправленням з описом вкладення) державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи юридичної особи заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі.
Частинами 4-6 статті 19 Закону № 755-IV передбачено, що державному реєстратору забороняється вимагати додаткові документи для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, якщо вони не передбачені частинами першою - третьою цієї статті.
Документи, подані для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, приймаються згідно з описом, копія якого видається (надсилається поштовим відправленням з описом вкладення) в день надходження документів заявнику з відміткою про дату їх надходження. Дата надходження документів про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, вноситься до журналу обліку реєстраційних дій.
Відповідно до частини 6 статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", державний реєстратор залишає без розгляду документи, подані для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, якщо документи подані не за місцем проведення державної реєстрації; документи не відповідають вимогам, встановленим частинами першою - п'ятою статті 8 цього Закону; документи подані не у повному обсязі; документи подані особою, яка не має відповідних повноважень.
У разі якщо державному реєстратору надійшло рішення суду щодо заборони проведення реєстраційних дій, яке набрало законної сили, державний реєстратор залишає без розгляду документи, подані для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі.
Відповідно до частини дев'ятої статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" державний реєстратор за відсутності підстав для залишення без розгляду документів про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, зобов'язаний внести не пізніше наступного робочого дня з дати їх надходження запис про внесення змін і в той самий день подати відповідним органам статистики, доходів і зборів, Пенсійного фонду України, інформацію з реєстраційної картки про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, із зазначенням номера та дати внесення відповідного запису.
Згідно ст. 27 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", встановлений перелік підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи, невідповідність відомостей, які вказані в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостям, які зазначені в документах, що подані для проведення державної реєстрації юридичної особи; невідповідність установчих документів вимогам частини третьої статті 8 цього Закону; наявність в установчих документах юридичної особи пропаганди комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та їхньої символіки; порушення порядку створення юридичної особи, який встановлено законом, зокрема: наявність обмежень на зайняття відповідних посад, встановлених законом щодо осіб, які зазначені як посадові особи органу управління юридичної особи; невідповідність відомостей про засновників (учасників) та кінцевого бенефіціарного власника (контролера) юридичної особи відомостям щодо них, які містяться в Єдиному державному реєстрі; наявність обмежень щодо вчинення засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженою ними особою юридичних дій, які встановлені абзацом четвертим частини другої статті 35 цього Закону; наявність в Єдиному державному реєстрі найменування, яке тотожне найменуванню юридичної особи, яка має намір зареєструватися; використання у найменуванні юридичної особи приватного права повного чи скороченого найменування державного органу або органу місцевого самоврядування, або похідних від цих найменувань, або історичного державного найменування, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України; невідповідність найменування юридичної особи вимогам закону щодо найменування окремих видів юридичних осіб (банк, кредитна спілка, недержавний пенсійний фонд тощо); встановлена іншими законами заборона використання у найменуванні юридичної особи певних термінів, абревіатур, похідних термінів.
Відмова у проведенні державної реєстрації юридичної особи з інших підстав не допускається.
Таким чином, Законом України «Про Державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних-осіб підприємців» визначено як вичерпний перелік документів, які подаються особою для внесення змін до відомостей про юридичну особу, так і вичерпний перелік для залишення таких документів без розгляду (фактично, для відмови у реєстрації змін).
Державний реєстратор перед вчиненням реєстраційної дії повинен був провести перевірку комплектності документів, які йому подаються, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці, а також перевірку таких документів на відсутність підстав для залишення їх без розгляду.
При цьому, державний реєстратор перевіряє чи подані документи за місцем проведення державної реєстрації, чи відповідають подані документи вимогам, встановленим частинами першою - п'ятою статті 8 Закону № 755-IV, чи подані документи у повному обсязі, а також те, чи подані документи особою, яка має відповідні на то повноваження.
В апеляційній скарзі Відповідач 1 і Відповідач 2 посилається на те, що суд першої інстанції не з'ясував ту обставину і не врахував, чому МВС України Головне Управління в Київській області Броварський MB повідомленнями від 22.01.2015 року № 07/1244 повідомив державних реєстраторів про розгляд матеріалу відносно TOB «Автотранспортне підприємство 1011», який внесений до журналу єдиного обліку заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події Броварського MB.
