Ухвала від 05.08.2015 по справі 2а-9604/10/1070

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-9604/10/1070 Головуючий у 1-й інстанції: Щавінський В.Р. Суддя-доповідач: Губська О.А.

УХВАЛА

Іменем України

05 серпня 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого суддіГубської О.А.

суддів Парінова А.Б., Беспалова О.О.

при секретарі судового засіданняНечай Ю.О.

за участю

представників третьої особи: ДП «Макарівське лісове господарствоГаненко Р.А., Кондрацького С.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві апеляційну скаргу Військової прокуратури Київського гарнізону Центрального регіону України на ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 10 червня 2015 року у справі за позовом Заступника військового прокурора Київського гарнізону в інтересах держави в особі Військової частини НОМЕР_1 , Макарівської квартирно - експлуатаційної частини району Міністерства оборони України до Макарівської районної державної адміністрації Київської області, треті особи: Державне підприємство «Макарівське лісове господарство», Державне агентство лісових ресурсів України Київське обласне управління лісового та мисливського господарства про визнання недійсними розпорядження Макарівської районної державної адміністрації Київської області від 26.09.2007 р. №3644, від 29.12.2007 р. №5573 та від 11.11.2008 р. №4120, -

ВСТАНОВИВ:

Заступник військового прокурора Київського гарнізону в інтересах держави в особі Військової частини НОМЕР_1 , Макарівської квартирно - експлуатаційної частини району Міністерства оборони України, звернувся до суду із позовом до Макарівської районної державної адміністрації Київської області, треті особи - Державне підприємство “Макарівське лісове господарство”, Державне агентство лісових ресурсів України Київське обласне управління лісового та мисливського господарства, в якому просив суд (з урахуванням Уточненої позовної заяви від 20.01.2010 р.) визнати недійсними та скасувати розпорядження Макарівської районної державної адміністрації Київської області:

від 26.09.2007 р. №3644 “Про припинення права постійного користування частиною земельної ділянки Державної спеціальної служби транспорту (військове містечко № 16) площею 246, 5 га на території Ніжиловицької сільської ради Макарівського району Київської області”,

від 29.12.2007 р. №5573 “Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування ДП “Макарівське лісове господарство” в межах Ніжиловицької сільської ради”,

від 11.11.2008 р. № 4120 “Про передачу у постійне користування земельної ділянки ДП “Макарівський лісгосп” для ведення лісового господарства в межах Ніжиловицької сільської ради”.

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 18.04.2011, яку залишено без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 31.11.2011, позов задоволено повністю.

Проте, Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 17.02.2015 рішення судів попередніх інстанцій скасовано, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.

Суд касаційної інстанції звернув увагу, що судам необхідно встановити коли прокурор, позивачі дізналися або повинні були дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Крім того, у разі поновлення такого строку необхідно чітко вказати підстави для поновлення та їх поважність. Результати розгляду відповідних клопотань та мотиви прийняття рішення повинні були викладені у відповідному процесуальному документі.

За результатами нового судового розгляду, ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 10 червня 2015 року позов залишено без розгляду.

Суд першої інстанції мотивував власну позицію тим, що наведені вище вимоги прокурор заявив поза межами встановленого процесуальним Законом шестимісячного строку, що, в силу приписів наведеної вище норми має процесуальним наслідком залишення позовної заяви без розгляду. Також суд акцентував увагу на тому, що нагляд за додержанням законодавства повинен здійснюватися органами прокуратури постійно, а не епізодично, у зв'язку з чим дата початку проведення прокурором перевірки не може вважатися датою перебігу строку, передбаченого положеннями статті 99 КАС України.

Не погоджуючись з вказаним рішенням суду першої інстанції, прокурор подав апеляційну скаргу, в якій просив його скасувати, а справу направити до суду першої інстанції для продовження розгляду.

В судове засідання з'явилися представники третьої особи - ДП «Макарівське лісове господарство, проти апеляційної скарги заперечували та просили відмовити в її задоволенні.

Інші учасники процесу до суду не з'явилися, хоча були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, колегія суддів вважає за можливе розглянути справу у їх відсутності, відповідно до ч. 4 ст. 196 Кодексу адміністративного судочинства України

Заслухавши суддю-доповідача, представників третьої особи, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, ухвала суду - скасуванню з таких підстав.