Повідомлення від 12.02. 2015 року № 12.02.2015 №07/2957 Броварським MB довів до відома державних реєстраторів, що проводиться розгляд заяви громадянина ОСОБА_5, щодо неправомірних дій посадових осіб TOB «Автотранспортне підприємство 1011» яка внесена до журналу єдиного обліку заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події Броварського MB за № 559 від 14.01.2015 року, і просить Державних реєстраторів утриматись від проведення реєстраційних дій.
Разом з тим, судом першої інстанції вірно встановлено, що лист від Броварського MB в Київській області Головного Управління МВС України не є підставою для відмови у проведенні державної реєстрації, оскільки вказана підстава не передбачена статтею 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".
Апелянт також зазначає, що підставою для державної реєстрації зміни місця знаходження є рішення засновників оформлене протоколом.
Так, до матеріалів справи було надано Протокол Загальних зборів учасників TOB «Автотранспортне підприємство 1011» від 12 лютого 2015 року, в якому зазначений порядок денний, а саме: зміна місцезнаходження TOB «Автотранспортне підприємство 1011» з: 07754 Київська обл.., Броварський р-н., Є. Требухів, вул. Броварська, 58 на: 04070, м. Київ, вул., Братська, 10, кв. 1.
Відповідно до реєстру голосування з питань порядку денного учасників TOB «Автотранспортне підприємство 1011», голосували: «За» - 90,939003%, «проти»- 2,714287, «утримались»- немає. Рішення прийнято більшістю голосів.
TOB «Автотранспортне підприємство діє на підставі модельного статуту, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2011 року № 1182. Відповідно до п. 43 вищевказаного Модельного статуту : загальні збори вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники ( представники учасників), що володіють у сукупності більш ніж 60 % голосів. Відповідно до Додатку 1 до Протоколу Загальних зборів учасників TOB «Автотранспортне підприємство 1011» від 12 лютого 2015 року, на зборах були присутні 93,653296 % голосів учасників, які посвідчили свою присутність підписами на До датку 1, тобто збори відповідно до Модельного статуту є повноважними.
Апелянт стверджує, що директор ОСОБА_6 (який не є учасником товариства) не має компетенції на видачу довіреності ОСОБА_7 02.12.2014 для проведення державної реєстрації зміни місцезнаходження.
Відповідно до п. 48 модельного статуту, Виконавчим органом Товариства, що здійснює управління його поточною діяльністю, є дирекція (колегіальний орган) або директор (одноособовий орган).
Відповідно до Протоколу (рішення про утворення) МІ Загальних (Установчих) зборів засновників TOB «Автотранспортне підприємство 1011» від 24 лютого 2012 року було вирішено п.10.1. Директором TOB «Автотранспортне підприємство 10011» обрати ОСОБА_6
Статтею 19 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» передбачено повноваження виконавчого органу подавати відповідні документи на вчинення реєстраційних дій, якщо зміни до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, вносяться у зв'язку із зміною місцезнаходження та/або найменування юридичної особи, утвореної на підставі модельного статуту, крім документів, передбачених частиною першою цієї статті, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), додатково подає примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про внесення таких змін.
Таким чином, довіреність видана Сироті Вікторії Станіславівні, 02.12.2014, Директором TOB «Автотранспортне підприємство 1011» ОСОБА_6, дає їй повноваження як представнику виконавчого органу вчиняти реєстраційні дії передбачені даною довіреністю.
Отже, згідно з опису документів, що надавались державному реєстратору для проведення реєстраційної дії "Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах", позивач при їх подачі 17.02.2015 року дотримався ст. 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" та подав повний пакет документів, а тому відповідач протиправно відмовив у проведенні державної реєстрації.
На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для зміни або скасування постанови суду.
Згідно ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 41, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Державного реєстратора Реєстраційної служби Броварського міськрайонного управління юстиції у Київській області Максак Володимира Олександровича - залишити без задоволення.
Постанову Київського окружного адміністративного суду від 08 червня 2015 р. - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Т.М.Грищенко
Судді І.О.Лічевецький
В.Е.Мацедонська
Головуючий суддя Грищенко Т.М.
Судді: Мацедонська В.Е.
Лічевецький І.О.