Відповідно до частини 1 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

За загальним правилом встановленим другою частиною цієї статті для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

В силу приписів частини 1 статті 103 Кодексу адміністративного судочинства України перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.

Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, Макарівською РДА Київської області винесено розпорядження від 26.09.2007 № 3644 «Про припинення права постійного користування частиною земельної ділянки Державної спеціальної служби транспорту (військове містечко № 16); площею 246,5 га на території Ніжиловицької сільської ради Макарівського району Київської області»

Підставою для прийняття зазначеного розпорядження став лист Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту від 21.09.2007 № 38-10-682 та дозвіл Мінтрансзв'язку, викладений в листі від 20.09.2007 №6467/15/10-07 про припинення права користування частиною земельної ділянки Державної спеціальної служби транспорту (військове містечко 6) площею 246,5 га на території Ніжиловицької сільської ради та з метою скорочення витрат Державної спеціальної служби транспорту на її утримання.

Також, у розпорядженні №3644 від 26.09.2007 зазначається, що право постійного користування частиною земельної ділянки площею 246,5 га на території Ніжиловицької сільської ради Макарівського району Київської області припиняється з переведенням її до земель запасу Ніжиловицької сільської ради Макарівського району Київської області на підставі ст.ст. 17, 141, 142 Земельного кодексу України.

Макарівською РДА Київської області 29.12.2007 видано розпорядження №5573 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування ДП «Макарівське лісове господарство» в межах Ніжиловицької сільської ради» та 11.11.2008 - розпорядження №4120 «Про передачу у постійне користування земельної ділянки ДП «Макарівський лісгосп» для ведення лісового господарства в межах Ніжиловицької сільської ради».

Відповідно до п. 1 розпорядження від 29.12.2007 №5573 ДП «Макарівське лісове господарство» надано дозвіл на проведення робіт по розробці проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 218,04 га в постійне користування для ведення лісового господарства за рахунок земель Ніжиловицької сільської ради.

Згідно пункту 2 розпорядження від 11.11.2008 №4120 безкоштовно передано у постійне користування ДП «Макарівське лісове господарство» земельну ділянку площею 255,374 га - під лісами, для ведення лісового господарства в межах Ніжиловицької сільської ради.

Судом першої інстанції встановлено, що у ході перевірки прокуратурою визначено, що Державною спеціальною службою транспорту вказану земельну ділянку від її користувача - Міністерства оборони України, прийнято не було, правовстановлюючих документів на право її використання та закріплення за військовою частиною НОМЕР_1 Міністерства транспорту та зв'язку України, яка на ній дислокується, не оформлювалось.

У розпорядженнях Макарівської районної державної адміністрації Київської області від 29.12.2007 № 5573 та від 11.11.2008 №4120 зазначається, що ДП «Макарівське лісове господарство» дозволяється розроблювати проект землеустрою для відведення у постійне користування земельної ділянки площею 218,04 га для ведення лісового господарства та безоплатно передається у постійне користування земельна ділянка площею 255,374 га для ведення лісового господарства.

Спільною комісією представників Міністерства оборони України та Міністерства транспорту та зв'язку України 14.09.2004 складено акт приймання-передачі військового майна військової частини НОМЕР_2 Міністерства оборони України, однак передачі Міністерству транспорту та зв'язку України безпосередньо земельної ділянки площею 271,5 га військового містечка № НОМЕР_3 , де дислокувалася військова частина НОМЕР_4 , не відбулося, у зв'язку з чим вказана земельна ділянка до теперішнього часу у відповідності до п. 25 «Положення про порядок надання в користування земель (земельних ділянок) для потреб Збройних Сил України та основні правила користування наданими землями», затвердженого наказом Міністра оборони України від 22.12.1997 №483, перебуває на обліку Макарівської КЕЧ району Міністерства оборони України.

Також, із отриманої у ході проведення прокурорської перевірки від Управління Держкомзему у Макарівському районі Київської області інформації вбачається, що згідно державної статистичної звітності (форми 6 - зем) станом на 02.08.2010 за військовою частиною НОМЕР_2 Міністерства оборони України рахується земельна ділянка площею 271,5 га, з яких: 269,5 га - ліси та інші лісовкриті площі, 1,5 га - забудовані землі громадського призначення, 0,5 га - вулиці, набережні площі.

Крім того, зі змісту акту комісійної перевірки цільового використання земель Збройних Сил України від 26.12.2008 вбачається, що військове майно військової частини НОМЕР_2 у АДРЕСА_1 , та військового містечка № НОМЕР_3 у смт. Ніжиловичі, яке і належало до сфери управління Міністерства оборони України, передано до сфери управління Міністерства транспорту та зв'язку України згідно акту передачі від 14.09.2004 р. Земельна ділянка площею 271,5 га Міністерству транспорту та зв'язку України не передана.

Надаючи правову оцінку висновкам суду першої інстанції щодо наявності правових підстав для застосування визначених статтею 100 КАС України процесуальних наслідків звернення до суду з пропуском нормативно встановленого шестимісячного строку, суд апеляційної інстанції звертає увагу, що, як вбачається зі змісту листа Макарівської КЕЧ від 15.06.2015 №1283 на запит прокуратури від 10.06.2015 №6/3036 вих 5 , про факт існування оскаржуваних розпоряджень Макарівської РДА позивачу-2 стало відомо після отримання подання військової прокуратури Київського гарнізону від 06.08.2010 №3563.

Водночас, суд першої інстанції зазначеної обставини не перевірив, що спричинило ухвалення передчасного рішення про наявність правових підстав для залишення позовної заяви без розгляду.

Крім того, судом першої інстанції не було враховано, що про передачу Макарівською РДА земельної ділянки площею 271,5 га в постійне користування ДП «Макарівське лісове господарство» прокуратура дізналася не раніше часу проведення перевірки на виконання пункту 4 плану роботи Генеральної прокуратури на 2 півріччя 2010 року, тобто - липня 2010 року. У зв'язку з чим звернення до суду з вказаним позовом в інтересах держави в особі Макарівської квартирно-експлуатаційної частини відбувалося у межах передбаченого ст. 99 КАС України строку.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, колегія суддів дійшла висновку, що доводи, викладені в апеляційній скарзі, знайшли своє підтвердження, у зв'язку з чим оскаржувана ухвала прийнята з порушення норм процесуального права, а тому наявні підстави для задоволення апеляційної скарги.

Відповідно до п.п. 1, 3 ч. 1 ст. 199 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на ухвалу суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право: залишити апеляційну скаргу без задоволення, а ухвалу суду - без змін; скасувати ухвалу суду, яка перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направити справу для продовження розгляду.

Приписи п. 4 ч. 1 ст. 204 КАС України визначають, що підставами для скасування ухвали суду, яка перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції є порушення норм матеріального чи процесуального права, які призвели до неправильного вирішення питання.

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції при постановленні ухвали порушено норми процесуального права, що стали підставою для неправильного вирішення питання при визначенні питання про дотримання процесуальних строків звернення до суду. У зв'язку з цим колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу задовольнити, а ухвалу суду - скасувати в частині.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 199, 200, 204, 205, 207, 211, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Військової прокуратури Київського гарнізону Центрального регіону України на ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 10 червня 2015 року у справі за позовом Заступника військового прокурора Київського гарнізону в інтересах держави в особі Військової частини НОМЕР_1 , Макарівської квартирно - експлуатаційної частини району Міністерства оборони України до Макарівської районної державної адміністрації Київської області, треті особи: Державне підприємство «Макарівське лісове господарство», Державне агентство лісових ресурсів України Київське обласне управління лісового та мисливського господарства про визнання недійсними розпорядження Макарівської районної державної адміністрації Київської області від 26.09.2007 р. №3644, від 29.12.2007 р. №5573 та від 11.11.2008 р. №4120 - задовольнити.

Ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 10 червня 2015 року - скасувати, а справу направити до Київського окружного адміністративного суду для продовження розгляду.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає, як така, що не перешкоджає подальшому розгляду справи.

Головуючий суддя

Судді

Повний текст ухвали виготовлено 05.08.2015

.

Головуючий суддя Губська О.А.

Судді: Беспалов О.О.

Парінов А.Б.